» »

Tat prenosnega računalnika vrnil USB-ključ s kopijo podatkov

Tat prenosnega računalnika vrnil USB-ključ s kopijo podatkov

Slo-Tech - Prenosni računalniki so ene izmed izmed bolj kraje vrednih naprav, saj so majhni in vredni. V tem oziru ni izjema niti Švedska, kjer so profesorju z Univerze Umeå ukradli torbo s prenosnikom, ki jo je pustil skrito za vrati na stopnišču, medtem ko je šel v pralnico v isti stavbi. Ko se je vrnil, torbe seveda ni bilo več. So ga pa švedski tatovi dvakrat presenetili s čutom za sočloveka.

Takoj je poklical na policijo in tudi preklical kreditne kartice, ki jih je imel v denarnici v torbi. A ko se je čez kratek čas vračal po stopnicah, je bila torba spet tam, z vsemi karticami in vso drugo vsebino razen računalnika. Profesorja je takrat najbolj glodala izguba desetletnega dela, ki ga je imel nespametno shranjenega izključno na računalniku brez varnostnih kopij (profesorji na Švedskem niso tako zelo drugačni kot pri nas).

Zato je bil še toliko bolj presenečen, ko je čez slab teden na pisalni mizi v svojem kabinetu našel USB-ključ, na katerega so bile pazljivo prekopirane vse osebne datoteke z njegovega računalnika. Teh je bilo toliko, da je izdelava kopije trajala nekaj ur, a si je neznani tat vzel toliko časa. Edina stvar, ki je pozorni tat ni vrnil, je poleg prenosnika članska izkaznica za knjižnico. To mu oprostimo.

41 komentarjev

Matevžk ::

profesorji na Švedskem niso tako zelo drugačni kot pri nas

Profesorji niso nič drugačni od običajnih ljudi. So taki in drugačni. Profesorji, s katerimi sodelujem, svoje raziskovalno delo inkrementalno arhivirajo vsaj dnevno, in v prizadevanju za napredovanje projekta brez zastojev k temu pozivajo tudi nas, ki z njimi sodelujemo.
lp, Matevžk

Zheegec ::

To je super tat!
Ko ti ukradejo denarnico z 20EUR denarja notri, nove kartice so pa 100EUR in veliko čakanja.... arrrr, tistih 20EUR sploh ne pogrešaš.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

WarMaker ::

Haha, respect.
Mogoče se bo čez kakšen teden počutil krivega in mu bo vrnil še prenosnika ;D

Okapi ::

Ko ti ukradejo denarnico z 20EUR denarja notri, nove kartice so pa 100EUR in veliko čakanja.... arrrr, tistih 20EUR sploh ne pogrešaš.
Meni so v Istanbulu pred par leti ukradli denarnico. Čez kakšen teden sem jo dobil po pošti domov, z vsemi karticami (ki so bile seveda že takoj iz Turčije preklicane), vozniško in osebno (ki ju pa zaradi lenobe še nisem preklical;-). Manjkalo je samo 50 evrov;-)

O.

Pyr0Beast ::

uu. hehehe. So bili tudi usb ključki ukradeni ? :)

IMO bi se dalo ugotoviti poreklo usb ključka preko njegove serijske številke. Čas kopiranja iz time-stampa datotek (tako ura začetka in konca kot tudi hitrost), verjetno še identiteto uporabnika, če je uporabljal svoj komp in so datoteke spremenile ownership.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

joze67 ::

USB ključ ima tipično FAT32. Ni lastništva (ownership).

Pa sicer je lastništvo izven sistema, kjer je generirano, precej irelevanten podatek.

Hardstyle ::

Pyr0Beast je izjavil:

uu. hehehe. So bili tudi usb ključki ukradeni ? :)

IMO bi se dalo ugotoviti poreklo usb ključka preko njegove serijske številke. Čas kopiranja iz time-stampa datotek (tako ura začetka in konca kot tudi hitrost), verjetno še identiteto uporabnika, če je uporabljal svoj komp in so datoteke spremenile ownership.


nevem zakaj bi delal remote backupe? Verjetno je vse kopiral kar iz laptopa na usb.... se ti ne zdi?

Pyr0Beast ::

Ni nujno. Če je bil laptop pod passom ni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Cowboy6 ::

Pošten lopov.
Tukaj naj bi bil moj podpis.

Blazz ::

to so mu ga študenti sunil...

Lion29 ::

Blazz je izjavil:

to so mu ga študenti sunil...


no kidding, really? :| valda mu ga na faksu ni mesar ukradu....

no, je pa res, da obstaja moznost, da ga je ukradla kuharca ali cistilka... tudi hisnik je mozen osumljenec....

Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Blisk ::

Verjamem, da po tem tudi profesor ni bil več jezen na krajo, ko je dobil podatke....

