» »

Preizkusili smo: Galaxy Tab

Preizkusili smo: Galaxy Tab

Slo-Tech - Samsungova tablica, preprosto poimenovana Galaxy Tab, je našla pot do našega preizkuševalca. Ta ji ni verjel zgolj na prvi pogled, saj veste kako je z lepimi ženskami, zato se je posvetil tudi strojnemu in programskemu drobovju. "iPad killer" sicer zna pokazati zobe, a svoji nalogi le ni povsem dorasel.

47 komentarjev

CWIZO ::

A jezik se da v Angleščino preklopit?
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

WamPIRe- ::

Tale Market je res tečen, da ne deluje pri nas. Upam da bo čimprej google omogočil bonbončke za našo banana republiko xD.

PS: Najbrž se da zadevico enostavno rootat in omogočit market!?
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

JerryP ::

Se da tud v ang met tole zadevo. Všečna zadeva sem ga tud sam mal uporablju yutub videi zgledajo kul, brskanje po netu je udobn. Po drugi strani pa ne vidim praktične uporabe za vsakdan.

Je prevelik za nadomestiti telefon, prešvoh oz preokoren za nadomestit laptop/netbook. Kakšno urejanje dokumentov in razpredelnic je zelo omejeno. Je bolj kot ne dopolnilo za čas ko se ti ne da prižigati računalnika, da odgovoriš na kakšen email oz. za preganjanje douhcajta med vožnjo, letom, za kar pa ima po drugi strani slabo vzdržljivost.

Bomo videli kaj bo prinesel nadaljni razvoj8-)

Sj market dela samo ne prikazuje plačljivih aplikacij za naš trg.

Mavrik ::

PS: Najbrž se da zadevico enostavno rootat in omogočit market!?


Z rootat se ga da (mi ga nismo ker smo morali stvar vrniti in ni kul razbijat boot loaderjev na taki napravi) a vseeno tudi med plačljivimi aplikacijami ni situacija opazno boljša.
The truth is rarely pure and never simple.

RockyS ::

Najprej smo v zlobnem upanju, da bi Taba preobremenili naložili 1080p H.264 video ter razočarano ugotovili, da je Tab video predvajal gladko in brez težav.

Operacijski sistem je hiter in odziven, gladko predvaja 720p H.264 video in se dobro obnese pri brskanju po spletu ter branju pošte, kljub temu da se pojavi kar nekaj nerodnosti zaradi prilagojenosti mobilnim telefonom.


Hudo pa razočarajo dodatne aplikacije, saj se s konkurenčno iOS platformo nikakor ne morejo primerjati ne po kakovosti, ne po količini.

Koliko aplikacij je imel ipad v tem času (manj kot en mesec po izdaji) in kakšna je bila kvaliteta le teh?

Tab o sebi neprestano govori kot o telefonu in tudi vse nastavitve omenjajo "telefon", kar je v nas povzročilo zlo slutnjo o prilagojenosti operacijskega sistema telefonom.

No shit Sherlock. iOS pa je bil razvit za tipkarske stroje, al kak?

Prav tako je čudno da v ležečem načinu tipkovnica in vnosno okno kljub velikemu zaslonu prekrijeta celoten zaslon.
In zakaj je to čudno? Čudno je edino to, da tipkovnica ni raztegnjena čez cel ekran (po daljši stranici) da bi bilo lažje tipkat.
No, drugače pa avtorju ni čudno, da ima ipad pravtako tipkovnico čez cel zaslon.

Enako solidno so se obnesli tudi zvočniki, ki so dovolj glasni, a vseeno ne tako kakovostni da bi lahko zamenjali uporabo slušalk.
Od kdaj pa lahko slušalke nadomestijo zvočnike? Oz. zakaj bi nekdo, ki da nekaj na kvaliteto zvoka hotel prav to dobiti iz takšne naprave, kjer že po logiki ne "oddajati" kakovostnega zvoka?

Ostale aplikacije se sicer večinoma dobro povečajo za tablični zaslon, a občutek, da smo v bistvu uporabljali velik neroden telefon, ni zbledel.
No, pri malo manj velikem zaslonu (iPadu) pa tega občutka v tem času ni bilo?

