» »

Amiga je stara 25 let

Amiga je stara 25 let

Slo-Tech - Nismo pozabili, le prišla ni na vrsto. Ta konec tedna je namreč Amiga praznovala 25-letnico. Prvi predstavljen model je bila Amiga A1000, ki jo julija 1985 Commodore predstavil v Lincoln Centru v New Yorku. Čast prvi se spoprijateljiti z njo je dobil Andy Warhol.

Amiga je bila za tisti čas skrajno napredni računalnik. Imela je barvni zaslon, s čimer je presegala Macintosh, in neverjetno odzivnost, s katero je ugnala IBM-ov PC AT. Pestili so jo zgolj previsoka cena (1800 dolarjev skupaj z barvnim zaslonom, a roko na srce, je črnobeli Macintosh takrat stal celo 2800 dolarjev), slab prodor v konzervativni poslovni segment trga in manko aplikacij - za začetek jih je bilo le 15. Prvo Amigo je poganjala Motorola 68000, imela je 256 kB pomnilnika, grafiko s 4096 barvami, štirikanalni stereo in večopravilnost. Žal je bil njen operacijski sistem AmigaDOS nezdružljiv z vsemi ostalimi, tako da prenos programov ni bil enostaven. The New York Times ji je napovedal svetlo prihodnost, če bodo v Commodori popravili navedene pomanjkljivosti, InfoWorld pa jo je označil kot tretjo prelomnico po Applu II in IBM PC-ju v svetu osebnega računalništva.

Amiga je bila pred svojim časom. Ciniki bodo dejali, da je prehitevala tako zelo, da njenega potenciala nikoli nismo zares izkoristili. Imela je skupino zvestih in zadovoljnih uporabnikov, ki so jo imeli za pravo prijateljico (amiga v španščini, katalonščini in portugalščini pomeni točno to), a popularnosti Macov in PC-jev nikoli ni dosegla. Dasi je imela precej težav, tudi zaradi zgrešenih odločitev vodstva, že prej, se je kalvarija začela leta 1994, ko je šel Commodore v stečaj. Četudi je imela Amiga takrat še veliko skupnost, so jo komercialne programske hiše zapustile. Preostanek Amige je kupilo nemško podjetje Escom, ki je imelo monumentalne načrte o oživitvi, a je šlo tudi samo v stečaj le dve leti pozneje. Ruševine je kupil Gateway in tudi sam obupal leta 1999. Najpopularnejša revija Amiga Format je vztrajala do leta 2000. Večina uporabnikov jo je zapustila že dosti prej. Večina ne lahkega srca, a izbire niso imeli, saj so PC-ji sčasoma dobili vse njene funkcije in postali bolj razširjeni, bolje podprti in na koncu tudi cenejši, predvsem pa se njihova proizvodnja ni nehala.

Izčrpno so zgodovino Amige povzeli na Ars Tehnici v osmih delih leta 2007.

53 komentarjev

«
1
2

m0LN4r ::

Jaz nisem iz generacije Amige ampak sem jo dobil nekje 1994/5 in mi je bila prav užitek za igranje. Med drugimi sem probal tud programe za pisanje itd. ampak nisem imel printerja.
Marsikdo iz današnje mladine sploh neve kaj je amiga in kak je bla fascinantna, kaj šele za tiste ki so za 10 let starejši od mene :D

Mal nostalgije:
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Matako ::

Heh, mi smo imeli v SŠ še celo A1000. Čista zmaga.

Sploh pa, koliko sistemov sta skupaj predstavila Andy Warhol in Debbie Harry (Blondie), eh?? ;)

/\/\.K.

PaX_MaN ::

Amiga bi bila stara 25 let.

Matako ::

Zakaj? Saj za kak model avta, ki ga ne delajo več tudi rečeš, da je model star 25 let, ne?
/\/\.K.

3p ::

Mmm. So mi sline tekle.

Matako ::

Btw, obstaja zabavna reimplementacija A1000/A500 na osnovi FPGA



Ima celo pravi MC68000 (-kompatibilen) procesor, tako da je precej natančnejša emulacija kot softverske rešitve tipa UAE. Slaba stran je, da je seveda manj fleksibilna in zmogljiva.

Projekt za samogradnjo, ampak da se kupiti celo sestavljene plošče: http://www.acube-systems.biz/index.php?...

EDIT: na _osnovi_ projekta za samogradnjo, za dlakocepce ;)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

PaX_MaN ::

Matako je izjavil:

Zakaj? Saj za kak model avta, ki ga ne delajo več tudi rečeš, da je model star 25 let, ne?

