» »

Atom za domači server

Atom za domači server

1
2
3

Aljaz1980 ::

NSA Agent je izjavil:

Aljaz1980 je izjavil:

gledanje filmov

kakšne resolucije je druga stvar

Če bi mal poslušu, bi ugotovu da gledanje filmov v HD resuluciji ni noben napor. Kolega ma netboka Asus(se mi zdi) s Atomom 330 in ION grafično pa smo gledal 2 uri HD film na zunanjem ekranu (22" HD resulucija), pa je na koncu filma kazal, da bo baterija zdržala še 2 uri. Tk da gledanje filmov v HD, je s vidika obremenjenosti CPE manjše kot uporaba worda. Mal bolši LCD monitor TV ima usb vhod na katerega lahka priklopiš disk in gledaš filme v HD katere maš posnete na disku, digitalni signal v Sloveniji je v HD resuluciji in koderan s MPEG-4 kodekom in ti ga vsaka televizija za 300€ prezproblema predvaja v HD.

Tk da ne govorit blesarij (razen če ti misliš filme gledat v QSXGA resuluciji, pa še to resulucijo bi pomoje brezproblema predvajal)

Ne govorim blesarij imam 330 doma in tudi vem, da z ION se da gledat 1080p

Samo mal je jeba, ker ti ION nisi nikjer omenil, se ti ne zdi ?

NSA Agent ::

Trenutno se še odločam za nakup in nevem kaj bi vzel, ampak 100% bom uzel ION čip zraven. Kaj kej mislite o ZOTAC?
http://www.ceneje.si/racunalnistvo/racu...
http://www.ceneje.si/racunalnistvo/racu...
ni mi glih všeč ker ima ventilator.
MSI je slabši pa dražji http://www.ceneje.si/racunalnistvo/racu...

zavajon ::

To ne bo držalo, da gledanje filmov ni velika obremenitov za procesor. Razen če imaš grafiko s hw acceleration, kot je npr. ION. V tem primeru grafika opravi večino dela, najbrž porabi tudi nekaj energije pri tem. Je pa štos pri Atomih ta, da pri 100% obremenitvi porabijo le malo več energije kot v idlu.

In da, z Atomom na ION gre tekoče predvajanje 1080p ob pravilnih nastavitvah in s CoreAVC, s kakšno grafico brez hw pospeševanja pa ne bo šlo.

zavajon ::

Res da ima ta ZBOX ventilator, a te bo prišel ceneje, kot če sestavljaš sam. Prednost pri sestavljenem pa bi bila ta, da lahko vtakneš notri še kakšen disk, CD (če ga rabiš), pa morda še kakšno PCIe komponento. Odvisno od ohišja. Sicer pa lahko uporabljaš zunanje naprave.

AvtoR ::

Tudi mene tale atom vedno bolj zanima za home server.
Trenutno sem v fazi testiranja. Uporabil sem star pc athlon64 3200+. Nanj sem naložil ubuntu, sambo, WebMin in Squeezebox server. Nastaviti moram še printserver. Zadeva dela odlično. Problem je da je zadeva relativno glasna in da kuri 85w, kar je odločno preveč. Tudi samo nastavljanje in administracija ni ravno enostavna (sem linux novinec).
Na sestavi.si bi me prišla kombinacija D510+LC miniITX ohišje+1GBram+2TB WD green disk cca 220EUR. Mislim, da za to ceno ne dobim primerljivega NAS diska?
Na USB, bi priključil še obstoječ 1,5TB WD disk, za Backup bolj pomembnih stvari.
Ali poleg Amahi priporočate še kako drugo distribucijo linuxa,poudarek je predvsem na enostavnosti uporabe.

trnvpeti ::

211j, 150eur + cena za disk
pa bo primerljivo tvojmu atomu

AvtoR ::

No ja, 25-35EUR dražje in morda cca 5-8W manjša poraba. To je še vedno opcija!
Me pa skrbi, da pod Squeezebox serverjem poklekne...
Ima kdo iskušnje s to kombinacijo?

ManDriver ::

AvtoR je izjavil:

No ja, 25-35EUR dražje in morda cca 5-8W manjša poraba. To je še vedno opcija!
Me pa skrbi, da pod Squeezebox serverjem poklekne...
Ima kdo iskušnje s to kombinacijo?


