» »

sončna energija v električno

sončna energija v električno

Alen T 1978 ::

živjo.

kako se vam zdijo tele tri ideje?:

1. SONČNI KOLEKTORJI

1.1. totalno posnemanje dreves. recimo tipičen evropski drevo.*** ###

1.2. končna oblika bi bila kocka, recimo. sestavljena bi bila iz cevi kvadratnih profilov ki bi bile postavljene vzporedno. celotna kocka bi bila namontirana na obračalni sistem, ki bi smer profilov prilagajal legi sonca. fora bi bila izraba ideje optičnih vlaken.***


2. HLADINO REBRO
v puščavo bi namontiral neko ogromno, zelo efikasno zgrajeno, hladilno rebro iz neke normalno drage kovine glede na efikasnost ideje. to rebro bi se (meni se zdi da bi se) zelo segrevalo, ker je v afriki večinoma lepo in sončno vreme. na dnu, tako kot pri računalniških procesorjih, bi bil center celega hladilnika, kjer bi se toplota zbirala in naprej odvajala v vodo, ki bi se segrevala in pretvarjala v paro. ...

tle se mi zdi štos v tem, da so kolektorji še vedno predragi. če je dandanes še vedno res tako, ne vem, ker v bistvu ne spremljam tega. vem, da so bili vedno dragi in tudi malo efikasni. ta ideja z hladilnim rebrom se mi pa zdi v redu, ker je , predvidevam da je res tako, neka preprosto doblavljiva kovina, pa tudi če ni neka hi-tech ultimativno toplotno prevodna, vseeno bistveno cenejša kot tudi sama izdelava preprostega hladilnega rebra napram sončnim kolektorjem in s tem bistveno bolj zmožna pridelovat električno energijo (če primerjam na ceno).


---


***tle bi eno filozofsko usekal, če dovolte (zdi se mi smiselno):
drevesa. zakaj glih zelena? pomojem zato, ker je ta barva najprimernejša glede izkoristka prostora in pridobitve energije sonca za fotosintezo. nek kompromis. če bi bila bela, če bi bili listje beli, bi sicer radiosity (odbijanje svetlobe - to, da bi vsi, tudi notranji listi dobili nekaj svetlobe) bil na višku, ampak bi bil toplotni izkoristek premajhen, ker je bela hladna barva. v veliki meri odbije svetlobo - jo malo kumulira. črna bi bila pa glih kontra. se pravi spet nič, ker radiosityja ne bi bilo. no, nekako tako se mi zdi, da je dobilo deblo idejo, da bi imelo zeleno barvo za liste, ker je zelena optimalna.

### sem na google pogledal če kaj takega obstaja in že, smao tisto, kar se mvidel, je bilo precej bedno narejen. jaz mislim na dobesedno posnemanje oblike drevesa.

LP

guest #44 ::

Rastline rabijo predvsem moder spekter in rdeč pa še par drugih, zelen spekter je bolj redkost. In to da so listi zeleni je zato ker se ta spekter od njih odbija, ker ga ne potrebujejo.


Za ostale ideje, bom prepustil komu drugemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Thomas ::

Izkoristek drevesa je kakšen %.

Slab vzgled nam daje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dzinks63 ::

Dobesedno "toplo vodo" paro (segrevanje s sočno energijo) so že odkrili in jo že kar nekaj časa uporabljajo.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Izkoristek drevesa je kakšen %.

Slab vzgled nam daje.



Tam okol 6%

Tarzan ::

Izkoristek drevesa je točno tak, kot ga še lahko shendla. Definitivno višji od enega procenta. Glede na to, koliko energije s fotosintezo naredi, gre za kar lepo rastlinsko iznajdbo. En majhen grm krompirja naredi lahko v dobrih pogojih skoraj kilo krompirja. Kila škroba ima pa v sebi akumulirane že kar nekaj energije. Drevo manipulira pa še z malo večjimi količinami energije.

Thomas ::

> Tam okol 6%

> Definitivno višji od enega procenta.

Crap.

http://www.uv.es/EBRIT/macro/macro_5005...

The actual percentage of solar energy stored by plants is much less than the maximum energy efficiency of photosynthesis. An agricultural crop in which the biomass (total dry weight) stores as much as 1 percent of total solar energy received on an annual area-wide basis is exceptional, although a few cases of higher yields (perhaps as much as 3.5 percent in sugarcane) are reported.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

> Tam okol 6%

> Definitivno višji od enega procenta.

Crap.

http://www.uv.es/EBRIT/macro/macro_5005...

The actual percentage of solar energy stored by plants is much less than the maximum energy efficiency of photosynthesis. An agricultural crop in which the biomass (total dry weight) stores as much as 1 percent of total solar energy received on an annual area-wide basis is exceptional, although a few cases of higher yields (perhaps as much as 3.5 percent in sugarcane) are reported.



Čak, jz sem razumel, da tebe zanima učinkovitost fotosinteze, ne količino shranjene sončne energije.

