» »

Varčevalnik z električno energijo

Varčevalnik z električno energijo

zcetrt ::

Pozdravljeni.

Listal sem reklamo enega večjih trgovinskih centrov in naletel na Energy Pioneer napravo za varčevanje električne energije. Vtakneš v vtičnico in pokuriš, vsaj kot je navedeno, na tisti fazi 10-30% manj energije.

Piše, da zmanjšuje induktivne obrmemenitve in pregrevanje vodnikov ter izboljšuje faktor moči. Res nisem jakotokaš, ampak a to deluje v teoriji? Načeloma prilagojuješ bremenu vir tako, da breme poznaš. Tu ga ne. Pa še za vzporedno vezavo k bremenu gre. Se komu da povedati kaj o tem, ali gre za mini nateg?
4.

Icematxyz ::

Piše, da zmanjšuje induktivne obrmemenitve in pregrevanje vodnikov ter izboljšuje faktor moči.


Pa še tri rabiš zraven...

Skratka jaz ne verjamem da privarčuješ med 1 in 3%. Lahko pa mi kdo dokaže z preverljivim testom.

Če ne pa trgovec (proizvajalec) naj vrne kupnino in potne stroške? Skratka test nam manjka da bi nam bilo popolnoma vse jasno tudi črno na belem.

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

Naj nekdo, ki se ukvarja s elektrotehniko pove, če je kaj novega, ali je tole sam en nov nateeg.

zcetrt ::

Ja, saj. Najprej sem mislil, da gre za kakšne finte okrog jalove energije. Ampak to je samo pri trofaznih bremenih, če se spomnim pravilno...
4.

WaterBoy ::

Vse skupaj se v gospodinstvu ne pozna, saj ne plačuješ jalove energije :)

Pyr0Beast ::

Nateg in zavajanje potrošnikov.

In tega bo še čedalje več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dr1m ::

A tako? Sedaj že prodajajo mačke v žakljih?????

telexdell ::

Dejansko je možno, da bi s kompenzacijo jalove energije pred porabnikom zmanjšal porabo električne energije. Vendar le na račun izgub v vodniku med števcem in napravo. Te izgube znašajo kakšen % in bi privarčevali kakšen % od skupnih izgub (npr. 0,1% ali manj) Pa še to le pri delovanju elektromotorja (hladilnik, pomivalni stroj, pralni stroj, napa, klima...) nikakor pa ne pri grelnih telesih ali elektronskih napravah (štedilnik, likalnik,TV...). Obstaja možnost zmanjšanja porabe el.energije z optimatizacijo parametrov elektromotorja (podobno kot frekvenčni pretvorniki), vendar bo za to naprava morala vedeti točne podatke o motorju. Ta način je v industriji primeren za naprave, katere delujejo praktično 24/7 (ventilatorji, črpalke, tekoči trakovi...) in prihranki dejansko (iz lastnih izkušenj!) znašajo do 30%.
Če gre za drugo možnost, potem takšna naprava deluje le na porabnikih z elektromotorji je pa seveda vprašanje ekonomske opravičenosti (nabavna cena in dejanski prihranek) glede na to, da nam elektromotorji v stanovanju ravno ne obratujejo neprekinjeno, so zelo majhnih moči ali mogoče v izvedbi na katere takšno delovanje ne vpliva.
Sam verjetno takšne naprave sigurno ne bi kupil, dokler ne bi prebral testa kakšne zveze potrošnikov ali druge neodvisne ustanove.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Prihranki električne energije so blizu nič. V industriji.
Tistih 30% je ker se industriji obračuna jalov tok, kar se pa gospodinjstvom ne.

Poleg tega je pretežna uporaba elektrike v gospodinjstvih za samo gretje (Fen, kuhalne plošče, boiler, radiatorji) in je vse to s cos 1, tako da nimaš kaj kompenzirati, lahko samo pokvariš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

telexdell je izjavil:

Dejansko je možno, da bi s kompenzacijo jalove energije pred porabnikom zmanjšal porabo električne energije. Vendar le na račun izgub v vodniku med števcem in napravo. Te izgube znašajo kakšen % in bi privarčevali kakšen % od skupnih izgub (npr. 0,1% ali manj)

Glede na to, da imajo hišni elektromotorški moči tam do 300W pri recimo cosfi=0,8, bi tok zmanjšal za recimo 20%. Ker pa so izgube pri ustreznih vodnikih (recimo 2,5mm2), majhnih dolžinah in tokih reda 1A minimalne, res ne bi prišparal praktično 0.
Na hitro sem izračunal, da je pri 24/7 obratovanju takega motorčka izgub na 10m vodnika reda 2centa na mesec. Prihranek se tako meri v desetinkah centa na mesec, vendar taki motorčki nikoli ne obratujejo več kot kakšno uro na dan. In takoj vidiš, da je tale napravica nateg.