Amahi FTW. Za "zgolj" file server je DS211j dovolj, če pa ga uporabljaš za več namenov hkrati, potem pa zna biti problem, ker je ozko grlo predvsem procesor...(iz lastnih izkušenj - fileserver/media streaming/iTunesServer/WebServer/TorrentStation).
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

ja na 210j kr deluje v redu
na zacetku, ko dela indexe, tam kr melje
vecji problem je z torrenti(ko si bolj pozresen, pa jih hoces vec)

211j je pa se kaksnih 50% hitrejsi

AvtoR ::

ManDriver je izjavil:

AvtoR je izjavil:

No ja, 25-35EUR dražje in morda cca 5-8W manjša poraba. To je še vedno opcija!
Me pa skrbi, da pod Squeezebox serverjem poklekne...
Ima kdo iskušnje s to kombinacijo?


Amahi FTW. Za "zgolj" file server je DS211j dovolj, če pa ga uporabljaš za več namenov hkrati, potem pa zna biti problem, ker je ozko grlo predvsem procesor...(iz lastnih izkušenj - fileserver/media streaming/iTunesServer/WebServer/TorrentStation).


Primarna funkcija je file server in Squeezebox server, potem še print server, media server in varmostno kopiranje, mogoče še kdaj kak torent.... Nanj bo obešenih 4-5 compov + HTPC.
Me malo skrbi da zna DS211j poklekniti! Po drugi strani pa za manj denarja dobim atoma, ki je strojno bistveno močnejši ( to da bom porabil dan ali dva da zadevo inštaliram vzamem v zakup),
paše praktično je brez ventilatorjev.

clix ::

Sam imam Atom D510, na katerem laufa xp, squezebox server, xampp, pa utorrent. Za samo streamanje muzke (mp3) z squezebox serverjem se atom sploh ne pretegne.
Kuri pa 32W z enim požrešnim 5.25" 250Gb WD diskom

AvtoR ::

clix je izjavil:

Sam imam Atom D510, na katerem laufa xp, squezebox server, xampp, pa utorrent. Za samo streamanje muzke (mp3) z squezebox serverjem se atom sploh ne pretegne.
Kuri pa 32W z enim požrešnim 5.25" 250Gb WD diskom


Ne skrbi me Atom, ampak alternativna rešitev Synology DS211j.
Squeeze server zna na kolena spraviti tudi E7500, če se "zmotiš" in daš predvajati mapo z nekaj sto ali celo tisoče fajli...

trnvpeti ::

Jaz imam nekaj tisoc fajlov na ds210j, in lepo predvaja!
Poraba(merilnik) z dvema diskoma(2.5") je 8-10W.
NAS file server gre tam okoli 30M/s
Tudi ko squeze igra, gre file server ok, izredno se pa upocasni browser managment(to ne delas skoraj nikoli), pa ko laufajo torrenti, potem tudi švica procesor na polno.
Da bi vse intenzivno uporabljal, bi naprava skoz bila na 100%.
211j bi moral biti kr bolj odziven kot pa 210j

AvtoR ::

Hvala za informacijo!
Kako pa je kaj z ventilatorjem? Nekateri na netu pravijo da je glasen. Laufa ves čas?
Še to me zanima, če NAS ne dela nič, ali zna takrat kaj zmanšat porabo, ugasnit diske, ventilatorje itd.?
Če ja, v kakšem času imaš npr dostop do fajlov. Je to odvisno samo od spin up diska, ali je še kaj pribitka s strani NAS-a?

trnvpeti ::

ni glasen
ko je proc na 100% se ga cisto malo slisi(ampak notri imam 2.5", in nastaveljno, da so notri diski 2.5")
in ko je recimo indexiral, je laufal tudi cel dan na 100%

ja, zna ugasnit diske, celo sam se zna ugasnit, in se prizgat ob doloceni uri , ampak ne delam to, mi dela skoz, ko nic ne dela, je poraba 8W

za bujenje iz sleep pa naj ti kdo drug odgovori

AvtoR ::

trnvpeti je izjavil:

211j, 150eur + cena za disk
pa bo primerljivo tvojmu atomu



Če mi poveš še to, kjeje to nabavit za cca 150€?
Jaz ga za mnaj kot 190€ pri nas ne najdem!

Še enkrtat hvala za odgovore!

trnvpeti ::

ja sorry, 192 z davkom je 211j
http://www.eventus.si/a/c64/957_NAS-Syn...

ce zelis, prodam mojega 210j za 150

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Aljaz1980 ::

Nikjer ne najdem slikic za enkripcijo ali pa kak vmesnik ima torrent, če ga imaš priklopljenega in bi imel čas trnvpeti, bi bil res hvaležen.
Tam ko piše da ima 4Tb limit, to je na disk ali na skupno? 2+2Tb ali je lahko 4+4Tb?
Vem da 4Tb še ni, ampak dolgoročno gledano.

