» »

MJU objavilo pogodbo z Microsoftom

1
2
»

bierbauch ::

Hm, po moje se na cca. 90% računalnikov uporablja e-pošta, spletni brkljalnik, Word, Excel in PowerPoint.
Vse to na (K)Ubuntu je (OK, alternativa - OpenOffice.org, Firefox, Thunderbird ...).
Kar se tiče vzdrževanja ... bistveno lažje (po mojem mnenju), ker je dokaj trivialno upravljati linux na daljavo. Sicer pa se bi lahko naredilo lepo prilagojen (K)Ubuntu s svojim repozitorijem in stvar rešena.
Kar se pa Winblows specialnega softvera tiče pa za tisto, kar je strojno ne preveč zahtevno se lahko še vedno uporabi virtualizacija ... narediš lepo en Windows VM, ki ima vse poinštalirano in samo image kopiraš po računalnikih brez težav z gonilniki in podobnim. Tudi copy/paste lepo deluje v VirtualBoxu - preverjeno.

Moram pa priznati, da je moje poznavanje IT okolja v državnih institucijah bolj borno, zato lahko da prodajam buče. Edino kar se tiče šolstva pa malo bolj poznam in vam povem, da je vezanost šol na Windows totalni idiotizem (no, vsaj neumno).

--bb

darkolord ::

zato lahko da prodajam buče
Mal jih že, ja.

poweroff ::

Problem je v bistvu samo Lotus Notes. Pa še to ni ne vem kakšen problem v resnici.
sudo poweroff

BlaY0 ::

BierBauch: VirtualBox licenca per seat košta $50. GPL varianta pa nima USB podpore.

Matthai: Motiš se. Še marsikaj drugega je večji problem.

zee ::

Za oddaljen dostop USB ni ravno pomemben.

Problem je verjetno slampasto napisana programska oprema, ki verjetno ze zdaj tece v kaksnem kompatibilnostnem nacinu in trmoglavost tajnic. Tako za prvi kot za drugi problem so resitve (ni vrag da med 100k brezposelnimi ne bi nasel X tajnic, ki bi se bile pripravljene nauciti uporave OO & co.).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

nekikr ::

In kdo jih bo naučil po tvoje?

BlaY0 ::

Določena delovna mesta zahtevajo priklop raznih specialnih USB divajsov, ki v Linuxu niso podprti, prek OSE VirtualBoxa pa tudi ne bo šlo.

Ni probem v učenju OOo.

nekikr: Tako kot IT izobraževalni centri ponujajo učenje Worda in Excela, ponujajo tudi učenje OOo. Jaz ti garantiram, da če se najde povpraševanje po tem izobraževanju se bodo hitro našle firme, ki bodo ponudile takšno izobraževanje. Med drugim bodo to tudi firme poročene z MS-jem... recimo SRC.si in podobne.

Tear_DR0P ::

po moje se na cca. 90% računalnikov uporablja

ker si ti ekspert za določanje delovnih nalog v javni upravi???

sicer sem zagovornik uporabe odprte kode, ampak vseeno vem da v JU uporabljajo precej različnih kosov custom softvera, ki bi ga bilo potrebno preseliti na druge sisteme - to je precej skrit strošek prehoda na odprto kodo. je pa res da se bo ta strošek enkrat pojavil, morda ne ves naenkrat, ampak pojvil se bo - zato je dobro da se MJU in ostala ministrstva začnejo pripravljati na delo v multi OS okoljih :D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

nekikr ::

BlaY0:
In te firme imajo seveda kapacitete, da naučijo recimo 130.000 ljudi (kolikor jih je v celotni javni upravi) novih programov? Kakšen pa je strošek takega početja, če bi že imeli kapacitete?

Saj drugače vem kaj bi rad povedal in se strinjam. Osebno se samo držim mota: "If it aint broken, don't fix it" in "sem prereven, da bi kupoval poceni". In tako mislim, da če pride MS rešitev nekaj dražje od OO, potem ostani na MS. Za nek drobiž se pač ne splača imeti rizika. 50% prihranka pa niti slučajno ne bo (pa tudi če bi bil, bi bili konec koncev davki še vedno enaki in še vedno bi bila kriza z denarjem).

poweroff ::

Da, očitno si pač eden tistih sistemcev, ki se jim ne da izobraževati in ukvarjati z novostmi.

