» »

Piratska amnestija za pet dolarjev

Piratska amnestija za pet dolarjev

Ars Technica - Dostikrat slišimo, da DRM večidel onemogoča legalne kupce iger, medtem ko se pirati tako ali drugače znajdejo. Temu sledijo predlogi, da bi kazalo DRM v celoti ukiniti, saj da bi se dobre vsebine vseeno prodajale. Machinarium je bila naprodaj za 20 dolarjev brez DRM-ja in izkazalo se je, da so vse skupaj prazne marnje. Igro je legalno kupilo pet do petnajst odstotkov igralcev, ostali so jo nelegalno prekopirali. Češki razvijalec Amanita Design se je zato odločil za radikalno potezo in ponuja splošno amnestijo za pet dolarjev. Do četrtka ponujajo piratsko amnestijo (v resnici lahko igro kupi kdorkoli, ne le trenutni nelegalni uporabniki) s 75-odstotnim znižanje.

Na tem mestu se vprašamo: Je morebiti Machinarium tako zanič, da so se krepostni pirati po preizkušnji odločili, da denarja zanjo ni trošiti, ali so zgolj skopi? Rezultati prodaje po znižani bodo zanimivi (in pričakovani).

175 komentarjev

«
1
2 3 4

gruntfürmich ::

že toliko videni rezultati dajo vedet da je protipiratska kampanija zgrešena...

+ tega da nektere legalne igre premalo ponudijo; npr. sem kupil HL2 ker sem hotel igrat brez goljufivcev. pa sem na koncu spoznal, da sem denar stran vrgel za neke kurčeve amerigose ki nategujejo cel svet...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

P4ajo ::

Pravi podatki bi bili, če bi prodajal še verzijo z DRM-jem za 20 dolarjev.
Glede na to, kako lahko je danes namestiti, piratsko različico, ki zaobide DRM, človek pozabi, da ga igra/program sploh ima. Zato menim, da bi bili podatki bolj ali manj isti.

Problem je, ker dandanes, ko je lahko vsak 12 letni fantek, ki ga briga edino, da dobi svojo igrico, pirat, dobimo precej napačno predstavo o piratstvu, kot gibanju (in napačne statistike).

Piratstvo bi moralo postati dovolj težko, da ga takšni ljudje nebi mogli zlorabiti (+ mladostniki, ki svojim nesposobnim vrstnikom zastojn nameščajo piratske programe in igre, bi morali začeti računati.)

Tako bi bil volk sit in koza cela. Mase ljudi, ki piratizirajo zgolj zato, ker lahko in se ne zavedajo svojega početja, bi kupovale proizvode in založbe/avtorji bi služili, pirati, ki bi radi s tem, kaj dosegli, bi pa še vedno lahko dokazovali svoje.

urban99 ::

Te ilustracije so ročno narejene... tako da je igra res piece-of-art. Tudi glas o njej je zelo dober. Škoda za neuspeh, upam da jim bo vsaj tale 'reklama' dobro dela. Sem jim pravkar nakazal 5EUR, ampak itak ne bom imel časa prešpilat zadeve :S

_Enterprise_ ::

gruntfürmich je izjavil:

že toliko videni rezultati dajo vedet da je protipiratska kampanija zgrešena...
tile rezultati kvečjemu nakazujejo obratno

PNG ::

Meni se zdi popolnoma preprosto : niti slučajno nisem pripravljen dati 15EUR za FLASH igro. Ne se hecat, za ta denar dobim na steamu že marsikateri "polnokrvni" špil. Imam ogromno iger in z veseljem kupujem, samo to se mi pač zdi pretirano. Steam pa še tudi ni nobene akcije do zdaj dal...

No, bom jo pa zdaj kupil.

Okapi ::

Meni se zdi popolnoma preprosto : niti slučajno nisem pripravljen dati 15EUR za FLASH igro.
Ampak ali to pomeni, da take igre tudi s travnika ne boš potegnil? Ker to, da je nekaj predrago, ni opravičilo za krajo, in v tem je ves problem.

O.

