» »

Koliko domače glasbe na radiu?

Koliko domače glasbe na radiu?

Okapi ::

Do leta 2006 so morale radijske postaje predvajati najmanj 10% slovenske glasbe. Potem je zavedna oblast obvezno kvoto povečala na 20% za tržne in 40% za javni radio, zdaj pa bi rada oblast znova znižala na 15%. Mojmir Sepe pravi, da bo v tem primeru vrnil medaljo. Kaj pa pravite vi?

Moje mnenje je (poleg tega, da mi je v bistvu vseeno, ker radija že enih 10 let sploh ne poslušam;-), da so kvote bedarije in ne koristijo ničemer. Že itak sedaj teh 20% radijske postaje nabijajo z vrtenjem domače muzije sredi noči, in s ponavljanjem enih in istih komercialnih štanc. Naj se vrti dobra glasba, pa če je slovenska, balkanska, ameriška ali katerakoli.

In če to navežem še na večno temo o avtorskih pravicah - tule sem strogo proti tistim avtorjem, ki navijajo za te kvote. S tem prisilijo radije, da se več vrti njihova muzika, pri čemer imajo neposredno korist, saj dobijo na ta račun od SAZASa več denarja.

In še nekaj branja na to temo.
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/ob...

O.

noraguta ::

pomoje naj kar ostane kvota kot je. vsaj sem pa tja izvem za kaj domačega pa vseeno dobrega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Okapi ::

A brez kvote pa ne bi?

O.

Tarzan ::

Ena velika traparija je to. Čeprav se v zadnjem času kvaliteta slovenske pop/rock scene na splošno izboljšuje, še vseeno ne vidim pozitivnega v povečevanju te kvote. Če se s tem napolni žepe posameznikov, ki se trudijo in so dejansko sposobni nekaj poslušljivega izdat, potem je to super - privoščim vsak cent. Da pa se bodo pri koritu s tem denarjem prenažirali razni SAZASi, založbe in pogoltni pohotni starčki, potem sem izrazito proti. Najebe edino slovensko poslušalstvo, ki radio še vedno posluša.

Rad slišim slovensko glasbo po radiu! Ampak ne sme se zgoditi, da bo prišlo do protekcije slovenske glasbe, ki bi imela za posledico objavljanja vsakega sranja, ker bo pač potrebno zapolnit kvoto. In točno to se bi začelo dogajati. Slovenski avtorji novejših datumov so že pokazali, da se lahko marsikaj doseže. Zadnje čase pridobivajo nekateri veljavo celo na območju bivše skupne države.

Če bi glasba bila kvalitetnejša, bi se jo prevrtelo precej več, kot samo ušivih 20%/40%. V prvi fazi pa naj se neha forsirat predvajanje pofla, ki slovenski glasbi dela medvedjo uslugo. Za marsikoga je žal slovenska glasba sinonim za navadno sranje. Po krivici!

techfreak :) ::

Moje mnenje je, da se naj vsaka radijska postaja odloči za sebe. Vsekakor nimamo dovolj radijskih postaj, da bi lahko ena rekla da bo vrtela samo npr. rock, vendar pač naj vrtijo tisto kar se jim zdi primerno.

Osebno malokdaj poslušam slovenske radijske postaje, ker ali ne predvajajo tistega, kar bi si jaz želel. Raje poslušam internetne, kjer si lahko izberem tisto, ki predvaja po mojem okusu.

bluefish ::

Kvote so neumnost. Če slovenski glasbeniki niso sposobni sproducirati kaj kvalitetnega, potem naj pač utihnejo.

noraguta ::

bluefish je izjavil:

Kvote so neumnost. Če slovenski glasbeniki niso sposobni sproducirati kaj kvalitetnega, potem naj pač utihnejo.

eh potem naj bi utihnili tudi ornette coleman , james blood ulmer ,... za večino kvalitena glasba je navadno sranje.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Tarzan ::

eh potem naj bi utihnili tudi ornette coleman , james blood ulmer ,... za večino kvalitena glasba je navadno sranje.


Nak! Tematske oddaje naj bodo, so več kot dobrodošle. Lahko vsak dan kako ekstremistično sekto vrtijo zaradi mene, ampak tudi ta odmerek je na koncu pogojen s poslušanostjo. Če pa nihče ne posluša, potem pa ja, izvajalec ni vreden predvajanja - pač je preveč exstravaganten in naj lepo koncertira in prodaja ploščke ali komade preko interneta. Radio (v večini primerov) je za mainstream popish publiko zasnovan. Če bo program s katero koli drugo glasbo rentabilen, potem pa le. Akcija.

