» »

[fork] GPS v telefonu ali Garmin - kaj je bolje

[fork] GPS v telefonu ali Garmin - kaj je bolje

«
1
2

gzibret ::

Vse je za neki dobr!

nekikr ::

Absolutno je kriv telefon, tu ni debate. Flasha ne podpira in posledično ne moreš pogledati strani. In, da, logično, prodaja se zaradi aplikacij. Moj iPhone 3G, ki sem ga kupil za 400EUR, med drugim vključuje GPS navigacijo, vredno recimo 250EUR, vključuje enkratno športno aplikacijo, ki z lahkoto zamenja Garmin Foreruner vreden 400EUR, punca ga včasih uporabi kot PSP (igre so odlične) v vrednosti 250EUR itd. itd. In zato je najboljši* telefon. Strojno ni nič posebnega, aplikacije ga postavijo na prvo mesto.

Saj v bistvu se strinjava v vsem, pa vseeno nekako skup trčiva z mnenji :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Bor H ::

Kr si fanatik :P

(hec hec ;) )

Je pa tale tvoj izračun hecen, tudi moja Nokia za 340EUR (kot je bila v prosti prodaji) vsebuje zastonj navigacijo v vrednosti 200EUR, fotoaparat v vrednosti 20EUR, telefon v vrednosti 30EUR, MP3 player v vrednosti 100EUR... Pa vsi vemo da niti moj niti tvoj telefon ne podpirata GPSa tko fajn kot original garmin naprava, amopak ja, za neke zmerne potrebe vse te funkcije opravlja dovolj dobro, tudi brskanje po netu čeprav nima flasha.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

nekikr ::

Evo, bom mal zasebnosti s tabo delil :)

Navigon navigacijo imam naloženo in zadnje Q1 karte. Lahko rečem, da vse deluje bolje kot Garmin 250. POI, nastavitve in vse ostalo je bolje.

http://www.trimbleoutdoors.com/ViewTrip... --> GPS sledi "u nulo" :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Bor H ::

Pa vendar je zadeva plačljiva, 70USD? Al kolk je trenutno?
Je pa moje osebno mnenje o GPSu tako, da dokler si nek navaden voznik in se voziš po svoji državi (sploh Sloveniji) nekega GPSa ne rabiš, v tujini pa preferiram standalone napravo, že zato da mi ni treba gruntat a bo pametno šla sama na net in mi roaming nabila.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

nekikr ::

$89,99 trenutno kar je drobiž manj od 70EUR. Za tak denar niti slučajno ne dobiš podobne GPS naprave. In ravno včeraj sem Garmina posodil bratu od punce. Nekam v okolico Ajdovščine je moral nekaj iskat je pa iz Domžal...zvečer me je poklical in se zahvalil, da sem mu posodil, ker sicer ne bi našel brez da bi vprašal koga na poti. Po defaultu je roaming izključen in če ga hočeš vključiti moraš v nastavitve in narediti kljukico pri tem. Sicer pa GPS ne rabi roaminga.

Tista druga aplikacija, ki več kot zadovoljivo nadomesti Garmin Forerunner za 400EUR stane pa $4,99 :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Bor H ::

Ima assisted GPS torej mu pvoezava z netom precej koristi :)

jst mam pa na nokiji zastonj navigacijo >:D
sicer je pa ta debata že konkretno offtopic (kot večina apple/linux/ms debat)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

Še en, ki nima pojma, kaj je assisted GPS. :(

A-GPS ne rabi neta! Od kej vam te budalaštine?

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

CoolBits ::

Rabi par bajtov, za hitrejše določanje pozicije prek bližnje bazne postaje... pol pa nič več.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

Ampak A-GPS je nadgradnja GPS-a. Torej, če izklopiš prenos podatkov dela kot navaden GPS v Nokijah.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

kriko1 ::

Nokie imajo tudi A-GPS :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

A pol imajo isti GPS kot iPhone?
Si slišalm Bor H? Tvoja Nokia niti ni taki šrot. :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

antonija ::

A typical A-GPS-enabled receiver will use a data connection (Internet or other) to contact the assistance server for A-GPS information.

Iz wikija.

Tirej za A-GPS mora naprava od nekje dobiti dodatne (assisted) podatke o lokaciji, kar pri mobitelih ne more biti nic drugega kot preko neta.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

In če ugasneš data transfer, GPS preneha delovati?
Ne bit smešni, no. Za uporabo GPS-a na iPhonu ne rabiš interneta. Če ga pa imaš ti pa satelite verjetno najde prej.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

antonija ::

Some A-GPS devices cannot fall back to standard GPS.