GPS navigacija se je obnesla precej dobro, saj je bil sprejem satelitov hitrejši in boljši kot na zraven ležečih Galaxy S in iPhoneu 3G.

V celotnem članku se je primerjalo z iPadom, zakaj se tudi tukaj ne naredi ta primerjava?

Daleč najhujši problem tablice pa je njena cena - v prosti prodaji jo cenijo pri nas na 750€, kar je skoraj 150€ več, kot trenutno cenijo Apple iPad 3G z enako količino prostora za shranjevanje.

Zanimivo, primerja se ceno Galaxy Tab-a v Sloveniji in ceno iPada v tujini. In cena iPada 16GB 3G je natanko 629$, cena Galaxy Taba 16GB 3G pa 599$.

P.S. za vse fane
ne lastim si ne ipada in ne Galaxy taba ampak zgolj spremljam te zadeve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Mikrohard ::

@RockyS: Apple je razvijalcem že več mesecev pred izidom naprave izdal SDK za razvijanje iPad aplikacij in cca. 2 tedna pred izidom naprave omogočil razvijalcem, da so te aplikacije objavili na App Store-u. Tako da si lahko prepričan, da je bilo v istem času po izidu naprave gotovo več kvalitetnih aplikacij za iPad-a, kot pa jih je trenutno za Samsunga. Da možnosti nakupa iPad aplikacij v Sloveniji sploh ne omenjam...

RockyS ::

In koliko aplikacij je bilo samo portanih oz. resizeable in koliko konkretnih aplikacij narejenih/prilagojenih za iPad?

Mikrohard ::

Portanih aplikacij ni bilo nič, ker so VSE iPhone aplikacije normalno tekle na iPadu (je apple poskrbel za backwards compatibility).

Prav prilagojenih je pa bilo v štartu nekaj čez 2000 aplikacij: http://techcrunch.com/2010/04/04/the-ip...

RockyS ::

Tudi vse aplikacije za Android 2.2 tečejo na Tabu. Ene tak druge tak. Enako je bilo na iPadu.
No številki 2000 pa verjamem, glede nato da je (tako kot si rekel) Apple par mesecev prej izdal SDK kar je vsekakor bil smart move in tudi win-win situacija v tem primeru.

Mavrik ::

@RockyS:
Glede 1080p in 720p - testirali smo relativno low-bitrate video pri 1080p (8Mbit), zato si nisem upal zagotovo trditi, da lahko predvaja katerikoli 1080p (nekako je tudi smotano, ker zaslon nima take resolucije). Smo pa dobro pretestirali 720p in je delal gladko ne glede na vir.

Koliko aplikacij je imel ipad v tem času (manj kot en mesec po izdaji) in kakšna je bila kvaliteta le teh?

Problem je da Android kot platforma v vseh svojih letih obstoja nima niti približno tako kvalitetnih aplikacij kot jih je mel iOS takoj po izidu AppStora (in tule ignoriram prilagojenost tablicam). Glede na piš-me-v-rit odnos Googla do tablic in pomanjkanja namenskih razvojnih orodij ter widgetov za tablice si upam brez slabe vesti trditi da bo Galaxy omejen še na crappy telefonske apliakcije z oglasi lep čas.

No shit Sherlock. iOS pa je bil razvit za tipkarske stroje, al kak?


Spet narobe bereš. Tole je naprava, ki celi čas govori "Tule pritisnite, da ugasnete telefon", teži okoli SIM kartice, teži s powersavingi ko je baterija slaba in se splošno obnaša kot bi bila mobilnik, čeprav se ne bi smela in je uporabnost nje drugačna.


In zakaj je to čudno? Čudno je edino to, da tipkovnica ni raztegnjena čez cel ekran (po daljši stranici) da bi bilo lažje tipkat.
No, drugače pa avtorju ni čudno, da ima ipad pravtako tipkovnico čez cel zaslon.


Ne. Prva stvar je da Swype tipkovnica ni raztegnjena po horizontali in je na njo težko tipkat (navadna ne-swype je raztegnjena, kar je bilo omenjeno). Čudno je, da se ti nad tipkovnico skrije cel zaslon in dobiš samo vnosno polje (kot na screenshotu). Kar je logično na majhnem telefonskem zaslonu, ne pa na (relativno) ogromnem zaslonu tablice, kjer mi stvar prekrije vso spletno stran zato ker tipkam v eno vnosno polje - spet glupa prilagojenost majhnim telefonskim napravam. iPad samo prikaže tipkovnico, ne skrije pa vsebine na gornjem delu zaslona.