Če izvajalec ne more napolnit niti vaške gostilne, potem jih ne boš poslal špilat na stadion Stožice. Pa je lahko ultra umetnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tarzan ()

Nikec3 ::

Kvote morajo bit. Slovenci imamo kar veliko dobre rock glasbe, kvote so dobrodošle tudi zato, da se prebivalcem Slovenije ne skisajo preveč možgani, ob poslušanju komercialnega sranja, kot se v večini primerov predvaja na komercialnih radiih. Sicer pa nov zakon pomeni, da mora biti med 8.00-20.00 15% slovenske glasbe, kar pomeni da jo bomo slišali tudi podnevi in ne ponoči, kot se je to dogajalo do sedaj.

Moje mnenje je tudi, da je naša glasba(seveda ne vsa), bolj kvalitetna od junakov, kot so Katy Perry, Kesha, Nickelback itd. Sicer pa je moje mnenje, da se na radio predvaja popolnoma nekvalitetna muzika, ki služi samo temu, da jo čim manj ljudi sovraži.

Okapi ::

Moje mnenje je pa, da je sranje sranje, domače nič manj ne smrdi kot tuje. In kvot, ki bi omejevale predvajanje sranja, ni.

O.

Nikec3 ::

Okapi je izjavil:

Moje mnenje je pa, da je sranje sranje, domače nič manj ne smrdi kot tuje. In kvot, ki bi omejevale predvajanje sranja, ni.

O.


Žal se moram s tem strinjati. Včasih so radijske postaje imele komisijo, ki je določala raznoliko in tudi dobro glasbo. In nato so poslušalci popljuvali vso komisijo in glasbo, ki jo je komisija izbirala, ter zahtevali več Bhritney Spears

zanigro ::

Skus so ene domača kr nekii. Bodmo vsaj mal z svetovno glasbo če že mormo pošilat na evrovizijo domačo in izpademo k osli.

noraguta ::

Tarzan je izjavil:

eh potem naj bi utihnili tudi ornette coleman , james blood ulmer ,... za večino kvalitena glasba je navadno sranje.


Nak! Tematske oddaje naj bodo, so več kot dobrodošle. Lahko vsak dan kako ekstremistično sekto vrtijo zaradi mene, ampak tudi ta odmerek je na koncu pogojen s poslušanostjo. Če pa nihče ne posluša, potem pa ja, izvajalec ni vreden predvajanja - pač je preveč exstravaganten in naj lepo koncertira in prodaja ploščke ali komade preko interneta. Radio (v večini primerov) je za mainstream popish publiko zasnovan. Če bo program s katero koli drugo glasbo rentabilen, potem pa le. Akcija.

Če izvajalec ne more napolnit niti vaške gostilne, potem jih ne boš poslal špilat na stadion Stožice. Pa je lahko ultra umetnik.

ja ja , nepismenemu so knjige dobra kurjava. fuck me RAY .
radijske postaje zakupijo frekvence z nekimi obveznostimi. in če je tu kvota za domače izvajalce jaz ne vidim problema.
edin problem so potem še glasbeni opremljevalci , kateri so vsaj na komercialnih radijih precej kompaktni(zaprti in omejeni).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

techfreak :) ::

Zakaj bi bili omejeni samo na slovenski trg? Zmenimo se, da bodo vse države v EUju predvajale določen % slovenskih skladb.

Torej od 8.00 do 20.00 = 720 min / 27 članic EU = 10 min. Vsak EU radio mora predvajati 10 minut glasbe vsake EU članice.

Takšne omejitve so brezvezne, naj se radio odloči kaj bo predvajal.

System ::

To je res brezveze, naj se radio sam odloči kaj bo predvajal... Oz. še bolje mi.

vorantz ::

Za to kvoto pa sploh nisem vedel :/
Kaj če recimo zalaufaš postajo, ki bi predvajala zvrst glasbe, ki jo v sloveniji noben ne dela (teoretično seveda...stvar bi najverjetneje propadla po hitrem postopku). Kaj potem narediš o_O

Tarzan ::

noraguta je izjavil:


ja ja , nepismenemu so knjige dobra kurjava. fuck me RAY .
radijske postaje zakupijo frekvence z nekimi obveznostimi. in če je tu kvota za domače izvajalce jaz ne vidim problema.
edin problem so potem še glasbeni opremljevalci , kateri so vsaj na komercialnih radijih precej kompaktni(zaprti in omejeni).


