» »

Vrnitev kupnine za prednameščeni Windows 7

Vrnitev kupnine za prednameščeni Windows 7

«
1
2

veget_svn ::

Kupujem prenosnik, na kateren je prednameščen Windows 7. Jaz pa ga ne potrebujem, ker bom imel na njem nameščen Ubuntu. Ali lahko zahtevam denar za licenco, ki je ne potrebujem?

kmetek ::

NE.

#000000 ::

Zakaj pa NE?

Sicer verjamem da je taka praksa pri nas, ampak mislim da bi bilo vse OK če bi trgovec ponudil isti prenosnik tudi brez win7

solatko ::

Ne more, ker je prednaložen pri proizvajalcu.

veget_svn ::

@Solatko

Win7 je prednameščen, vendar ni nameščen. V kolikor jaz zavrnem pogoje, ga ne aktiviram in ga ne uporabljam. Resnično mi gre na živce da moram plačevati za stvari, ki niso potrebne. W tujini je praksa, da ti povrnejo denar, kako je pri nas pa žal ne vem...

Jaz gledam to kot na avtomobil. Ko ga kupuješ, dabiš na njemu le toliko goriva, da prideš do prve črpalke. Potem pa se ti samostojno odločiš za črpalko in benzin.

A ima kdo tu že izkušnje s tem, da je zahteval vrnitev kupnine?

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

Nehaj stokat, kupil si zadevo AS IS pa dost.

veget_svn ::

Če ne bo šlo drugače, bom kupil prenosnik Lenovo, ki je brez OSa.

V nasprotnem primeru pa si želi Acer ali HP, vendar brez Oken.

zcetrt ::

To je tako, kot bi v trgovino prinesel marmelado iz krofa, ki je nisi pojedel. Pač, lahko se odločiš za drug krof brez marmelade. Če je pa ta edini, ki ti je všeč, pa imaš pač marmelado viška.

Nimaš kaj brskat. Vezana trgovina.
4.

Relanium ::

Tidi jaz gledam malo kater prenosnik kupit, pa je res nesramno to, da ti forsirajo (pred)nameščen windows - nekaterih modelov ne moreš dobiti brez tega

šernk ::

vprašaj na microsoft, nekoč so nekateri trdili ravno tu na slo tech da dobiš kupnino nazaj če ne aktiviraš izdelka.

sam sem žal to izvedel kakšno leto dni prepozno, a v praksi to deluje ali ne pa ne vem.

ostalim pa: jaz rabim točno tak in tak prenosnik, te konfiguracije ne moreš kupiti brez OS, po vašem mnenju moram torej plačati popolnoma neuporabno zadevo?

in ne to ni isto kot da kupiš krof z marmelado, to je isto kot da kupiš luknjo v siru. ker z marmelado lahko potem vsaj kaj narediš še, luknja ti je pa neuporabna. tako ti je tudi windows v tem primeru neuporaben. win vista je bila tako meni popolnoma neuporabna, in mimogrede ni bila tovarniško nameščena, temveč vsiljena iz strani ali uvoznika ali pa samega trgovca (ko sem obupal namreč z iskanjem driverjev za win XP, sem resetiral na tovarniške nastavitve...in glej hudiča mi XPje naloži)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Leks ::

Tocno to vprasanje sem lani naslovil na enega vecjih distributerjev in dobil odgovor da je naceloma mogoce, ker zavrnes eula pogoje. Niso mi pa znali povedat koliko eur dobis nazaj, ter od koga (trgovina, distributer ali ms). V isti sapi je bilo povedano da bi zagotovo dobil tudi inspekcijo na vrata.

AndrejS ::

Imam avto, pa me zanima če lahko dobim nazaj kupnino za zračne blazine, ker jih nisem nikoli uporabil.

Sam si vedel da ima prenosnik prednaložene winse, zakaj si ga torej kupil. Poiščeš model ki jih nima pa ga kupiš

Bias ::

AndrejS je izjavil:

Imam avto, pa me zanima če lahko dobim nazaj kupnino za zračne blazine, ker jih nisem nikoli uporabil.

