» »

Računalnik za numerično računanje

Računalnik za numerično računanje

MescaN ::

Pozdravljeni!

Potrebujem nasvet/komentar glede nakupa novega računalnika. Potrebujem računalnik, katerega glavna (in skoraj edina) naloga bo numerično računanje (MATLAB, Mathematica). Se pravi, potrebujem spodoben procesor, ki bo sposoben hitro preračunavati. Ker pri izračunu operiram z velikimi datotekami (veliko podatkov), bo ravno tako prišel prav hiter disk (za enkrat SSD še odpade zaradi €€€!) in hiter RAM.

Zadeve ne nameravam navijati. Budget je nekje 900€ - 1000€

Moja trenutna konfiguracija!
Procesor: Intel I7 860
Matična plošča: Gigabyte GA-P55A-UD3
Disk: Samsung Spinpoint F3 1000GB
Ram: Mushkin PC3-12800 4096MB 1600MHz
Grafična: ATI Radeon HD 5450 513MB
Napajalnik: LC Power "Silent Giant" 650W
+ ostalo (ohišje, dvd-rw, ...)


Predvsem me zanima moja izbira diska, po testih je Samsung F3 hitrejši od WD. Kakšne so vaše izkušnje tukaj? Morda kaj tretjega?

Ima kdo izkušnje z LC Power napajalniki? Bo 650W dovolj? Preveč?

Hvala za odgovore!

LP, m

dzinks63 ::

Sestavi si mašino z nvidio na CUDA osnovi, lahko uporabiš kar novega fermija, je ubitačno hiter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

solatko ::

Pojdi na konfiguracijo z i7 920, 6GB RAM-a, nekaj več EUR, ti bo za tvoje delo prišlo prav za dolgo časa. Ker ne rabiš prav hude grafike, boš prišel skozi z okoli 1000EUR:
Košarica

1x Antec Three Hundred Črna 49,77EUR
LC Power LC6600GP2 "Silent Giant" v2.3 49,77EUR
ASUS P6T SE 188,33EUR
Intel(R) Core™ i7 920 252,90EUR
Mushkin PC3-12800 "High Performance" KIT 6144MB 1600 MHz DDR III 174,88EUR
Gigabyte Radeon HD 5670 1024MB GDDR 5 PCI-Express™ 16x 109,78EUR
Western Digital WD6401AALS "Caviar(R) Black™" 640GB 7200RPM 32MB Serial ATA II 66,45EUR
NEC AD-7241S LightScribe™ Črna 24,89EUR
Skupaj
916,77EUR

Tole je na brzino sestavljena konfiguracija pri AGT na sestavi si
Lahko vzameš tudi drug disk, vendar je ta med hitrejšimi.
To je konfiguracija za profesionalno delo, pozneje pa ne bo problem nadgradnje, če se bo pokazala potreba.
Če naročiš pri AGT, ti ga tudi zastonj sestavijo in stestirajo.

s51as ::

Hitro lahko oceniš kaj se ti bolj splača, ali dober procesor ali dobra grafična kartica. Z uporabo več sto procesorjev na grafični kartici lahko nekatere procese pohitriš za več kot 50× v primerjavi s še tako hitrim CPUjem.
It's just me myself and I

zee ::

Problem je edino, da je taksne programske opreme na trgu le toliko, da se dela "hype". Kaj vec pa kar ne.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

terryww ::

jaz sem za podobne stvari uporabljal 8 jederno xeon in 16 jederno opteron postajo, tako da ne vem odkod ideje o grafikah in sata diskih za take workloade. kot pravi zee, cuda je trenutno implementirana samo za določene workloade, ati pa še nima nič. če se rabi hiter in velik disk, je trenutno edina poceni rešitev sas diskovje.
če misliš delat z veliko podatki boš verjetno rabil tudi veliko rama. s swapanjem bo hitrost padla za +100x ali red več. potem a rabiš ecc rame al maš samo par hobi projektov itd.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

janezek67 ::

Očitno se res izplača vzeti NVIDI-a kartico. Verjetno ne Fermija, ker je še nedostopen ali predrag, mogoče kakšno GT 260 ali 285 kartico.

Evo je en link o Mathematici in CUDA karticah:
http://www.geeks3d.com/20081120/mathema...

Kar se tiče procesorja in drugih zadev - žal z Matematico nimam izkušenj.

axee ::

Če se gre že za računalnik za profesionalno delo naj se vzame vsaj nek spodoben napajalnik.

jest10 ::

axee je izjavil:

Če se gre že za računalnik za profesionalno delo naj se vzame vsaj nek spodoben napajalnik.