Počni to prosim s svojim denarjem, ne z mojim.
sudo poweroff

nekikr ::

Spet Matthai :)

Mi lahko daš link na tisto raziskavo, koliko se prihrani z odprto kodo prosim? Mislim, da sem ga nekam založil...

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

BlaY0:
In te firme imajo seveda kapacitete, da naučijo recimo 130.000 ljudi (kolikor jih je v celotni javni upravi) novih programov?
Z lahkoto! Država da denar, tako ali drugače, zato si s kapacitetami nihče do sedaj še ni belil glave.

Saj jaz tudi ne pravim da je potrebno MS vreči ven, sem enostavno zagovornik heterogenosti, ki definitivno omogoča hitrejši razvoj in upeljavo storitev. Vendor lock-in je dolgoročno slaba rešitev (seveda ne za tostega ki jo prodaja).

poweroff ::

Pobrskaj pod Francija, Švedska, Nizozemska, Nemčija,...

Ampak kaj bi to, naši IT veleumi že vedo.
sudo poweroff

BlaY0 ::

nekikr: Učinek uporabe OK se ne bo pokazal na kratki rok. Verjetno bi bilo za prehod "na enkrat" za vse skupaj potrebno odšteti precej precej več kot sicer. To sicer je argument, ki bi ustrezal vladi, ni pa dober argument. Vsi vemo, da se vlada zamenja na 4 ali še manj let in v teh parih letih mora vlada na tak ali drugačen način ugajati. Dolgoročne rešitve praviloma ne ugajajo, ker niso prirejene trenutnim razmeram, zato se jih še nobena naša vlada ni posluževala. In to je narobe.

nekikr ::

Razumem te čisto. Ampak glede na razmere se mi enostavno ne zdi pametno delati planov za desetletja v naprej, pri taki dokaj nepomembni stvari in izumljati tople vode (ni pokvarjeno, zato ne popravljal).
Ene železnice recimo poberejo v nekaj letih za faktor 100 več denarja, pa se z njimi praktično nihče ne ukvarja. Tu se pa zaradi nekaj 100.000EUR prihranka (za katerega ni niti najmanjšega dokaza, da sploh bo) v dobi dolgi desetletja dela tak pomp. Ko mi bo nekdo pokazal točno številko koliko se prihrani v 5,10,15 letih, potem sem takoj za to idejo OK, dokler je pa vse nekaj v oblakih in se samo abstraktno razmišlja o nekih kvazi prihrankih, bom pa raje tiho in modro čepel v kotu in opazoval situacijo.

poweroff ::

Ja, saj to je to. Mirno čepimo v kotu, pa čakamo kaj bo padlo.

Razvoj, da mu ni para.
sudo poweroff

nekikr ::

Matthai: zakaj bi istočasno kot nekdo drug izumljal neko stvar, če jo boš enostavno lahko skopiral za neprimerno manjši denar v neprimerno krajšem času?

Počni to prosim s svojim denarjem, ne z mojim.


:)

Tarzan ::

Nekdo je omenil VirtualBox. Ok, sej gre, ampak ko ti Windows image kopiraš preko celotne javne uprave narediš takorekoč isto, kot bi naredil, če bi na vsaki od teh mašin instaliral Win sistem. Licenca OS ostane potem tudi v tem primeru. Tega se bi jaz loteval z roko v roki z Open Source communityjem, skupaj lahko stopi več držav s svojimi javnimi upravami, potrebe imajo vsi podobne... Če bi par % tega denarja ponudili razvijalcem odprte kode, bi se verjetno hitro rešilo vse probleme nezdružljivosti. Če drugega ne bi emulator nabrili, da bi BP poganjal potrebne programe.

