» »

Internet za starejše

Internet za starejše

pbrgle1 ::

Moj dedek, ki je star 73 let si namerava kupiti računalnik z dostopom do interneta. Čeprav mu hočem dopovedat da se bo zelo težko naučil ravnati z računalnikom ostaja vztrajen. :D Njemu je glavni namen da pride do različnih podatkov, ki jih ne more najti v leksikonih pa tudi da najde kakšno pesem od slovenskih pesnikov ipd.

Moja naloga je sedaj da mu vse skupaj zrihtam. Najboljša rešitev bi verjetno bil Google Chrome OS, saj je njegov namen samo dostopanje do interneta preko brskalnika, ampak ker še ta ni izšel moram začasno najti drugo rešitev.
Zanima me, če bi kdo vedel ali je možno kaj podobnega namestiti na Windows ali Linux, da bi omogočalo le surfanje. Nekaj podobnega imajo na računalnikih v hotelih ali nakupovalnih središčih ampak ne vem kje bi se to lahko dobilo...

Prosim za kakšen nasvet :P

KoMar- ::

Google: internet kiosk software

axee ::

Ne prepričuj mu, sem naučil že gospe čez 80 let in ni tako zelo težko :)

Primeren je vsak sistem, tudi windows, ampak da mu izklopiš VSE, kar bi lahko zmotilo pozornost, ozadje, samo ikone ki jih uporablja, NIČ drugega.

Mogoče bi bla dobra alternativa Ubuntu Notebook Edition, meni se zdi super enostavn.

overlord_tm ::

In zakaj mu nebi dal celega racunalnika?

Namesti mu Ubuntu, daj ikono za internet na desktop, in to je to :)

pbrgle1 ::

hehe hvala za odgovore :)

problem je ker nima zanimanja za tehnologijo in bi rad prišel do podatkov po najlažji možni poti.
ko sem ga hotel naučiti kako se pride v imenik na telefonu ni šlo brez da bi si zapisal kombinacijo tipk na list papirja :D zato sem malo skeptičen glede vsega skupaj :P

fosil ::

Sej je vseeno kaj mu daš, če bo imel samo za brskat po netu.
Tudi če se bo okužil s kakšnim virusom ali sesul sistem ne bo nobene škode.
Narediš format in še enkrat instaliraš sistem. Če ni treba prenašat podatkov je to minimalno dela.

Kot dodaten bonus pa mu pokaži še pasjanso, starejši jo zelo radi igrajo :)
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

GregiB ::

Bližajo se prazniki, tašča (upokojenka) pa je pred kakšnim mesecem nabavila svoj prvi računalnik in ima zdaj dostop do interneta... čeprav sem jo prepričeval, naj se udeleži kakšnega brezplačnega tečaja uporabe interneta za tretje življensko obdobje (tega je zdaj kar precej), vstraja, da tega noče... Tudi ona je takšna, da se vsega loti z zvezkom in si zapisuje postopek... google, gmail, vklop in izklop računalnika... Pa sem razmišljal, da ji za božička kupim kakšno res enostavno, down to earth knjigo za uporabo interneta... Kakšen predlog?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

St235 ::

kaj takega mogoče:
http://www.mimovrste.com/artikel/140015...

Opis

Prvič v slovenskem jeziku. Vodnik za seniorje, starejše in ostale odrasle – o računalniku in svetovnem spletu.

Prvi vodič za uporabo svetovnega spleta za starejše v slovenskem jeziku vas na preprost in razumljiv način popelje v skrivnost osnov računalnikov ter uporabe svetovnega spleta. Brez tega priročnika si vstopa v svetovni splet ne moremo predstavljati.

Razdeljen je na poglavja, ki nas počasi vpeljejo v svet našega računalnika, s pomočjo katerega vstopimo v svetovni splet:

Moj prvi PC
Poglavje za popolne začetnike
Internet
Okno v svet
Brskalniki
Čarobna knjiga
Elektronska pošta
Čaka te pošt@
Uporaba interneta
Deskanje po spletnih širjavah.
Cilj založbe in avtorjev je bil napisati knjigo, ki bo bralcu, ki z računalnikom ni na »ti«, zares prijazna in v pomoč, ne pa le spisek suhoparnih navodil, ob katerem bralec potrebuje slovar. Zato so v njej združili sile avtorji pod vodstvom urednika Braneta Šalamona. Novinarju, ki že vrsto let piše o računalništvu, sta se v knjigi pridružila avtor številnih knjig o računalnikih Nikolaj Pečenko (pisec knjige Moj prvi PC), računalniški strokovnjak Gorazd Praprotnik in predavatelj in administrator portala projekta SETIP (Senior Education and Training Internet Platform) Adi Slabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

GregiB ::

St235 je izjavil:

kaj takega mogoče:
http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=88

edin bojim se da je zadeva precej zastarela.


Ja... sem študiral varianto iz zbirke "za telebane"... A me je nekeko odvrnil letnik izida 1997, od takrat so bili na netu tektonski premiki (Google, Messaging, Skype, Facebook, idr...). Iščem nekaj precej bolj... svežega... vseeno hvala...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

St235 ::

si me prehitel, ja za telebane je zastarela zato sem predlagal:
http://www.mimovrste.com/artikel/140015...

GregiB ::

St235 je izjavil:

si me prehitel, ja za telebane je zastarela zato sem predlagal:
http://www.mimovrste.com/artikel/140015...