Ker "600W" LC ne bo dovolj?
Bo z močnejšim napajalcem sistem hitreje delal?:P

solatko ::

Napajalnik, ki sem ga predlagal, je čisto v redu za kakršno koli profesionalno delo. Danes ni več takih razlik, kot so bile 6-7let nazaj. Pri dražjih plačuješ samo ime, delajo pa enako ali še slabše (stabilnost linij), kot LC. Največji porabnik je po navadi grafika, vendar za eno, četudi dvojederno, bo ta čisto v redu.

axee ::

jest10 je izjavil:

axee je izjavil:

Če se gre že za računalnik za profesionalno delo naj se vzame vsaj nek spodoben napajalnik.

Ker "600W" LC ne bo dovolj?
Bo z močnejšim napajalcem sistem hitreje delal?:P


Rekel sem da naj vzame spodoben napajalnik, ne močnejši. Gre se za učinkovitost in stabilnost. Ampak nima veze, če je 600W LC dober za računalnik ki nebo porabil več kot 250W niti v sanjah. Če se že gre za profesionalno mašino ki naj bi bila zanesljiva..

jest10 ::

LC ni zanesljiv? Ni stabilen?

axee ::

Ne ni. Daleč preveč pritožb + če ga odpreš ti je takoj jasno zakaj. Vredu sem slišal da so iz Metatron serije druga klasa, ampak vse te Green power in silent giant.. se z razlogom kupuje 600W napajalnike, ko bi bil 400W več kot dovolj. Enostavno niso zmožni proizvajat obljubljene moči. 650W je ogromno. Pa poglejmo kaj dobiš pri 650W: 1 PCI-E, 6x SATA, 4x molex. Hecno. Prav tako hecni so amperi na 3.3V in 5V linijah, na 12V pa je stvar prešvoh. Meni se zdi da ej tako malo priključkov z razlogom. Mater toliko priključkov imajo 400W brand name napajalniki in tudi te lahko vse brez težav napajajo. Ampak brez veze se pregovarjat, vsak naj kupi tisto, čemer zaupa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

M-XXXX ::

Ne ni. Daleč preveč pritožb

Pa daaaaleč največ prodanih napajalnikov. Tako da jim gre čisto super, tako glede cene kot kvalitete.

TOP ::

Tale napajalnik LCPower 650W bo več kot dovolj za tale sistem.axee ne vem kaj ni tebi jasen.Sigurno da tale napajalnik ne da ven 650W,uprašanje je če jih 500 sam bo čist dovolj za tale sistem.Sedaj če mal pogledaš ceno tega napajalca ali pa neko bolj priznano firmo je razlika v ceni ogromna in lih tako bo delalo.

axee ::

Jao sem že povedal da ne govorim o moči napajalnika, sistem nebo prišel čez 250W.

solatko ::

axee - Imam 2 LC POWER 550W na dveh računalnikih, ki laufajo 24/7, stara sta 5 let, imata stabilne linije in delujeta skoraj neslišno, tako da ne vem v čem je problem, razen rekla kazala sistem, tako kot pri visti. Dejte se fantje mal skulirat, za sistem vzamete matično ploščo za 40-50EUR, za napajalnik bi dali pa 150EUR, pa mimo grede, več sem videl pokvarjenih in problematičnih enermaxov, kot LC - jev, pa če primerjaš še količino enih in drugih v obtoku, ti mora bit jasno, da s to tvojo teorijo nekaj ne špila.
Res pa je to, da je bolje vzeti malo močnejšega, ne 450W ampak 600W in bo delal še na takem pro sistemu.

MescaN ::

Hvala vsem za komentarje.

potem a rabiš ecc rame al maš samo par hobi projektov itd.

Za enkrat bo sistem namenjen resnim hobi projektom, tako da kakšne eksotike ne potrebujem.


Pojdi na konfiguracijo z i7 920, 6GB RAM-a, nekaj več EUR, ti bo za tvoje delo prišlo prav za dolgo časa. Ker ne rabiš prav hude grafike, boš prišel skozi z okoli 1000EUR:


Sem že prej razmišljal tudi o tej opciji. Verjetno se bom res odločil kar za i7 920. Si me prepričal ...

Kako je z ASUS P6T SE proti Gigabyte GA-EX58-UD3R. Cenovno sta skoraj identične. Kako je z zanesljivostjo? Stvar pripadnosti znamki ali je kaj več razlike?

Še vedno sem zmeden z izbiro diska ...
Western Digital WD6401AALS "Caviar(R) Black
Klik
Samsung HD103SJ "Spinpoint(R) F3"
Klik
To teh testih je samsung po hitrosti daleč pred WD ... Je praksa drugačna?