BlaY0 ::

nekikr: Ma sploh ni bistven tisti prihranek 100.000 EUR ampak da se javna uprava informatizira ter državljanom ponudi čim več zastonj storitve dostopnih iz domačega naslonjača ne glede na to kakšen OS imajo nameščen in koliko si lahko privoščijo. Takšen pristop bo na dolgi rok definitivno prinesel za eno ali celo dve nuli višji prihranek na letni ravni. Poleg tega bodo državljani zadovoljni, ker jim ne bo treba po raznih uradih hodit in eni prijazni teti izpolnjevati obrazce, drugi teti plačevati in na koncu pri tretji teti prevzemati kar je pač za prevzeti...

nekikr ::

Tarzan: Še o 20ih metrih zemlje ob morju/dvojezičnih tablah/plinskih terminalih/... se ne morejo uskladit, se bodo pa o programski opremi v javni upravi na nivoju večjega dela Evrope?!? A to kar kadiš tud prodajaš? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

McMallar ::

@Matthai: Malo z zamudo
V čem točno je torej smisel Volume Licenciranja? Pri nakupu novih računalnikov moraš vseeno kupiti Winse OEM ali posebej (retail), torej ti pride prav le pri "vzdrževanju" obstoječih (starih) računalnikov, kjer lahko iz Xpjev z enterprise licenco nadgradiš npr. na 7-ko?


Kolikor je meni znano, lahko dobiš tudi računalnike brez OS. In če imaš v kleti 1000 licenc za Windows 95 (ki so prenosljive) si z EA prav lepo pokrit.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

BlaY0 ::

nekikr: V končni fazi mene sploh ne boli to, da oni nabavijo za 6 mio EUR kislega zelja, ampak da jaz plačujem storitve, ki jih v končni fazi niti ne morem uporabljati, to me pa boli. Sistemi v heterogeni infrastrukturi morajo biti interoperabilni in morajo omogočati vsem državljanom enako izkušnjo. Invalidov je tudi malo pa imajo svoje klančine do uradov.

McMallar: Na novejših strojih boš imel velike probleme z Win 95 pa še podpore ni več. Še za XP je kmalu ne bo več.

nekikr ::

Ampak BlaY0, po tej analogiji lahko jaz doma v kleti spišem svoj OS, ki je zelo hudo kompliciran in ne deluje z nobeno do sedaj ustvarjeno aplikacijo, država pa mora, ker se konec koncev napaja tudi iz mojega denarja, omogočiti, da je podprt tudi moj OS, saj jaz nočem kupiti ne Win, niti namestiti Linuxa?

BlaY0 ::

Neeeee, za to pa obstajajo standardi! Saj ti ne pišeš programa za Windowze pa za Linugze pa za OsiXe in podobno ampak pišeš program, ki ustreza tem in onim standardom operabilnosti. Pri nas se pa ne dela po standardih ampak se dela za Windowze. Če je pa že mus, da se naredi po standardu, potem se pa zlobira nek standard... recimo OOXML in se spet naprej dela za Windowze.

nekikr ::

Ja, imaš prav, sigurno. Samo ti standardi so spet...malce čudni no. Ker standard je v tem primeru neka stvar, ki jo uporablja samo 2% ljudi recimo. Drugače se strinjam, sva kar na podobni frekvenci, samo fine-tunning manjka :)

hanibal ::

Kaj če bi tisti, ki nam je kaj do tega, poskušal dosežt nekaj takega:

a) Vsi javni razpisi za nabavo računalnikov za državno upravo bi morali vsebovati člen o kompatibilnosti strojne opreme z GNU/Linuxom.
Tle sploh ne vidim velikih problemov.
Državna uprava ne rabi najnovejših fancy PCjev, pač pa relativno zastarele in cenovno ugodnejše standardizirane workhorse.
In itak, ponavadi zmagajo IBM/Dell/HP, ... - ki povečini majo ustrezne modele.

b) Vsi razpisi za programske rešitve naj vsebujejo člen o interoperabilnosti. Se pravi naj bi bili, bodisi zasnovani na odprtih standardih ali pa naj bi bili multiplatformni.
Npr. Oracle aplikacije baje že zdaj lahko poganjaš na Linux ali Microsoft platformi.

