» »

Profesionalni Fermi

Profesionalni Fermi

Quadro 5000 v ospredju, 6000 v ozadju

vir: X-Bit Labs

Polovica vseh 128-megabajtnih pomnilniških čipov - druga polovica je na zadnji strani

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - nVidia že dolgo kot prve na novi arhitekturi predstavi grafične kartice, namenjene igričarjem, katerim pa nekoliko kasneje sledijo še profesionalni rabi namenjene kartice iz serije Quadro. S predstavitvijo arhitekture Fermi se je to sicer nekoliko spremenilo, saj je nVidia začela močneje oglaševati kartice, namenjene zgolj izračunom, iz serije Tesla. Vseeno, dobre tri mesece po izidu grafičnega Fermija, jedra GF100, smo dobili še na enakem jedru osnovano serijo Quadro. Slednjo zaenkrat sestavlja 5 izdelkov v kar štirih serijah - Quadro Plex 7000, ki v zunanjem ohišju združuje dve najmočnejši kartici (12 GB pomnilnika in 896 stream procesorjev), Quadro 6000, najzmogljivejšo kartico iz serije (6 GB pomnilnika in 448 stream procesorjev), Quadro 5000 z 2,5 GB pomnilnika in 352 stream procesorji ter Quadro 4000, ki ima le 2 GB pomnilnika in 256 stream procesorjev. Med slednja se po zmogljivosti uvrsti še zaenkrat edina mobilna izdaja, Quadro 5000M, kjer je 320 stream procesorjev opremljeni z do 2 GB delovnega pomnilnika.

Nove grafične kartice Quadro so prve v profesionalnem svetu, ki podpirajo knjižnice DirectX 11, OpenGL 4.0, OpenCL 1.0 in nVidiin 3D Vision Pro. nVidia obljublja precejšne pospešitve v zahtevnih aplikacijah, kot so zajemi in obdelava slik v medicini, preračuni z metodo končnih elementov in preračuni dinamike tekočin, a ne omenijo, v primerjavi s čim dobimo te pospeške - najverjetneje s staro serijo kartic Quadro. Ker gre za profesionalna orodja so cene seveda močno zasoljene, najcenejša Quadro 4000 in 5000, ki sta že na voljo, tako staneta 1.200 oz 2.250 dolarjev, medtem ko bosta Quadro 6000 in Quadro Plex 7000, ki izideta jeseni, stala 5.000 oz. 14.500 ameriških dolarjev. Prenosniki z mobilno izdajo naj bi bili na voljo že v tem četrtletju pri HP-ju in Dellu.

Kartici Quadro 5000 in 6000 so že preizkusili pri HotHardware, kjer so odkrili, da se v sintetičnih testih (SiSoft Sandra, Cinebench) in nekaterih aplikacijah (Solidworks, Maya) odrežeta, roko na srce, porazno. Močno ju namreč prehiti celoten nabor aktualnih ATI-jevih profesionalnih kartic FirePRO ter Radeona HD 5870 in 5850. A svojo pravo moč Quadrota pokažeta v resničnem svetu (vseeno gre le za teste), v Catii, Pro/ENGINEER-ju in Siemensovem NX-u, kjer jim konkurenca le stežka sledi. V Catii je npr. najbližji konkurent starejši Quadro, FX 4800, ki zaostaja prek 40%. Pravo zgodbo vam bo seveda dal le ogled celotnega testa.

31 komentarjev

galu ::

Hja... Zdaj pa še tak napredek narediti v gaming industriji... Chop chop gentlemen!:D
Tako to gre.

IvoJan ::

Nove grafične kartice Quadro so prve v profesionalnem svetu, ki podpirajo knjižnice DirectX 11, OpenGL 4.0, OpenCL 1.0 in nVidiin 3D Vision Pro.

kaj pa ATI FirePro V8800??
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IvoJan ()

PrimozR ::

Ma samo OpenGL 3.2 pa seveda nima 3D Visiona (ma pa Eyefinity).