Pri nekaterih napravah je kot kaze tako, da ce so v A-GPS nacinu ne morejo direkt nazaj na GPS (brez A-ja). Pri nokiah kolikor vem to deluje brez problemov, se pravi da ce izgubis povezavo z bazno postajo lahko naprej furas navaden GPS brez problemov.

Ne bit smešni, no.

Mogoce bi blo fino ce bi si najprej kaj prebral o stvareh o kerih stresas pamet... iPhone (na sreco) ni edini GPS gizmo na trgu.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

nekikr ::

Antonija, takih GPSov že lep čas ni več. Vsi, ki jih lahko kupiš sedaj lahko brez problema uporabljajo le GPS, če A ni na voljo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

Let me quote myself (hint: read slowly):
"Za uporabo GPS-a na iPhonu ne rabiš interneta."
Pika.

In ja, ne bit smešni. O A-GPSu sem bral že, ko ga je 3G dobil in so že takrat isto razni "apple strokovnjaki" trabunjali, da to pa ni pravi GPS, Apple je spet nategnil folk... :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

antonija ::

Ce smo cist iskreni si spustil prvi del svojega citata, ki se glasi:
In če ugasneš data transfer, GPS preneha delovati?
Ne bit smešni, no.

Odgovor je seveda "Da, v nekaterih primerih."

Je pa nekikr razlozil da se takih naprav baje ne prodaja vec in da vse nedavno kupljene GPS naprave to omogocajo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

Limit-sky ::

"Odgovor je seveda "Da, v nekaterih primerih.""
Popravek: v izjemno redkih primerih, za katere še nisem nikoli slišal ali bral.

Ne upam si to trditi za Nokio, sem pa prepričan za iPhone.
Kolega ima eno Nokio z Garminom samo za GPS, pa nima niti GSM naročnine. Odkod naj priletijo podatki? S satelita?

Sicer smo pa OT.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

antonija ::

Tehnicno gledano iz bazne postaje, posilja jih pa A-GPS server nekje na netu.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

CoolBits ::

A tud če nimaš sim kartice noter? 8-O

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: gzibret ()

gzibret ::

Da še dodam jaz moj piskrček...

> Ampak A-GPS je nadgradnja GPS-a. Torej, če izklopiš prenos podatkov dela kot navaden GPS v Nokijah.

Ni res. A-GPS dela brez prenosa podatkov. Jaz imam podatkovni prenos izklopljen (pri operaterju), pa mi A-GPS dela brez problema.

Glede GPS-a v telefonu. Imam Nokio 5800 (za 260EUR), in mi najde lokacijo pri prvem vklopu s podporo A-GPSa 80% hitreje, kot drag ročni GPS (za 400EUR). Poleg tega navigacija (kao Garmin scena) deluje prav tako dobro, kot na posebej za to narejeni napravi za 200EUR. Skratka, sem ful zadovoljen.

Pa še to, ker očitno nekateri res ne vejo. A-GPS deluje tako, da pri začetnem izračunavanju položaja dobi telefon približno informacijo o lokaciji iz tega, na katero bazno postajo je priklopljen. Ker lahko to ugotovi recimo na km natančno, je izračunavanje točne pozicije na podlagi satelitov mačji kašelj.

Ročna GPS naprava brez te podpore pa začne računat od začetka (torej ponavadi ve, da je v Sloveniji, kaj več pa ne), in je zato prvi izračun lokacije dosti počasnejši.

Torej A-GPS ni prav nič posebnega. Uporaben je le tedaj, ko zadevo prvič vklopimo. Potem pa se ne pozna prav bistveno oz. tega dodatka A naprava sploh ne rabi več.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

St235 ::

A-GPS pač hitreje najde povezavo, in nič več. Svoj čas so bli določeni telefoni, ki niso delal brez povezave na net in podobno sranje. Spomnim se motorole, ki jo pri nas nasrečo niso prodajal. Pri tej je GPS delal samo z defoult programom za navigacijo. Dandanes teh ti problemi praktično niso več pristni.

Jaz uporabljam HTCjev telefon z windows mobile 6.1. Kot navigacijo uporabljam iGO 8.3. Do sedaj še niti enkrat nisem imel potrebe po tem, da bi imel ločen GPS. Zadeva dulejue odlično, z AGPS najde pozicijo v par sekundah in to je to. Zakaj za vraga bi sabo tovoril še eno napravo več, če telefon temu služi?