c) Za vse obstoječe aplikacije oz. programske rešitve, ki tečejo izključno na MS/Win platformi se naredi študija ali ocena "roka trajanja". Za tiste, ki naj bi preživele rok od recimo 5 let, se naredi razpis, ki zagotovi nadomestno aplikacijo, ki zadovoljuje pogojem pod b).

d) Vsi portali javne uprave naj do 2011 zagotovijo dostop do vseh dokumentov, ki jih vsebujejo, v izključno ISO formatih. V enakih formatih naj tudi sprejemajo dokumente od davkoplačevalcev.

e) Pri vseh TCO študijah, ki zadevajo programske rešitve v javni upravi, naj se obvezno upošteva tudi cena izhoda.
Če so pri ocenjevanju težave - "If you cannot quantify these exit costs, then you should limit them. If you cannot limit them, then you either need other software, or you need better criteria".
(http://www.osor.eu/news/hidden-cost-of-...

f) Če se monopolistom na noben način ne da izognit, hja that's life.
Ni problem, da kak Windows sistem obstaja tudi v državni upravi. Problem tiči v tem, da ga je sedaj neupravičeno preveč.

In vem:
Čez noč ne bo nič.
Pa težko bo.
In na začetku bo dražje.
Sam, jebiga, vse dobre reči se začnejo tako.
Axis of Evil - M$, SCO, RIAA, MPAA

orbter ::

Meni je skoraj čisto vseeno kaj kdo uporablja, dokler imamo vsi od tega korist, kar pa v primeru državne uprave ne drži. E-Davki, Silvester, E-Vem in tovrstne zadeve so katastrofa pri interakciji z državljani, ki ne uporabljamo Windows + Internet Explorer. Že leta, po pritožbah, ista zgodba: bomo uredili, bo končano naslednje leto itd. Najbolj me razkuri, da mi tehniki na omenjenih straneh ali pa kakšnega drugega državnega urada mirno rečejo, naj poskusim raje z IE pod Windowsi ali, še huje, da za dokument potrebujem MS Office 2007, ki ima standardni zapis (vemo kakšnega).

Vseeno jim je, če navaden državljan NIMA denarja za nakup Windows licence, in NOČE biti pirat. Država pa na ta način z NAŠIM denarjem sili ljudi v piratsvo. In če bo "domačim" piratom določen organ stopil na prste, bodo potem tudi upoštevali tak argument od malega človeka?

Poznam veliko malih podjetnikov, ki potrebujejo samo preprost urejevalnik, elektronsko pošto in brskalnik, za kar bi zadoščal vsak sistem. Ampak žal ne gre, ker morajo na davkarijo pošiljati dokumente, ki delujejo samo z Win + IE + NET 2.0. In ker morajo z banko poslovati z njihovim namenskim programom, ki dela le - saj ni treba ugibat - samo z Win.

Groza me je, če samo pomislim, da kmalu izide MS Office 2010, XX. update NET knjižnic in, da je podpisana pogodba z Microsoftom. Toliko o interoperabilnosti in kompatibilnosti nazaj - to tudi na Win očitno ne deluje.

šernk ::

standard ni nekaj kar uporablja 2% ljudi...standard je zapisan v ISO, DIN, JUS,xyz...standard je standard, problem je ker se jih MS do sedaj ni držal in je uporabljal neke svoje MS standarde, sedaj pa nekaj meljejo tolk, da dela tud po ISO.

a sedaj se mora 2% uporabnikov, ki uporabljajo ISO standard, prirejat vsem ostalim, ki uporabljajo standard nekega levega podjetja?

glede prihrankov pa: začnimo enkrat na tem svetu tudi dobre stvari pobirati od zahodnih držav, ne le visokih cen...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

McMallar ::

McMallar: Na novejših strojih boš imel velike probleme z Win 95 pa še podpore ni več. Še za XP je kmalu ne bo več.


