» »

Izšla Opera 10.50

Izšla Opera 10.50

Opera Web Browser - Norvežani so danes izdali novo verzijo svojega brskalnika Opera, ki se sodeč po raziskavah trga nikakor ne uspe zasidrati med najpriljubljenejše brskalnike, a ima trdno bazo zadovoljnih in ponosnih uporabnikov. V zadnjih 36 urah so pri Opera Software zelo pohiteli in izdali kar pet kandidatov za izid; bržkone se je mudilo, da ujamejo Microsoftovo splavitev izbirnega okna za izbor brskalnika v Windows, ki ga je izsilila EU.

Razvijalci trdijo, da je Opera 10.50 najhitrejši brskalnik doslej in testi beta verzije to potrjujejo. Podobno titulo si lasti tudi Google Chrome, tako da bo moral zmagovalca odločiti fotofiniš. Za zdaj so izdali le verzijo za Windows, medtem ko bosta tisti za Linux in OS X sledili kmalu.

Kaj je novega? JavaScript poganja nov pogon Carakan, slike izrisuje Vega (ki bo v prihodnosti podpiral GPU pospeševanje izrisovanja). Dodana je podpora za HTML5 in tehnologijo Ogg Theora. Grafična podoba je nekoliko predelana, tako da je bolj podobna Windows 7 Aero Glass, Aero Peek in Jump. Omenimo še brskanje brez razkrivanja osebnih podatkov in puščanja zgodovine na računalniku (private browsing), ki je mogoče tudi le v enem zavihku, medtem ko v ostalih deskate običajno.

Prenos je mogoč z domače strani.

211 komentarjev

«
1
2 3
...
5

BaRtMaN ::

Me prav zanima, kako hitro dekodira Ogg Theoro. FF je namreč pri predvajanju tehle slo-techovih predavanj nemalo počasen na enojedrnem prenosniku.

Mordecai ::

Fah! To pa hitro bilo. Super!

xyxyxyxy ::

Res so bili pridni, snaphoti so izhajali večkrat na dan, tudi med vikendi, testi pa samo dokazujejo, da je to najhitrejši brskalnik.

Že Beta je bila pošastno hitra, rezultat v SunSpider JavaScript Benchmark-u je bil 429, končna verzija na mojem računalniku prileze celo do 236! :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xyxyxyxy ()

SuperVeloce ::

odlicno!

opeter ::

Woah, že pobiram. Izgleda, da je čas, da zamenjam FF.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dogbone_ ::

Še en izmed zadovoljnih in ponosnih uporabnikov Opere! Res, Opera 10.5 "šiba" kot strela! :D

shadow ::

opera FTW!
only sheep need a leader

Road Runner ::

za Mace?
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

BaToCarx ::

Samo da bo stabilna pa bom vesel.

xyxyxyxy ::

Za Mace še ni končne različice, je še vedno v razvoju, lahko pa vseeno dljaš:

http://my.opera.com/desktopteam/blog/

CaqKa ::

Jaz sem tudi na opero šaltat pred par dnevi pa zdaj malo testiram...
ko browserji so postali največji požeruhi resourcev na računalniku. vsaj za ff lahko to rečem.
Opera mini pa mi je itak povsem nov svet odprla na telefončku. brez opere mini pa gmaila, bi svoj telefon verjetno že zdavnaj menjal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

st0jko ::

Glede hitrosti... V kakšnih enotah to govorimo. Je za sekundo hitrejša opera od Firefoxa, ali so to milisekunde?
keks?

P4ajo ::

st0jko je izjavil:

Glede hitrosti... V kakšnih enotah to govorimo. Je za sekundo hitrejša opera od Firefoxa, ali so to milisekunde?


Če ti rečem, da je opazno hitrejša pomaga?

Ker milisekunde se prej ali slej seštejejo v sekunde...
___________________
Zanimivo je tudi, kako izgleda, če izklopite menu bar, priporočam...
(če ima še kdo win xp in izklopljen menu bar, mi lahko prosim sporoči, če se opera, ko gre z miško v skrajni desni rob zaslona (tako, da se je praktičn ne vidi več) in klikne zapre?)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: P4ajo ()

bf4ed ::

Na operi že 8 let, ne menjam za nič. Vedno je bla boljša in mislim da bo tudi v prihodnje.
:D

filip007 ::

8let na Operi :))

Pol pa odpri tole, če moreš.
http://jilion.com/sublime/video
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Hardstyle ::

Sem tudi večletni uporabnik Opere ampak moram reči, da je transparentni skin malo tak tak... odvisno od ozadja namizja. Sam imam temno namizje in se mi pol orodnih vrstic in bookmarkov sploh ne vidi.

Seveda pa to ni problem in že iščem primerno novo ozadje ;)

gazibo ::

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez

xyxyxyxy ::

gazibo je izjavil:

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez


Hudi argumenti. :))

System ::

Filip007,
Recently i was banned from Opera Desktop Team.


