» »

Nokia z dobičkom in reformami

Nokia z dobičkom in reformami

Stephen Elop pospravlja po Nokii

Heise - Nokia je objavila poslovne rezultate za tretje četrtletje tega fiskalnega leta, ki so boljši kot predhodni. Dohodki so znašali 10,3 milijarde evrov, kar je pet odstotkov več kot lani, medtem ko je dobiček znašal 529 milijonov evrov. Lani v enakem obdobju so zabeležili 559 milijonov evrov izgube. Prodali so 110,4 milijona mobilnih telefonov (dva odstotka več kot lani), pri čemer je povprečna cena znašala 65 evrov (lani 64 evrov).

Četrtletje, ki se je izteklo, je bilo eno bolj turbulentnih. Dobili so novega izvršnega direktorja, nekdanjega microsoftovca Stephena Elopa, ki je že napovedal korenite spremembe. Prva je bila odstop Anssija Vanjokija, vodje divizije za mobilne rešitve. Poleg tega sta Samsung in Sony Ericsson zapustila platformo Symbian, kjer je Nokia sedaj še zadnji branik.

In prav Symbian je ključna točka pri velikem prestrukturiranju Nokie, ki ga je napovedal Elop. Moti ga počasna odzivnost v podjetju in neuspeh na ameriškem trgu, kjer je Nokia večidel neznana. Razvijali bodo MeeGo, ki se bo s Symbianom združil na platformu Qt. Odpustili bodo tudi 1800 ljudi, je dodal Elop.

39 komentarjev

Key Quest ::

Bi bil cajt.

smash ::

raj opustite symbian, propadlega dinozavra, ne pa odpuščat ljudi

RejZoR ::

Nej že nehajo izdajat bugasta govna pa jim ne bo treba odpuščat folka. Do zdej še nisem videl niti enega osebka, ki z Nokio ne bi imel konstantnih problemov. Najbolj ponavljajoča sta nerazumljive zmrzali telefona in konstantno restartanje. To dvoje se ponavlja že leta čez vse range telefonov z izjemo najbolj basic modelov za 40-50 EUR. Samo ti očitno delujejo brez težav.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

DiTi ::

nokijo še lahko reši le prehod na androida (oz. izbira os-a)

lopov ::

DiTi je izjavil:

nokijo še lahko reši le prehod na androida (oz. izbira os-a)

Preveč bereš Gizmodo & Edgadget :))

guest #44 ::

Sicer nimam nekih takih kritičnih napak na svoji 5230, ampak priznam, da se je ful upočasnila zadnje čase, še posebej ko odpiram "novo sporočilo", pojma nimam zakaj?!

Gregor P ::

Me prav zanima, koga bodo odpustili? 1800 vodilnih kadrov, ki so zakrivili vse skupaj, ali pa 1800 delavcev, ki so delali samo to kar jim je bilo naročeno.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

sgdjkdlsugi4 ::

lopov je izjavil:

DiTi je izjavil:

nokijo še lahko reši le prehod na androida (oz. izbira os-a)

Preveč bereš Gizmodo & Edgadget :))


SE in Samsung sta pa le nakljucje , ne ?

googleg1 ::

Gregor P je izjavil:

Me prav zanima, koga bodo odpustili? 1800 vodilnih kadrov, ki so zakrivili vse skupaj, ali pa 1800 delavcev, ki so delali samo to kar jim je bilo naročeno.


Odpustili jih bodo 10 z vodilnih položajev, ki so zaposlili 1800 ljudi, ki jih dejansko ne rabijo.

vorantz ::

Tolko o potapljajoci ladji :P

Keyser Soze ::

googleg1 je izjavil:

Odpustili jih bodo 10 z vodilnih položajev, ki so zaposlili 1800 ljudi, ki jih dejansko ne rabijo.

Eh. 1800 ljudi ne zaposliš, čeprav jih dejansko ne rabiš. Na tak način zaposliš par folka.

1800 ljudi bodo odpustili, ker so postali odveč, zaradi neumnih odločitev par folka. Ker ni prodaje kot bi želeli. Ker je potrebno sedaj zminimizirat stroške, da se reši propadajoča fabrka.
OM, F, G!

Macketina ::

LOL, propadajoca fabrka??? Dohodki 10,3 milijarde EUR samo v 1/4 leta...
1800 ljudi se v mali SL slisi veliko, v primerjavi s cca. 123,000 (Wiki) zaposlenih po svetu pa niti ne vec toliko.