Tudi vse aplikacije za Android 2.2 tečejo na Tabu. Ene tak druge tak. Enako je bilo na iPadu.

In večinoma so precej nerodne za uporavljati, saj imajo ogromno praznega prostora (ker so prilagojene za majhne zaslone in raztegnjene), obenem moraš stopati v menije in podmenije za funkcije, ki bi bile komot na prvi strani. Kontrast je jasno viden če uporabljaš vgrajeno e-mail aplikacijo (na sliki), ali gmail aplikacijo ki je samo za telefone.

Zanimivo, primerja se ceno Galaxy Tab-a v Sloveniji in ceno iPada v tujini. In cena iPada 16GB 3G je natanko 629$, cena Galaxy Taba 16GB 3G pa 599$.


Primerjali smo ceno po kateri naprave dobiš v Sloveniji: iPada lahko naročiš / kupiš za 620EUR, taba prodajajo po 750EUR. Tudi če spremenimo argument na 620EUR/600EUR priporočilo še vedno velja: iPad je neprimerno boljša naprava za nakup.
The truth is rarely pure and never simple.

tomi_m ::

Pijem kavo in berem zgornje pisarije na tab-u.
Bolje tako, kot na telefonu.

Dobri ste, da ste ga izpraznili v 5h urah -meni ga ne uspe.

alessio2 ::

tomi_m je izjavil:

Dobri ste, da ste ga izpraznili v 5h urah -meni ga ne uspe.

Hehe, poskusi z predvajanjem YouTube videov na strani preko 3G.
Garantirano ti uspe ;)

darkolord ::

Katere pa so te tako zelo kvalitetne aplikacije za iOS?

Limit-sky ::

Prvi mi pade na pamet Goodreader...

lurker ::

Plex, Air Sharing, Touchpad, VLC, Nike+ GPS, eBay, iBooks, Monkey Island2...

edit: ok, VLC ni kvalitetna

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Keyser Soze ::

Mavrik je izjavil:

Ne. Prva stvar je da Swype tipkovnica ni raztegnjena po horizontali in je na njo težko tipkat (navadna ne-swype je raztegnjena, kar je bilo omenjeno). Čudno je, da se ti nad tipkovnico skrije cel zaslon in dobiš samo vnosno polje (kot na screenshotu). Kar je logično na majhnem telefonskem zaslonu, ne pa na (relativno) ogromnem zaslonu tablice, kjer mi stvar prekrije vso spletno stran zato ker tipkam v eno vnosno polje - spet glupa prilagojenost majhnim telefonskim napravam. iPad samo prikaže tipkovnico, ne skrije pa vsebine na gornjem delu zaslona.

Hm, glede na metodo "swipe" tipa tipkovnic, bi rekel, da je majhen footprint tipkovnice dokaj dobrodošel. Konec koncev bi bilo "swajpanje" z ene strani tipkovnice na drugo precej zamudno in bedno početje. Manjša tipkovnica pomeni tudi manjšo razdaljo med posameznimi tipkami. Kar zna bit pri "swajpanju" precej dobrodošlo. A so našli pravo razmerje med velikostjo in uporabnostjo je pa vprašanje. Posameznika.

Glede vnosnega polja... Dvorezni meč. Pisanje komentarjev na iPadu, na forumih tipa S&T, je precej bedno in duhamorno. Sploh če napišeš kaj več kot eno enostavčno poved. Scrolanje znotraj vnosnega okna namreč ni omogočeno oz. je zelo zamudno.
OM, F, G!

thramos ::

Mavrik je izjavil:

Primerjali smo ceno po kateri naprave dobiš v Sloveniji: iPada lahko naročiš / kupiš za 620EUR, taba prodajajo po 750EUR. Tudi če spremenimo argument na 620EUR/600EUR priporočilo še vedno velja: iPad je neprimerno boljša naprava za nakup.