Bistri007 ::

Matevžk je izjavil:

Profesorji, s katerimi sodelujem, svoje raziskovalno delo inkrementalno arhivirajo vsaj dnevno, in v prizadevanju za napredovanje projekta brez zastojev k temu pozivajo tudi nas, ki z njimi sodelujemo.

typo? Dnevno? Kaj pa je več kot dnevno? Live mirroring na oddaljeni strežnik?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Gandalfar ::

Lahko bi bilo prakticno takoj, kot z dropboxom

nekikr ::

Jaz vse take stvari delam preko Dropboxa. Idealna zadeva. Če nekaj spremeniš ali pobrišeš imaš celo zgodovino zadaj, ki jo lahko obnoviš. In v trenutku se updejta stanje v službi, na telefonu, ipadu, domačih računalnikih... Thumbs up.

Lion29 ::

meni je boljsi zumo drive.. ki ti v explorerju naredi drive letter in normalno kopiras in vleces datoteke tja!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

nekikr ::

Sem ga imel prej, pa se ne spomnim zakaj sem na dropbox šel...mogoče zaradi iphona...

Matevžk ::

Bistri007 je izjavil:

Matevžk je izjavil:

Profesorji, s katerimi sodelujem, svoje raziskovalno delo inkrementalno arhivirajo vsaj dnevno, in v prizadevanju za napredovanje projekta brez zastojev k temu pozivajo tudi nas, ki z njimi sodelujemo.

typo? Dnevno? Kaj pa je več kot dnevno? Live mirroring na oddaljeni strežnik?

Ne, ni typo. Več kot dnevno je dvakrat dnevno, recimo. Ali pa live mirroring. V resnici je pri raziskovalnem delu, kjer je veliko odvisno od trenutnega navdiha, to precej smiselno, čeprav je res trenutni navdih običajno prelit na papir ali tablo, ne na disk.
lp, Matevžk

marvin42 ::

Bistri007 je izjavil:


typo? Dnevno? Kaj pa je več kot dnevno? Live mirroring na oddaljeni strežnik?


ob takih izjavah mi postane jasno zakaj toliko ljudi ostane brez podatkov...
Mostly Harmless

Bistri007 ::

Mislil sem, da bo napisal "vsaj mesečno". Ampak "vsaj dnevno"? Torej je treba po tvojem "urno" delati varnostne kopije?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

nekikr ::

Ne. Če bi bilo po njegovo, po moje in po mnenju vseh, ki imajo kaj pojma o izgubi podatkov, bi morali vsi delati backupe instantno. Ali preko raida ali preko dropbox/zumo drive/... Raid je nekaj najcenejšega, spletni servisi so pa celo zastonj do neke količine GB.

Lion29 ::

Bistri007 je izjavil:

Mislil sem, da bo napisal "vsaj mesečno". Ampak "vsaj dnevno"? Torej je treba po tvojem "urno" delati varnostne kopije?


seveda, odvisno kaj delas! ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Bistri007 ::

nekikr je izjavil:

Ne. Če bi bilo po njegovo, po moje in po mnenju vseh, ki imajo kaj pojma o izgubi podatkov, bi morali vsi delati backupe instantno. Ali preko raida ali preko dropbox/zumo drive/... Raid je nekaj najcenejšega, spletni servisi so pa celo zastonj do neke količine GB.

Ampak RAID ni backup...
(pa ne mislim RAID 0)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

nekikr ::

Kako ni backup? Raid 1 je kopija na dva ali več diskov...

Matevžk ::

Kar je zelo dobrodošlo, je pa daleč od arhiviranja podatkov. Varuje te izključno pred mehansko okvaro diska, ne pa pred okvaro datotečnega sistema ali zmotno spremembo datoteke ali imenika.

Edit: (Backup ~ arhiviranje podatkov.)
lp, Matevžk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevžk ()

nekikr ::

Ja, seveda. Ampak ker je govora bolj o domačih uporabnikih, ki izgubijo fotke, pr0n in filme (ki na disku ležijo več mesecev/let brez spremembe), bi z raid 1 (ki je neznansko poceni) lahko rešili celotni problem.

Okapi ::

Torej je treba po tvojem "urno" delati varnostne kopije?
Tebi je vseeno, če izgubiš eno uro dela? Meni ni - varnostna kopija stvari, na katerih delam, se dela sproti, oziroma na vsakih nekaj minut. Ne stane me nič, računalniki so pa že nekaj časa dovolj zmogljivi, da znajo to neopazno delati v ozadju. Bil bi bedak, če bi tvegal, da gre ena ura dela v nič (in popoln idiot, če bi tvegal cel dan dela).

O.

Matevžk ::

nekikr je izjavil:

Ja, seveda. Ampak ker je govora bolj o domačih uporabnikih, ki izgubijo fotke, pr0n in filme (ki na disku ležijo več mesecev/let brez spremembe), bi z raid 1 (ki je neznansko poceni) lahko rešili celotni problem.

A ni ravno za stvari, ki se ne spreminjajo, še bolj pametno, če narediš dve neodvisni kopiji in ju spraviš v omaro, kot pa da jih imaš (zgolj) na živem datotečnem sistemu?
lp, Matevžk

nekikr ::

Pametno že. Zate, zame. Dopovej povprečnemu uporabniku, da naj vsak dan (ali teden) zapeče novo vsebino na DVDje. Dvakrat bo že mogoče, potem pozabi in preneha s tem. Raid 1 je pa v bistvu neviden.

zee ::

Ko se ti kolicina podatkov zacne meriti v TB (~6 TB), potem je tudi backup problem...