Še morda kakšna beseda o ATI Radeon HD 5450 512MB? 50EUR je maksimum, katerega sem pripravljen zapraviti za grafično ...

Ja, napajalnik LC pa ostaja :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MescaN ()

axee ::

Lej tudi jaz sem imel LC 4 leta 24/7 prižganega + ventilator na 5V in je brez problema preživel. So se je pa poznala majhna učinkovitost (gretje takoj, ko malce upočasniš ventilator) ter električno "ščemenje", ko se je začel greti ob najbolj vročih dneh. Pravim samo da po mojem mnenju spada v profesionalno mašino napajalnik, ki je preverjeno učinkovit, stabilen ter je zmožen napajati toliko kot obljubi številka na škatli. Ravno zaradi takih dr*kov kot je LC (bil, ali pa je še zmeraj, zadnji 2 leti ga nisem prijel v roke) ljudje mislijo da potrebujejo nevem kakšne W da stvar deluje, čeprav bi večini lahko odvzeli najmanj 150W. Morda je malce v igri "princip", ampak jaz enostavno želim da dobim tisto kar kupim, ne pa tako majhno število priključkov za kvazi 600W, da ne govorimo o moči 12V linij ...

Avtorju teme: seveda bo LC brez problema delal kar dolgo, ampak ne pričakuj neke učinkovitosti, tišine pri večjih obremenitvah ali pa da bo zdržal kakšno resnejšo grafično v prihodnosti.

dzinks63 ::

LC-ji od 45EUR dalje so povsem OK. Imam LC 600W LC6600GP2 140mm FAN v2.3

* 1x 20/24pin za osnovno ploščo
* 1x 4/8pin za osnovno plošćo
* 2x 6pin PCI-Express
* 4x SATA
* 4x IDE
* 1x floppy

GREEN POWER - Tehnologija

* 0,9W porabe v stanju pripravljenosti
* Učinkovitost: več kot 82%

Kablov je zadost, mašina stabilna, napajalnik hladen in prijetno tih. Za povprečen sistem povsem zadovoljiv napajalnik.

Novejša verzija je pa še boljša LC6650GP3-650W V2.3

solatko ::

MescaN - Prodajalci zagotavljajo, da je s temi WD diski delo res zadovoljivo, pri Samsungih pa je res, da so hitri, zanesljivost pa jim je za enkrat rak rana - precej reklamacij.
Pa tudi obnašanje diska s z napolnjenostjo upočasni, zato je neko mnenje da je bolje imet dva diska po 640GB s hitrim delovanjem, kot pa en disk 1TB, ki začne po polovici poln, kar precej počasneje delat. Eno so neka laboratorijska merjenja z določeno količino podatkov, drugo pa vsakdanje delo z enormnim izkoriščanjem diska.
axee - na ful testnih obremenitvah mašine, se LC-ji komaj slišno oglasijo, kar pa pri polni obremenitvi enermaxa z dvema 80 ventilatorjema preraste v kar hrupno dogajanje.
Če vzameš napajalnik na maximum - torej rabiš 400W, vzameš 420W, ti noben ne bo prav dolgo delal, če pa rabiš 400W, vzameš pa LC 600W ali pa kakšen za višjo ceno priznani napajalnik 450W, bodi pa prepričan, da bo LC tišji in dalj zdržal, saj noben napajalnik ne zdrži prav dolgo, napajanja na 80 in več %-ih moči. Pa tudi tiho ne bo.

axee ::

Sistemi ki so bili zgoraj omenjeni nebi nikoli presegli 250W, torej ti ni jasno koliko sistemi dejansko porabijo. 400W rabiš. 420 vzameš? he

Enermax z 2x80mm ventilatorjema? Kaj smo 6 let nazaj? Si kdaj poskusil Enermax Pro82+, Modu82+, ECO80+, Seasonic X serije itd? Sestavil sem že kar lepo število računalnikov in sem se že dodobra spoznal z LC-ji (pred dnevi sem popravljal tudi enega cca 6 let starega z enermaxom ki je imel dva ventilatorja, ko smo pri tem).

Primer LC: E8400@3.8, 4GB RAM, HD 4890, LC6600. 600W, to bo simpel ane, saj komaj pol toliko porabi? Napajalnik se greje in dere (preglasi Musashi, ki ima dva 2000RPM 100mm ventilatorja) in to v dobro hlajenem ohišju z 4 ventilatorji, tako da se ne matra sam odvajati toploto. Tišina? Poglej, mislim da vem kaj je tišina, če me trenutno zvok premikajočega zraka z 600RPM Slipstream-a moti, in ti povem da LC ni tako tih kot praviš (nazanje stestiral LC6600, tudi v idle ni neslišen, je pa zadovoljivo tih za večino).