Saj jih ne inštaliraš. Za EA moraš imeti nekje nekakšno licenco. Važna je licenca, magari za Windows 3.1. Potem ne rabiš kupovati OS, ampak namestiš recimo Win7 na čisto.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

linuxdady ::

poweroff je izjavil:

Problem je v bistvu samo Lotus Notes. Pa še to ni ne vem kakšen problem v resnici.

Lotus Notes ni nikakršen problem. Trenutno ga poganjam v Wine na Manderivi 2010 - deluje vse, vključno z IMISView.
Poleg tega IBM že od različice 7.1 dalje izdaja tudi Linux verzijo, ki pa žal v meni najljubši Mandrivi malce šepa. Deluje pa na SLED brez kakršne koli težave.

MrStein ::

orbter je izjavil:

Meni je skoraj čisto vseeno kaj kdo uporablja, dokler imamo vsi od tega korist, kar pa v primeru državne uprave ne drži. E-Davki, Silvester, E-Vem in tovrstne zadeve so katastrofa pri interakciji z državljani, ki ne uporabljamo Windows + Internet Explorer. Že leta, po pritožbah, ista zgodba: bomo uredili, bo končano naslednje leto itd. Najbolj me razkuri, da mi tehniki na omenjenih straneh ali pa kakšnega drugega državnega urada mirno rečejo, naj poskusim raje z IE pod Windowsi ali, še huje, da za dokument potrebujem MS Office 2007, ki ima standardni zapis (vemo kakšnega).

Vseeno jim je, če navaden državljan NIMA denarja za nakup Windows licence, in NOČE biti pirat. Država pa na ta način z NAŠIM denarjem sili ljudi v piratsvo. In če bo "domačim" piratom določen organ stopil na prste, bodo potem tudi upoštevali tak argument od malega človeka?


Na brzino padeta dve ideji:
- ne opraviš komunikacije z državo in se potem izgovarjaš, da je zahtevama dodatna oprema, ki pa ni upravičena (razmerja itd...)
ali
- kupiš potrebno SW/HW opremo (Windows in Office recimo) in ceno odbiješ od zneska, ki ga plačaš državi

Narediš veliko prahu okoli dogodka.
Seveda potrebuješ podporo za sabo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Lepo da nekdo skrbi za to da naša država deluje bolj transparentno. In da je javnosti kot posledica tega delovanja znano več dejstev. In da se s tem zadeve bistveno lažje ovrednotijo, analizirajo in v končni fazi tudi spreminjajo.

butl4d ::

Nic kaj vzpodbudne niso stevilke, navedene v dokumentaciji, ja pa vsekakor dobrodoslo dejstvo, da so pogodbo obelodanili. Stroski programske opreme so nenormalno visoki glede na potrebe povprecnega uporabnika v drzavni upravi, oz. so zelo visoki glede na to, v koliksni meri ti drzavni uradniki programsko opremo izkoriscajo. Kar se tice dodatnih stroskov podpore - ne vem cemu sploh potemtakem drzavna uprava ima IT-jovce. Ti t.i. IT-jovci bi lahko poskrbeli za interna izobrazevanja sirse srenje sedece v drzavni upravi, vendar raje posedajo in pozrejo ves bandwidth na megaupludu, rapidshare-u in podobnih straneh.

Kar se tice podpore podjetij kot so npr. MS ->
Podpora...

Ko poklices na malega mehkega za podporo, namesto podpore dobis na drugi strani telefonske linije gestapovsko naravnanega izprasevalca/ko, ki ga/jo zanima vse drugo, kot tezava s katero se soocas. Prej jim je vazno da jim poves vse, skoraj da ne, katero si nabrisal vceraj, kaksno znamko ure imas.

Absurdno se mi zdi, da se moram kot imetnik licenc/e izkazovati se s stotimi drugimi identifikatorji.

Po mukotrpnem izprasevanju dobis svoj t.i. ticket in povezavo do nekoga, ki bojda kaj zna (MSCE, MCSA, MVP /we etc. etc.), ki pa v vecini primerov ne zna nic. Edino kar je, da zna prisluhniti, pobrati se kak nepomemben podatek (npr. tvojo telefonsko, stevilko tvoje mame), ter cediti obljube o resitvah tvojih tezav kot med in mleko v platonovi drzavi ki je ni.

