» »

Paint.NET (rastrsko) vs Inkscape (vektorsko)

Paint.NET (rastrsko) vs Inkscape (vektorsko)

slitkx ::

Na Wikipediji sem si prebral osnovno razliko med rastrsko in vektorsko grafiko. Me pa pri tem zanima, zakaj pri enakih sistemskih pogojih vektorski Inkscape operacije izvaja precej počasneje.
Pri vektorskih grafičnih programi se slika pri povečevanju na popači, a po drugi strani - imajo ti programi kakšno večjo slabost v primerjavi z rastrskimi programi?
  • spremenil: slitkx ()

bluefish ::

Program gor ali dol, važen je končni produkt in namen le tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

slitkx ::

Sem našel:

What are vector graphics?
In contrast to raster (bitmap) graphics editors such as Photoshop or Gimp, Inkscape stores its graphics in a vector format. Vector graphics is a resolution-independent description of the actual shapes and objects that you see in the image. A rasterization engine uses this information to determine how to plot each line and curve at any resolution or zoom level.

Contrast that to bitmap (raster) graphics which is always bound to a specific resolution and stores an image as a grid of pixels.

Vector graphics are a complement, rather than an alternative, to bitmap graphics. Each has its own purpose and are useful for different kinds of things. Raster graphics tend to be better for photographs and some kinds of artistic drawings, whereas vectors are more suitable for design compositions, logos, images with text, technical illustrations, etc.

Note that Inkscape can import and display bitmap images, too. An imported bitmap becomes yet another object in your vector graphics, and you can do with it everything you can do to other kinds of objects (move, transform, clip, etc.)

//Drugače pa ni vseeno, katerega uporabljaš. Zato se, "modraRiba", prosim, izogni tako brezveznim komentarjem.

bluefish ::

Da, povsem vseeno je - seveda ne v smislu rastrski program za vektorsko grafiko, kot si morda mojo trditev razumel ti.

Icematxyz ::

V bistvu če boš naprimer oblikoval logotip. Boš uporabil najverjetneje vektorsko grafiko. Saj boš lahko spreminjal velikost. In dobil uporaben produkt pri vsaki velikosti (ločljivosti). Brez popačenja. Sami elementi imajo neke "lastnosti". Naprimer krogu spreminjaš polmer. Ne gre le za neko površino točk ki je fiksno določena. Ampak se lahko spreminja če naprimer spremenimo polmer.

Če boš pa moral kakšno "super zvezdnico" na obstoječi fotografiji malo pogršati. Boš pa uporabil najverjetneje program kjer boš z raznimi operacijami le malo "premešal" rasterske pike. In kaj dodal in odvzel ali spremenil.

Tako da čisto odvisno od namena uporabe.

In pa tega kaj točno bi rad počel oziroma dosegel.

slitkx ::

blueFish, moji vprašanji sta jasni.

1. Kaj vpliva na to, da vektorski InkScape pri enakih pogojih počasneje obdeluje grafiko kot rastrski Paint.NET.
2. V nasprotju s tem, da vektorski program ne popači slike pri povečevanju, ima tudi kakšno veliko slabost (poleg - počasnejšega izvajanja)?

Če lahko direktno odgovoriš na moji vprašanji, je komentar dobrodošel. Če ne moreš, se zadrži in prepusti komentar drugim.
Hvala.

Icematxyz, kaj pa, če bi želel delati oboje? ;) Obstaja kak (po možnosti brezplačen) program, ki omogoča oba načina obdelave?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

darkolord ::

1. Kaj vpliva na to, da vektorski InkScape pri enakih pogojih počasneje obdeluje grafiko kot rastrski Paint.NET.
Da mora vektorski program vektorsko sliko vedno pred prikazom pretvoriti (preračunati) v rastrsko.

2. V nasprotju s tem, da vektorski program ne popači slike pri povečevanju, ima tudi kakšno veliko slabost (poleg - počasnejšega izvajanja)?
Kot je že Icematxyz omenil, je namen čisto drug - za obdelavo rastrskih slik je vektorski program popolnoma neprimeren.

Obstaja kak (po možnosti brezplačen) program, ki omogoča oba načina obdelave?
Ne. Vsaj še zdaleč ne tako, kot ti omogočata dva ločena zelo osnovna programa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

slitkx ::

Icematxyz & darkolord, hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

grafični programi

Oddelek: Programska oprema
142836 (2486) Dpool
»

Autocad in vektoriziranje oblik iz bitne slike

Oddelek: Pomoč in nasveti
223131 (2570) mulc007
»

vstavljanje vektorskega logotipa v word (dopis)

Oddelek: Programska oprema
154716 (4537) Limit-sky
»

Adobe photoshop in Roland pc60 printer

Oddelek: Programska oprema
61502 (1409) janko771
»

kateri program?

Oddelek: Programska oprema
61392 (1322) sammy12

Več podobnih tem