Hudo zagovarjanje, res.

i386 ::

haha, Filip007, če nisi prebral članka.. opera 10.50 prinaša tudi podporo html5, tako da lahko odpreš z opero tisti link čisto normalno :D

gazibo ::

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez


Hudi argumenti. :))


ja če je pa res :D sem bil včasih vnet fan Opere mapak je s časoma preprosta ratala počasna! nato sem probal chrome in predkratkim spet opero beta verzijo ker so na veliko oglaševali kako je hitra- NOT

filip007 ::

No daj odpri ga...ker vem, da ne dela.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

System ::

Seveda odpre...

filip007 ::

Ja pa ne dela play!
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Mordecai ::

Sem nazaj dal 10.10. Renderiranje je mnogo hitrejše od prejšnjih verzij, a nalaganje; loadanje strani pa je vsaj 1x počasnejše v 10.5. V 10.10 je pa nalaganje hipno. Kot če bi imel ping 1,5 sekunde. Je še kdo to opazil?

filip007 ::

Opera je dinozaver za v muzej, če je kao imela 15let obstoja, pe še fleš ne oblada do konca, vse je nekaj naspol to je tisti problem od pogona,skina,podpore plug-in, saj nismo nismo več v Netscape dobi. itd.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

WamPIRe- ::

Mja super hitro dela... vendar moti me delo bookmarksi... Seveda nastavim Personal Bar. Vsi bookmarksi se naložijo in vse zgleda ok. Iz FF in Chrome-a sem navajen da katerikoli zaznamek kliknem s srednjim klikom, se odpre v novem zavihtku...
V Operi to deluje samo pri zaznamkih, ki so direktno na Personal Baru za tiste, ki pa so v skupinah oz. mapah pa to ne dela. Za tiste je treba pritisniti Shift + desni klik ali Shift + Ctrl + levi klik.

Tole se mi zdi zelo moteče in me tudi ne prepriča, saj nima enotnega dela z zaznamki.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

SLO_Matej ::

Google Chrome najboljši brskalnik. :D

System ::

Filip007, kateri brskalnik je pa zate optimalen?

xyxyxyxy ::

gazibo je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez


Hudi argumenti. :))


ja če je pa res :D sem bil včasih vnet fan Opere mapak je s časoma preprosta ratala počasna! nato sem probal chrome in predkratkim spet opero beta verzijo ker so na veliko oglaševali kako je hitra- NOT


Lol'd. Že Beta je bila hitrejša od Chroma, Final pa sploh (v SunSpider JavaScript Benchmark-u je rezultat skoraj enkrat boljši v primerjavi z Beto, kot sem že zgoraj napisal). Kar se tiče hitrosti (da o ostalih funkcijah ne govorimo), jo lahko konkurenca gleda samo v hrbet, sploh, ko je v igri večje število odprtih tabov. FF je sploh polžje počasen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xyxyxyxy ()

Bakunin ::

System je izjavil:

Filip007, kateri brskalnik je pa zate optimalen?


telnet (na port 80) >:D

Mitja358 ::

Da se ne boste kregali imate tukaj moj pravkar narejen test brskalnikov:



Se mi pa zdi na oko Opera hitrejša od Chroma.

Kdo ve kako v Opero v Personal Bar prenesti zaznamke iz drugih brskalnikov?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: hamax ()

xyxyxyxy ::

Mordecai je izjavil:

Sem nazaj dal 10.10. Renderiranje je mnogo hitrejše od prejšnjih verzij, a nalaganje; loadanje strani pa je vsaj 1x počasnejše v 10.5. V 10.10 je pa nalaganje hipno. Kot če bi imel ping 1,5 sekunde. Je še kdo to opazil?


Ne? Prej mnooogo hitrejše.

gazibo ::

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez


Hudi argumenti. :))


ja če je pa res :D sem bil včasih vnet fan Opere mapak je s časoma preprosta ratala počasna! nato sem probal chrome in predkratkim spet opero beta verzijo ker so na veliko oglaševali kako je hitra- NOT


Lol'd. Že Beta je bila hitrejša od Chroma, Final pa sploh (v SunSpider JavaScript Benchmark-u je rezultat skoraj enkrat boljši v primerjavi z Beto, kot sem že zgoraj napisal). Kar se tiče hitrosti (da o ostalih funkcijah ne govorimo), jo lahko konkurenca gleda samo v hrbet, sploh, ko je v igri večje število odprtih tabov. FF je sploh polžje počasen.


@drbruce: kaj boš pa zdej reku -->


dej najd izgovor hitr

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gazibo ()

filip007 ::

No da se ne komu TV pokvarila...

Chrome mi dela super na Ubuntu, lušno kliknem 2x na .Deb paket in je to to, pol naprej prevzame Ubuntu update in mi ga ni treba snemati dol kot tele v nova vrata, ker vem kako je to na Polknah.


Mitja358 manjka ti Chrome 5
http://www.softpedia.com/progDownload/G...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

xyxyxyxy ::

gazibo je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

gazibo je izjavil:

probal in nezadovoljen. chrome ga pihne po dolgem in počez


Hudi argumenti. :))


ja če je pa res :D sem bil včasih vnet fan Opere mapak je s časoma preprosta ratala počasna! nato sem probal chrome in predkratkim spet opero beta verzijo ker so na veliko oglaševali kako je hitra- NOT


Lol'd. Že Beta je bila hitrejša od Chroma, Final pa sploh (v SunSpider JavaScript Benchmark-u je rezultat skoraj enkrat boljši v primerjavi z Beto, kot sem že zgoraj napisal). Kar se tiče hitrosti (da o ostalih funkcijah ne govorimo), jo lahko konkurenca gleda samo v hrbet, sploh, ko je v igri večje število odprtih tabov. FF je sploh polžje počasen.