Yohan del Sud ::

Pri neposrednem izkoriščanju naravne energije je vedno neki trik in se računica potem ne izide. Verjemi mi, če ne bi vsi nosili vetrnice na ramah in sončne kolektorje vgrajene v čupi.

A v določenih primerih se izide. V ameriki je to celo moda. Morda dober link za nadaljne branje ponudi dobri stari wiki
www.strancar.com

Alen T 1978 ::

lejte. bom še enkrat povedal, kar sem hotel:

če bi bili listje črne barve, na drevesu govorim, bi se že vsa svetloba vpila v njih, vendar odboja ne bi bilo nobenega. listje od spodaj ne bi bili obsvetljeni oziroma obžarčeni niti tisti znotraj krošnje. obratna fora, torej, če bi bili listje beli, bi pa bila odbojnost 100%-na ampak vpoja ne bi bilo. torej ni ne eno ne drugo najbolje. najbolje je nešto između, ne? torej siva. ali pa zelena, right? dobro, sivo bo uporabil človeh za konstrikcijo solarnih celic. zeleno pa drevesa za listje.

sam dobro. drevo uporavlja svetlobo za fotosintezo. človek bi pa svetlobo izkoriščal za pridobivanje elektrike.
in since the question is kakšna oblika solarnih celic bi bila najboljša je odgovor najverjetneje: poglej v naravo. - torej poglej drevesa.

zdej, če bi bilo bolj smotrno naredit solarne celice zelene barve namesto sivih pa ne vem.

in tudi če pogledate barvni spekter je zelena baš nekje na sredini.

zdej, tko sem si jaz predstavljal da je. če je pa kako drugače - da bi bilo vseeno če bi bili listje na drevesu rdeče ali pink ali blue pa ne vem. to bi najbrž pokazal fizikalno-kemijski merilni poizkus.


//EDITED: v bistvu sem poistovetil črno-sivo-bel gradient z barvnim spektrom. torej, če bi drevo hotelo imeti iz BW spektra barvo za listje bi najbrž hoteli imeti 50% sivo barvo. po tej isti logiki pa iz barvnega spektra zeleno, ker je baš na sredini. a je to slučaj ali je zelena res najoptimalnejša (glede vpoja svetlobe in odboja svetlobe)? barvni spekter: http://www.google.si/search?hl=en&sourc...

Zgodovina sprememb…

gzibret ::

Listi so zeleni iz enostavnega razloga, ker barvila v rastlinah (klorofili, karotenoidi, fitobilini ipd...) vpijajo vijolično, oranžno in rdečo svetlobo, zeleno pa odbijajo. To je razlog.
Vse je za neki dobr!

overlord_tm ::

Ce ze gremo nazaj k naravi in soncu, fuzijski reaktor

gruntfürmich ::

ne bit preveč pametni. izkoristek fotosinteze je po mojih podatkih 0,1%.
tko da ja, narava nam daje slabe zglede...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

gzibret je izjavil:

Listi so zeleni iz enostavnega razloga, ker barvila v rastlinah (klorofili, karotenoidi, fitobilini ipd...) vpijajo vijolično, oranžno in rdečo svetlobo, zeleno pa odbijajo. To je razlog.

Sicer sem že malo v letih, pa vendar se spomnim iz ur fizike, da je bela svetloba sestavljena iz celotnega vidnega barvnega spektra. Da vidimo določeno barvo predmeta jo to zardi tega, ker ta predmet to barvo vpije in ne zato, ker jo odbije.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sidd ::

telexdell je izjavil:

gzibret je izjavil:

Listi so zeleni iz enostavnega razloga, ker barvila v rastlinah (klorofili, karotenoidi, fitobilini ipd...) vpijajo vijolično, oranžno in rdečo svetlobo, zeleno pa odbijajo. To je razlog.

Sicer sem že malo v letih, pa vendar se spomnim iz ur fizike, da je bela svetloba sestavljena iz celotnega vidnega barvnega spektra. Da vidimo določeno barvo predmeta jo to zardi tega, ker ta predmet to barvo vpije in ne zato, ker jo odbije.


Ja kako pa bi potem oči zaznale nekaj, kar se vpije? Kako zaznati nekaj kar ne pride do oči? Je tako kot je gzibret povedal. Ostali spekter se vpije, zelen odbije. Na istem principu delujejo sistemi za zmanjšanje radarskega obrisa na letalih...vpijajo radijske valove oz. le teh ne odbijajo toliko, pa še kaj druga.

lp
no idea for signature
signed
I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grow LED

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163508 (558) 111111111111
»

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Oddelek: Loža
428700 (6669) gruntfürmich
»

Očala ('zdravilo') za barvno slepoto

Oddelek: Loža
236868 (5699) BorutO
»

Katera barva vpija svetlobo

Oddelek: Znanost in tehnologija
355531 (4939) kunigunda
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384671 (3916) BluPhenix

Več podobnih tem