» »

NIST predlaga novo definicijo kilograma

NIST predlaga novo definicijo kilograma

Osnovne enote in njihova soodvisnost

Prakilogram v Parizu

Slo-Tech - Ameriški Nacionalni inštitut za standarde in tehnologijo (NIST) je gonilna sila v projektu revizije mednarodnega sistema merskih enot SI, v sklopu katere bi vseh sedem osnovnih veličin definirali s pomočjo naravnih konstant. V preteklosti so bile enote za vse osnovne veličine definirane s človeškimi ali naravnimi artefakti, a so jih do danes večidel definirali vnovič, tako da njihove vrednosti zavisijo le od naravnih konstant. Edina izjema je kilogram, ki je še vedno določen kot masa prakilograma iz zlitine platine in iridija, ki ga hranijo v Parizu, po celem svetu pa je razporejenih 40 zelo natančnih etalonov. Ker se 130 let star prakilogram sčasoma "kvari", si NIST prizadeva za novo definicijo kilograma, ki bi bila neodvisna od slabe štiri centimetre dolgega etalona. Z novo definicijo kilograma bi utrdili tudi kandelo, mol in amper, katerih definicije so izpeljane tudi iz kilograma.Po novem predlogu NIST-a naj bi bil kilogram definiran iz Planckove konstante, h, katere trenutno izmerjena vrednost znaša 6,62606896 . 10-34 kg m2 s-1. Trenutno na NIST-u potekajo eksperimenti, s katerimi naj bi še natančneje določili vrednost h v okviru trenutno veljavne definicije kilograma. Nov sistem bi nato vrednosti sedmih osnovnih konstant, med njimi Planckove, Avogadrove in Boltzmannove, fiksiral podobno, kot smo definirali hitrost svetlobe na 299.792.458 m/s in odtod izpeljali definicijo metra (ironično, da so Galileo, Rømer, Fizeau, Foucalt in drugi dolga leta poizkušali čim natančneje izmeriti konstanto, ki je danes definirana z absolutno natančnostjo).

NIST je predstavil osnutek predlaganih sprememb, ki ga je Mednarodni urad za meroslovje (CIPM) sprejel 15. oktobra letos in ga bo posredoval Generalni konferenci za meroslovje (CGPM). Njegova usoda bo določena na zasedanju oktobra 2011.

39 komentarjev

ingo ::

Bodo mel trgovci spet izgovor za podražitve! :|

krho ::

:D. Ne to pomeni, da bodo čezlužniki začeli SI enote uporabljat. :P
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Kron ::

In tako se ZDA palec za palcem približuje SI sistemu. :))
=**=C64=**=

Izi ::

Ker se 130 star prakilogram sčasoma "kvari"

verjetno manjka beseda "let".

Furbo ::

Veliko besed za nezaznavno razliko v teži.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

sidd ::

Nezaznavno? V času ko operiramo že s posameznimi atomi? Get real!
no idea for signature
signed
I

Furbo ::

Ti kar pojdi na tržnico šteti atome, meni pa obstoječi kg čisto zadošča.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

sidd ::

Tvoja izjava nakazuje da si ti uletel z tržnice! Sicer pa na tvoj nivo se ne bom spustil.
Tule je čist isti princip, kot pri atomskih urah, in zakaj morajo biti tako natančne. Think! ;)
no idea for signature
signed
I

hawkwood ::

no končno se bo še to uredilo. sicer pa mislim da je ena od predlaganih definicij tudi z maso vodikovega atoma. no bomo videli katera definicija bo sprejeta.

@Furbo: dejstvo je da če se masa spreminja, to potegne s seboj še veliko drugih sprememb (recimo planckovo konstanto, pa Rydbergovo konstanto), sicer sprememba ni velika, ampak tudi sprememba na 10. decimalki, je dandanes pomembna. sicer ne na tržnici :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hawkwood ()

joebanana ::

sidd je izjavil:

Tvoja izjava nakazuje da si ti uletel z tržnice! Sicer pa na tvoj nivo se ne bom spustil.
Tule je čist isti princip, kot pri atomskih urah, in zakaj morajo biti tako natančne. Think! ;)


Ma dej povedaj je samo, da za povprečnega smrtnika to nima vpliva. Tud ti nimaš doma stenske ure, ki ma čas usklajen na atomsko uro.

Verjetno pa se vsi strinjamo, da je fajn met definiran vse tko da štima. Navsezadnje tud atomske ure imajo posredno velik vpliv na posameznika.

Drugače se mase atomov merijo relativno, pa ne glede na kilogram...