PNG ::

Seveda je to osebno, vendar velikokrat iščem tudi po travniku, ker demo pač ne zadostuje. Šele po polni verziji lahko oceniš ali je igra vredna svojega denarja ali ne.
(res pa je, da sem še skoraj vedno igro kasneje tudi kupil - ali za polno ceno, ali pa ob kakšnem znižanju)

Machinarium je super, vendar za 6 ur gameplaya je 15EUR previsoka cena, žal.

Mimogrede, kako pa to da ni bilo nič objavljeno o paketu humble indie bundle? Šlo je za 5 super indie iger za ceno pay what you want, lep čas nazaj.

Okapi ::

Šele po polni verziji lahko oceniš ali je igra vredna svojega denarja ali ne.
A v pizzeriji se tudi šele potem, ko si pojedel pizzo, odločiš, ali je bila vredna svojega denarja? ;)

O.

Pyr0Beast ::

Ja, plačaš pol, ne vnaprej :)

Samopostrežna je pa drugo :3
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Ja, plačaš pol, ne vnaprej
In če ugotoviš, da pizza ni bila vredna svojega denarja, uideš, ne da bi plačal, ne? Sem že parkrat videl, ko se je kelnar pognal za kom;)

O.

McAjvar ::

PNG je izjavil:

Mimogrede, kako pa to da ni bilo nič objavljeno o paketu humble indie bundle? Šlo je za 5 super indie iger za ceno pay what you want, lep čas nazaj.

Da ne? Jaz sem ravno na Slo-Techu izvedel za doticni paket in ga kupil.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

opeter ::

urban99 je izjavil:

Te ilustracije so ročno narejene... tako da je igra res piece-of-art. Tudi glas o njej je zelo dober. Škoda za neuspeh, upam da jim bo vsaj tale 'reklama' dobro dela. Sem jim pravkar nakazal 5EUR, ampak itak ne bom imel časa prešpilat zadeve :S


Grafika, ilustracije, ozadja so super. Samo to še ne pomeni, da je igra odlična.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jlpktnst ::

Brane2 je izjavil:

To pomeni,d a ne moreš šparat pri proviziji. Za vsako nakazilo moraš najprej nafilat kartico, nato z njo izvršit nakazilo.

Kar zna btw potrajati.


Debetna visa electron pri abanki ali banki koper?

Traja edino filanje kartice (računa) če imaš ločen račun... lahko imaš pa vedno gor kakšnih 50€ pa je.

Sicer sem pa ubavil machinarium complete bundle skupaj s samorostom nekaj časa nazaj, mislim da za božič so imeli na svoji strani ceneje (6€ al nekaj takega)...

To da kupi igro samo 15% ljudi je pa stalnica in je povsod. Raje bi povedali cifro koliko ljudi je kupilo ne pa %. Ker itak večina ljudi ki downloada ne preigra zadeve. Eni so pa takšni da vedno iščejo bližnjice. Tisti ki jim je res všeč in lahko kupijo pa bodo.

Mavrik ::

opeter je izjavil:

Grafika, ilustracije, ozadja so super. Samo to še ne pomeni, da je igra odlična.


Ocenjevalci očitno menijo da igra je odlična.

S tem da zgleda očitno se vedno znova pojavljajo novi "argumenti" zakaj jih krasti. Tokrat je očitno problem v tem da avtorji niso zbrali C++a ampak flash ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

kmetek ::

Eni imamo na paypal vezano Amex, in je vse piece of torta :)

_Enterprise_ ::

no, kok vas je zdej kupilo? jest sem si spral vest

nodrim ::

kupljeno (ne dljano s travnika prej)

urban99 ::

opeter je izjavil:

urban99 je izjavil:

Te ilustracije so ročno narejene... tako da je igra res piece-of-art. Tudi glas o njej je zelo dober. Škoda za neuspeh, upam da jim bo vsaj tale 'reklama' dobro dela. Sem jim pravkar nakazal 5EUR, ampak itak ne bom imel časa prešpilat zadeve :S


Grafika, ilustracije, ozadja so super. Samo to še ne pomeni, da je igra odlična.


