» »

Skurjen TV switcher

Skurjen TV switcher

A. Smith ::

Zdravo

Zaradi udara strele je skurjen napajalnik v našem televizorju, EV 29'' (elektronika Velenje). Gre za šasijo E9.

Ko sem zamenjal varovalko in s TV zaporedno zvezal 60W žarnico, je ta zasvetila (trajno). Nato sem zamenjal vhodne diode BYW54, diode okrog kontrolerja tda4605, čip tda4605, nadomestil IRFBC30 za BUZ90.

Trenutno stanje je sledeče: Po vklopu žarnica preneha svetiti, ko degauss vezje opravi svoje. Potem ne sveti nič več. Iz svičerja ni nobenih zvokov in sklepam, da ne deluje. Na gladilnem kondenzatorju za gretzom namerim 310V. Med pinoma 4 in 6 na čipu tda4605 je 9V napetosti. Čip ne da nobenih konkretnih izhodnih impulzov.

Kljub temu namerim na diodah na sekundarni strani VF transformatorja 2,5 do 3V napetosti, kar bi lahko pomenilo delujoč svičer s kratkim stikom na eni izmed napajalnih linij. Te sem že premeril in eno po eno posamezno (samo eno naenkrat) izoliral od izhoda. Brez uspeha, napetosti na ostalih vejah so še vedno med 2,5 in 3V.

Zakaj menjani tda4605 ne da ničesar na izhod? Sem v slepi ulici.
Najlepša hvala za predloge, vesel jih bom.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Brane2 ::

Tist pdf vsaj na mojem zaslonu izpade čudno. Teržko je razbrati, kateri prekrižani vodniki so v stiku in kateri niso.

A če je razbrati iz sheme, se tvoj IC sedaj napaja skozi upor R604, ni pa toliko zalaufal, da bi si zgeneriral napajanje sam.

Jaz bi odklopil vse sekundarje na desni strani traflca ( tisti, ki napajajo preostanek TVja) in bi probal usposobiti najprej ta, napjalni konec.

Očitno je, da je sekundar na levi uporabljen tako za napjanje čipa kot za zaznavo višine napetosti ( in s tem regulacijo), kot tudi za feedback oscilatorja.

Napaka je zelo verjetno tam nekje v okolici.
On the journey of life, I chose the psycho path.

A. Smith ::

Hvala za odgovor.

Ja, pdf je čuden. Ampak tudi na nobenem ostalem pdf-ju za E9, ki so na spletu, stične točke vej niso označene. Nekako je na tem pdf-ju vseeno označeno, da se veji stikata tam, kjer je ob stičišču narisana izredno majhna pika.

Jaz bi odklopil vse sekundarje na desni strani traflca ( tisti, ki napajajo preostanek TVja) in bi probal usposobiti najprej ta, napjalni konec.

Ali je to dovoljeno? Bral sem, da svičerja nikoli ne smem prižgati neobremenjenega, ker lahko v nasprotnem primeru kaj odleti. Ali bi moral v primeru, da izoliram izhode VN tranformatorja, kakšnega izmed njih nadomestno obremeniti s kakšno žarnico?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Brane2 ::

Ne vidim, kaj naj bi odletelo. Edino preostalo navitje je regulacijsko.

Sploh pa imaš na vseh navitjih že takoj bodisi varovalko bodisi upor v tej vlogi, torej je očitno ta možnost predvidena...
On the journey of life, I chose the psycho path.

A. Smith ::

Uspeh. Brane, imel si prav. TV je spet oživljen, hvala! V sekundarju na levi sta bila skurjena oba nizkoohmska upora. Oba na videz popolnoma brez napak! Je pa po drugi strani res, da bi ju moral preveriti (sta pač zaščitna), pa ju nisem. Hvala za koristen nasvet!

Žal pa se pri tem tv-ju pojavlja še ena napaka, in sicer že od prej. Namreč, pri hladnem TVju se slika pojavi po 15 sekundah, če pa vklopim že segretega, slike sploh ni oz. je ekran brez "osvetlitve".

VN trafo deluje (preizkus z brlivko), gretje tudi (grelci so svetlo oranžne barve). Ob vklopu se vedno pojavi statika. Bolj me čudi naslednje: ko TV izklopim in iz katodne cevi iztaknem VN konektor, ob razelektritvi le-tega proti hrbtni strani ekrana ali masi na plošči, ni nobene iskre. Malo me skrbi, da prebija bodisi katodna cev, bodisi VN trafo.

Kaj predlogov?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Brane2 ::

A. Smith je izjavil:


Žal pa se pri tem tv-ju pojavlja še ena napaka, in sicer že od prej. Namreč, pri hladnem TVju se slika pojavi po 15 sekundah, če pa vklopim že segretega, slike sploh ni oz. je ekran brez "osvetlitve".


Probaj zamenjat elektrolite, predvsem okrog usmernika.


VN trafo deluje (preizkus z brlivko), gretje tudi (grelci so svetlo oranžne barve). Ob vklopu se vedno pojavi statika. Bolj me čudi naslednje: ko TV izklopim in iz katodne cevi iztaknem VN konektor, ob razelektritvi le-tega proti hrbtni strani ekrana ali masi na plošči, ni nobene iskre. Malo me skrbi, da prebija bodisi katodna cev, bodisi VN trafo.



Pa saj naboj ti ostane na cevi, ne pa na strani traflca. V VN traflcu nima kje ostat- stvar je v bistvu le skundarno navitje v seriji z VN diodo. Navitje je za DC kratek stik, na kapacitivnosti VN diode pa lahko ostane bolj malo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

A. Smith ::

No, končno je zadeva dobila epilog.

Ker sem se hotel poigrati z nastavitvami okrog VN transformatorja (neka diagnostika v servisnih navodilih), sem malo zavrtel gumb "screen" in voila! Slika je bila tam.

Na novi nastavitvi potenciometra se slika spet prikazuje. Očitno je bil za ta problem kriv zjahan potenciometer.

Pa saj naboj ti ostane na cevi, ne pa na strani traflca. V VN traflcu nima kje ostat- stvar je v bistvu le skundarno navitje v seriji z VN diodo. Navitje je za DC kratek stik, na kapacitivnosti VN diode pa lahko ostane bolj malo...

Ja, bedarije pišem. Katodna cev ima shranjen naboj in če jo hočem razelektriti, moram skleniti njeno notranjo površino stene (kamor pride kontakt za VN konektor) z zunanjo površino.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Pyr0Beast ::

Če je potenciometer zjahan ga menjaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transformator iz napajlnika, predelava za ojačevalnik tda7294

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163323 (2899) jjedat
»

Popravilo adapterja - pokvarjen transformator?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161881 (1708) XeonAdvanced
»

Statična elektrika na monitorju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
262251 (1866) Pyr0Beast
»

Kaj lahko naredim z navadnim TVjem?

Oddelek: Loža
262043 (1193) Mercier
»

Razštelan monitor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261712 (1365) schurda

Več podobnih tem