@drbruce: kaj boš pa zdej reku -->


dej najd izgovor hitr


Nobenega izgovora, dobiš kasneje sliko primerjave Chroma 5 (ne 4) in Opere 10.50. ;)

gazibo ::

ne rabiš chrome 5 saj vidiš da 4ka dela razfuk

filip007 ::

In ja prosim, če lahko vsak objavi svojo slikco brskalnika...da ne bo treba iti na Preverjeno. :))

Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: hamax ()

d0rK ::

Je mogoce razporediti tabe v Chrome v vec vrstic?

Lion29 ::

rounded corners!!!! shadows!!!!!
woooooooooooohooooooooooooo!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

System ::

Super dela Opera... Dandanes so tako ali tako vsi ti brskalniki:Opera,Chrome,Firefox,Safari,IE8 na neki višji ravni in ni večjih odstopanj glede hitrosti, tako da brezveze razpravljat.Dejstvo je, da so potrdili, da je trenutno najhitrejši brskalnik na svetu, meni je sploh všeč gloss effect, hitro odpiranje strani,JavaScripta,majhna požrešnost pri veliki količini tabov,...

[img]http://www.shrani.si/f/37/bo/258gQqCQ/u...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: System ()

Putr ::

Ok jest sem na FF in morem rečt da pri večjem številu zavihkov (kar se men nonstop dogaja) zmrzuje in je neverjetno počasen, dostikrat zablokira tudi za 5 min. Iščem menjavo, že dolgo se spogledujem z opero.
En problem imam: Live Bookmarks. Če mi zna kdo povedat dobr način za gledanje RSS feedov v stilu live bookmars v operi (njen nativen način gledanja RSS sux) boste dobil še enga die hard opera fana!

filip007 ::

Mislim, da ne lahko si pa narediš Widget, kar sam noter butneš RSS link mora pa bit XML in ne samo RSS kar je spet ena od bednih omejitev Opere.

http://widgets.opera.com/widgetize/
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Dragi ::

Mordecai je izjavil:

Sem nazaj dal 10.10. Renderiranje je mnogo hitrejše od prejšnjih verzij, a nalaganje; loadanje strani pa je vsaj 1x počasnejše v 10.5. V 10.10 je pa nalaganje hipno. Kot če bi imel ping 1,5 sekunde. Je še kdo to opazil?


Da. Sem tudi sam to opazil. Gmail recimo. Tist progress bar odpira 3s in ga potem dopolne v 0,2s. Pri 10.10 je ravno obratno.

Je kdo izkusil nenormalna obešanja? Moja 10.50 beta1, rc2, rc4 so se stalno obešale. nočem spet ponovno nameščat in brisat po 5min na 10.10

WamPIRe- ::

Zanimiv test..In po testu tudi jaz dobim s SRW Iron-om (Chrome engine) več pik kot Opera 10.50
SRWare Iron(v4.0.280.0) Scored:
3569 Points

Opera(v10.50) Scored:
3140 Points

Če mi porihtajo tisto z zaznamki, pa mogoče postane moj primarni brskalnik.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

mito1 ::

Ker sem zvest uporabnik Opere že veliko let (vsaj 5), sem si takoj naložil 10.50 verzijo. In glej ga zlomka, v e-študentu mi ne pokaže menija na levi strani, kjer se prijaviš na izpit. Podoben problem sem z Opero že imel, nekaj verzij nazaj. Takrat nisem mogel aktivirat digitalnega podpisa, vendar so stvar hitro popravili. Upam, da bo tudi tukaj tako. Če se prijavim z M$ brskalnikom, mi vse lepo pokaže.

Mesko89 ::

@mito1
V Site preferences pod Networkking zavihek nastavi Mask as Firefox ;) IN ti bo delalo. :)

Sem končno dočakal polno 10.50 :P

gazibo ::

System je izjavil:

Dejstvo je, da so potrdili, da je trenutno najhitrejši brskalnik na svetu


kdo že ? opera official :| tukaj maš vsaj 2 userja ki izpodbijata to dejstvo

darkolord ::

Tole se mi zdi zelo moteče in me tudi ne prepriča
Sori, sam argumenti v tem stilu so zlo slabi.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mobilna Opera presegla sto milijonov uporabnikov, prihaja na iPad

Oddelek: Novice / Brskalniki
254885 (3805) hamax
»

Na voljo prva beta Firefox 4 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7620310 (17701) Bananovec
»

Izšla Opera 10.50 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
21138091 (31681) urban99
»

Internet Explorer 6 noče umreti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
748647 (6223) Poldi112
»

Apple izdal boljši brskalnik od Opere (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8513398 (7624) techfreak :)

Več podobnih tem