Sam si vedel da ima prenosnik prednaložene winse, zakaj si ga torej kupil. Poiščeš model ki jih nima pa ga kupiš


Preberi si prvi njegov post. Napisaj je "kupujem si" in ne "kupil sem si".

Pać tip povprašuje kako je v takšni situaciji. Meni vprašanje ustreza, saj me zanima kako in kaj glede prednaloženih in ne aktiviranih W.

Relanium ::

Pa dajte nehite s temi BEDNIMI PRIMERJAVAMI!!

Ljudi tukaj zanima (tudi mene) kako se rešit sforsiranih windowsev

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

vorantz ::

Kupi računalnik drugje...
Naprimer pejdi do najbližje mercator tehnike in reči naj ti naročijo točno tisti model prenosnika na katerega ti tako nesramno drugi vsiljujejo windowse :P

zee ::

Errr. Operacijski sistem tipično namesti že proizvajalec prenosnega računalnika.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

vorantz ::

Odvisno od uvoznika pol...ko sem jaz tako prek mercatorja naroču je blo prek uvoznika ki mislim da je mel vse brez winsow
Se pa ne spomnim ker točno je bil
Kupil pa sem HP

edit: distributer, ne uvoznik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vorantz ()

ProGTX ::

OS je del paketa, ki ga sprejmeš ob nakupu, torej si že sprejel pogoje licenčne pogodbe. Če se z njimi ne strinjaš, bi verjetno moral vrniti kar prenosnik.

poweroff ::

Ni res!

Računalnik lahko kupiš brez OS-a. Kupljene Windowse lahko vrneš.

Postopek sicer ni ravno enostaven, ker se tega otepajo na vse pretege, ampak se da.

Več info na tejle mailing listi: https://lists.fsfe.org/mailman/listinfo...
sudo poweroff

Relanium ::

ProGTX je izjavil:

OS je del paketa, ki ga sprejmeš ob nakupu, torej si že sprejel pogoje licenčne pogodbe. Če se z njimi ne strinjaš, bi verjetno moral vrniti kar prenosnik.

Ne lej, mišljenje ljudstva je zgrešeno, ker misli da je pa zdaj računalnik brez windowsov neuporaben (točno to kar MS želi)

Na tem področju bi se moralo uredit nekak tak kot npr. pri izbiri brskalnika (kaka backup particija ali pa DL z najbolj razširjenemi OS-i, da izbereš katerega želiš)
Ampak tu MS takoj pogori v primerjavi z drugimi brezplačnimi OS-i.
Je pa že sama misel na to, da še obstaja kaj drugega kot windows za nekatere izven realnosti.

Pač moje razmišljanje

Gregor P ::

poweroff je izjavil:

Več info na tejle mailing listi: https://lists.fsfe.org/mailman/listinfo...

Chrome 5 mi javi napako SSL: Varnostni certifikat tega spletnega mesta ni vreden zaupanja!

Vem da gre zgolj za splošno opozorilo, ampak bi vseeno rajši videl, da ga ne bi videl:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Šimpanz ::

Uvoznik ponavadi pri naročilu notesnikov izbere ali imajo prednložen OS ali ne. Proizvajalec potem naloži OS napopa nalepko in odpošlje notesnike. Uvoznik te notesnike potem proda trgovcem. Recimo da se nek ljudek odloči da bo raje uporabljal nek drug OS in da bi prednaloženi OS vrnil. Komu pa bi ga vrnil? Trgovcu (BB,HN itd), oni bojo rekli da s tem nimajo nič. Uvoznik ravno tako ne bo hotel imeti veze s tem. Proizvajalec najbrž tudi ne (ponavadi je na drugi celini in se mu kratkomalo fučka). Ostane ti še Microsoft, kjer pa mislim da boš dobil isti odgovor.
Mislim da je edina rešitev v tem da poiščeš notesnik ki nima prednaloženega OS ali pa prosiš trgovca/uvoznika če ti uvozi en notesnik brez OS (pri HP ju sem že delal to in ni bilo problema razen da sem moral čakati 3 tedne).

poweroff ::

Ja, SSL cert je žal samopodpisan.