Napajalnik vzameš tak po mojem mnenju, da bo maksimalna poraba računalnika prbl 65% moči napajalnika, tako da ostane v območju največje učinkovitosti (v veliki večini napajalnikov). In zgornji sistem nebo prišel čez 250W, najbrž bo prbl toliko kot moj PC v podpisu, full load prbl 220W, pa sem prepričan da bi tudi meni rekli da naj vzamem 600W.

Glede na to, da se na full load testih LC-ji ne oglasijo: potem praviš da bo LC 420W za 26EUR brez težav poganjal moj sistem, z dodatkom skorajšnje neslišnosti? To trdiš?
Ker potem sem preplačal moj napajalnik 4x. Potem ne potrebujem tako veliko učinkovitost (80+ bronze), da imam lahko notri ventilator na 450RPM?

BTW moj HX 450W ima več priključkov (6x sata, 8x molex, 2xfloppy (lol), 2xpcie, pa bi vsi najbrž pričakovali da je narejen za poganjanje nekega low c2d z primerno grafično :P

(edit:škrat)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

Pyr0Beast ::

Eh. Pretiravate in eni in drugi. LC je čisto dovolj za denar ki ga daš zanjga.

Ce pa malce topleje ven piha mu pa ne bo hudega. Dokler ne žge (tam 80°C+) nima kaj biti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zee ::

Masino erwin iz podpisa bo poganjal 850 W LC. Starejso verzijo racunalnika erwin (2x Xeon 5420, 16 GB RAM, 8x 1 TB HDD, 32 GB SSD, RAID kartica Areca) je prav tako poganjal 850 W (Metatron ali Archangel).

Racunalnik je prizgan 24/7. Na njem se izvajajo numericne simulacije vec dni/tednov/mesecev in zaenkrat dela ko sus.

V sluzbi uporabljamo v clustrih 600-650 W napajalnike LC za konfiguracijo: 2x Xeon 5505/5420/5410/5310 (vsako leto se kupi en manjsi cluster) in delajo. Ce nepricakovano zmanjka elektrike, jih moramo zamenjati 3-5, kar je zelo malo glede na stevilo vseh racunalnikov v clustrih (~200).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

janezek67 ::

MescaN je izjavil:

Hvala vsem za komentarje.

potem a rabiš ecc rame al maš samo par hobi projektov itd.

Za enkrat bo sistem namenjen resnim hobi projektom, tako da kakšne eksotike ne potrebujem.


Pojdi na konfiguracijo z i7 920, 6GB RAM-a, nekaj več EUR, ti bo za tvoje delo prišlo prav za dolgo časa. Ker ne rabiš prav hude grafike, boš prišel skozi z okoli 1000EUR:


Sem že prej razmišljal tudi o tej opciji. Verjetno se bom res odločil kar za i7 920. Si me prepričal ...

Kako je z ASUS P6T SE proti Gigabyte GA-EX58-UD3R. Cenovno sta skoraj identične. Kako je z zanesljivostjo? Stvar pripadnosti znamki ali je kaj več razlike?

Še vedno sem zmeden z izbiro diska ...
Western Digital WD6401AALS "Caviar® Black
Klik
Samsung HD103SJ "Spinpoint® F3"
Klik
To teh testih je samsung po hitrosti daleč pred WD ... Je praksa drugačna?

Še morda kakšna beseda o ATI Radeon HD 5450 512MB? 50EUR je maksimum, katerega sem pripravljen zapraviti za grafično ...

Ja, napajalnik LC pa ostaja :)


Tule se prepirate okoli napajalnika, mene bolj moti, da hočeš poganjati Matematico na Ati-ju za 50 Eur. Zakaj ne vložiš nekaj denarja za Nvidio grafično kartico, ki jo boš potreboval tako kot dober procesor ali ram.

zee ::

Racunalnik bo uporabljal za "brute force" racunanje, za katerega potrebuje cimboljsi procesor in cimvec RAMa. Graficna kartica je v tem primeru malodane opcijska - sploh ker je GPGPU racunanje se zelo v povojih oz. na stopnji "proof of concept".
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri napajalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Kaj kupiti
43183367 (3320) OK.d
»

Kateri napajalnik kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
658800 (6834) KTr1sk
»

580W napajalnik dovolj?

Oddelek: Strojna oprema
455114 (4144) krispe
»

Kateri napajalnik?

Oddelek: Kaj kupiti
495211 (4320) dzinks63
»

Izbira napajalnika

Oddelek: Kaj kupiti
362594 (2245) BuBBle.D

Več podobnih tem