» »

Crknil disk

Crknil disk

Hrenowsky ::

Po vcerajsnem slabem vremenu (nekajkrat izpad el.), se mi danes ni hotel naloziti sistem. Po pregledu komponent sem ugotovil, da mi je crknil disk na katerem sem imel particijo s sistemom (ter drugo s podatki).
Disk sem priklopil prvo na usb disk box, pri katerem se je disk zagnal, vendar je stalno svetila rdeca luc, kot da je disk v uporabi.
Potem sem ga priklopil na drug pc, kjer ga ravno tako ni zaznalo (zagnal se je, vendar ga bios ni nasel)

Zanima pa me sledece, je kaksna varianta da resim podatke ki so bili na disku? Razmisljal sem da bi nekje dobil enak disk in zamenjal vezja...

Disk je SEAGATE BARRACUDA 500GB SATA, 7200rpm, 32MB ST3500320AS
Vezje pa ima sledece oznake: PCB 100466725 REV A DLAJ-4

st0jko ::

Lahko probaš, ampak če so ti podatki res pomembni, svetujem da se sam ne lotiš, ker lahko še večjo škodo narediš. V tem primeru torej bolje da poiščeš temu namenjene servise.
keks?

Balandeque ::

To bo zelo verjetno zelo zelo drago. Če so podatki bolj srednje vrednosti in se boš lotil sam, si nabavi Spinrite. IMHO, najboljša zadeva.

Ko boš pa čisto obupan, lahko pa še ono z zamrzovalnikom poskusiš. ;)
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

Hrenowsky ::

aha... ker gledam malo po netu, in to niti ni tako redek pojav na teh diskih, v vecini primerov je kriva plata. Sem nasel na e-bayu celo nek recovery kit (screwdriver + usb to ttl cable) ki naj bi preko hyper terminala deloval :P
Nov disk (enak) sicer stane okoli 53eur, koliko bi pa stal data recovery?

@Balandeque
A ta Spinrite zazna tudi disk katerega bios ne najde?
Wtf zmrzovalnik? :)

Balandeque ::

A ta Spinrite zazna tudi disk katerega bios ne najde?

Ne vedno.
Wtf zmrzovalnik? :)

Nikoli poskusil. Ampak če disk crkne zaradi mehanske napake, naj bi pomagalo, da ga daš za nekaj časa v zamrzovalnik. Potem imaš menda zadnjo priložnost, da hitro snameš podatke, ker crkne. Več pa poguglaj.
Involvement and commitment is like an eggs-and-ham:
the chicken was involved - the pig was committed.

Hrenowsky ::

Aha... Bom probal spinrite, ko pridem s sihta.
Um... Nevem ce je mehanska napaka, ker se disk normalno prizge mislim normaln spin up pa vse, potem idle, samo ne zazna ga. Nism pa pripravljen reskirat 500gb v zmrzovalnik :D
Ce ne bo druge, bom kupil se enega, pa zamenjal pcb-ja. Je pa sicer disk se v garanciji, samo podatki niso :)

Btw, ce kdo ve kje lahko dobim torx izvijac, da snamem pcb, bi bil zelo hvalezen

69charger ::

Z malo spretnosti ti lahko uspe tudi z navadnim izvijačem ven dobit torx,drugače pa po vseh trgovinah z orodjem prodajajo torxe.

Hrenowsky ::

Hehe, vem da se da, samo jaz bi vseeno rad ohranil garancijo :) se bom oglasil v merkurji po sluzbi, pa najbolje da set teh malih torx-ov kupim (zmeraj prav pridejo :))

Garibaldi ::

Samo za diske pridejo prav. Tudi jaz sem tako mislil. :)

Lawler ::

Pametno je imet zunanji disk za backup :)

Hrenowsky ::

Pismo... Sem brskal po netu in nasel isti disk (prodaja jih solo.si) ampak imajo vsi nalozen novi firmware SD1A, mi je pa prijazna prodajalka razlozila da so vsi njihovi diski posodobljeni na SD1A in da jim je ena stranka povedala da disk ki je skrtno pod SD15, ne bo deloval s plosco SD1A... Tako da iscem ne updatean disk. Razen ce se da downgrade na firmware-u naredit?

Hrenowsky ::

Manjsi update.
Tukaj sem bral, da pri seriji 7200.11 ne deluje niti to da bi zamenjal pcb.
Tako da sem se odlocil da bom jutri (ko sestavim rs232 to ttl adapter) naredil tole

Pyr0Beast ::

Ja, če le lahko, to naredi :)
Pač bug v Sw.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Han ::

Mimogrede, za Seagate 7200.12 serijo je na voljo nov firmware, ki naj bi odpravil nekaj "težav".

elfin ::

Hrenowsky je izjavil:

Manjsi update.
Tukaj sem bral, da pri seriji 7200.11 ne deluje niti to da bi zamenjal pcb.
Tako da sem se odlocil da bom jutri (ko sestavim rs232 to ttl adapter) naredil tole


Ti je uspelo zbuditi disk?

Hrenowsky ::

Sry za pozni update. Malo sem pozabil na tole temo (bil prevec vesel da disk dela :)).
Se pravi, disk sem usposobil s pomocjo Segatefix strani in z uporabo tocno tega konverterja, ker tisti ki sem ga sam sestavil kot tisti s conrada nista delovala, uporabil pa sem program putty (avtor strani predlagal).
Imam pa se enega na zalogi:D
Samo za informacijo, ko sem naredil ta clean ali fix ali reset je disk normalno prisel v windowse ki so bili nalozeni na eni od particij preden je crknil (in jih se vedno uporabljam) in to brez izgub podatkov ali cesarkoli drugega. Itak so pa sedaj vsi te diski ki se prodajajo updateani z novim firmware-om ki prepreci to napako (sam ga se nisem updatal:))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB RS232 TTL adapter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131295 (1002) d0rK
»

Disk crkljot - pomoč prosim :)

Oddelek: Pomoč in nasveti
10790 (555) shadeT
»

Disk Seagate st31000340as 1TB barracuda

Oddelek: Pomoč in nasveti
423452 (1690) KTr1sk
»

Trdi disk padel na tla:(

Oddelek: Pomoč in nasveti
263172 (2378) opeter
»

Seagate 1,5TB Da ali Ne?

Oddelek: Kaj kupiti
132581 (2083) Blazod

Več podobnih tem