Btw kake linux verzije, ki ima podoben vmesnik/funkcionalnost si še niso namislal?
Pa da je user friendly.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Aljaz1980 ()

ManDriver ::

AvtoR je izjavil:

Še to me zanima, če NAS ne dela nič, ali zna takrat kaj zmanšat porabo, ugasnit diske, ventilatorje itd.?
Če ja, v kakšem času imaš npr dostop do fajlov. Je to odvisno samo od spin up diska, ali je še kaj pribitka s strani NAS-a?


Ja, s hibernacijo diskov (in sistema) nimam dobrih izkušenj na Synology. Namreč, eno je to, da "prebujanje" traja cca. pol minute - efektivni odzivni čas WebServerja, drugo je pa to, da se ti zbudijo bolj ali manj posrečeno - bug pri SMB.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

trnvpeti ::

Enkripcijo share?
2+2 v raid 0
Verjetno bo fw podpiral vec
Vse je v sw

AvtoR ::

trnvpeti je izjavil:

ja sorry, 192 z davkom je 211j
http://www.eventus.si/a/c64/957_NAS-Syn...

ce zelis, prodam mojega 210j za 150



Mah ne vem, dodam 25€ in imam Atoma 510, 1gb rama, 2TB disk in še brezventilatorsko rešitev ohišja...
Ubuntu vem da dela, probam pa še kak Amahi home server, potem se pa odločim.

clix je izjavil:


Kuri pa 32W z enim požrešnim 5.25" 250Gb WD diskom


Kakšen disk pa je to? Verjetno si mislil 3,5"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AvtoR ()

NavadniNimda ::

Za info: jaz sem na enem svojih domačih D510MO probal naložiti Windows Server 2008 R2. Inštalacija je šla brez problemov, ves hardware je bil pravilno zaznan in funkcionalen, celo tudi zvočni sklop. (Microsoft da v evaluacijske namene 4-mesečno brezplačno liceno; Jaz sem imel gor Web Server edition.)

D510MO je res fenomenalna plata s procem. Priporočam za domačo ali low-energy aware uporabo!

Zgodovina sprememb…

AvtoR ::

Skoraj sem že naročil atoma z WD 2tb green diskom, pa izvem da ima linux precej težav s tem diskom. Prvi problem je da je to eden prvih diskov "4K Advanced Format" (4096b veliki sektorji namesto 512b). Drugi problem je prekomerno naraščanje "Load_Cycle_Count S.M.A.R.T.". Privzeta vrednost za parkiranje glav je 8s, kar je malo prerveč agresivno, tako da se lahko disk v eni uri prižge in ugasne tudi več desetkrat, to pa ni ravno dobro za njegovo zdravje.
Zdaj ne vem ali naj raje posebej vzamem Samsung F4 2tb, baje pa ima tudi ta en firmware bug, ki povzroči popolno izgubo podatkov...
Ima kdo kaj iskušenj s temi diski?

gokky ::

WD 2TB GREEN (WD20EARS) imam v svojem Synologyju, ki ima za osnovo neke vrste Linux.

Problem velikosti sektorjev se IMHO pozna bolj pri performansah, kot pri čemu drugemu. Če te zelo skrbi, menda novi FreeNAS zna to preiti.

Prekomerno naraščanje LCC pa sem rešil z DOS programom WDIDLE, kjer sem čas parkiranja glav nastavil na 5 min (privzetih 8 sekund je ravno malo premalo, da ga vsak Linux kernel flush spet zbudi).

AvtoR ::

@goky
Kakšne hitrosti branja in pisanja dosežeš?
Kako glasen je ventilator?

gokky ::

Tam do 20MB/s (DS210j; kar je lahko tudi posledica misaligned diska). Nisem pa poskušal na kakem solidnem switchu.

Za video in fotke uporabljam AllwaySYNC na lokalni disk. Pa ne samo zaradi hitrosti, ampak tudi zaradi redundance.

Aja. Pa diska sta v RAID1

Ventilator: ga ne slišim. Na UPS je glasnejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gokky ()

trnvpeti ::

evo pri meni je 30MB/s z 2.5" diski
na atom D510MO, je prenos 50MB/s
torej bos z atomomm dosegel kr visje

gokky ::

Meni je tudi na P4 (ki naj bi bil približno A510) šlo ravno tako počasi. Očitno moram res zamenjati Switch.

Mi pa DS210j porabi cel in z diski vred toliko, kot samo ploša D150MO. To pa mi je - za namen, za katerega sem se sam odločil, da potrebujem DS210j - pomembneje.

AvtoR ::

gokky je izjavil:


Ventilator: ga ne slišim. Na UPS je glasnejši.