To me razkuri. Seveda je najpogostejsi odgovor tipa. Ja gospod, to tezavo pa prvic srecujemo, bom povprasal malce svoje kolege. Na koncu koncev se izkaze, da je t.i. podpora le balinanje s stanko - najbolj lezerno kriviti nekoga drugega, bodisi proizvajalca strojne opreme ipd... Za namecek ti raje posljejo malce spama - kaksno anketico tipa kako ste kaj zadovoljni z nasimi struckoti ipd. *Bruh*

Sicer pa z lajanem po forumu ne bom spremenil nicesar. Vazno da denar krozi...

murmur ::

Ne glede na to kaj bi bilo treba in kaj ne, sprasujem ce mogoce kdo pozna potencialno pravno osebo, ki lahko konkurira Mirkotu in ki seveda ima X referenc vezanih na drzavne uprave, etc etc.? Po mojem je to edino smiselno vprasanje. To, da je Mirkov lobi 1. na lestvici in bo naredil vse da tam tudi ostane, pa ze vsi vemo.

//
Aja, Mirko = Malimehkužni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

WhiteAngel ::

orbter je izjavil:

Meni je skoraj čisto vseeno kaj kdo uporablja, dokler imamo vsi od tega korist, kar pa v primeru državne uprave ne drži. E-Davki, Silvester, E-Vem in tovrstne zadeve so katastrofa pri interakciji z državljani, ki ne uporabljamo Windows + Internet Explorer.


E-Davki delajo ok. Sem ravno včeraj oddal napoved kapitalskih dobičkov v KUbuntu/Firefox. Ali si kaj drugega mislil?

orbter ::

WhiteAngel: Ja, ko je treba npr. izbrat komu boš namenil del dohodnine. No vsaj pred nekaj meseci je bilo tako, da te je vrglo na neko stran z navodili za Firefox pod Linuxom in tisto je krneki.

huelz ::

Sploh ne vem, kaka dodatna izobrazevanja so potrebna pri uporabi OO? Tisti, ki dejansko uporabljajo "advanced" funkcije pa ja premorejo tolk soli, da pritisnejo F1, ce se jim kje zatakne. Ce pa mamo 100k+ folka v javni upravi, ki ni racunalnisko pismen, potem pa tud ne vem, kaksne kvalifikacije (in stopnja izobrazbe) je potrebna, da znas to uporabljat?
Sestricna pri 10 letih ne dela razlike (uporaba izkljucno ubuntu/oo/ff), pravtako ne moja 50 let stara mama, sej je vse isto (sploh pa, se jim da lahko GUI od windowsev pa je :))) Prekvalificiranje/dodatno izobrazevanje za koga tocno ze?

Na vseh ostalih masinah s custom softwerom zarad mene lahko ostane MS, ampak verjetno tistih sub 4k masin ne zahteva MS only compatible softwera?

Sploh pa, kdor je ze sodeloval na kakem razpisu, verjetno ve, kaksni so pogoji. Je treba v prvi vrsti spremenit razpisne pogoje, ki jih doloca bog ve kdo.
Najbolj smesno mi je, ko navedejo (karikiram) OS (v oklepaju pa kot npr MS Windows ta in ta).

Kolk razpisov gre mimo, pa se nihce ne oglasi, kako nasa vlada/ministrstva/uprave zapravlja/jo denar...

Predvsem sem pa za to, da se cimvec stvari prenese v elektronsko obliko (tud standardizacija vseh ne/mogocih filetkov, ki pridejo zraven). Ja, je butasto, da je potrebno za vsak papir na ne vem kolk salterjev, da dobis na koncu en podpis in stempelj. FFS. Danes imajo racunalnike zato, da naredijo dopis, ki ga lahko sprintajo in ti ga pomolijo pred nos. Poslat po mejlu je pa ze pretezko in prevec zakomplicirano ocitno. Bi jim vse pobral pa nazaj mehanske tipkarske stroje dal, ce drugega ne znajo (uporabljat) :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: huelz ()

Poldi112 ::

F1 je ponavadi bolj žalost kot ne - tudi ne poznam nikogar, ki se mu zdi F1 boljša opcija kot google.