IvoJan ::

Katica, ki poleg DirectX 11 podpira tudi OpenGL 4.0, najnovejšo specifikacijo predvsem v CAD svetu popularne grafične knjižnice, je mešanica med običajnim in Eyefinity Radeonom HD 5870, saj lahko naenkrat poganja do 4 zaslone prek prav toliko DisplayPortov. V primerjavi s starejšim in $300 dražjim FirePro V8750 (RV770 oz. HD 4870 z 2 GB pomnilnika) oz. nVidiinim Quadro FX 4800 (GT200 oz. GTX 285, gigabajt in pol pomnilnika) se v Mayi, 3ds Maxu in Solidworksu po poročilih HotHardware in PC Perspective obnese opazno bolje, torej je najhitrejša profesionalna grafična kartica. Cena zanjo čez lužo znaša $1500.


potem si pa naredil napako v novici.

http://slo-tech.com/novice/t410818
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IvoJan ()

McGregorSL ::

Pa ali je res vredno kupiti te zelo drage grafične kartice za OpenGL... medtem ko je najdražja dx11 grafična cca 600€

Ali je dejansko v Autocadu razlika med R5970 in Quadro/firepro grafično za 1000+ EUR? Cenovno se mi zdijo precej precenjene...

sonac ::

Jah to je tako. Če drugače pogledaš, je Radeon 5970 zelo drag, če ga uporabljaš za gaming in Quadro 6000 poceni, če je to glavno orodje, s katerim služiš. In Nvidia in Ati se tega zavedata.

Icematxyz ::

Testi so zelo čudni. Tako da te kartice bi jaz dal v roke profesionalcu. Ki intenzivno uporablja kakšen CAD/CAE/Render... programje. In svinčnik in papir.

In naj on napiše razliko v enotah kot so sekunde, velikost sestavov, čas analize, čas preračuna... Ker ti sintetični testi in testi od različnih aplikacij so res kar nekaj. Enkrat pol boljša drugič pol slabša... To ni vse skupaj vredno nič. Kje je kakšen test GPGPU? Ne vem kako si sploh upajo test narediti brez tega podatka? Saj pa za to gre v prvi vrsti pri tej družini kartic?

Poraba energije pa tako škoda besed. Cena je upravičena če bo profesionalec na papirju videl razliko, ki opraviči nakup.

In če temu bo tako v praksi je nVidia naredila dober posel. Ker tržišče profesionalnih kartic zagotovo lahko prenese višjo ceno na račun višje zmogljivosti. Med tem ko igračarski trg pa zagotovo ne. Občutek pa imam da bo tokrat več vredno dejansko mnenje profesionalnih uporabnikov. Kot pa neki sintetični testi brez vsake prave vrednosti. Ki jih delajo strani ki 99% testirajo igračarske kartice. In očitno ker ne naredijo testa GPGPU pravzaprav sploh ne vedo zakaj se gre...

PrimozR ::

IvoJan je izjavil:

Katica, ki poleg DirectX 11 podpira tudi OpenGL 4.0, najnovejšo specifikacijo predvsem v CAD svetu popularne grafične knjižnice, je mešanica med običajnim in Eyefinity Radeonom HD 5870, saj lahko naenkrat poganja do 4 zaslone prek prav toliko DisplayPortov. V primerjavi s starejšim in $300 dražjim FirePro V8750 (RV770 oz. HD 4870 z 2 GB pomnilnika) oz. nVidiinim Quadro FX 4800 (GT200 oz. GTX 285, gigabajt in pol pomnilnika) se v Mayi, 3ds Maxu in Solidworksu po poročilih HotHardware in PC Perspective obnese opazno bolje, torej je najhitrejša profesionalna grafična kartica. Cena zanjo čez lužo znaša $1500.


potem si pa naredil napako v novici.

http://slo-tech.com/novice/t410818

Hm, not me... Iz izvorne novice:
It also supports DirectX 11 and the fresh new OpenGL 4.0 standard, something those business crazies seem to appreciate, but its killer feature is most probably the price, which

ATI:
API/Feature/OS Support
DirectXŸ: 11.0
OpenGLŸ: 3.2
Shader Model: 5.0
ATI Eyefinity Technology Support2: Yes
ATI CrossFire™ Pro Support4: Yes
ATI FirePro™ S400 Synchronization Module Support (for Framelock/Genlock): Yes
Stream Computing: Yes (OpenCLŸ 1.05)
OS Support: MicrosoftŸ WindowsŸ 7, WindowsŸ XP, Windows VistaŸ, LinuxŸ6 (32-bit or 64-bit)


McGregorSL je izjavil:

Pa ali je res vredno kupiti te zelo drage grafične kartice za OpenGL... medtem ko je najdražja dx11 grafična cca 600€

Ali je dejansko v Autocadu razlika med R5970 in Quadro/firepro grafično za 1000+ EUR? Cenovno se mi zdijo precej precenjene...