Baje je 211j malce glasnejši, zaradi mnalenkost večje porabe.
Dejansko sem v dilemi ali Atom ali Synology NAS.

trnvpeti ::

cincar :)
mi se ne moremo namesto tebe odlocit
sej je samo enacba z tremi neznankami: cpu, cena, poraba
to bos pa ja znal
podatkov si dobil pa zelo veliko

gokky ::

Dejansko ti ne morem pomagati.

Lahko te samo vprašam:
1. koliko ti pomeni zelo majhna velikost;
2. koliko ti pomeni vnaprej pripravljen HW (samo še diske dodaš);
3. koliko ti pomeni poraba manj kot 30W skupaj z diski (izmerjenih 8W v idle);
4. ali ti zadostuje SW, ki ga imaš/lahko dodaš na Syno;
5. ali ti zadostujeta dva diska (na Atom imaš lahko več, če izkoristiš PCI);
6. ali potrebuješ video adapter (na Atom je, na Syno ne)
7. ali si pripravljen majhnost, porabo,... plačati nekaj več;
8. ali potrebuješ WOL (Syno 210j ga ne podpira);
9. ...

Naj ti povem, da imam sam poleg Syno še en box na P4, kjer imam RAID5, vendar ga uporabljam za manj pomembne stvari in dodatno kopijo (rsync) iz Syno.

gokky ::

Še ena malenkost: sedaj sem priključil en (sicer še vedno ceneneni, a drugi) switch. Prenos 4,5 GiB videa Win7 javi cca. 45MB/s. CIFS/SMB seveda.

AvtoR ::

Saj ne pričakujem, da se odločite namesto mene!
Moja primarna zahteva je file server in pa Squeezebox server. Predvsem slednji mora teči povsem gladko brez lag-a.
Velikost mi ni problematična, bolj me moti hrup in poraba. Predvidevam da bo server večino časa v idle, oziroma v spanju, tako da je tudi idle poraba važna.
Zaenktat imam namen nabaviti 1 kom 2TB "green" disk (opcija WD ali Samsung). Dodatno bi na server/NAS priklopil še obstoječ 1.5TB USB disk. Ta bi bil namenjen le tedenskim backup kopijam, če se le da tako, da bi sistem to delal avtomatsko. Želja je da so vsi diski za hrambo NTFS.
Pri Synology mi je všeč uporabniški vmesnik, skrbi me količina rama in pa glasnost ventilatorja.
Pri Atomu je privlačna cena in fleksibilnost (sem linux začetnik). V testne namene sem na en star PC namestil Ubuntu in Sambo. Problem je ker mi še ni uspelo konfigurirat Webmina in SSH tako, da bi se lahko logiral in pognal namizje prek VNCja (brez monitorja). Sistem sem si zamislil tako, da bi tekel v text mode, samo po potrebi bi za vzdrževanje ali nameščanje kakih programov zagnal Gnome namizje preko VNC. Večina nastavitev pa itak preko Webmina. Pa še to Webmin je bajeglede varnosti malo riskanten?

gokky ::

Ko sem kupoval Synology, so me lepo opozorili, da pri nalaganju večje količine fotk lahko opazim zamudo pri generiranju pomanjšanih. Tu igra veliko vlogo procesor in tudi D510 ti ne bo ravno v pomoč (v tem primeru vzemi raje kak i7-875k, pa pozabi na energijsko varčnost).

Za namizje pa morda razmisli o X-Windows terminalu (dobiš tudi zastonjske programe), saj se VNC aktivira šele, ko je uporabnik logiran (ča pa ima kdo varianto, da dobim notri že login screen, pa sem prvi v vrsti, ki bi to rad vedel).

Edit: Sam Squezebox ne uporabljam (še?)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gokky ()

OldSkul ::

nisi povedal katerga synologyja imaš. 210J ima 800Mhz mašino, kar ne proti d510 precej smešno... D510 je dual core 1,6Ghz.

gokky ::

@OldSkul: Sem, više, 210j. Vendar iz izkušenj vem, da generiranje ene pomanjšane slikice z GD naredi Intel C2D 6420 + 4GiB RAM sicer relativno hitro, z ImageMagick pa ne prej kot v petnajstih sekundah. In 6240 je hitrejši kot D510.