telexdell ::

Čudno, da ste se vsi vpiknili v jalovo energijo? Kot sm zapisal je prihranek zaradi jalove energije praktično nemerljiv.Drugače bi imeli na vsakem električnem porabniku že zdavnaj pripopan kakšen kondezator za kompenzacijo in ne le za motnje.
O tem, da elektro motorji že zaradi tipizacije in spremenljive obremenitve nikoli ne delajo na polni moči pa nič. Poznamo naprave kot: frekvenčni pretvornik, pa powerboster, pa mehki zagon, pa... katere dejansko omogočajo prihranke pri porabi električne energije pri obratovanju elektromotorja.
Torej pred nakupom izbrskati kašen test neodvisne inštitucije in prebrati navodila, da vemo kakšnim napravam je stvar namenjena. Drugače pa stvar kupiti in nato vložiti tožbo zaradi zavajajočega oglaševanja. Ob primerni odškodnini bo pa ta nekaj časa krila tistih 10-30% obljubljenega prihranka>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Vpiknil sem se v dodatne izgube delovne moči, ki jo povzroča pretok jalove moči po vodniku, ne v samo jalovo moč.
Sicer se pa že na daleč vidi, da so take napravice nateg laičnega potrošnika.

telexdell ::

energetik je izjavil:

Vpiknil sem se v dodatne izgube delovne moči, ki jo povzroča pretok jalove moči po vodniku, ne v samo jalovo moč.
Sicer se pa že na daleč vidi, da so take napravice nateg laičnega potrošnika.

Pri določenih terminih si tako strokovno natančen pri drugih pa tako površen. Ne moreš brez celovitega pogleda, poznavanje materije in le na osnovi enostranskih argumentov trditi, da je neka stvar nateg ali da ni nateg.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Ne razumem, kaj hočeš povedati, saj mislimo isto? Tudi če imaš napravo s cosfi=0, ti ta naprava ne bo prinesla toliko prihranka v življenski dobi, kot stane sama. Ne pri takih močeh naprav in dolžinah vodnikov, kot jih imamo v gospodinjstvih. Seveda le dokler ne začnejo zaračunavati distributerji še jalove "energije".

Pyr0Beast ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

Vpiknil sem se v dodatne izgube delovne moči, ki jo povzroča pretok jalove moči po vodniku, ne v samo jalovo moč.
Sicer se pa že na daleč vidi, da so take napravice nateg laičnega potrošnika.

Pri določenih terminih si tako strokovno natančen pri drugih pa tako površen. Ne moreš brez celovitega pogleda, poznavanje materije in le na osnovi enostranskih argumentov trditi, da je neka stvar nateg ali da ni nateg.


O, lahko.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

energetik je izjavil:

Ne razumem, kaj hočeš povedati, saj mislimo isto? Tudi če imaš napravo s cosfi=0, ti ta naprava ne bo prinesla toliko prihranka v življenski dobi, kot stane sama. Ne pri takih močeh naprav in dolžinah vodnikov, kot jih imamo v gospodinjstvih. Seveda le dokler ne začnejo zaračunavati distributerji še jalove "energije".

Očitno ne mislima isto! Sam sploh ne govorim o jalovi energiji, ker je to nesmiselno za normalno domačo uporabo.
Moment motorja je odvisen od neke konstante in razmerja napetosti in frekvenca (M=k*U/f). Če torej znižamo napetost in frekvenco dobimo enak moment, manjše obrate motorja in manjšo moč (P=U.I). Energija je enaka delovanju moči v enoti časa (W=P*t), torej lahko na ta način prihranimo pri porabljeni električni energiji. Pri powerbosterju in mehkih zagonih pa se igrajo s konstanto k in deloma napetostjo v stacionarni točki obratovanja motorja. Končni rezultat pa je podoben- prihranek energije.
Seveda pa ne moremo kar tako kupiti neko napravo s špecarijo in jo doma namestiti na pralni stroj. Odkrito povedano si sploh ne predstavljam, kako bi to sploh delovalo.

@Pyr0Beast- Imaš vso pravico da izraziš svoje mnenje. Prav tako pa imajo drugi pravico, da si potem o tebi ustvarijo svoje mnenje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

Moment motorja je odvisen od neke konstante in razmerja napetosti in frekvenca (M=k*U/f). Če torej znižamo napetost in frekvenco dobimo enak moment, manjše obrate motorja in manjšo moč (P=U.I). Energija je enaka delovanju moči v enoti časa (W=P*t), torej lahko na ta način prihranimo pri porabljeni električni energiji. Pri powerbosterju in mehkih zagonih pa se igrajo s konstanto k in deloma napetostjo v stacionarni točki obratovanja motorja. Končni rezultat pa je podoben- prihranek energije.