Mehmed ::

Pri meni a-gps pospesi zadevo, pozre par kilobajtov, v domacem omrezju zanemarljivo.
V tujini ga pac izklopim, sam gps si vzame minuto da najde pa je mir.

Tudi velike dileme ni, ce obcasno uporabis navigacijo je verjetno mobitel dovolj.
Ce se veliko vozis pac vzames loceno napravo, ker je prirocnejsa. Tako kot lahko naredis postene slike s telefonom, ampak za resne zadeve vseeno vzames digitalca. Itd.

St235 ::

s tem zadnjim se ravno ne bi strinjal. Recimo osnovni modeli garmina so (rang 200-300 EUR), so precej bolj omejeni od dobre navigacije na telefonu. Ravno tako ne vem v čem je garmin priročnejši? Meni osebno je šel blazno na živce ker sem lahko uporabil samo en via point in sem moral uporabljat poseben avtopolnilec, ker če sem ga priklopil na katerikoli drug mini usb polnilec je mislil, da sem ga priklopil na računalnik in ni delovala navigacija.

Mehmed ::

V samo navigacijo se ne bi spuscu, jih nisem dost primerjal. Samo malce vecji pa na dotik obcutljiv ekran je ze prednost med voznjo. Pa to, da ga lahko posodim komu, telefon pac nerad. Polnjenje pa tako rabita oba.

Itak je stvar posameznika, pa boljsi kot je telefon manjsa je razlika, ne recem. Na N95 je to bolj prirocen dodatek kot zaresna naprava. ;)

Bor H ::

limit sky: nihče ni trdil da za uporabo GPSa rabiš internet, trdil sem le da mu koristi, probi izklopt pa boš se načakal da dobiš lokacijo, bo kakšen dedicated garmin prej dobil, prav tako te prosim da mi poveš kje sem reku da je iPhone šrot, da si jemlješ pravico oklicat mojo nokio šrot, in še offtopic novica zate: nokia 5800 ima boljši price/performance kot tvoj iPhone in tukej ne moreš kej dost oporekat

sicer pa kot je rekel mehmed, na kakšnih N95 in podobnih je GPS bolj kot ne dodatek za uporabt enkrat letno, če imaš pa 3 ali več palčni zaslon ga pa lahko že kar precej resno uporabljaš, pa še lahko menjaš software praktično vsak vikend če ti paše ali pa če ugotoviš da je kateri za tvojo ciljno državo primernejši

Limit-sky ::

"nokia 5800 ima boljši price/performance kot tvoj iPhone in tukej ne moreš kej dost oporekat"

Seveda ti ne morem oporekati, da je zate boljši price/performance Nokie od iPhona. Tri leta star iPhone, za novega sem plačal 300$ v USA, ima pa zame unbeatable price/performance.

Se ti opravičujem za šrot Nokio. Je pač moje mnenje tako, ker še nisem videl Nokie, ki bi me navdušila. Res pa je, da nove modele ne spremljam. Poznam symbian in se mi zdi velik fail. Pa ne bit takoj užaljen, no. Kolikokrat sem prebral
o iPhonu, da je crap ipd. s takimi obrazložitvami, da glava boli. In tale o A-GPSu se mi zdi ista budalaština.

Se pravi, pri A-GPS ne rabiš neta, right. Pomaga pa. In če ga nimaš GPS vseeno dela.

gzibret ::

> Se pravi, pri A-GPS ne rabiš neta, right. Pomaga pa. In če ga nimaš GPS vseeno dela.

Točno tako!
Vse je za neki dobr!

Bor H ::

In dela OČITNO bolje če ga imaš.

Bom grdo reku: če ne poznaš nokije drži gobec zaprt, noben drug mobitel leto nazaj ni ponujal GPS, WiFi, 3.2" zaslon, 8Gb kartica v kompletu, HSDPA in 3.2Mpix fotoaparata s fleshem za manj kot 400EUR (prosta prodaja).
Ker si očitno velik na STju bi lahko sledil kdo kako komentira, jst ponavadi argumentiram svoje stališče, ti si tisti, ki zganja fanboyovstvo po novicah o applu in ne priznaš nobene napake, tudi če je očitna in bi jo lahko odpravl, ker to vem imam do tebe nižjo toleranco. Simpl.

Limit-sky ::

Oh, well...
Popravljam svojo izjavo. A-GPS dela OČITNO bolje, če imaš net.

Imaš mogoče kakšen link, da argumentiramo tole OČITNOST?
Kakšne meritve, koliko dlje išče satelite brez neta in kako vpliva net na splošno delovanje GPS-a med vožnjo? Kje je največja razlika?