Igzektly: "Amiga A1000 je stara 25 let". Or somthin'.

buneech ::

Js mam še clo na vikendu pospravljeno A500, treba mal prah dol pobrisat pa oživit :)

MrStein ::

Matako je izjavil:

Btw, obstaja zabavna reimplementacija A1000/A500 na osnovi FPGA



Tisti leteči tekst pri 2:35 je na pravi Amigi dejansko berljiv ;)

Legenda...

, s katero je ugnala IBM-ov PC AT.

No ja, ugnala glih ni.

Aja, obvezen je seveda Boing:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Matako ::

MrStein je izjavil:

Matako je izjavil:

Btw, obstaja zabavna reimplementacija A1000/A500 na osnovi FPGA



Tisti leteči tekst pri 2:35 je na pravi Amigi dejansko berljiv ;)


V eni recenziji sem bral, da v živo tega ni - večina videov na YT ni dobro posnetih. Slika (barve in ostrina) je v resnici celo boljše kvalitete kot pri A500, kar sicer ne pove dosti... ;)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

hook ::

Škoda, da je Commodore-Amiga šel rakom žvižgat z veliko pomočjo softwareskih patentov:

http://xcssa.org/pipermail/xcssa/2005-F...

MrStein ::



(leto 1991 - statične slike po začetku videa so najslabši del te igre, poslušajte muziko...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

guest #44 ::

Brings tears to my eyes

Matako ::

Matr, ne vem, ali gre za možganske poškodbe, ampak meni občasno ob naključnih trenutkih še dandanes uleti v glavo melodija iz Elysium dema (sam demo mi sicer ni ne vem kaj).

/\/\.K.

zmaugy ::

Super je bila. Moji kolegi so tapkali v Dosu jaz pa Workbench z miško in igre v barvah, da ne omenjam zvoka in primerjalnega brenčala v PCjih tistega časa.
Smrk smrk, RIP...

gruntfürmich ::

hmmm, dobil atari od brata, amigo sem samo bežno poznal, vendar sem prisegal na atari:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

guest #44 ::

Amiga je imela veliko dobri stvari, a anjveč mi je ostalo v spominu njene zvočne sposobnosti.

Matako ::

gruntfürmich je izjavil:

hmmm, dobil atari od brata, amigo sem samo bežno poznal, vendar sem prisegal na atari:D


Pha! Atari!!! :D :D
/\/\.K.

Lawler ::

Tudi jast sm imel Amigo, čepraw sm jo dobil že bolj proti njenemu koncu (1994). Imel sem pa A500 kakšno leto potem pa A1200, ki je spravljena še sedaj :)

Amiga - Shadow of the Beast

guest #44 ::

SPOILER AHEAD!!! Priporočam ogled na originalu ali vsaj UAE, sicer pa



Lawler ::

Še en Demo ki mi je bi kr cool ko sm dobu A1200 :)

Big Time Sensuality (Axis, 1994, Amiga AGA)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Lawler ()

MrStein ::

Lawler je izjavil:


Amiga - Shadow of the Beast

Drugi del, outtro (muzika 1A ! - leto 1990):


Intro je tudi kul za tiste čase (Psygnosis je v bistvu izdajal komplete: intro/demo + igra ;)
"Amiga Longplay [028] Shadow Of The Beast II" linkan nekje zraven prvega videa (ne dajem direkt, da ne bo predolg thread)

(zvok pihala so imeli dober)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

9 Fingers je tudi legendaren demo. (išči na yuotube)
(ali "State of the Art")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

marS ::

A1200 je bil moj prvi comp...še zdaj laufa...in Scala300 na njem :)
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Markoff ::

Kupil A500 leta 1991 in A1200 leta 1993. Ahh, kako lepi in nostalgični časi. Me kar stisne pri srcu, ko pomislim nanje. Tudi danes so nekatere igre izjemne in naredijo izkušnjo osebno, a računalnik danes ni družinski član, samo električna kišta.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Lawler ::

Lionheart

kumpa ::

ahhhh, to so bili najlepsi casi, amiga 500, 2 joysticka, pol moje osnovne sole pa jezna mama....

MrStein ::

North & South !!!



Pa Canon Fodder, pa Nuclear War, moram nehat...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kixs ::

Tisti, ki imate Amigo se kje shranjeno in ze dolgo casa ni bila vklopljena, ne bit slucajno preseneceni, ce ne deluje vec :'( Meni je tako sla ena A1200 ;((

m0LN4r ::

Jaz bi dejansko odpotoval v paralelni svet, kjer je amiga uspela in konkurira PCju al MACu. Zanima me kam bi prišel svet z motorolinimi procesorji v računalnikih oz. kakšni pcji so tam v primerjavi z našim svetom :D
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

gruntfürmich ::

MrStein je izjavil:

North & South !!!


čakaj čakaj, a ni bil N&S tudi na atariju??? ker tege igrice sem jst preigral največ...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lawler ::

In na PC-ju tut

MrStein ::

North & South is a combined strategy and action game for the Commodore Amiga, Atari ST, Commodore 64, DOS, NES, Amstrad CPC, MSX and ZX Spectrum.