Praviš, da ni? Jaz bom sprobal :)

kmetek ::

Jaz bom zdaj kupil....

Machinarium
EUR3.89 EUR :)
= pivo :P

Kje mislite, da je manj stroškov, preko kreditne ali paypala?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

chittax ::

Že downloadam (3,89 je brez DDV oz. VAT)!!

kmetek ::

chittax ja res je.....preko kartice si vzel ali paypala, je vseeno?

chittax ::

Preko mastercard sem vzel.

kmetek ::

bom kar preko paypala, še najbolj zaupam.

4,67EUR total.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Blazz ::

Okapi

a če poješ pizzo in tam na mestu bruhaš, jo potem plačaš? ... mislim res huda primerjava.... ni kej..

Drugač pa, špil je fenomenalen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

jlpktnst ::

Drugače pa razlog zakaj tako - zadišalo jim je po denarju. Recimo da je miljon ljudi kupil in to je bilo 10%. Itak da želijo sedaj prepričat še vsaj 30% ostalih da kupijo, gre za mase denarja... par miljonov za tako malo firmo je celo bogastvo.

kmetek ::

Pa saj niti slabo to, kaj meniš jlpktnst? Ko bi naši požrešni tajkuni in razni Mečkatorji itd dali kdaj tako ugodno na police hehe.

redo ::

A če zbiraš donacije, a plačaš davek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redo ()

gzibret ::

gzibret je premaknil sporočila v Wirecard - virtualna kreditna kartica.

Spura ::

O LOL kere argumente ma folk spet. "Spil prevec stane za to da je Flash".
Veste kaj je pravo nategovanje? Micropayments. K gres na facebook spile ala Farmville in moras placat 100x po 1 dolar. Placas vec kot za soliden spil na koncu. Ampak tam folk veselo igra, pa noben ne spara denarja zato ker je spil v Flashu.
Tuki ga pa vsi spizdijo. Zato ker se ga da. Cist samo zato. Folk je poln izgovorov ampak dejstvo je, da kupujejo web-based in pa server based (MMORPG) spile zato ker jih ne mores piratizirat. Kakor hitro je pa single player al so pa piratski serverji pa 85% igralcev igra s piratskimi kopijami. Ce spil ni vredn svojga denarja ga pa ne kupujte pa ne igrajte.

Dejstvo je, da se v Sloveniji na polno krade spile, filme in programsko opremo. Izgovorov pa povsod dost, folk je pa razvajen in mora videt res vsak film k pride vn pa spilat vsak spil k pride vn (in kasneje trdijo da je vecina bednih, nevrednih denarja in celo, da so to ze vnaprej vedeli).

r0ker ::

no pa poglejmo če je bilo vredno 6 dolarjev.
Ustvarjalci in založniki se morajo zavedati, da vsega pa vseeno ne moramo plačati (igrali pa bi vseeno) xD

Uporabnik ::

jlpktnst je izjavil:


Sicer sem pa ubavil machinarium complete bundle skupaj s samorostom nekaj časa nazaj, mislim da za božič so imeli na svoji strani ceneje (6€ al nekaj takega)...


Ja res je bilo nekaj takega, in meni osebno se je zdelo vredno tega denarja.

kmetek ::

Spura: naj nam dajo nemške plače 2000EUR itd....bomo kupovali tudi posledično več.

nekikr ::

Prav. Ampak potem dobiš tudi njihovo zdravstvo in davke. Samo dobrih stvari pač ne moreš pobrati.

PNG ::

Meni je izjemno smešno, kako ste se vpiknili v moj/e komentar/je. Namreč lastim si cca. 200 original iger, kar sem prepričan da je več, kot si jih lasti večina ki blati moje komentarje tukaj :)

McAjvar - zanimivo, sploh nisem videl te novičke :/

Okapi - ne moreš primerjati s picami. Potem lahko jaz igre primerjam z avti in rečem, da testne vožnje niso to, da lahko probaš samo vzmetenje in šele ko kupiš avto vidiš kakšen je v celoti, da je potrebno opraviti testno vožnjo s celim avtom. Mislim vsak bi si lahko izmislil 1000 primerjav in videl lapsus v tem, dosegla pa ne bova nič - jaz zbiram videoigre, samo čisto vsega pofla pa tudi ne bom plačal.

