» »

Fotocelica in LED dode

Fotocelica in LED dode

boset ::

živjo

Rabil bi nasvet pri predelavi oz. modifikaciji LED osvetlivte.

Torej zamislil sem si luč oz. dve stenski luči vezane vzporedno. z ''dvojnim napajanjem'' (220V in od 3.V do 5V. za LED osvetlitev ponoči)

Prvo napajanje preko 220V: tukaj ni problema, namreč gre za klasično luč vezano preko stikala in IR(LX39) senzorja.

Drugo napajanje: rad bi, da ponoči sveti preko led diod. se pravi rabim tisto fotocelilo, ki se nahaja pri vrtnih solarnih lučeh,

Kaj sem naredil: Za ''TRAFO/pretvornik sem zaenkrat vzel odsluženo LED ŽARNICO z vezjem in materialom, ki je bil namenjen za napajanje 38 Led diod v zaporedni vezavi, preko 220V.
Sicer še nisem trafota meril brez obremenitve, ker se bojim da bo kaj počlo, predvidevam pa da bo tok malo večji od 5V, Sicer bi uporabil tudi upor vrednosti od 750ohm do 1000ohm za nadaljne podvige ker bo bistveno manj ledic.

Raztavil sem pa tudi vrtno solarno luč, se pravi imam tudi mehanizem z fotocelico, ki bo prižgal te led diode, ko bo tema.

Zadeva pa je takšna, Za napajanje 6 LED Diod + Upor (odvisno od moči ki jo bom imel na voljo in vezave ledic), bi skrbel 220V LED Trfo (vezje iz LED žarnice)
Za avtomatsko stikalo pa bi služil mehanizem od solarne lučke, ki pa bi pravtako dobival napajanje od zgoraj navedenega trafota z preduporom (se pravi ene 2.4V do 3V) namesto baterij.
(razlog: baterija ne da dovolj od sebe, za poogon 6 diod)

Na voljo še imam od 2V do 3V za pogon ene LED DIODE iz solarne lučke (To voltažo moram porabiti za vklop in izklop 6 ledic, najverjetneje preko kakšnega 3.V releja)
Ta voltaža je bistvo vsega! (namesto 1 ledice, bo služilo kot stikalo, 6 ledicam)

upam da nisem preveč zakompliciral oziroma obstajajo kakšnne druge rešitve.
ŠE skica kak sem si zamislil:


Lp
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W
  • spremenil: boset ()

boset ::

hmmm, kaj noben ne ve.
no za zdaj sem rešil težavo takole:

vse skupaj poganjam z transformatorjem 3v DC preko ploščice, ki je bila v solarni lučki. Za napajanje so skrbele dve 1.2V baterije.
V bistvu sem omejen na max.3V, zdaj pa sem namesto ene ledice vzporedno vezal 6 ledic.
(Razumjivo svetijo slabše),ampak ne upam pa večat voltaže zaradi ploščice, saj me skrbi, da bi se začeli greti upori in tranzisorčki ali kaj je že noter: na čipu piše (s9014 c 118)

Kako naj sedaj dvignem voltažo 6.tim diodam?
dvojno napajanje je sicer ena opcija:
Mogoče optokopler namesto 3v releja: tako da ga vežem preko oziroma namesto ene diode, ki bo služia za signal (O/I) optokopljera
na sekundarcu optokoplerja pa 5v oz. 12v linija z predupori, pa na ledice?

Z optokoplerji se še sicer nisem srečal.
ampak mogoče rešitev...

Lp
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalnik za LED svetilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4011896 (11164) IQ42
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383420 (2962) korenje3
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615868 (10659) T0RN4D0
»

LED diode na skuterju

Oddelek: Na cesti
235817 (5129) Sadida
»

LED dioda, ki stalno sveti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223842 (3560) Microsoft

Več podobnih tem