Tisto si pa res grdo reku.
Nokia fanboyevstvo?

Mehmed ::

Kaksen net pa delovanje med voznjo? A-gps pospesi prvo iskanje, ko vzges zadevo. Telefon iz omrezja pridobi priblizno lokacijo kar pospesi zadevo za recimo minuto. Od takrat ko najde kje si, se ne rabis vec ubadat z njim. Navigacija deluje tako kot na garminu prek gps. Tako jaz razumem zadevo, naj me kdo popravi, ce ni res.

Ne vem pa, a potrebuje telefon gprs ali umts ali mu gsm zadostuje. Verjetno boljsi kot je signal toliko hitreje.

Bor H ::

limit sky: moje izkušnje z nokio: če vklopim GPS na vlaku, ko se premikamo in ne vidi mobitel "skozi okno" me najde v par sekundah, lepo me sledi po progi, če to ponovim 500km od zadnje lokacije kjer me je našel in sem na miru rabi par minut, ker je iPhone superioren bo verjetno v minuti in pol ampak za hec probaj ko boš šel na morje pogledat kje točno si, seveda brez povezave na omrežje, ker če si 500m od tm kjer te je nazadnje našel ne bo lih relevantno

sloxl8 ::

nekikr je izjavil:

$89,99 trenutno kar je drobiž manj od 70EUR. Za tak denar niti slučajno ne dobiš podobne GPS naprave. In ravno včeraj sem Garmina posodil bratu od punce. Nekam v okolico Ajdovščine je moral nekaj iskat je pa iz Domžal...zvečer me je poklical in se zahvalil, da sem mu posodil, ker sicer ne bi našel brez da bi vprašal koga na poti. Po defaultu je roaming izključen in če ga hočeš vključiti moraš v nastavitve in narediti kljukico pri tem. Sicer pa GPS ne rabi roaminga.

Tista druga aplikacija, ki več kot zadovoljivo nadomesti Garmin Forerunner za 400EUR stane pa $4,99 :)


Ne vem sicer, kje si našel Garmina FR za 400EUR, saj ga v Hervisu prodajajo (so ga) za 250 (v akciji). Prav tako ne vem, kako lahko iPhone kakorkoli primerjaš z Garminom FR - IMHO se mi pri teku ne da nosit tistega cegla s sabo (za katerega rabiš torbico), ampak imam raje uro kompaktnih dimenzij na roki, na kateri lahko spremljam podatke o teku.

Še vedno je veljalo, da so namenske naprave boljše kot pa vseznalske. Pri slednjih je vedno potreben nek kompromis (glede velikosti, avtonomije, uporabnosti,...). Res pa je, da vseznalskih potrebuješ manj.

thramos ::

Koliko časa pa zdrži baterija na mobitelu, ob vključenem GPSu?

Mehmed ::

Recimo da so z razlogom n95 prilozil avtopolnilec zraven. Za ostale pa ne vem. ;)

St235 ::

Mehmed je izjavil:

V samo navigacijo se ne bi spuscu, jih nisem dost primerjal. Samo malce vecji pa na dotik obcutljiv ekran je ze prednost med voznjo. Pa to, da ga lahko posodim komu, telefon pac nerad. Polnjenje pa tako rabita oba.


Elektriko rabi ta oba, vendar se moj telefon lepo polni iz univerzalnega kabla na napeljavi, ki sem jo potegnil v avtu za armaturo. Garmin pa je striktno zahteval svoj kabel, ki je potem visel čez pol avta, za moje pojma nedopustna šlamparija. Mini usb je mini usb in zajebavat z kabli je zame dovolj velik razlog, da nekega artikla ne kupim. Velikost zaslona je faktor kadar se pogovarjamo o mini zaslončkih ki jih imajo nekatere nokije in tudi odsotnost touch screena. Konkretno imam HTCja, ki ima velik na zaslod občutljiv dotik. Se ap strinjam, da ga ravno posojat ne moreš okol.

thramos ::

Mehmed je izjavil:

Recimo da so z razlogom n95 prilozil avtopolnilec zraven. Za ostale pa ne vem. ;)


Lahko v urah? Greš lahko naprimer na sprehod, 3, 4 ure?

St235 ::

meni telefon zdrži kake 3 do 3,5 ure. Dovolj za krajši sprehod, samo prvenstveno je zadeva namenjena avto navigaciji.