Zgodovina sprememb…

sidd ::

joebanana je izjavil:



Ma dej povedaj je samo, da za povprečnega smrtnika to nima vpliva. Tud ti nimaš doma stenske ure, ki ma čas usklajen na atomsko uro.

Verjetno pa se vsi strinjamo, da je fajn met definiran vse tko da štima. Navsezadnje tud atomske ure imajo posredno velik vpliv na posameznika.

Drugače se mase atomov merijo relativno, pa ne glede na kilogram...


Sej to je poanta novice. Da se za navadnega smrtnika nič ne bo spremenilo, fiziki pa bodo zadovoljni. Volk sit koza cela. On je začel s tržnico :P

Drugač pa se moja ura doma ravna po atomski uri, tako kot po vsej verjetnosti tudi tvoja.

lp
no idea for signature
signed
I

nekikr ::

Brez atomskih ur in natančnosti na 10 decimalk se lahko kar poslovite od GPSa (ki je recimo eden od najbolj vsakdanjih primerkov naprav, kjer potrebuješ takšno točnost). Za tiste, ki ste ravno pobrali krompir na polju pa ga nesete ljubljanski gospodi na tržnico, je pa to seveda brezvezna informacija.

redo ::

sidd je izjavil:

Drugač pa se moja ura doma ravna po atomski uri, tako kot po vsej verjetnosti tudi tvoja.

Zanimivo. Moja stenska ura se namreč ravna po Soncu in bajeslovni šparljivosti sodržavljanov.

joebanana ::

sidd je izjavil:


Sej to je poanta novice. Da se za navadnega smrtnika nič ne bo spremenilo, fiziki pa bodo zadovoljni. Volk sit koza cela. On je začel s tržnico :P

Drugač pa se moja ura doma ravna po atomski uri, tako kot po vsej verjetnosti tudi tvoja.

lp


Lahko da vpliva tudi na navadnega smrtnika. Atomske ure vplivajo posredno.(timestampi v IS-jih, GPS,...)

Nevem kakšno uro maš ti doma... mi nimamo sinhronizirane z atomsko ampak teče na navadnem kvarc kristalu.

Relanium ::

Eno vprašanje, ki mi ga nikoli ni uspelo vprašati v vseh letih šolanja:

Zakaj je KILOgram osnovna merska enota, če je že kilo merska predpona ?

krho ::

AFAIR zato, ker je gram premajhna.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

joebanana ::

Relanium je izjavil:

Eno vprašanje, ki mi ga nikoli ni uspelo vprašati v vseh letih šolanja:

Zakaj je KILOgram osnovna merska enota, če je že kilo merska predpona ?


Naroč ti gram kruha pa se probi najest :)

noraguta ::

Relanium je izjavil:

Eno vprašanje, ki mi ga nikoli ni uspelo vprašati v vseh letih šolanja:

Zakaj je KILOgram osnovna merska enota, če je že kilo merska predpona ?

pomoje zaradi zgodovine Kilogram @ Wikipedia

krho in joeB kilogrami bi bil lahko tudi gram , brez predpone.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Ziga Dolhar ::

Sej mamo še posebno enoto, ki izraža en kilo gramov: Kila! :-)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

sidd ::

joebanana je izjavil:

sidd je izjavil:


Sej to je poanta novice. Da se za navadnega smrtnika nič ne bo spremenilo, fiziki pa bodo zadovoljni. Volk sit koza cela. On je začel s tržnico :P

Drugač pa se moja ura doma ravna po atomski uri, tako kot po vsej verjetnosti tudi tvoja.

lp


Lahko da vpliva tudi na navadnega smrtnika. Atomske ure vplivajo posredno.(timestampi v IS-jih, GPS,...)

Nevem kakšno uro maš ti doma... mi nimamo sinhronizirane z atomsko ampak teče na navadnem kvarc kristalu.


Moja napaka - mislil sem posredno! Je par postov višje mini razlaga - v bistvu se čas na svetu periodično uravnava glede na atomiše ure po svetu :)
no idea for signature
signed
I

joebanana ::

noraguta je izjavil:


krho in joeB kilogrami bi bil lahko tudi gram , brez predpone.