SAMSUNG GALAXY TAB 16 GB €599.00

nekikr ::

Glede vnosnega polja... Dvorezni meč. Pisanje komentarjev na iPadu, na forumih tipa S&T, je precej bedno in duhamorno. Sploh če napišeš kaj več kot eno enostavčno poved. Scrolanje znotraj vnosnega okna namreč ni omogočeno oz. je zelo zamudno.


Bedno in duhamorno? Pri meni pa ni noben problem...tudi če napišem kratki esej. Scrolanje je seveda omogočeno in deluje (pa tudi "ni omogočeno oz. je zamudno" - kaj zdaj, a sploh ne dela al dela pa ti ni všeč :)

Thramos: 570EUR pride pa 16GB ipad s 3G. Kar ZS pa dobite, nov zapakiran z garancijo in vsem ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

DOOM_er ::

Ta ji ni verjel zgolj na prvi pogled, saj veste kako je z lepimi ženskami


na žalost ne vem :8). :)
Robots will steal your job. But that's OK

Keyser Soze ::

nekikr je izjavil:

Bedno in duhamorno? Pri meni pa ni noben problem...tudi če napišem kratki esej. Scrolanje je seveda omogočeno in deluje (pa tudi "ni omogočeno oz. je zamudno" - kaj zdaj, a sploh ne dela al dela pa ti ni všeč :)

Em, kje lahko skrolaš po vnosnem polju tega foruma na iPadu?

A hočeš nalimat en video če si tolk dobr. Sej sam toliko, da mi dokažeš, da se da. Pa ne bom nič več nič rekel glede tega.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

thramos ::

nekikr je izjavil:

Thramos: 570EUR pride pa 16GB ipad s 3G. Kar ZS pa dobite, nov zapakiran z garancijo in vsem ;)


In Taba podobno ...

No, če se dela test oz. primerjava, in se pogrne pri osnovni kategoriji, ceni ... khm.

Mikrohard ::

Keyser Soze je izjavil:

Em, kje lahko skrolaš po vnosnem polju tega foruma na iPadu?

A hočeš nalimat en video če si tolk dobr. Sej sam toliko, da mi dokažeš, da se da. Pa ne bom nič več nič rekel glede tega.

Za multitouch si že slišal? Po vnosnem polju lahko skrolaš z dvema prstoma. Videa se mi pa ne da delat...

Keyser Soze ::

?

Lahko malo bolje pojasniš tole. Bi probal, pa žal varnostna politika ne dovoljuje uporabe WiFija.
OM, F, G!

lurker ::

Kaj je za pojasnit?!

Dva prsta na šajbi, ju vlečeš gor - greš gor, ju vlečeš dol - greš dol.

Multitouch 101.

Keyser Soze ::

O, fajn. Ena zadeva manj, k je duhamorna.

Edino en glitch je še. Vedno te fukne čisto na vrh, če prehitro flikneš (??) gor ali dol s prsti.

A to je feature?
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

ALT ::

na vrh te vrze ce "fliknes" po zgornjem delu, kjer je vrstica za vpisat url. feature je, da te dotik tam zgoraj vrze na vrh, tvoja slampavost pa je, da flikas tam, kjer naj nebi.

Keyser Soze ::

Nope.

Ne bo držalo.

Tam ni treba nič z dvema prstoma flikat. Je samo en tap z enim prstom na toolbar dovolj, da te vrže na vrh strani. Tlele pa mahaš gor in dol po vnosnem polju. Zdej mi je ratalo celo dvakrat potegnit navzgor. V tretje mi je pa spet vrgel na vrh strani.

Probaj pa povej (OS je 4.2.1).
OM, F, G!

lurker ::

Edino en glitch je še. Vedno te fukne čisto na vrh, če prehitro flikneš (??) gor ali dol s prsti.
Je glitch, ja.

Vsaj pomoje, ker za na vrh je rezerviran tap na url bar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Keyser Soze ::

Niti nima ene blazne funkcije, če hočeš poskrolat znotraj vnosnega polja... Ne it na vrh strani. Kot rečeno, tap zadosti potrebam.