Mavrik - mogoče ti ne vidiš razlike v tem, ampak 6 ur dolga FLASH igra (ki nima niti fullscreen podpore! in fullscreen z 40% črnih robov ni fullscreen zame) NI enakovredna recimo...Bioshocku, ki sem ga dobil za 5EUR. Za isti denar sem recimo še dobil Dead Space, oba dela Deus Ex, Devil May Cry 4, Mass Effect, Mirrors Edge itd...če so igre takšnega kalibra tebi enakovredne (v smislu po količini vloženega dela v igro samo in fun factorja, ter kaj ti igra vrne za tvoj denar) potem super, si namreč prvi ki sem ga srečal da bi to trdil.

LP

EDIT: Kaj je pa narobe z nemškim zdravstvom in/ali davkom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

techfreak :) ::

Ampak takšna igra je vredna vsaj $5, verjetno pa tudi $20 ni veliko za njo.

_Enterprise_ ::

PNG je izjavil:

Mavrik - mogoče ti ne vidiš razlike v tem, ampak 6 ur dolga FLASH igra (ki nima niti fullscreen podpore! in fullscreen z 40% črnih robov ni fullscreen zame) NI enakovredna recimo...Bioshocku, ki sem ga dobil za 5EUR.
zakaj pa ne? zaradi večjega budžeta? si machinarium sploh igral?

Phoebus ::

Mah, iskreno sem bil tudi jaz pri teh flash igricah vedno razočaran. Za primerljiv denar dobiš 1A igro, ki pač ni izšla ravno prejšnji dan (cene iz amazona):
- Uncharted 1, nov od $16,90
- MSG4, nov od $13
- GTA4, nov od $20
- far cry 2, nov od $17

To so igre, pri katerih se vsedeš in dejansko igraš.

Saj ne rečem da delo programerjev ki delajo flash igrice ni nič vredno, ampak kot kupec ki primerja A in B...

jlpktnst ::

Hja vse te online cene so napihnjene. Dokler se prodaja "box" elektronska izdaja po isti ceni ali dražje kot box v trgovini (ponekod ponujajo celo samo 1x download ali pa za omejeni čas) bodo tudi indie igre imele navite cene.

Seveda očitno potrošnike boli k* in veselo kupujejo po polni ceni.

Bor H ::

Mogoče bi mogli namesto v piratstvu iskat razlog za slabo prodajo v igri sami. Igra sicer ni slaba ampak je posebna, ni klasična avantura in če ti njen stil ne potegne ti pač ne bo. Sem probal piratsko verzijo, igral 15 minut (I tried to love it) in brisal, če bi zanjo plačal 20$ bi bil preklemano jezen. In verjamem da večina piratov ne bi kupila igre (vsaj ne za ceno 20USD), ker kot rečeno, za isti denar dobiš cel kup drugih iger, recimo oba dela monkey island (special edition s prenovljeno grafiko), ki ti data preceeeej več igranja za isti denar.
Uglavnem ne se spet it tega, da so za neprodajo igrev krivi zlobni zlobni pirati.

Okapi ::

jaz zbiram videoigre, samo čisto vsega pofla pa tudi ne bom plačal.
A misliš, da če kupiš 200 iger, ti to daje pravico, da jih 50 ukradeš?

O.

spamer ::

kmetek je izjavil:

Spura: naj nam dajo nemške plače 2000EUR itd....bomo kupovali tudi posledično več.

tocno tako!!!!

Zmajc ::

Okapi je izjavil:

jaz zbiram videoigre, samo čisto vsega pofla pa tudi ne bom plačal.
A misliš, da če kupiš 200 iger, ti to daje pravico, da jih 50 ukradeš?

O.