Mehmed ::

3 bi pomojem se slo z vzgano navigacijo, sam mas pa drug problem. Gps ma pod tipkovnico pa je zazeljeno da je odprt pa pod dolocenim kotom, tak pa ni vec fajn v zepu ;)

Limit-sky ::

Bor H je izjavil:

limit sky: moje izkušnje z nokio: če vklopim GPS na vlaku, ko se premikamo in ne vidi mobitel "skozi okno" me najde v par sekundah, lepo me sledi po progi, če to ponovim 500km od zadnje lokacije kjer me je našel in sem na miru rabi par minut, ker je iPhone superioren bo verjetno v minuti in pol ampak za hec probaj ko boš šel na morje pogledat kje točno si, seveda brez povezave na omrežje, ker če si 500m od tm kjer te je nazadnje našel ne bo lih relevantno

Misliš, da je to zaradi triangulacije ali zaradi tistih paketkov, ki jih dobiš preko neta?
Triangulacija ne potrebuje neta AFAIK, samo prijavljen GSM signal na oddajnik.

Na mojem 2G iPhonu ne morem probat. Za v avto imam Mio GPS, bom pa probal na kolegovem 3GS. Če je treba čakati "par minut" da "locka" satelite na potovanju na morje, me niti ne moti toliko.

Bor H ::

V vsakem primeru nekaj minut in nekaj sekund ne spada v isto kategorijo hitrosti, razumljivo?

Limit-sky ::

Seveda ne spada v isto kategorijo. Kje sem to rekel? Nekaj minut je lahko 2 ali pa 27.

Zaradi tega pa pravim, da če je to na poti na morje, ki traja ponavadi par ur, me niti 10 minut ne moti. Zanima me predvsem, koliko so GPS naprave hitrejše (ali počasnejše) od iPhonovega GPS-a. Mio tudi potrebuje nekaj časa, da locka satelite pri cold startu.

Bor H ::

Kot sem bral so praktično vse namenske naprave hitrejše pri iskanju satelitov kot mobiteli brez povezave na net. Kolk hitrejše pa nimam objektivnih podatkov in se mi jih iskreno rečeno ne da iskat.

Limit-sky ::

Kot mobiteli brez povezave na net ali brez GSM signala? Ker za triangulacijo ne rabiš neta AFAIK.

Sicer pa bom s pridom uporabljal A-GPS, če bo možnost.

M-XXXX ::

Bor H je izjavil:

Kot sem bral so praktično vse namenske naprave hitrejše pri iskanju satelitov kot mobiteli brez povezave na net. Kolk hitrejše pa nimam objektivnih podatkov in se mi jih iskreno rečeno ne da iskat.

Moja Omnia HD ima GPS+, ki preko interneta prenese podatke za satelite za 7 dni vnaprej (nekaj kilobytov podatkov). Po zagonu Garmina ima signal in pozicijo v roku cca 5-15 sekund. Praktično to pomeni to, da ko zaženem Garmina in direktno kliknem strinjam se> kam > doma vrže direktno na preračunavanje podatkov.

Bor H ::

Čak, o čem se zdj že pogovarjamo? Da je AGPS bolš kot "običn" GPS al o tem da so namenski Garmini in podobni hitrejši kot mobiteli pri določanju pozicije?

sicer pa, a bazna postaja mobitelu sporoči svoje koordinate?

Limit-sky ::

Seveda, saj bazne postaje imajo fiksni položaj. Vsak mobitel ve, na katero bazno postajo je konektan. In če je konektan na najmanj 3 bazne postaje, ti lahko dokaj točno pove položaj. In sploh ne rabiš GPS-a ali neta.

M-XXXX ::

In če je konektan na najmanj 3 bazne postaje, ti lahko dokaj točno pove položaj. In sploh ne rabiš GPS-a ali neta.

Če se prav spomnim so poskuse na nekaj takega (samo preko baznih postaj) delali pri Googlu??? in natančneje kot na cca 100-200m niso prišli...

Limit-sky ::

Saj takšno toleranco sem imel v mislih, ja. Pa več kot je baznih postaj, bolj točen je podatek. Kar pa pri nas, razen v večjih mestih, ni pogosto.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia E52 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
37481698 (39713) mailer
»

GPS navigacija za avto

Oddelek: Kaj kupiti
3011445 (9139) Mavrik
»

A-GPS se prenos podatkov obračunava? HTC EVO 3D

Oddelek: Mobilne tehnologije
155467 (5132) amacar
»

Gps na mobitelih

Oddelek: Mobilne tehnologije
235199 (4550) St235
»

kaj kupiti: SE p1i, n95, iphone (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
568259 (6028) Nesta

Več podobnih tem