» »

kateri program?

kateri program?

sammy12 ::

Torej potreboval bi pomoč in sicer glede urejanja slik.
Zanima me kateri program naj uporabim, da ko bom sliko pomajnšal ali povečal, da bo še nekako ostala ostra in ne bo postala kockasta pri povečevanju in zmazana pri pomanjševanju.
Sam sem se nekaj ubadal z corel draw 12 pa mi nikakor ne uspe ohraniti ostrih linij ampak, ko pomanjšaš in sprintaš na laserca se vidijo krivulje kockaste in ne lepo speljane linije.

Hvala
LP!

aljazh ::

Najprej - ali delaš z bitnimi ali vektorskimi slikami? Sprašujem, ker omenjaš Corel Draw, ki je program za delo z vektorskimi slikami.

Vektorske slike lahko povečuješ/zmanjšuješ brez izgub kvalitete. Bitne slike (JPG, BMP, TIFF, PNG, GIF...) pa lahko brez opaznejših izgub le pomanjšuješ, pri povečevanju pa bo vedno prišlo do poslabšanja kakovosti, saj bo program moral napraviti interpolacijo. Poslabšala se bo ostrina, pojavijo se lahko tudi "kockice". Odvisno tudi od tega, kakšen algoritem za povečevanje uporablja program.

Če iščeš program, da bi z njim samo povečeval/pomanjševal bitne slike, bo več kot zadosti že brezplačna Picasa. Vendar kot že rečeno, ne pričakuj čudežev pri povečevanju. Rezultat v stilu raznih CSI oz. MovieOS™ aplikacij kar pozabi.

sammy12 ::

V bistvu delam z jpeg in gif slikami katero moram sliko povečati ali pomanjšati, ker potem naredim "film" za tisk.
Ponavadi kakšne logotipe skeniram ali jih dobim po mailu od strank, moti pa me ko zadevo sprintam so robovi črk in logotipov nazobčeni kar pa nebi smelo biti.

bluefish ::

jpg in gif sta rastrska tipa slik. Pri povečevanju zato pride do nazobčanosti oz. zamegljenosti pri pomanjševanju. Žal se tega ne boš enostavno znebil. Sicer obstajajo algoritmi in vtičniki za razne programe, ki zmanjšajo nezaželene učinke, vendar pa stvar še vedno ni najlepša.
Če se gre za logotipe, jih lahko v vektorskem programu prerišeš in nato shraniš v ustrezni obliki.

sammy12 ::

Ja sej do sedaj sem kakšne lažje logotipe prerisal, da sem dobil lepo obliko in ne kock samo nekateri logotipi so pa 8-O in bi porabil cel dan ali še več če bi jih hotel prerisati.

dzinks63 ::

:)) Če imaš sliko odprto v corelu , jo na novo posnami.
Ukaz file->export->nastaviš jpeg ,options->selected only->naštelaš dpi , pač koliko ti najbolj ustreza, obkljukaš Anti-aliansing, OK-> OK
Potem pa sliko importiraš nazaj v Corel in jo lahko povečaš, pa bo slika še vedno solidna.
Nato pa sliko daš v črno belo (bitmaps -> mode -> black and white -> line art, naštelaš osvetlitev ->OK
in potem z trace programom dobiš linije , jih posnameš in spet odpreš v corel draw , kje jih samo še popraviš in stvar je končana.

sammy12 ::

Hvala vam za pomoč.
Dzinks bom poskušal narediti po postopku ki si ga opisal pa javim kaj mi je uspelo.

LP!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moj prvi Jumbo plakat - problem dimenzije

Oddelek: Pomoč in nasveti
335445 (4294) Tac20
»

Kako odstraniti belo ozadje v JPG

Oddelek: Programska oprema
174425 (4087) darkolord
»

Kje bi dobu sliko sveta, da bi jo sprintal na 6 listov a4 format?

Oddelek: Loža
283269 (2527) trek@s
»

Bitna slika v vektorsko sliko (iz linij v kocke?)

Oddelek: Programska oprema
92525 (2340) ali3n
»

Oblikovalci in risarji pozor!

Oddelek: Pomoč in nasveti
61651 (1525) Kekec

Več podobnih tem