V glavnem, predlagam, da se avtor te teme javi na listi in mu bodo fantje z veseljem pomagali pri akciji vrnitve Windowsov. Kolikor vem, ima nekdo že konkretne izkušnje s tem.
sudo poweroff

Zheegec ::

Zakaj bi vračilo kupnine? Pač vzameš prenosnik brez prednaloženega OS. Zakaj jih je v trgovinah manj? Zaradi stvari, ki se ji reče povpraševanje/ponudba.
Teoretično v EULA od Windows piše, da če se s temi licenčnimi pogoji ne strinjaš, lahko pri MS zahtevaš vračilo delne kupnine za DSP operacijski sistem... da bi pa komu dejansko uspelo pa še nisem slišal.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zvezdica27 ::

lp,

probaj pa poročaj! Piši na Microsoft in teži, teži, teži. Pa še potem pri uvozniku (sama trgovina nima nič s tem).

Prepičan sem, da bi se dalo zmeniti. Večja je količina, lažje bo, za en sam izzdelek pa ...

probaj pa poročaj.

zz

5er--> ::

Od MS Slovenija:
Spoštovani!

Zahvaljujemo se vam, da ste se obrnili na Microsoft center za uporabnike.
Za morebitno vračilo licenc za operacijski sistem Windows, ki so že prednameščene na računalniku, se lahko obrnete na proizvajalca računalnika in pri njem preverite ali je vračilo licence možno. Vseeno pa vam svetujemo, da se odločite za nakup računalnika, ki nima nameščenega operacijskega sistema.


Še link na wiki na to tematiko.

Zakaj bi vračilo kupnine?

Moj problemček: Ker na razpisu dobiš samo računalnike s prednameščenimi Windowsi.

ToniT ::

Na razpisu dobiš točno to, kar zahtevaš - če le pogoje pravilno definiraš!

joze67 ::

Kaj pa ... kupim laptop, ki mi čisto ustreza, samo ta hudič ima vgrajen modem, katerega ne potrebujem. I want my money back.

Če bi jaz bil izdelovalec, bi se vsekakor upiral takemu vračilu na podlagi razkritja poslovne skrivnosti - več kot bi mene stal tak OS zanesljivo ne bi vrnil, manj je lahko tudi 0, točen znesek pa je - ugibam - stvar poslovnega dogovora med mano in MS. Računalnik je konec koncev oglaševan tak, kot je prodan.

Če pa potrošnik pred nakupom zahteva isti model brez OS in mu ga ne znam/ne morem/nočem ponuditi, bo potrošnik znal ceniti mojo prilagodljivost.

hook ::

EULA (oz. boldano v njeni preambuli) MS Windows določa, da:

>>Če uporabljate to programsko opremo, sprejemate te pogoje. Če jih ne
sprejemate, programske opreme ne smete uporabljati. Obrnite se na
proizvajalca oz. nameščevalca, da ugotovite, kakšna so pravila za vračilo
izdelka proti vračilu nakupne cene ali dobropisu.<<[1]

V praksi -- trenutno se že par mesecev borim s tem -- gre za dopisovanje z proizvajalcem oz. njegovim zastopnikom pri nas (v mojem primeru Lenovo Slovenija) in vztrajanjem na svojem. Ti se sklicujejo na vse mogoče floskule kot npr. >>OS je del paketa<<, >>MS je rekel, da lahko vrnete samo celoten proizvod in nikakor samo OS.<<, zato je potrebno zelo veliko živcev in vztrajnosti.

Kar se tiče same paketne ponudbe oz. vezanega nakupa je pa pravno tako, da programje ne spada pod lastninsko pravico in se torej ne prenaša s prenosom, ampak z licenco oz. s strinjanjem z licenčno pogodbo[2]. Z nakupom naprave, dokler ne podpišeš ničesar oz. ne klikneš na >>I agree<<, nisi dobil nobenega programja in si torej plačal za nekaj, česar nisi hotel oz. nimaš.

Marsikje v EU in tudi drugod po svetu so sodišča potrdila, da ne sme iti za vezan nakup ter da v primeru, da se kupec ne strinja s pogoji prednaloženega programja in ga ne uporablja, je opravičen do povračila in eventualne odškodnine.

