» »

RGB LED diode

RGB LED diode

_Dormage_ ::

Živjo,
Morda kdo ve oziroma lahko svetuje kam po RGB LED diode. Iščem namreč čisto preproste 5mm RGB Ledice z 4 pini (napajanje, red, green, blue) 5V.
Na ebayu jih sicer dobim 10 + upore + free shipping za 0,99€ vendar je treba čakat kak mesec dni.
Najdel sem jih še pri conradu vendar so drage pa še ne splača se mi plačevat poštnine za eno diodo.
Če pozna kdo alternativno rešitev prosim za nasvet.

VolkD ::

Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

LuGi ::

_Dormage_ ::

hvala obema.
na Farnellu sem najdel točno to kar iščem vendar ne čudi, da nimajo plačila po prevzemu. (nimam vise)
na http://www.ic-elect.si/ pa ne najdem 4-pinsko, majo vse samo 3 pine.
Gledal sem podrobnejši opis in opazil, da ma red pa blue pin 30 mA, green pa 25!
V čem je trik, da ma zelen manj?
A to pomeni, da zelena barva ima manj možnih vrednosti?
NOTE: kar se elektronike tiče mi ni nič jasno.

VolkD ::

1. Preko Nano elektronika iz Maribora lahko naročiš tudi material iz Farnell-a. Pošljejo po pošti.
2. Človeško oko je precej bolj občutljivo na zeleno barvo kot na druge.
3. Kar se elektronike tiče tudi meni ni nič jasno, ker ne vem kaj bi rad naredil. Torej - razpiši se.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

_Dormage_ ::

Priklopim RGB diodo na pine in z mikrokontrolerjem kontroliram napetost na posameznem pinu in tako spreminjam barvo LEDici.
A to glede zelene barve pomeni, da bom z programskega vidika se vedno imel na voljo 256 vrednosti za zeleno ali manj?
Nekak bi blo logično, da jih ima glih tako 256 samo MAX je 25mA namesto 30mA rite?
Drugače pa zaenkrat samo experimentiram in pišem softwere, ki bo z katerim lahko uporabnik pošilja kontrolerju RGB vrednosti (HEX) in temu primerno se lučke obarvajo.
Kaj pa bo naredil LEDica nardila za črno oziroma belo barvo pa nevem ?

hvala za odgovore :)

darkolord ::

Hm. Ponavadi se to dela s PWM, torej ne spreminjaš napajalne napetosti, ampak jo vklapljaš in izklapljaš dovolj hitro, da se ne opazi utripanja - z nastavljanjem širine (dolžine) pulzov določaš, kako močno bo dioda svetila.

Krmilniku je čisto vseeno, koliko toka požre dioda - tistih 25mA namesto 30mA je zato, kot je že VolkD omenil, ker je zelena ledica pri 25mA za človeško oko (vsaj) tako svetla kot rdeča in plava pri 30mA.

Za "črno" barvo vse tri barve izklopiš, za belo pa vse tri prižgeš prižgeš hkrati (rdeča + zelena + plava = bela).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

_Dormage_ ::

Imam ze board z kontrolerjem povezan na komp prek USBja.
Programira se v takem open sorce IDE z podobnim jezikom kot C++
Potem vmesnik prevede v strojno kodo razumljivo kontrolerju.
Ukaz DigitalWrite(val)ker val zavzema vrednosti od 0-255 oz 0 = LOW in 255 = HIGH.
Tako sklepam, da je PWM že realiziran?
A bodo vse tri barve na full res producirale vidno belo svetlobo?

darkolord ::

No, potem bi moral dobiti belo, če nastaviš vse tri na 255

Aljaz1980 ::

Tako sklepam, da je PWM že realiziran?

težko reči, ker ne vem kater jezik in kater mikrokontroler
ampak bi se upal staviti da temu ni tako
kar ti nastavljaš je izhodna napetost na analognem izhodu mikrokontrolerja, ki ima 8 bitni DAC, večina ima največjo izhodno napetost isto napajalni - 5 V
torej 255 pomeni 5V, 0 pa 0V, 128 bi bilo 2.5V in lahko enostavno tudi nastaviš in izmeriš, pa vidiš pri čem si

daj si preberi link, če PWM klikneš v darklord postu, ali pa malo pogoglaj če ti še vedno ne bo jasno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Aljaz1980 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED RPi (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6812948 (8972) salcadoo
»

Kakšen upor potrebujem, da znižam voltažo (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5411795 (11375) einstein :P
»

Led v racunalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
252294 (1767) Primorec
»

neusmerjen IR ledica

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61245 (1245) pavl
»

IR reciever

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151702 (1525) Lio

Več podobnih tem