V Autocadu bolj ne. Autocad itak pozabi, ga upoprabljajo bolj ali manj samo še arhitekti kot mi je znano.

V Catii, Pro/E in podobnih imaš pa v testu, linkanem v novici, primerjavo s 5870 in mislim da 8800 GTX. Slednji doseže par FPS, dobesedno :)

Icematxyz je izjavil:

Testi so zelo čudni. Tako da te kartice bi jaz dal v roke profesionalcu. Ki intenzivno uporablja kakšen CAD/CAE/Render... programje. In svinčnik in papir.

In naj on napiše razliko v enotah kot so sekunde, velikost sestavov, čas analize, čas preračuna... Ker ti sintetični testi in testi od različnih aplikacij so res kar nekaj. Enkrat pol boljša drugič pol slabša... To ni vse skupaj vredno nič. Kje je kakšen test GPGPU? Ne vem kako si sploh upajo test narediti brez tega podatka? Saj pa za to gre v prvi vrsti pri tej družini kartic?

Poraba energije pa tako škoda besed. Cena je upravičena če bo profesionalec na papirju videl razliko, ki opraviči nakup.

In če temu bo tako v praksi je nVidia naredila dober posel. Ker tržišče profesionalnih kartic zagotovo lahko prenese višjo ceno na račun višje zmogljivosti. Med tem ko igračarski trg pa zagotovo ne. Občutek pa imam da bo tokrat več vredno dejansko mnenje profesionalnih uporabnikov. Kot pa neki sintetični testi brez vsake prave vrednosti. Ki jih delajo strani ki 99% testirajo igračarske kartice. In očitno ker ne naredijo testa GPGPU pravzaprav sploh ne vedo zakaj se gre...

Ne, za GPGPU je Tesla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dr_M ::

V Autocadu bolj ne. Autocad itak pozabi, ga upoprabljajo bolj ali manj samo še arhitekti kot mi je znano.


AutoCad se se vedno uporablja med strojniki, ceprav ga ze nadomescajo drugi programi. Ni pa ta program tako zahteven, da bi potreboval najhitrejso graficno, ze ena cenejsa (300EUR) quadro povsem zadostuje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Ma ne vidim razloga, da bi se matral z AutoCadom, če lahko predmet zmodeliraš, stestiraš, model preseneš v CAM program in iz njega narediš 2D načrte če je treba.

Icematxyz ::

Ne, za GPGPU je Tesla.


Ja že. Ampak če pogledaš to Quadro serijo in vzameš podatek da ima kartica "12 GB pomnilnika in 896 stream procesorjev" preprosto moraš testirati GPGPU zmogljivost. Ne vem drugače kam smo prišli. Če tega s temi karticami ne bi počel intenzivno.

nejcek74 ::

jaz že desetletja opazujem quadro/firegl pa nikoli ne tvegam take količine denarja za tole. Verjetno je problem to, ker mi testi nikoli ne odgovorijo na to ali bi zadeva pohitrila delo. Je pa tako da čim modeliraš ali v acadu ali v maxu (kar oboje uporabljam), stvar postane prekleto počasna. Acad pa je na trenutke tudi precej neodziven ob polnih 2D risbah. Mogoče me še bolj moti nenatančno izrisovanje v acadu (črte se na zaslonu ne prekrivajo čeprav v resnici se). Trenutno imam notri Ati HD 4890.
Samo potem ko se odločaš ali boš pljunu 2.000 evrov, precej na lepe oči, ko ti nekdo samo obljublja izboljšave, si rajši prilagodiš prikaz (brez odebelitev, wireframe ipd) kot pa da greš vse skupaj testirat iz lastnega žepa. Dovolj bi bil že video kako prikazuje rotiranje modela, pa da vidimo ali so zadeve tekoče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Icematxyz ::

Za to pa bo treba počakati na izkušnje s prve roke. Pri teh karticah.

PrimozR ::

Icematxyz je izjavil:

Ne, za GPGPU je Tesla.