Priznam pa, da je "takoj" relativen pojem.

trnvpeti ::

If you thought the DS211+ was good, wait until next week! More new things to come!

misek ::

ImageMagick ima privzete nastavitve za boljšo kvaliteto kot GD. S primernim klicanjem lahko dobiš podobne hitrosti. Sem spomladi delal nekaj primerjav.

gokky ::

@misek
Offtopic: saj ravno zato sem namesto GD uporabil IM. Se da primerjave kje videti?

misek ::

gokky: ne. Ni bila neka znanstvena raziskava. Samo nekaj primerkov slik. Iskal sem najhitrejšo zadevo.

maticm ::

Tudi jaz razmišljam v to smer, da bi mel home server.

Ali je možno preko mreže 100M predvajat film v Full HD?
Sicer bi rabu met 1G mrežo, če bi hotu FULL HD predvajat. Potem bi bilo bolj smiselno nakup Zotac z ION kar pred ekran/TV, kjer bi mel gor file server / slike / mp3 / ločen disk za torrent /...

Zotac z ION predvajajo Full HD brez problema?

Pyr0Beast ::

Full HD gre prek 100Mb BP
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

AvtoR ::

Trenutno testiram FreeNAS za "atom" server. Vse deluje OK. Web GUI je enostaven in pregleden. Sistem lahko požeženeš z USB ključka, uporablja ram disk za reduciranje zapisov na USB ključek. Podpira 4k diske. Vglavnem zadeva mi je zelo všeč, od servisov poganjam samo SMB in SqueezeBox server. Tu pa nastane problem: Glasbeno knjižnico imam urejeno tako, da imam veliko bljižnic do datotek (lnk fajli). Če dostopam do serverja prek omrežja te bljižnice delujejo, v Squeezebox serverju lokalno pa ne delujejo, prav tako ne delujejo v web GUI file browserju. Poskusil sem z NTFS kot UFS particijo, pa je pri obeh isti rezultat. Kaka ideja kaj je narobe?

Sicer pa bom probal še z Vortexboxom...

ManDriver ::

@B-o-b-n-a-r:Amahi si probal? http://www.amahi.org/
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

AvtoR ::

Ne še! Težijo z registracijo, kar mi ni všeč. Če Vortex ne bo OK, potem pride na vrsto Amahi.

AvtoR ::

Izgradnja domačega serverja je sper bolj aktualna, zato imam naslednje vprašanje, oziroma če ima kdo konkretne izkušnje:
Ali je ta plata:

http://www.intel.com/products/desktop/m...

Podprta v FreeNAS?
Za odgovore se zahvaljujem!

Vanadium ::

Zakaj nebi raje uporabil sledeče intelove:

http://www.intel.com/products/desktop/m...

Ima malo močnejši procesor.

Nevem pa kako je na obeh z raidom, atom chipset ga baje ne podpira za AMD pa nebi vedel (software raid se pa pomoje bi dalo usposobit :| ).

Drugače pa tudi od AMD platforma ni slaba:

http://www.gigabyte.com/products/produc...

Samo še da neredijo pasivno, sam pomoje če daš tale vent dol pa en tihi 12cm vent na 800rpm bi čisto dosti prepiha bilo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

hanibal ::

Trenutno je Excito močno znižal ceno svoji Bubbi2 (https://shop.textalk.se/en/article.php?...
Za kakšnega je še vedno draga zadevca, a dobiš tole http://www.linuxuser.co.uk/reviews/bubb...
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

trnvpeti ::

bubba2 ima 333Mhz
namenjen samo za router
recimo ze ds211j ima 1.2G cpu

hanibal ::

@trnvpeti

Jah, najbrž se oba strinjava, da so Mhz procesorja pomembni, ne morejo pa bit merilo pri razlićnih arhitekturah.

Da je PowerPC namenjen samo za router?
Možno, a na PowerPC @ Wikipedia je navedeno še ene 15 nenamenskih OS. Od Windowsow, preko MAC OS in Linux, do AIX...

Kakorkoli, ker sem tudi sam lastnik, natanko tega modela Bubbe, lahko samo potrdim, da je zadeva skor neslišna, varčna in mi dela kot print server, FTP, spletni strežnik, media strežnik (gledanje filmov prek TV), mail server in koncentrator za vse mail račune itd.
V bistvu ga glih kot router ne uporabljam :D Linksys to dela boljše.

Pa brez zamere.
Just my 2 cents.:)
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817093 (13334) cekr
»

NAS 2x 3TB

Oddelek: Kaj kupiti
223146 (2675) gokky
»

HP Microserver

Oddelek: Kaj kupiti
61212 (1150) MrStein
»

Koliko elektrike požre 300 W-ni microATX napajalnik?

Oddelek: Strojna oprema
302803 (2359) WyattEarp
»

Pasivno hlajen dev server.... kaj kupiti ??

Oddelek: Kaj kupiti
7889 (738) trnvpeti

Več podobnih tem