» »

Mobilna telefonija najdražja onstran Luže

Mobilna telefonija najdražja onstran Luže

Ars Technica - Open Technology Initiative je izvedla zanimivo študijo, kjer so primerjali cene mobilnih telefonov v 11 državah, med katerimi sicer ni bilo Slovenije, je pa nekaj evropskih. V vseh državah so primerjali klasične naročniške pakete, neomejene naročniške pakete in predplačniške pakete, cene pa so preračunali v dolarje na minuto, sporočilo in megabajt.

Rezultati so bili zanimivi. Pogovori so z naskokom najdražji na Japonskem, sledijo pa Kanada, VB in ZDA. Prav tako se samo v Kanadi in ZDA zaračunavajo tudi dohodni klici, medtem ko drugod vso ceno plača kličoči. Pošiljanje kratkih sporočil je najdražje v ZDA in Veliki Britaniji, najcenejše pa na Japonskem. Podatkovni prenos je najdražji v ZDA, na Japonskem in Kanadi, medtem ko je najcenejši na Švedskem in Veliki Britaniji. Skupni rezultat vseh storitev, kot jih navadno uporabljajo uporabniki, pokaže, da sta ZDA in Kanada najdražji državi za mobilno telefonijo, najcenejši pa je Hongkong.

V raziskavi so sodelovali Kanada, Danska, Finska, Hongkong, Indija, Japonska, Južna Koreja, Švedska, Tajvan, ZDA in Velika Britanija. Najbolj priljubljeni splošno dostopni paket v Sloveniji bi se uvrstil v zlato sredino.

11 komentarjev

LeQuack ::

Mislim, da če bi k študiji dodali še naše operaterje bi bili kar nekje tam pri vrhu cenovno, vsaj ko sem tako malo na pamet računal in primerjal. Res pa je, da sem gledal za Mobitel.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

lukaz ::

LeQuack je izjavil:

Mislim, da če bi k študiji dodali še naše operaterje bi bili kar nekje tam pri vrhu cenovno, vsaj ko sem tako malo na pamet računal in primerjal. Res pa je, da sem gledal za Mobitel.


"V raziskavi so sodelovali Kanada, Danska, Finska, Hongkong, Indija, Japonska, Južna Koreja, Švedska, Tajvan, ZDA in Velika Britanija. Slovenija bi se z najbolj priljubljenim paketom, dostopnemu vsem uporabnikom, pri našem največjem ponudniku mobilne telefonije uvrstila v zlato sredino. "

SmeskoSnezak ::

lukaz je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Mislim, da če bi k študiji dodali še naše operaterje bi bili kar nekje tam pri vrhu cenovno, vsaj ko sem tako malo na pamet računal in primerjal. Res pa je, da sem gledal za Mobitel.


"V raziskavi so sodelovali Kanada, Danska, Finska, Hongkong, Indija, Japonska, Južna Koreja, Švedska, Tajvan, ZDA in Velika Britanija. Slovenija bi se z najbolj priljubljenim paketom, dostopnemu vsem uporabnikom, pri našem največjem ponudniku mobilne telefonije uvrstila v zlato sredino. "

In kateri paket to je? Itak džabest? Ga žal ne ponujajo vsem uporabnikom. Kateri potemtakem? Dajte mal bolj objektivno pisat novice, bemomilomater.
@ Pusti soncu v srce... @

zee ::

V vsakem primeru je mobilna telefonija zelo zelo draga v primerjavi z Evropo. Še najdražji paket v Sloveniji je težko primerljiv z ameriškim.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

codeRat ::

Te primerjave so popolnoma nesmiselne, dokler ne upoštevajo plač ljudi. V ameriki so plače bistveno višje, tako da je po mojem pri nas mobitel dražji kot ZDA (samo moj občutek, nisem nic racunal). cene je treba vedno gledati v povezavi s plačami in življenskim standardom.

mtosev ::

codeRat je izjavil:

Te primerjave so popolnoma nesmiselne, dokler ne upoštevajo plač ljudi. V ameriki so plače bistveno višje, tako da je po mojem pri nas mobitel dražji kot ZDA (samo moj občutek, nisem nic racunal). cene je treba vedno gledati v povezavi s plačami in življenskim standardom.

i agree. place v ZDA/Kanadi so v povprecju 2,5x visje in zato primerjava ni na mestu

celk ::