Ja že. Ampak če pogledaš to Quadro serijo in vzameš podatek da ima kartica "12 GB pomnilnika in 896 stream procesorjev" preprosto moraš testirati GPGPU zmogljivost. Ne vem drugače kam smo prišli. Če tega s temi karticami ne bi počel intenzivno.

Quadro Plexa testirali niso spljoh.

nejcek74 je izjavil:

jaz že desetletja opazujem quadro/firegl pa nikoli ne tvegam take količine denarja za tole. Verjetno je problem to, ker mi testi nikoli ne odgovorijo na to ali bi zadeva pohitrila delo. Je pa tako da čim modeliraš ali v acadu ali v maxu (kar oboje uporabljam), stvar postane prekleto počasna. Acad pa je na trenutke tudi precej neodziven ob polnih 2D risbah. Mogoče me še bolj moti nenatančno izrisovanje v acadu (črte se na zaslonu ne prekrivajo čeprav v resnici se). Trenutno imam notri Ati HD 4890.
Samo potem ko se odločaš ali boš pljunu 2.000 evrov, precej na lepe oči, ko ti nekdo samo obljublja izboljšave, si rajši prilagodiš prikaz (brez odebelitev, wireframe ipd) kot pa da greš vse skupaj testirat iz lastnega žepa. Dovolj bi bil že video kako prikazuje rotiranje modela, pa da vidimo ali so zadeve tekoče.

Testiraj s Quadrom za 300 €? Že tu bi morala biti pohitritev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Icematxyz ::

Tisto kar pa so testirali pa niso testirali GPGPU. Kar je samo po sebi smešno.

Dr_M ::

Ma ne vidim razloga, da bi se matral z AutoCadom, če lahko predmet zmodeliraš, stestiraš, model preseneš v CAM program in iz njega narediš 2D načrte če je treba.


AutoCad je se vedno eden boljsih za 2D nacrte, pri 3D pa mocno zaostaja za konkurenco.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

amigo_no1 ::

Kartice serije Quadro in FireGl se ponavadi testira s temle:
SPECviewperf
http://www.spec.org/gwpg/downloadindex....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

nejcek74 ::

Pipi, me resno zanima, ti uporabljaš pro kartice? Oziroma si imel možnost opazovati perfomance na navadni ali quadro/fireGL kartici?

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

Ma ne vidim razloga, da bi se matral z AutoCadom, če lahko predmet zmodeliraš, stestiraš, model preseneš v CAM program in iz njega narediš 2D načrte če je treba.


AutoCad je se vedno eden boljsih za 2D nacrte, pri 3D pa mocno zaostaja za konkurenco.

Ja, ampak kaj ti bo 2D načrt, ki ga lahko narediš tudi v modelirniku, če moraš vse računati na roke?

nejcek74 je izjavil:

Pipi, me resno zanima, ti uporabljaš pro kartice? Oziroma si imel možnost opazovati perfomance na navadni ali quadro/fireGL kartici?

Nope, zakaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dr_M ::

Ja, ampak kaj ti bo 2D načrt, ki ga lahko narediš tudi v modelirniku, če moraš vse računati na roke?


Odvisno kaj delas. Moj fotr vse dela v 2D, ker mu 3D ne pride v postev, z modeliranjem nebi nicesar pridobil, razen en kup casa bi zgubil.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Relanium ::

Odvisno kaj se dela ja, ampak AutoCAD je sam risarski program.
Drugač se pa strinjam s PIPIjem

Kartice so pa za nekatere zelo vredne svojega denarja, saj že jaz, ko se včasih matram po 2 uri na neki zadevi,
in potem mi vrže modelirnik ven sporočilo GUI error neki, bi najraje računalnik vrgel skoz okno, s traktorjem čez peljal, potem pa še zmlel v prah.

Me pa zanima, kaka bo sploh kaj softwerska podpora glede MKE (AnSYS(CFX), DEFORM, Abaqus in drugi največji).
Mislim, nisem še videl opcije GPU processing.

darksamurai ::

Dr_M je izjavil:

Ja, ampak kaj ti bo 2D načrt, ki ga lahko narediš tudi v modelirniku, če moraš vse računati na roke?


Odvisno kaj delas. Moj fotr vse dela v 2D, ker mu 3D ne pride v postev, z modeliranjem nebi nicesar pridobil, razen en kup casa bi zgubil.