Ja brezskrbi vem definicijo grama. Glihk to sm hotu poudarit. Pač gram je bil definiran pa so pol za realne potrebe posvojil kg, ki je v linearnem sorazmerju z g.

noraguta ::

ne razumeš čisto vprašanja. sicer pa kar meni ni jasno če so šli glede na gostoto vode določat pra xxx-gram zakaj niso vzeli kot enoto kubusa kar meter kateri je osnovna enota. se pravi bi kupovali miligrame kruha.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

redo ::

sidd je izjavil:

Moja napaka - mislil sem posredno! Je par postov višje mini razlaga - v bistvu se čas na svetu periodično uravnava glede na atomiše ure po svetu :)

Tole ni res. UTC je našraufan, da sledi UT1, ki je umerjen na Sončni sistem, Luno in še kaj. Zato, če imaš doma atomsko uro, ti (TAI) kaže za ene pol minute narobe.

smihael ::

dekleta (in fantje) če vam kaj ni všeč lahko gramu pač rečete tudi milikilogram...

sidd ::

redo je izjavil:

sidd je izjavil:

Moja napaka - mislil sem posredno! Je par postov višje mini razlaga - v bistvu se čas na svetu periodično uravnava glede na atomiše ure po svetu :)

Tole ni res. UTC je našraufan, da sledi UT1, ki je umerjen na Sončni sistem, Luno in še kaj. Zato, če imaš doma atomsko uro, ti (TAI) kaže za ene pol minute narobe.

True! Rotacija zemlje pač ne sovpada tako zelo natančno s sekundami kot bi želeli :)
Drugače pa je tole vse off topic, se oproščam!
Dejstvo je, da je potrebno natančneje definirati enoto kilograma. Ne gre nekaj graditi na "majavih" temeljih.

Drugače pa kdo kupuje kruh na kile? Bolj na hlebe, štruce, število kosov le teh? :D
no idea for signature
signed
I

Baltazar-x ::

Živjo, Tukaj sploh ni nobenga problema, 1 kg je pač xxxx teh željenih novih zadevc, ki so zmeraj enake.

slitkx ::

Furbo je izjavil:

Veliko besed za nezaznavno razliko v teži.

Teža in masa ni isto.

krho ::

Tako: maso meriš v kg, težo pa v N
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

71GA ::

Meni osebno se to zdi pomembno. Prakilogram počasi razpada...

fosil ::

Ena enostavna definicija.
Rečemo da je en kilogram = 1 liter vode.
Sedaj pa vprašanje kako je definiran liter?
Tako je!

McHusch ::

fosil je izjavil:

Ena enostavna definicija.
Rečemo da je en kilogram = 1 liter vode.
Sedaj pa vprašanje kako je definiran liter?


Liter je definiran kot 1 dm3, ki je izpeljan iz metra, ki je izpeljan iz hitrosti svetlobe (konstanta) in sekunde (definicija z nihanjem).

Ampak, pri katerem tlaku? In kako je definiran tlak brez (posredno) mase?

Pyr0Beast ::

Pri litru je prej problem temperature :)

Sam bi rekel da je kila toliko pa toliko molov čiste vode (Brez izotopov ipd.)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Bor H ::

Sam mal težko je štet atome, tko da iz tega ni najbolj praktična definicija

Pyr0Beast ::

Ok. Potem pa kako bomo definirali eno kilo ?

Masa čiste energije ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

McHusch ::

Pyr0Beast je izjavil:

Ok. Potem pa kako bomo definirali eno kilo ?

Masa čiste energije ?


Joule je izpeljan iz kilograma :)
Zato pa se zelo pametni ljudje ukvarjajo s tem problemom, da ne bomo imeli kakšnih krožnih definicij.

Pyr0Beast ::

Hehe. :)
Ja precej cirkularna zna zadeva hitro biti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

redo ::

Masa črne luknje, ki izpari v nekem času? S tem bi zacementirali gravitacijsko konstanto. Samo črne luknje niso ravno pogost pojav. Plus, da izpari ne sme kaj svetit nazaj v črno luknjo. Plus en kup ostalih problemov, o katerih se mi niti sanja ne. Sicer je na Wikipedii ene par predlogov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redo ()

Pyr0Beast ::

Sicer pa kaj če je zadeva cirkularna.

Naj se nabije samo razmerja med enotami. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bor H ::

Načeloma je dovolj da dobiš razmerja med enotami in eno enoto "absolutno" ampak tudi to je za kilogram precej težko izvedljivo. Kot rečeno, lahko bi tudi z številom atomov merili težko (če bi umirili temperaturo) ampak kdo bo pa realno štel natančno do 10^23.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kilogramu se izteka čas

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1310664 (5495) MrStein
»

Pariški prakilogram za zdaj ostaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5720746 (17320) CaqKa
»

Kilogram postaja vedno težji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4212670 (9583) Jst
»

Najnatančnejša meritev Avogadrove konstante (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7321661 (18927) Thomas

Več podobnih tem