Nokii gre odlicno, par serij je vrhunskih, problem s SW je pa povsod.
Symbian gre na mid-level telefonov, ker bojo MeeGo izpostavili na high-levelu. S tem da bo vecina programov zaradi Qt delala povsod.

Keyser Soze ::

S takšnim tempom kot ga je ubrala v zadnjih letih, ne bi dolgo trajalo, da bi "zaprla" svoja vrata. Vsaj na mobilnem delu. Kar se tiče omrežij ne vem kako stojijo zadeve.

Skratka, Nokii ne gre dobro. Daleč od odlično. Rešuje jih IMO samo nižji segment mobilne tehnologije oz. obstoječi tržni delež (kateri se vleče na podlagi dobrega imena, ki ga je pridelal z leti).

Če ne bi imela tega, bi pa šla že davno dol.

1800 folka je še vedno veliko. KAkšen efekt imajo na znižanje stroškov je pa odvisno od tega kje na plačilni lestvici so v podjetju.
OM, F, G!

Matako ::

Keyser Soze je izjavil:

googleg1 je izjavil:

Odpustili jih bodo 10 z vodilnih položajev, ki so zaposlili 1800 ljudi, ki jih dejansko ne rabijo.

Eh. 1800 ljudi ne zaposliš, čeprav jih dejansko ne rabiš. Na tak način zaposliš par folka.

1800 ljudi bodo odpustili, ker so postali odveč, zaradi neumnih odločitev par folka. Ker ni prodaje kot bi želeli. Ker je potrebno sedaj zminimizirat stroške, da se reši propadajoča fabrka.


Samo to ne spremeni dejstva, da so odveč. Ne po lastni krivdi, samo še vedno odveč.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

rejven ::

fajn bit na taki potapljajoči se ladji s 500 mio EUR čistega dobička:>

nUUb ::

In 559 mio eur izgube...
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Bor H ::

To je bilo lani, letos je bil v istem obdobju dobiček.

js osebno ::

Ti ne dojameš, nokia je en sam velik fail. Čudno da še niso bankrotirali.

Bor H ::

Aja, sej res, geesh, kako sem lahko tako naiven, če kdo na internetsih reče da so fail pol so fail.

mtosev ::

a je Android na Nokiji realna zadeva al ne?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bor H ::

Tako nekako kot predinštaliran Chrome na Winsih.

js osebno ::

Boljša primerjava bi bila predinštalirani Winsi na Macu..

Bor H ::

Sem razmišljal o tem ja, dobr, sej je vseen. Androida na Nokiji še kr nekaj časa ne bomo vidl, bomo pa MeeGo, ki zna bit precej interesanten.

Gandalfar ::

Bor H je izjavil:

Sem razmišljal o tem ja, dobr, sej je vseen. Androida na Nokiji še kr nekaj časa ne bomo vidl, bomo pa MeeGo, ki zna bit precej interesanten.


Utemelji prosim :)

Gregor P ::

Sam že vsa leta hočem predvsem mobilno mini napravo, ki je strojno bogata, pokriva več naprav v eni (PC, telefon, kamera, multimedijski predvajalnik, usmerjevalnik, navigacija itd.) in je sposobna namestitve praktično vsakega OS-a, ne samo nekih zminimaliziranih in okrnjenih verzij, skratka pravi osebni računalnik v malem oz. več kot to, nad katerim pa ima uporabnik polni nadzor (tako strojno kot programsko); obenem je tudi prehod med oz. združitev z ostalimi napravami tako lažja.

Tu in tam se na srečo sicer že najde kakšna naprava, ki nekako omogoča vse to, ampak bi si želel še več razvoja in konkurence na tem področju.

Ne me razumeti narobe, saj sem vesel, da imamo vedno večjo izbiro "pametnih" mobilnikov, samo to še ni to.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

js osebno ::

Gandalfar je izjavil:

Bor H je izjavil:

Sem razmišljal o tem ja, dobr, sej je vseen. Androida na Nokiji še kr nekaj časa ne bomo vidl, bomo pa MeeGo, ki zna bit precej interesanten.


Utemelji prosim :)

Lahko jaz?
Na kratko, MeeGo = Android done the right way, pa brez reklam (da, meni grejo na živce).

Bor H ::

gandalfar: tale video mi zgleda precej interesanten: (vsaj mislim da je bil ta takrat, zdj se mi ne da brskat po youtubu) + da je N900 precej hvaljena zadeva

Gandalfar ::

Jaz sem MeeGo gledal v praksi na WePad-u pa se mi je stvar zgleda dost zmedena in brez nekega koheretnega usabilitya.