Autocad verjetno uporablja zaradi treh razlogov: 1. kupljena licenca, 2. obvlada sam program, 3. zaenkrat mu še zadostuje. Je mogoče energetik?

Za načrte zahtevnejših kosov, pri katerih je potrebno veliko pogledov se z modelirnikom vse skup poenostavi in pohitri. Pri sestavnih risbah pa autocad v primerjavi z modelirnikom pogrne na celi črti.

Dr_M ::

Autocad verjetno uporablja zaradi treh razlogov: 1. kupljena licenca, 2. obvlada sam program, 3. zaenkrat mu še zadostuje. Je mogoče energetik?


1. Pravilno.
2. Pravilno.
3. Program vec kot samo zadostuje.

Ni energetik, z Autocadom nacrtuje orodja, torej strojnistvo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

nejcek74 ::

Pipi, vprašal sem te zato, ker si priporočal quadro.
Drugače pa, mislim da za arhitekturo autocad še vedno popolnoma zadostuje. Sem si v začetku leta vzel mesec časa ter študiral Revit, da bi videl če se splača migrirat. Pa po mojem mnenju to še vedno ni smiselno.

McGregorSL ::

Iz izkušenj lahko povem, da ima AutoCAD težave z radeoni. Nvidie še nekako premelje čeprav, če se ne začne s Quadro potem so lahko težave (za firepro pa nevem)

Pa čeprav npr. Quadro za 200€ ne zgleda boljša kartica kot npr. nek radeon za 200€... Pomoje Autodesk malo nateguje ljudi...

zdravcc ::

pri profesionalnih karticah se placa predvsem za softwareski del hardwarea, torej gonilnike, nastavitve ipd. ki jih prilagajajo raznim profesionalnim programom, kar je na relativno majhni kolicini prodanih kartic kar drago pocetje. Vcasih celo sodelujejo z sestavljalcem delovnih postaj za prilagojen software. Tako da so te zadeve optimizirane recimo z rezervo- 100x bolj kot kaksna mainstream kartica za profesionalne aplikacije. (z 100x bolj optimizirano ne mislim 100x hitreje, cisto po domace sem se izrazil, da ne bo kdo to prevec dobesedno vzel)
Tisti ki vidite samo autocad se malo vprasajte, ce mogoce kdo pa se le rabi kaj drugega oz. kaj vec, da se vse narisat in izracunat tudi na roko, ce se tako izrazim, ampak z dolocenimi orodji je to veliko bolj enostavno in realno izvedljivo.
odvisno kaj pac kdo potrebuje oz. s cim se bolje znajde za dano nalogo.

PrimozR ::

Hardwersko je QUadro za 300 EUR enak GeForcu za 50 EUR. To je valda popolnoma jasno. Ta dva Quadro 5000 in 6000 sta nekako GeFOrce GTX 480 z večjo količino pomnilnika (tako na hitro, čez palec). Zakaj je cena toliko višja? Kot rečeno zaradi gonilnikov in zmogljivosti. Čipa sta enaka, ampak GeForce zmore komaj par FPS-jev, Quadro pa po 30 in več. Ker je Quadro prilagojen delu v takšnih programih. Kaj točno je drugače TBH ne vem.

V preteklosti (na seriji 6800) se je recimo GeForca še dalo softmodati v Quadro. Zdaj ne več.

IvoJan ::

se je dalo tudi na seriji 8 ali 9 ce se prav spomnim?
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

PrimozR ::

Na seriji 7 se ni dalo, naprej pa ne vem točno.

Relanium ::

Quadro kolikor vem je drag zarad stabilnosti (vrjetno tako strojne kakor softwareske)
Nekje sem bral da so to res zelo stestirane kartice

Jst ::

Mogoče bi Senitel opisal razliko...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

quadro

Oddelek: Strojna oprema
91536 (856) Machete
»

Profesionalni Fermi

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3111157 (10102) Jst
»

DirectX 11 za profesionalce

Oddelek: Novice / Grafične kartice
155113 (4060) Bor H
»

Pro grafična kartica - entry level

Oddelek: Zvok in slika
182149 (1696) ferdo
»

Koliko uporabnikov Slo-tech-a..uporablja Profesionalne CAD/CAM programe tipa Solidwor

Oddelek: Strojna oprema
292633 (2173) HyperGL

Več podobnih tem