Res je, da je pri nas praksa vračanja še slabše ustaljena kot drugod po EU. In zato smo se tudi v Fellowship Slovenia odločili, da se lotimo tega problema bolj organizirano in širše. Ideja je, da bi uvedli nek preverjeno delujoč in enostaven sistem kako zahtevati povračilo licenčnine ter kako reagirati ob nasprotovanju proizvajalca. To nameravamo ustvariti prek vzorcev, ki jih lahko uporabnik enostavno copy-paste-a.

Očitno pa je, da se bo praksa spremenila, le če se problema lotimo dovolj množično, da bodo prodajalci in proizvajalci čutili potrebo po spremembi. Je pa ta problem večji kot samo nadležnost za Linux zanesenjake[3].

Vabljeni vsi, ki vas pesti ta problem na mailing listo našega Fellowshipa[4]. Več nas bo, hitreje bomo ta problem rešili!


Drugače pa za začetek, pomembni linki:
http://wiki.fsfe.org/WindowsTaxRefund
http://racketware.info
http://wiki.fsfe.org/AppleRefund


P.S. Kar se tiče certifikata, je veljaven CA Cert certifikat. Problem zgleda, da je v tem, da ga večina brskalnikov (še) nima vključenega out of the box.
-.-.-
[1] Primer iz EULA za MS Windows Vista Business.
[2] Razlika med pravo licenco in t.i. >>licenčno pogodbo<< je v tem, da licenca (npr. prava licence so GPL, BSD, CC, itd.) daje tistemu, ki jo je pridobil večje pravice, kot mu gredo po veljavnem pravu; zato se tudi strinjanje z licenco predpostavlja in ni potrebno klikati >>I agree<<. Na drugi strani pa je >>licenčna pogodba<< v bistvu pogodba med strankama v kateri se kupec odpove določenim pravicam, ki bi jih drugače po veljavnem pravu imel.
[3] a) Isti problem nastopi, če ima kupec naprave s prednaloženim OEM programjem, isto programje (ali z istim namenom) že v polni različici. Tudi v tem primeru, je plačal eno licenčnino preveč. b) V šolstvu se dogaja, da morajo poleg skupinske licenčne pogodbe, kupiti tudi računalnike, ki imajo že OEM prednaložen MS Windows sistem.
[4] Če ima kdo probleme z dostopom do našega javnega arhiva, je delujoč URL:
https://lists.fsfe.org/pipermail/fellow...
Problem glede preusmeritve s http://* na https:// sem že izpostavil in se že dela na tem.

billy ::

Ni mi jasno kaj moti avtorja teme? Pač poči windows dol, pa si da gor kar želi.

Ali se tako škrta, da bo zaradi tega gledal na tistih nekaj EUR, koliko je cena višja?

Če bi trgovec ponudil prenosnik s torbico, pa te torbice ne bi želel, bi težili naj ga prodajo brez le-te, ko pa bi videl da je cena 2EUR nižja, pa bi vseeno želel?

PS, v tujini so ZELO redki prenosniki brez OS, 99.9% uporabnikov to ne moti, le zakaj. in zaradi tistega 0.01% bi moral biti windows v prodaji ločeno in bi zaradi bil dražji, kot je, če je že v OEM ponudbi?

bluefish ::

No, ne gre se ravno za par evrov in strošek pri vrednosti cenejših prenosnikov ni zanemarljiv. Sploh pa je nesmiselno kupovati sistem, če ga potem nadomestiš s poljubnim ali imaš celo možnost pridobitve Windows OS-a preko MSDN(AA) ali TechNet-a.

noraguta ::

glejte kupte hw , al pa pack sw+hw. ponudba je ponudba. lohk pa sami začnete štancat ....
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

billy ::

zdaj še samo čakam, da bo nekdo rekel, da bi želel od proizvajalca telefona nazaj licenzo za windows mobile al pa androdit, ker le-tega ne uporablja :)

bluefish ::

Oprosti, ampak neposrečena primerjava, ker WinMo ne gre ravno brez težav na Android telefon in obratno.

noraguta ::

bluefish je izjavil:

Oprosti, ampak neposrečena primerjava, ker WinMo ne gre ravno brez težav na Android telefon in obratno.

nima veze , je tko kt bi hotu simobil z mobitelovim telefonom.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

billy ::

Saj...ampak ne moremo imeti take logiko.

potem bi nekdo lahko težil, da hoče denar nazaj za trdi disk, ker že ima doma starega, in vemo, da noben proizvajalec ne prodaja laptopov brez trdih diskov, razen kaki garažniki, ampak njih se lahko lepo odstrani iz debate, ker sploh nimajo tržnega deleža.