Izzid, Februar 2012... prepozno... ne prideva skup'...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

RejZoR ::

Sam bi za starejšega uporabil MeeGo. Luštnega izgleda, pregleden in izjemno minimalističen.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

delfin ::

Če si starši ali stari starši zaželijo računalnik, mu ga preskrbite. Ni pomembno ali je stacionarni ali prenosni. Če hodijo na tečaje računalništva, naj uporabljajo programe, s katerimi se tam srečujejo in ne s tistim, kar je mladim všeč. Starejši razmišlajo drugače in imajo drugačne potrebe kot mlajši. To je treba spoštovati. Za reševanje križank, obstajajo številni ugankarski slovarji (v knjigah in na internetu), ki pa so vsi zastareli, ker ne vsebujejo dogodkov iz zadnjih nekaj let. Tekoče aktualno-politične, športne, glasbene, filmske in druge dogodke (in imena), nam ponuja GOOGLE. Staršem je samo treba pokazati oz. jih naučiti, katere besede iz opisa križanke vpisati v Google (n.pr.: angela nemška političarka) in rešitev se takoj pokaže v številnih članih. Zadevo čim bolj poenostavimo, starš naj dela v programih, v katerih delajo znanci in prijatelji, s katerimi si izmenjuje mnenja.
Če se pa starš šele prvič srečuje z računalnikom in ne obiskuje računalniški tečaj, mu tudi knjiga ne pomaga. Vzeti si je potrebno vsaj nekaj mesecev časa in ga po nekaj ur na teden poučevati (pri tem je knjiga za začetnike v veliko pomoč).

Mesar ::

Moj 74 letni dedek imaja svojega prenosnika in na njem veselo programira makre, tako toplo svetujem, da svojim starejšim sorodnikom ne zapiraš vrata ampak kjim pomagaš jim omogočiš možnosti izobraževanja in pridobivanja dodatnih znanj, ki so še kako zelo pomembna. Daj mu gor Windowse 7 moj deda tut zna z njimi, pa z XPji tut neki, sam za XPje sem bolj jaz on pa 7ko boljše zna. Torej Windows 7, kak office, brskalnik, da lahko pride do podatkov, ter povezavo na internet nujno če bo igral igrice. Seveda ne pozabi, da boš mu moral na začetku pokazati stvari večkrat, ampak kaj kmalu boš ugotovil, da v nekem trenutku že zna več od tebe in bo on tebe učil!

SLO_Matej ::

Za starejše bi znal biti uporaben program opisan v naslednji novici: http://dne.enaa.com/Internet-in-program...

Na voljo za Windows, Linux, Mac.

Yohan del Sud ::

Glej, moja dva starša (oba 70+) ne znata niti najosnovnejšega telefona uporabljat. Kaj šele mobija. V glavnem zato ker sta oba gluha. Po drugi strani imam strica istih let, ki me sprašuje kaj bi dodelal v njegovih makrojih za excel, pa tudi ne znam pomagat (ker res nimam pojma). Če tvoj ded kaže željo po učenju in je še kolikor tolikor alzhahamer free, potem se potrudi, in ga nauči, kar veš.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Matev ::

Čeprav mu hočem dopovedat da se bo zelo težko naučil ravnati z računalnikom o


kaj se je pa za naučiti

deskati zna danes (oziroma se lahko nauči) vsak ki zna hoditi in žvečiti čigumi hkrati

Mesar ::

Ja, zato pa je tok tem z naslovi, ki bi jih vnesel v google in bi prvi rezultat že bil pravi odgovor?

Matev ::

Ja, zato pa je tok tem z naslovi, ki bi jih vnesel v google in bi prvi rezultat že bil pravi odgovor?


ja in ?

jat2406 ::

Koliko modrovanja, da je čisto enostavno, po drugi strani pa vse mogoče komplikacije, kaj naložiti.
Tudi starejši se lahko naučijo dela z računalnikom in brskanja po netu, če so ga spoznali kot orodje s katerim si lahko pomagajo.

Vsem dostopna in poznana okna so načeloma dovolj.
Za vklop in pa tudi za izklop računalnika zadošča tipka Power ON
Potem je treba človeka samo še naučiti uporabe brskalnika, če pa potrebuje prenos datotek pa še raziskovalca.

Po moji izkušnji se je 70 letnik naučil popravljanja in sestavljanja računalnikov, čeprav prvič ko je prišel k meni skoraj ni vedel več kot to, da je treba škatlo priklopiti na elektriko.

Torej malo potrpljenja in časa pa bo šlo.
Tudi mi vsi bomo nekoč upam stari 70 in več, z željo da se česa naučimo pa bomo rabili pomoč pri kdo ve kakšni tehnologiji.
Predstavljajte si občutek, če bo takrat kak mladec moroval, da smo prestari, da bi se še česa naučili.

Pa vesle praznike vsem!

Janez


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OS za neukega uporabnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
7810474 (7731) blackbfm
»

Vida gre v pokoj

Oddelek: Programska oprema
131757 (805) tony1
»

starši in računalnik

Oddelek: Loža
101129 (738) solatko
»

Kako približati iskanje po spletu otrokom in manj veščim uporabnikom

Oddelek: Novice / Android
243650 (2852) G-man
»

Računalništvo - PIL

Oddelek: Loža
81511 (1325) luni

Več podobnih tem