P.S.: Bi bil cajt da me Apple zaposli kot "alfa testerja". Dve skundi uporabe nove funkcije pa že nekaj odkrijem. >=)
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Mikrohard ::

Ta funkcija ni nova... le poznal je nisi ;)

Keyser Soze ::

Je nova. From my point of view. :P
OM, F, G!

sandmat ::

dost težko je primerjat 2 stvari, če že imaš katero koli od njih doma. Se mi pa zdi dobro, da je prišla na trg konkurenca, potem se stvari začnejo spreminjat. :)

hojnikb ::

Kr drage so tele tablice..
#brezpodpisa

c00L3r ::

Kaj pa namestitev katere druge tipkovnice namesto SWYPE? "Orginalna" android tipkovnica je nameščena?

sgdjkdlsugi4 ::

Sej tipkas lahko tud po Swype tipkovnici, doh.

c00L3r ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Sej tipkas lahko tud po Swype tipkovnici, doh.

Nihče ne dvomi v to. Uporabljam Swype že nekaj časa na Desire. Sprašujem za druge tipkovnice zato, ker se eni pritožujejo, da tipkovnica ni raztegnjena po celotni širini v ležečem načinu.

Mavrik ::

c00L3r je izjavil:

Kaj pa namestitev katere druge tipkovnice namesto SWYPE? "Orginalna" android tipkovnica je nameščena?


Ja je, in je primerno raztegnjena.
The truth is rarely pure and never simple.

filip007 ::

Samo .APK posnemi dol z brskalnikom in inštaliraj.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

test hardwara na S-T. OMG. grem prebrat test.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Keyser Soze ::

Keyser Soze je izjavil:

Edino en glitch je še. Vedno te fukne čisto na vrh, če prehitro flikneš (??) gor ali dol s prsti.

No, zgleda da je zadeva s 4.2.1. odpravljena.

Včeraj sem namreč probal omenjen feature z ajfonom, na katerem je bila naložena 4.1 (kolega zgleda ni bil glih ažuren, pa sem mislil, da je, kolikor je neučakan, gor namestil zadnjo GM verzijo). Doma mi je na iPadu delovalo normalno, na ajfonu pa danes (zadeva ima sedaj nov OS) tega problema hvala bogu ni več.

P.S.: Nič ne bo s službo. Me je en prehitel.
OM, F, G!

Hardstyle ::

Do sedaj je bilo prodanih 600k Tabov, Apple je v dobrih dveh mesecih prodal 2 milijona iPadov.

Gandalfar ::

600k tabov v kaksnem obdobju?

nekikr ::

Saj je skoraj vseeno. To je več kot je bilo vseh ostalih tablic skupaj prodanih (izvzemši ipad, that is). Impresivna številka.

Gandalfar ::

> Samsung has revealed that it sold 600,000 units of its Galaxy Tab touchscreen tablet worldwide in the first month, compared to more than a million iPads sold in the U.S. alone in less than a month earlier this year.

Dobr. Glede na to da se govori da je zunaj za 6 mio iPadov, bomo videli ce ne bo ta cifra slucajno nehala rast.

> Another hopeful iPad rival, the HP Slate, sold just 9,000 units, it was revealed earlier this month. The Windows 7-based touchscreen device was given a hyped debut early this year before the iPad was introduced, in an attempt to steal some of Apple's thunder.

Hardstyle ::

Tako da nekaj je na tem Tabu...

Zunaj pa je 5mio iPadov(uradna cifra appla)

JohanP ::

Imamo oba izdelka v biroju in moja izkušnja o uporabnosti obeh gre v smer Galaxy Taba. Že občutek v rokah je boljši in manj štorast. Pri Ipadu se vedno bojim, da mi bo telebnil na tla. Precej moteč je tisti zaobljen hladen aluminij na zadnji strani, občutek v prstih je obupen.
Prevelik oz. preštorast za sestanke, butasta "izmenjava" preko itunes, težave s tiskanjem (baje so nekaj zrihtali v 4.2),... edini plus je baterija. Saj je lep, ampak to je pa tudi vse.

kopernik ::

Zanimivo, da se kljub pomanjkljivostim prodaja kot vroče žemljice. Meni osebno pa je itak to predrago, tako da vsaj v kratkem ne mislim nabaviti ne enega ne drugega. Če pa že, bi se verjetno raje odločil za Galaxy-ja, ker mi bolj ustreza manjša velikost v primerjavi z ipadom.