Moje skromno mnenje je, da bi bilo smotrno liberalizirati frekvence in omogočit razvoj novih radijskih postaj, komercialnih, še bolj pa tematskih postaj, ki bi bile namenjene obrobnim glasbenim žanrom, ki se iz katerega koli razloga ne morejo vrteti na nacionalnem/komercialnem radiu. Še več, tu bi bilo potrebno razdelit tudi kaka sredstva od kulture. V času digitalnega oddajanja je mali prostorček v zraku najmanjši problem namenit kulturnim društvom in organizacijam.

Kdor hoče na radiu hit poslušat slovenski cigumigu v obliki atomik harmonik in pop crap z območja bivše juge, naj to tam posluša, komur je bolj do klasične glasbe, naj posluša ARS, komur sede hard polka, naj preklopi na veseljaka, kdor pa se v vsem tem ne najde pa ima vso pravico dobiti postajo po svojem okusu. Več somišljenikov ko ima, bolj upravičen je do tega. Prav tako tudi izvajalci zaslužijo prostor v etru.

Tarzan ::

vorantz je izjavil:

Za to kvoto pa sploh nisem vedel :/
Kaj če recimo zalaufaš postajo, ki bi predvajala zvrst glasbe, ki jo v sloveniji noben ne dela (teoretično seveda...stvar bi najverjetneje propadla po hitrem postopku). Kaj potem narediš o_O


V sloveniji se dela marsikaj, ampak večina nikoli niti ne vidi radijskega etra, če za sabo nima kakega botra. Po drugi strani pa noben žanr ni toliko zaprt, da ne bi mogeli zraven stisniti še kak soroden komad, če je "dobaviteljev" premalo. :)

USS Liberty ::

Bojim se, da hoče Širca pripeljati še več balkan muzike na naše radijske valove... Ne verjamem, da sedanja oblast zmanjšuje slovensko kvoto zato, da bi se na radiju vrtelo več rocka, metala, atlerja, jazza... ampak zato, da bo še več Cec in Danijel...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Okapi ::

In potem misliš, da te bo kdo resno jemal?

O.

Tarzan ::

Ta je pa lovska. Svašta.
Problem ni v tem, da je kvota trenutno previsoka, problem, ki boli slovenske avtorje je čas predvajanja. Radijske postaje težko razporedijo tolikšno količino slovenske glasbe v program podnevi, ker bi hitro ostali brez velikega dela poslušalcev. Če se manjšo kvoto zabetonira v programsko shemo med 8. in 22. uro, potem je dejansko slovenske glasbe podnevi precej več, kljub nižji kvoti. Da pa bi poslušali bizgece, ki vsiljujejo svojo glasbo za vsako ceno, bi bila norost. Po mojem s tem v enem samem zamahu na našem teritoriju odpravimo potrebo po več kot eni radijski postaji. Ali pa morda dveh, ena ima lahko športne prireditve čez, novice in poročila na cesti, druga pa rola slovensko glasbo.

Če v tujini deluje glasbeni "trg", naj začne tudi pri nas. Imamo založbe, ki so dolžne furat promocijo glasbene skupine in to nekaj stane, ampak v končni fazi je cilj dosežen skupina pa velecenjena in znana vsemu slovenskemu narodu. Da pa bi bili prisiljeni poslušati pofl in posredno za to sranje še plačevat pa ni varijante. Kot sem rekel že prej, rabili bi bolj razgiban eter in ne enega gestapo programa. Redno hodim na koncerte večih slovenskih skupin, ni mi problem odšteti nekaj deset EUR za dober koncert, ampak (katerega koli) turbo folka in slovenskega "hip-hopa" poslušat me ne bo prisilil nihče. Namesto da se ustvarja monopol, bi lahko malo razmigali založbe, razpustili in na novo formirali SAZAS in še kaj koristnega se bi našlo. Povišati kvote pa je za slovensko glasbo strel v koleno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radio postaje v SLO-Gold fish memory efect? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11613417 (8228) PreviousUser
»

Glasba na radiju

Oddelek: Loža
254684 (3755) Thuban
»

Slovenski komercialni radiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7913135 (11102) LuiIII
»

Boj za kontrolo nad radijskimi postajami (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5315445 (12703) CaqKa

Več podobnih tem