>E-Davki delajo ok. Sem ravno včeraj oddal napoved kapitalskih dobičkov v KUbuntu/Firefox. Ali si kaj drugega mislil?

Ravno včeraj sem enemu sp-jevcu pomagal oddati poročilo. Zahteval se je upload xml-ja. Njegov program tega nima. Tako da je bila rešitev instalirati nek silvester program (free, windows), v njega vnesti podatke, izvoziti xml in ga uvoziti v edavki.

Ne vem, meni se to ne zdi ravno user-friendy in platform-independent.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tarzan ::

huelz, ne boš verjel, oziroma, ti mogoče boš - lažje je naučiti rokovanja z Linux sistemom nekoga, ki še ni nikoli uporabljal računalnika, kot nekoga, ki je bil prej na Oknih.

huelz ::

Ne bos verjel, ampak uporabljata obe od prej oz se vedno tudi Okna ... Vem da ni zdej za posplosevat, ampak ce ma MJU Okna samo zarad Office programov, potem tu ne vidim nekega smisla :))

Se enkrat, kje tocno so razlike v uporabi Win/Linux ter Office/OO pri recimo everday zadevah, za "tajnice" (sem dobil obcutek, da so tajnice gonilna sila javnega sektorja :D)?

orbter ::

Poldi112 je izjavil:

F1 je ponavadi bolj žalost kot ne - tudi ne poznam nikogar, ki se mu zdi F1 boljša opcija kot google.

>E-Davki delajo ok. Sem ravno včeraj oddal napoved kapitalskih dobičkov v KUbuntu/Firefox. Ali si kaj drugega mislil?

Ravno včeraj sem enemu sp-jevcu pomagal oddati poročilo. Zahteval se je upload xml-ja. Njegov program tega nima. Tako da je bila rešitev instalirati nek silvester program (free, windows), v njega vnesti podatke, izvoziti xml in ga uvoziti v edavki.

Ne vem, meni se to ne zdi ravno user-friendy in platform-independent.


Točno to! In takih primerov je morje. Še če maš starejše Win, si s tem ne moreš nič pomagat.

linuxdady ::

Izgleda, da mojih prispevkov v temah o odprti kodi v javni upravi enostavno nihče ne bere.
Povzetek: Zaposlen sem kot vodja sektorja v upravnem organu druge stopnje na enem od ministrstev. Sektor sestavlja 7 diplomiranih pravnikov in ena tajnica. Od leta 2003 do 2009 smo vsi uporabljali izključno Mandriva Linux. Ker je moje znanje zgolj ljubiteljsko, nisem bil kos težavi, ki se je pojavila, ko so sodelavci prejeli certifikate na pametnih karticah. Od tedaj uporabljamo Linux samo še trije, ki imamo certifikat v obliki datoteke. Vsi pa še naprej uporabljamo izključno Openoffice, ne glede na operacijski sistem.
Za prehod na Linux ni noben od sodelavcev potreboval nikakršnega posebnega usposabljanja, čeprav smo pravniki prislovično butasti, ko gre za računalnike. Šest let smo vsi svoje delo opravljali povsem enako, kot drugi zaposleni v državni upravi.
za dostop do Novell Netware smo uporabljali odprtokodni novelclient, Lotus Notes je tekel na Wine, vse drugo pa je v Mandrivi že vključeno.
To so dejstva in ugibanje, kako zahteven projekt bi bil prehod na odprtokodno programje je povsem odveč.
PS: Mogoče niti ne nepomemben podatek: Letos preživljam svojo oseminpetdeseto zimo.

huelz ::

No, sej ugotovil smo ze, da tukaj ni prakticnih zadrzkov. Pac nekateri opravicujejo uporabo MS navlake, da je bolj cost effective samo zato, ker jo ze mamo.
Pa brco v rit vsem, ki skup pacajo "certifikate", ki delajo samo pod Okni.

linuxdady ::

huelz je izjavil:

No, sej ugotovil smo ze, da tukaj ni prakticnih zadrzkov. Pac nekateri opravicujejo uporabo MS navlake, da je bolj cost effective samo zato, ker jo ze mamo.
Pa brco v rit vsem, ki skup pacajo "certifikate", ki delajo samo pod Okni.