Pri teh primerjavah je vedno, kot je že ugotovil codeRat, potrebno upoštevati kupno moč, ki je v tesni povezavi s plačami (tudi zaposleni pri operaterju imajo v ZDA nominalno večje plače in ta strošek je potrebno upoštevati pri oblikovanju cen telekomunikacijskih storitev).
Takšne globalne primerjave pa so lahko tudi primerjanje hrušk in jabolk, ker slabo upoštevajo geografko razsežnost in posebnost problema.
ZDA in Kanada sta npr. zelo (geografsko) veliki državi in v tem smislu bi ju morali primerjati z Evropo kot celoto!
Po lastnih izkušnjah vem, da se npr. celotna ZDA pri večini paketov pri operaterjih obravnava kot eno področje. Prav iz tega razloga se praviloma plačujejo tudi dohodni klici, kar je nekakšen ekvivalent roamingu v Evropi.
Ameriški operater pač mora upoštevati dejstvo, da sta uporabnika, četudi sta oba npr. pri operaterju T-mobile, lahko eden na vzhodni, eden pa na zahodni obali in vmes več tisoč km. ZDA ima sicer še eno posebnost, klicočemu se v večini primerov ni treba ukvarjati s tem v katero mobilno omrežje kliče. Zanj velja enotna cena, ne pa tako kot pri nas, ko se vedno sprašujejemo ali kličemo v Mobitelovo, Simobilovo, ... (in večkrat niti ne moremo vedeti v katero), omrežje.
Cene na naši strani Atlantika bi bile prav nesramno velike (še posebno ob upoštevanju podatkovnih prenosov), če bi na Evropo gledali kot na celoto v smislu vseh zgoraj naštetih ameriških "posebnosti".

roli ::

Mobitel kolikor vem ima telefonski odzivnik, ki si ga vklopiš z SMSom. Tako te pred vsakim klicem v tuje omrežje opozori da kličeš v tuje omrežje. Storitev je zastonj.

Kakor jaz spremljam zadevo bi bile cene s kakim džabestom oziroma simobilovim ekvivalentom precej nizko na tejle lestvici. Ker imamo zelo poceni pakete v primerjavi z ZDA.
http://www.r00li.com

MrStein ::

celk je izjavil:

ZDA ima sicer še eno posebnost, klicočemu se v večini primerov ni treba ukvarjati s tem v katero mobilno omrežje kliče. Zanj velja enotna cena, ne pa tako kot pri nas, ko se vedno sprašujejemo ali kličemo v Mobitelovo, Simobilovo, ... (in večkrat niti ne moremo vedeti v katero), omrežje.

Precej paketov pri nas ne razlikuje med omrežji. Recimo SiMobilov SIMPL (+) paketi. Imam sam in imam en problem manj v življenju ("ojoj, v katero omrežje kličem? Koliko me bo stalo?")

Še stacionarni je po isti tarifi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Lonsarg ::

Ameriški sistem je dosti bolj primeren iz ekonomskega stališča, dosti bolj zdrav trg. Tudi za potrošnike v večini bolje, ker so odvisno SAMO od svojega operaterja, če ma nekdo drag dohodni klic naj pač sam plača, če je pri "dragem" operaterju, ne pa da mi, klicoči. Po drugi strani je pa naš sistem malo bolj komot, ko ni toliko kompliciranja, pa folk se je tut zlo že navadu.

No je pa zalo nezdravo za trg naš sistem, ko so zakonsko določene cene dohodnih klicev, pri Ameriškem sistemu ni treba se nič z zakoni vmešavat.

Bor H ::

Morš pa pri ameriškem sistemu plačat če te nekdo drug rab, recimo kaka zavarovalnica al pa kaka "posebna ponudba, smo lih na vašem koncu"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja iPhona 6 ruši rekorde (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Rezultati
19672040 (64259) GGGGG
»

Nexus 5 v rdečem

Oddelek: Novice / Android
257932 (5762) mihec87
»

Netflix prihaja v Evropo, sprva na Otok

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
329498 (8054) Jeronimo
»

Mobilna telefonija najdražja onstran Luže

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
115608 (4691) Bor H
»

Google Navigation se širi po svetu

Oddelek: Novice / Android
4513949 (12341) Dami

Več podobnih tem