Na androidu pa se nisem opazil reklam v operacijskem sistemu. Na MeeGo bodo pa seveda tudi v aplikaicjah.

Bor H ::

Torej kaj predlagaš? Da se odnavdušim? Nič skrbet, trenutno sm "WP7 gruopie". Izgleda pa, kot da je od velikih OSov trenutno samo še Android čist 1337, tko da imet še en prilagodljiv sistem definitivno ne bo napak.

ivanuscha ::

WP7 ima pa tok pomankljivosti že na papirju, tko da me je kr sram za MS, da dajejo tak OS ven leta 2010.

Bor H ::

Nočem spodbujat flamewara ampak vsak OS ma omejitve, VSAK, tako mobilni kot namizni. Če ga primerjam z iOS in Androidom, je precej bolj dodelan ob izidu (vem pa, da je rahlo nefer primerjava ker je nekaj let razlike). Recimo na GSM areni imaš lep seznam prednosti in slabosti, in tudi precej dober review: http://www.gsmarena.com/windows_phone_7... od slabosti me recimo motita:
No internet tethering support
No Bluetooth file transfers
No multitasking

lahko pa podobno najdem omejitve pri konkurenci

edit: sicer pa ni vse v funkcijah, Symbian podpira praktično VSE kar imata android in iOS pa ga vseeno ljudje pluvajo, kaj že ponavad omenjajo...aja, uporabniška izkušnja, UI pa taki heci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

ivanuscha ::

* No system-wide file manager
* No videocalling
* Limited third-party apps availability
* No Bluetooth file transfers
* No USB mass storage mode
* No multitasking
* No copy/paste
* Too dependent on Zune software for computer file management and syncing
* No music player equalisers
* No Flash or Silverlight support in the web browser
* No sign of free Bing maps Navigation so far
* No DivX/XviD video support
* No internet tethering support
* New ringtones available only through the Marketplace
* Swapping memory card requires hard reset; cards not readable by computer

Od teh minusov je kritičen še vsaj No USB mass storage mode.

js osebno ::

@Gandalafar
WePad ima AFAIK MeeGo 1.(0?) s Custom UIjem, Nokije bodo pa imele svoje (boljše?) UIje..

js osebno ::

Zihr.
Ob trenutnih novicah o Nokii se je pojavil prispevek: "What Nokia should do". Precej povezan s tistim mitom o Androidu na Nokijah..

Mavrik ::

js osebno je izjavil:

@Gandalafar
WePad ima AFAIK MeeGo 1.(0?) s Custom UIjem, Nokije bodo pa imele svoje (boljše?) UIje..


Nokia ni sposobna pokazati niti prototipa tega mitičnega MeeGota. Da ne govorim o besedah inženirjev na zadnji Qt Nokia konferenci o stanju in zdravju MeeGo projekta.

Če bo do konc 2011 Nokia sposobna na trg spravit en sam telefon z MeeGotom bo čudež. Do takrat pa jo bo že Android 3.0 in iPhone 5+ povozo.
The truth is rarely pure and never simple.

smash ::

pričakujem od iPhone-a 5, da bo povozil prav vso konkurenco, pravtako potem pričakujem od konkurence, da bo povozila iPhone5 - to bodo hudi telefoni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smash ()

Gandalfar ::

recursive much?

Bor H ::

Sej logika je čist fajn, konkurenca naj se tepe.

lopov ::

Mavrik je izjavil:

js osebno je izjavil:

@Gandalafar
WePad ima AFAIK MeeGo 1.(0?) s Custom UIjem, Nokije bodo pa imele svoje (boljše?) UIje..


Nokia ni sposobna pokazati niti prototipa tega mitičnega MeeGota. Da ne govorim o besedah inženirjev na zadnji Qt Nokia konferenci o stanju in zdravju MeeGo projekta.
[snip]


Ne vem, zakaj si tolk trd pa ne znaš vtipkat "meego on n900" ... prvi link ima datum 31.3.2010: http://meegoarena.com/2010/03/meego-now...

Z navodili in linki na DL; če maš N900 vtipkaj IMEI in si lahko snameš.

mtosev je izjavil:

a je Android na Nokiji realna zadeva al ne?


Bolj ne kot ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6619660 (16635) bluefish
»

Nokia spet z rekordno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6414309 (12561) SLO_Matej
»

Nokia z ogromno milijardno izgubo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
10020138 (15872) Matev
»

Nokia pridelala ogromno izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
6022035 (19802) nekikr
»

Nokia z opazno manjšim dobičkom

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
143284 (2870) djordjevic

Več podobnih tem