S certifikati ni nič narobe - tudi podpora za čitalce kartic je v Linuxu je z Muscle PCSC Framework for Linux menda kar pravšnja. Glavna težava je v tem, da je moje znanje preskromno, da bi znal zagotoviti enostavno, uporabniku prijazno uporabo teh čitalcev.

huelz ::

No, na tem mestu je pa prav, da skurcamo linux. Apt-get ne dela cudezev in mi je pozrl ravno tolk zivcev za iskanje alternativ, ki pod Okni delujejo bp.
Dejstvo ostaja, da ni vse roznato, ne bo mi pa noben govoril, da administriramo 15k kompjuterjev naenkrat. Vsak pajzl ma svojga sistemca, pa kar sem nazadnje preverjal, ga majo tud vse uprave.

linuxdady ::

@huelz:
No, tako kot Okna niso edini OS, Ubuntu ni edina distrubucija Linuxa (še manj pa najboljša in uporabniku najbolj prijazna), pa tudi apt ni edini program za nameščanje programja (možno pa je, da je najbolj okoren).
Kot sem že omenil - trenutno je verjetno SuSE Linux Enterprise Desktop najprimernejši za potrebe državne uprave.

Poldi112 ::

>Apt-get ne dela cudezev in mi je pozrl ravno tolk zivcev za iskanje alternativ, ki pod Okni delujejo bp.

A si lahko bolj konkreten? Kakšno iskanje alternativ?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BlaY0 ::

Poldi112 je izjavil:

F1 je ponavadi bolj žalost kot ne - tudi ne poznam nikogar, ki se mu zdi F1 boljša opcija kot google.
Meni je F1 v OOo do sedaj še vedno pomagal.

BlaY0 ::

huelz je izjavil:

No, na tem mestu je pa prav, da skurcamo linux. Apt-get ne dela cudezev in mi je pozrl ravno tolk zivcev za iskanje alternativ, ki pod Okni delujejo bp.
Za vsako sistemizirano delovno mesto obstaja opis del, ki se na tem mestu opravljajo. Za to imaš predpisana oziroma opredeljena delovna sredstva. Nimaš kaj po apt-getu za šarit.

BigWhale ::

linuxdady je izjavil:

Izgleda, da mojih prispevkov v temah o odprti kodi v javni upravi enostavno nihče ne bere.


Joj, no! To je stalna praksa. Napol preberes post, ven izlocis pet besed, jih iztrgas iz kontexta in jih potem obdelas v odgovoru. To je ja forum! ;)

Drugace bi pa tvoj sektor, morda se kaj vec, lahko uporabili za zacetek pilotskega projekta uvajanja odprte kode v javni upravi.

To je tisto kar potrebujemo. Pilotsko projekt in konkretno studijo, ki bi preucila moznosti taksne postopne uvedbe.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Informacijski pooblaščenec: Podizvajalci, ki samo hranijo infrastrukturo s podatki, n

Oddelek: Novice / Zasebnost
175790 (4263) SeMiNeSanja
»

Piškotki kot dimna zavesa spletne varnosti in zasebnosti

Oddelek: Novice / Zasebnost
3014106 (11676) ExtraBacon
»

Ustavno sodišče dalo prednost transparentnosti pred poslovno skrivnostjo

Oddelek: Novice / NWO
184770 (2844) BlaY0
»

Komisija za preprečevanje korupcije izdala mnenje glede ravnanja MJU v postopku nabav

Oddelek: Novice / NWO
3911289 (9826) poweroff

Več podobnih tem