RAID1 != backup
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Lion29 ::

maja, DVDji lol.... ze eno leto jih uspesno NEuporabljam :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Matevžk ::

nekikr, govoril si o podatkih, ki na disku ležijo več mesecev/let brez spremembe. Pravim, da je za te bolje spraviti jih na USB ključek ali trdi disk in poriniti v omaro (in vsake toliko preveriti, če še deluje). Ni treba nič vsak teden na novo počet ... Za vse podatke, ki se pa spreminjajo dnevno, je pa zelo zelo reden backup nadvse pomemben. V nekaterih podjetjih za to skrbijo sistemci. Za fizične osebe je s tega vidika pametnejši "cloud computing".
lp, Matevžk

nekikr ::

Govoriva o domačih uporabnikih, ker imajo podjetja za to na voljo profesionalne rešitve, ki so odvisne od velikosti in potreb podjetja. Pustiva to ob strani.
Iz izkušenj pa ti lahko povem, da sem imel v svojih časih, ko sem kar na veliko popravljal računalnike, ogromno ljudi, ki so jim šli diski (predvsem kakšna Hitachi serija), ki so ostali brez vsega. Nekaterim sem že pred tem rekel, da naj pomembne stvari najmanj enkrat na mesec shranijo na CD, vzelo jim bo 20 minut časa. Povedal sem jim tudi po tem, ko sem disk zamenjal. In povedal sem jim spet, ko se je tudi novi disk po kakšnem letu recimo pokvaril. 20 minut mesečno za backup pomembnih stvari je bilo in je še vedno preveč, da bi ljudje to počeli. Cloud je sicer super a kaj ko imaš brezplačno le 2GB prostora, kar je čisto premalo za fotke, dokumente, kakšno serijo/film/igro. Za dodatnih 50GB pa ne bo nihče plačeval astronomsko visokih 10 dolarjev, ker je to čisti nateg (predvsem zato, ker tega ne moreš ukrasti).
Če bi že v štartu dodal en disk zraven za backup, lahko tudi brez raid, samo s kakšno aplikacijo, bi bilo bistveno bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Matevžk ::

No, ja. Poznam približno enako število primerov pomotnega brisanja datotek kot okvare diska.

Hehe, zanimiva teorija. Astronomsko visoke vsote 2EUR za štruco kruha (kar je glede na ceno surovin absurd) ni trgovski nateg, ker kruh lahko ukradeš. 10 dolarjev na leto za 50 GB (IMHO zelo ugodna cena) je pa nateg, ker se tega ne da ukrasti. :D
lp, Matevžk

OChack ::

jst bi mu dav še jurja za backup :)
Int€l inside, IDIOT Outside

roli ::

Ko že govorimo o backupih - a kdo slučajno pozna kak spletni servis za backup, ki ponuja več kot 2GB zastonj placa? Ne rabim dosti za tiste res nujne podatke samo bi mi pa 5GB prišlo prav.
http://www.r00li.com

Okapi ::

Dropbox si lahko zastonj povečaš do 8 GB. Syncplycity prav tako do 8 GB. Imaš tudi orodja, da si shranjuješ na gmail, ki je tudi okoli 8 GB zastonj.

http://www.dropbox.com/referrals/NTc0MT...

https://my.syncplicity.com/Signup/UserS...

O.

bluefish ::

Ja, uporabljam za nekatere podatke Dropbox in me je ravno danes rešil, ker sem en fajl po pomoti spremenil.
Pogrešam le sinhronizacijo poljubne mape. Tako pa je treba datoteke ročno vleči v DB folder.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Okapi ::

To obvlada Syncplicity. Link je en post više:-) Sam določiš, katere mape naj sinhronizira v oblak.

O.

Kenpachi ::

Lion29 je izjavil:

meni je boljsi zumo drive.. ki ti v explorerju naredi drive letter in normalno kopiras in vleces datoteke tja!


subst x: c:\dropbox_folder
Zaraki Kenpachi.

CaqKa ::

Pa sej imaš symlinke... jih dropbox pohendla... pa od dropboxa naprej sem sploh začel my documents uporabljat.
za nekoga ki ima strukturo mu ni potrebno če dropbox jemlje zunanji imenik pod nadzor ali ne.. ker si pač naredi strukturo znotraj dropboxa.. vsaj jaz jo imam.
pa kolkor se spomnim imajo bete celo možnost da zunanji folder označiš.

sicer pa pošteno da je vrnil podatke :)

če bi imel dropbox, se mu nebi blo treba sekirat, pa še tatu bi jih lahko na daljavo zbrisal :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plonkanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7522397 (9935) Grizzly
»

Nakup tablice za srednjo šolo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5212808 (11381) Pithlit
»

Ukraden računalnik, kako ga izslediti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010569 (8916) Kaboom
»

Tat prenosnega računalnika vrnil USB-ključ s kopijo podatkov

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
419965 (7575) CaqKa
»

Kraje na fakultetah (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7910113 (5835) Gr0unD Zer0

Več podobnih tem