Zheegec ::

jaz bi pa hotel denar nazaj za touch-pad, ker imam doma že 3 miške in še ene ne potrebujem. Pa požrten Synaptic ima prevladujoč tržni delež pri touch-padih!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

poweroff ::

Jaz sem pa zadnjič kupil kilo kruha, zraven pa so mi prodali še liter mleka in mi ga tudi zaračunali. Ker baje kruh pa mleko pašeta skupaj. In sem bil prisiljen mleko kupiti. Zakaj, hudiča?
sudo poweroff

noraguta ::

poweroff je izjavil:

Jaz sem pa zadnjič kupil kilo kruha, zraven pa so mi prodali še liter mleka in mi ga tudi zaračunali. Ker baje kruh pa mleko pašeta skupaj. In sem bil prisiljen mleko kupiti. Zakaj, hudiča?

hja , če ne najdeš oštarije kjer dobiš samo žemljo ... , drugač pa za štacune ti dam lahko nekaj naslovov na ZS kjer dobiš zadeve ločene in celo v ponudbi je tako.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Okapi ::

Računalnik lahko kupiš brez OS-a. Kupljene Windowse lahko vrneš.
Kako pa veš, da Windowsi niso gratis zraven?

O.

Zheegec ::

Okapi je izjavil:

Računalnik lahko kupiš brez OS-a. Kupljene Windowse lahko vrneš.
Kako pa veš, da Windowsi niso gratis zraven?

O.

Se je že zgodilo, da je bila cena za isti komp z OS in brez OS enaka :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

poweroff ::

A gratis so? Aja, saj res, pri TPB tudi... >:D
sudo poweroff

Okapi ::

OK, Matthai, še enkrat več se čisto po nepotrebnem delaš neumnega. Kupiš avto in dobiš gratis avtoradio, kupiš fotoaparat in dobiš gratis pomnilniško kartico, naročiš veliko pizzo in dobiš cocacolo gratis. Kaj ti pri tem ni jasno?

O.

noraguta ::

ja glih dons sm doživu to:
gost: " amate limonado ?"
Kelnar: "mamo!"
gost: "deci limonade bi"
kelnar: sam tri deci jo znamo nardit iz limone"
gost: "ja kva nej pa zdej"
kelnar: "ja dva deci jo puste"
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Hardstyle ::

noraguta je izjavil:

bluefish je izjavil:

Oprosti, ampak neposrečena primerjava, ker WinMo ne gre ravno brez težav na Android telefon in obratno.

nima veze , je tko kt bi hotu simobil z mobitelovim telefonom.


Si že slišal za zaklepanje telefonov na svoje omrežje? Potem veš, da se to več ne sme početi, ravno zaradi tega.

Furbo ::

Simobil to še vedno počne, če se ne motim.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

noraguta ::

Si že slišal za zaklepanje telefonov na svoje omrežje? Potem veš, da se to več ne sme početi, ravno zaradi tega.

ja , telefon pa odplačuješ še vedno mobitelu. ali pa ga odplačaš v celoti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

mtosev ::

poweroff je izjavil:

A gratis so? Aja, saj res, pri TPB tudi... >:D

jaz si tudo downloadam iz tpb samo mam pa licenco.:)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

noraguta ::

kvajto tbp ?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Machete ::

zaliv gusarjev
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italija: prednameščena programska oprema na računalnikih nezakonita (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
14137525 (32440) AndrejO
»

Je mozen prenos licence? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5214636 (12970) grizl
»

Nakup licence za neoriginalen windows

Oddelek: Operacijski sistemi
317873 (6362) s51as
»

Francoski kupec dosegel vračilo kupnine za Okna (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18959133 (53541) poweroff
»

Sony pridobil začasno odredbo zoper Geohota (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6216639 (14529) BigWhale

Več podobnih tem