Vir: wikipedia

Omojbog, takle pa zgleda na "mavrici":
 North&South na ZX Spectrum

North&South na ZX Spectrum



Je pa mavrica legenda svoje vrste.

(če sliko ne naloži, je na tej strani : http://www.worldofspectrum.org/infoseek... )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

guest #44 ::

Moja A500 že neki časa sameva v kartonski škatli, upam da še dela.

CoolBits ::

Jaz preigraval neko vojno akcijo s helikopterjem... desert storm al neki takega...ne vem, še zdej bi jo igral. :D

Matako ::

CoolBits je izjavil:

Jaz preigraval neko vojno akcijo s helikopterjem... desert storm al neki takega...ne vem, še zdej bi jo igral. :D


Desert Strike? Od EA.
/\/\.K.

CoolBits ::

Ou jee točno to ja :)

Obstaja sploh kaj podobnega danes?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

filip007 ::

Ja Amiga je imela zvok najmanj 5 let pred PC samo je pa bilo vse narejeno na EGA.


Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Lawler ::

Desert Strike


Jungle Strike

c3p0 ::

Defender of Crown, King of Chicago, It came from desert, Eye of the beholder in ostale Forgotten Realms igre, prvi Sim City, Populous, zavist sošolcev s C64... Zlata leta. :)

bozicek ::

Ne vem zakaj ampak k amigi me vedno vlece ko mi je dolgcas.
Ni ga spila katerega bi igral vec kot trikrat, stirikrat na PCju. Sploh po letu 2000
medtem pa na amigi redno poganjam:
Benefactor (meni najljubsa)
Super Frog (delita mesto)
Pinball Dreams

Te tri lahko igram v nedogled
Ostale katere nalozim za spomin:
Yo Joe
Zool
Dofus
North&South
Cannon Foder
4D Sport Driving (mislim da na PC je Stunts)
Reunion
Skidmarks

Ne vem zakaj me privlaci. Bolj ko gledam bolj se mi zdi da zaradi svoje risankaste grafike

Spisek spilov (ni romov, samo spisek)
http://www.lemonamiga.com/
Darila letos samo za poredne

Tr0n ::

Ah, Amiga ja. Brings back memories. :)

MrStein ::

filip007 je izjavil:

Ja Amiga je imela zvok najmanj 5 let pred PC samo je pa bilo vse narejeno na EGA.

EGA je 16 barv od 64, Amiga je imela 32 od 4096 (pozneje več).

James Pond II
Eh, to sem špilal ure in ure.

bozicek je izjavil:


Pinball Dreams

Ne vem zakaj me privlaci. Bolj ko gledam bolj se mi zdi da zaradi svoje risankaste grafike

Steel Wheel!

Ker so te igre bile zabavne.
Katera moderna igra je zabavna?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

(Operation) Silkworm
!!!! :))
youtube ID posnetka: z3kN1rblzhI

aPuM3Ss8nA8
Rock 'n Roll

Rainbow Islands
Rick Dangerous
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Tr0n ::

filip007 ::

Ja že samo je bila še vedno EGA ali AGA, če nimaš ločljivosti ti barve kaj dosti ne pomagajo, no multi tasking leta '85 je bilo verjetno noro samo vmesnik je bil bolj čudna igrica, samo zaradi tega je propadla, ker so vse vtaknili v ta EGA.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

CoolBits ::

Ma nemoj... kakšno ločljivost so pa ostali računalniki imeli takrat?

filip007 ::

No saj nič ne rečem, samo leta '90 bi se mogla pol predstaviti v SVGA, če je bila tako napredna, zvočne tabele so itak pol butnile dol kar imela AMIGA, no res 5 let je bila na višku za takrat.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Lawler ::

filip007 je izjavil:

Ja že samo je bila še vedno EGA ali AGA, če nimaš ločljivosti ti barve kaj dosti ne pomagajo, no multi tasking leta '85 je bilo verjetno noro samo vmesnik je bil bolj čudna igrica, samo zaradi tega je propadla, ker so vse vtaknili v ta EGA.


Amigini AGA špili v 256-ih barvah so zgledali dosti lepše kot pa v 16, 32 ali 64(halfbright). In takrat je prevladovala 320x256(200) ločljivost pri špilih.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Za nostalgike: Viva Amiga (dokumentarec)

Oddelek: Strojna oprema
444225 (3335) opeter
»

Tri desetletja prave Prijateljice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
6319391 (14219) MrStein
»

Amiga je stara 25 let (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5312089 (10785) MrStein
»

Amiga OS 4.0 On Tour 2003 v Sloveniji

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
102249 (2249) jerry2000

Več podobnih tem