Da, vendar pa si bo motor vzel natanko toliko kakor rabi. Neobremenjen bo morda kuril slabo desetino energije polno obremenjenega motorja, pri večji obremenitvi se bo samo povečal 'slip', pravtako pri manjši dovedeni moči.
Če zadeva rabi 7000W, rabi 7000W ne 6000 ali 5000W.
Za 5000W outputa pa ti vedno potrebuješ več kot 5000W inputa pa če se na glavo postaviš.


@Pyr0Beast- Imaš vso pravico da izraziš svoje mnenje. Prav tako pa imajo drugi pravico, da si potem o tebi ustvarijo svoje mnenje.

Seveda, samo z leti dobiš pamet in vidiš stvari ki so absolutni nateg nemudoma.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zcetrt ::

Zanimivo mi je, da se lahko takšen nateg prodaja. Samo sem potipal najprej, da ne bi bil pregrob. Cena niti ni nizka: 30 EUR. Poleg tega v oglasnem materialu ni uporabljena klasična fraza "do 30%", ampak "od 10% do 30%".
4.

Pyr0Beast ::

Tako kot lavfajo piramidne sheme (še danes). Pač vedno je določen % folka preveč naiven.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:

Da, vendar pa si bo motor vzel natanko toliko kakor rabi. Neobremenjen bo morda kuril slabo desetino energije polno obremenjenega motorja, pri večji obremenitvi se bo samo povečal 'slip', pravtako pri manjši dovedeni moči.
Če zadeva rabi 7000W, rabi 7000W ne 6000 ali 5000W.
Za 5000W outputa pa ti vedno potrebuješ več kot 5000W inputa pa če se na glavo postaviš.

Z napisanim se popolnoma strinjam, če pustimo motorju da dela po svoje. Če pa mu mi določamo, kaj in kako se naj obnaša pa to ne drži vedno.
Kot prvo, na osi motorja zahtevamo ustrezen navor, ne glede na moč, katero motor vleče iz mreže. Če zahtevamo prevelik navor, bo motor pregorel, če zahtevamo premajhnega pa motor ni več maksimalno izkoriščen. Kot drugo se želeni navor med obratovanjem lahko spreminja (temperatura, trenje, sprememba bremena...), kar zopet lahko preobremeni motor ali poslabša njegov izkoristek.
Če torej omejimo tok na nazivnega, s čimer preprečimo uničenje motorja, z napetostjo in frekvenco pa reguliramo potreben navor, se bo odvzeta moč iz omrežja spreminjala. Ker večja ne more biti (tok je enak nazivnemu, napetost ne moremo povečati nad omrežno) je lahko moč kvečjemu enaka ali manjša.

Seveda, samo z leti dobiš pamet in vidiš stvari ki so absolutni nateg nemudoma.

Saj, zato pa jih je toliko otrok kupilo delnice NKBM ali sodelovalo v piramidnih igrah, ali obiskuje igralnice, ali igra loto...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

telexdell, o čem ti zdaj to? Avtor teme je spraševal za točno določeno napravico, ki je očitno kompenzator jalove moči. Nič ne spreminja bremen ali navorov na motorjih. Vštekaš v neko vtičnico (ki mora biti verjetno čim bližje induktivnemu bremenu) in to je to. Za nekaj procentov se zmanjšajo tokovi po vodnikih in izgube, ampak pri razmerah v gospodinjstvih se ti ne povrne 100 let. Razen če uvedejo plačevanje jalove energije.

zcetrt ::

V letaku piše, da je treba vtakniti v vtičnico, ki je čim bliže razdelilni omarici :)
4.

telexdell ::

energetik je izjavil:

telexdell, o čem ti zdaj to? Avtor teme je spraševal za točno določeno napravico, ki je očitno kompenzator jalove moči. Nič ne spreminja bremen ali navorov na motorjih. Vštekaš v neko vtičnico (ki mora biti verjetno čim bližje induktivnemu bremenu) in to je to. Za nekaj procentov se zmanjšajo tokovi po vodnikih in izgube, ampak pri razmerah v gospodinjstvih se ti ne povrne 100 let. Razen če uvedejo plačevanje jalove energije.