Ja? Ker tistih 50 sigurno nikoli nebi kupil zato je za avtorja tistih iger ireleventno če jih spiratiziraš ali ne.

Pa nehajte že enkrat z to vašo "krajo" programske opreme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

spamer ::

nekikr je izjavil:

Prav. Ampak potem dobiš tudi njihovo zdravstvo in davke. Samo dobrih stvari pač ne moreš pobrati.


Ja bi rad tudi njihove davke, saj so sigurno nizji od nasih. Sicer pa moras biti bolan, da ne razumes, da visja placa je boljsa od nizja, ne glede na stroske, saj ce delas cudeze lahko z uno placo ogromno presparas in gres okoli po svetu na pocitnice, medtem, ko nekdo, ko dela za 100€ na mesec, je prakticno suzenj.

nekikr ::

Praviš torej, da se v Nemčiji za vsakega cedita mleko in med. V Skandinaviji je vsak kralj v primerjavi z nami? Res to praviš? Otroci, kaj ko bi šli enkrat malo dlje od Kopra in pogledali kako je v realnem svetu - to je tisti, ki je izven zaslona vašega računalnika.

Okapi ::

Ker tistih 50 sigurno nikoli nebi kupil zato je za avtorja tistih iger ireleventno če jih spiratiziraš ali ne.
No, zaradi takih, ki tako razmišljajo, so oni francoski ukrepi iz sosednje teme.

O.

Zmajc ::

Okapi je izjavil:

Ker tistih 50 sigurno nikoli nebi kupil zato je za avtorja tistih iger ireleventno če jih spiratiziraš ali ne.
No, zaradi takih, ki tako razmišljajo, so oni francoski ukrepi iz sosednje teme.

O.


To še vedno ne spremeni dejstva da avtorji tistih 50 iger niso prikrajšani za čisto nič.

Manu ::

Vse bolj se mi zdi, da je to le dobra marketinška poteza s strani Amanite design, ki temelji na uspešni akciji "Indie bundle".

Besedilo članka:
Machinarium je bila naprodaj za 20 dolarjev brez DRM-ja in izkazalo se je, da so vse skupaj prazne marnje. Igro je legalno kupilo pet do petnajst odstotkov igralcev, ostali so jo nelegalno prekopirali.


...je zavajajoč. V originalu piše tako:

"We released the game DRM-free which means it doesn't include any anti-piracy protection, therefore the game doesn't bother players serial codes or online authentication, but it's also very easy to copy it," Amanita's Jakub Dvorsky explained. "Our estimate from the feedback is that only 5-15 percent of Machinarium players actually paid for the game."


Podatki, da je igro kupilo le od 5-15% igralcev igre so le njihove ocene, katerih vir je neznan.

Vse skupaj gre verjetno le za dobro marketinško potezo.

Zmajc ::

Yep, slabe reklame ni.

_Enterprise_ ::

Phoebus je izjavil:

Mah, iskreno sem bil tudi jaz pri teh flash igricah vedno razočaran. Za primerljiv denar dobiš 1A igro, ki pač ni izšla ravno prejšnji dan (cene iz amazona):
- Uncharted 1, nov od $16,90
- MSG4, nov od $13
- GTA4, nov od $20
- far cry 2, nov od $17

To so igre, pri katerih se vsedeš in dejansko igraš.

Saj ne rečem da delo programerjev ki delajo flash igrice ni nič vredno, ampak kot kupec ki primerja A in B...
a če ne bi bil flash ampak navaden executable, bi blo pa čisto drugače? itak ti nisi ciljna publika za take špile, če so ti zgornji špili 1A
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre old school avanture?

Oddelek: Igre
484318 (2731) MATiCEK
»

Piratska verzija igre povečala njeno prodajo

Oddelek: Novice / Igre
3211516 (8459) ahac
»

CD Projekt ne bo toleriral piratstva nove igre (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
7922014 (19662) Mipe
»

Piratska amnestija za pet dolarjev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
17529022 (24907) Kenpachi
»

Z davkom nad legalizacijo P2P

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
454968 (3350) BigWhale

Več podobnih tem