Jaz ne poznam naprave in ti ne poznaš naprave in večina komentatorjev ne pozna naprave. Nekateri vehementno trdijo, da je nateg, jaz trdim, da ni nujno nateg. Za kompenzacijo jalove energije se uporablja le kondenzator. Močno dvomim, da bi le kondenzator kapacitete nekaj uF stal 30€. Če pa je škatlica res brez vsega drugega potem pa se tudi sam pridružujem verziji o nategu.
Podobno je z napravo za mehčanje vode, katero daš na vodovodno cev in bi naj spremenila obliko kristalov kalcija, da se ne bi več nalagal na stene, porabil naj bi manj praška... Nekateri govorijo o nategu, drugi govorijo o fenomenalnih uspehih. Resnica pa je verjetno nekje vmes.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

T0RN4D0 ::

Kar verjemni da je nateg. Najbolj sem se pa smejal ko jo je en poljak naročil od kitajcev. Ne samo, da je stvar že v osnovi nateg, revežu je stvar eksplodirala ko jo je vtaknil v vtičnico in počrnila cel zid. :))

Če se ti zdi nateg, pa kupi. Minimalno 10% na mesec, to boš mel teh 30EUR prej kot v enem letu not. Heck, mogoče celo v parih mesecih če ti uspe 30% prišparat. Ne boš? Koga potem prepričuješ, da ne gre za nateg, če še sebe ne moreš.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

telexdell ::

T0RN4D0 je izjavil:

Kar verjemni da je nateg. Najbolj sem se pa smejal ko jo je en poljak naročil od kitajcev. Ne samo, da je stvar že v osnovi nateg, revežu je stvar eksplodirala ko jo je vtaknil v vtičnico in počrnila cel zid. :))

Če se ti zdi nateg, pa kupi. Minimalno 10% na mesec, to boš mel teh 30EUR prej kot v enem letu not. Heck, mogoče celo v parih mesecih če ti uspe 30% prišparat. Ne boš? Koga potem prepričuješ, da ne gre za nateg, če še sebe ne moreš.

Če je Poljak naročil stvar iz Kitajske in mu je počrnela zid (btw- imaš kak link?) kdo pravi, da je bila grajena za pravo napetost? Po svetu uporabljajo 24V, 28V, 110V, 125V, 230V, 250V...Kitajci pa so znani pa fake napravah- kupi si kak USB ključ tam!
Če jo priklopim v tokokrog z varčno žarnico 20W to pomeni 2W*5h=2Wh/dan ali 2kWh prihranka v treh letih! Po ceni elektrike pred napovedanimi podražitvami se mi investicija povrne v 300 letih.
Torej ne pišeš argumentirano ampak na pamet. Sem pa že dovolj dolgo na svetu, da se je potrdila že marsikatera stvar, za katero sem najprej pomislil ali so me celo učili, da je nemogoča.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

k4vz0024 ::

Mogoče pa zraven dobiš še delnico, pol pa res imaš cenejšo elektriko. ob pogoju, da ima donos:D

T0RN4D0 ::

Na dealextremu na forumu sem bral, je dal tud par slik gor kjer se je lepo vidlo kaj mu je nardilo haha. Dobro, to da je razneslo je blo jasno napaka kitajca, ki je gladko ruknu najbrž direktno en kondi v škatlo in je bil magični energy saving box končan.

Te zadeve razneslo najbrž ne bo, privarčeval pa tud ne boš nič.

EDIT: povezava do onga talenga... http://www.dealextreme.com/forums/Forum... in povezava do slik http://img269.imageshack.us/gal.php?g=d...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T0RN4D0 ()

zcetrt ::

Ok, punca je razvozlala skrivnost. Če vtakneš to v vtičnico, jo zasedeš. torej ne moreš druge stvari vtaknit.
4.

Icematxyz ::

Jaz ne poznam naprave in ti ne poznaš naprave in večina komentatorjev ne pozna naprave. Nekateri vehementno trdijo, da je nateg, jaz trdim, da ni nujno nateg.


Je kar nujno nateg takšna obljuba o 10% - 30% garantirano manjši porabi. Nateg da je joj.

energetik ::

zcetrt je izjavil:

Ok, punca je razvozlala skrivnost. Če vtakneš to v vtičnico, jo zasedeš. torej ne moreš druge stvari vtaknit.

lol :D
Evo, nabaviš napravice za vse vtičnice v hiši in nimaš porabe spljoh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123945 (9411) A. Smith
»

Energy Saver pro... Resnično deluje ali nateg? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8954768 (15364) zamotsloteh
»

Kondenzator za pobiranje zagonskih tokov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
465625 (3778) mirator
»

Naprava za zmanjševanje porabe el. energije

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
305746 (4919) VolkD
»

induktivno breme in elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
53746 (3664) Highlag

Več podobnih tem