» »

Rack ohišje za diskovno polje

Rack ohišje za diskovno polje

levaky ::

LP!

Lotevamo se izgradnje diskovnega polja in smo naleteli na nekaj problemov. Pa kar po vrsti:
- ohišje za diskovno polje:
Ali se to da dobiti kje v Sloveniji oziroma kdo bi to pri nas prodajal, da pa ne stane celega premoženja. Nekje v rangu 300-500€. Išče se rack za 20-26 3,5" SATA diskov.Z
Zagledal sem se v tole Norcotovo ohišje. Reviewi po netu so precej dobri. Problem je, da v Evropi ni distributerja in bi bilo potrebno zadevo naročiti iz Amerike. Tam stane 350$ in poštnina pride 150$. Koliko bi me zadeva stala skupaj s carino in DDVjem?

- kontroler za diske:
Za kontoler sem gledal Adaptec RAID 3805. Ima 2 SFF-8087 izhoda. Ali lahko te izhode nekako "dupliciram"(nekaj sem bral o SAS expanderjih) in tako dobim 5 SFF-8087 portov, ki jih priklopim na backplate od Norcota.
Kaj pri specifikacijah pomeni 8 internal ports?
Koliko se pozna performance, če z expanderji širiš število SFF-8087 portov?
Na omenjenem kontrolerju bi gnali raid5 oziroma 6.

- iSCSI:
Ima kdo izkušnje z iSCSI-jem? Na diskovno polje bi svoje podatke shranjevali trije strežniki preko iSCSI protokola. Strežniki imajo mešane OSe, linux in Windows. Diskovno polje in strežniki bi imeli ločeno omrežje.

- openfiler:
Kot OS na diskovnem polju bi uporabili openfiler. Ima kdo izkušnje, kako se obnese?

Hvala, Matej

Daedalus ::

Ok, takole na hitro, ne bom komentiral tvoje izbire komponent, sam par splošnih napotkov. Kot prvo, jaz bi vzel nek pripravljen box za diske, recimo kaj takega. Ni čisto poceni, zna pa biti dobaljivo pri nas, kar precej olajša reklamacije/garancijo, če gre kaj narobe. Povprašaj pri podjetju Xenya al pa Mlacomu (za tele vem, da prodajajo Supermicro).

Naprej, 20 diskov ne obešaš na en kontroler. Raje dva, al pa tri. Če si že v DIY vodah in boš uporabil Openfiler, pol bi se splačalo razmisliti o software raidu. Performance je čisto zadovoljiv (boljši od poceni HW kontrolerjev). Če kišta odpove, lahko v drugi(h) nazaj sestaviš tak raid. Pri HW pa rabiš identičen kontroler. Tako da raje tri solidne SATA kartice, kot eno sam HW raid kontroler.

iSCSI dela, trenutno uporabljam en iSCSI Openfiler setup za backup enega Windows file serverja, pa počasi bom v službi selil storage in Postgres baze na Dell MD3000i, ki je iSCSI/DAS disk array. Glede na dosedanja testiranja (in izkušnje z win backupom) dela ok. Gigabit ethernet je sicer a must, pa priporočam več kot eno mrežno kartico. Kopiranje velikih datotek gre dosti hitro (do 100 MB/s ali malo prek), delo z velikim številom majhnih datotek pa malo slabše.

Če te kaj zanima/ni jasno, pa vprašaj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Whisky ::

Za taka diskovna polja (število diskov) bi se že bolj splačalo nabavit kakšno varianto z SCSI diski.
Jih je več na tržišču pa tudi manj crkujejo.
Je pa res da diski nispo poceni.

levaky ::

Zdravo!

Najprej hvala za pomoč!

Sem si ogledal Supermicrotova ohišja pri Mlacomu, ampak je cena več kot še enkrat večja(1200EUR) od omenjenega Norcota(z poštnino in davkom(carine ni) pride 450EUR). Sicer res, da ima za 4 diske več prostora in že vgrajen napajalnik, ampak vseeno ne vem, če je to vredno dodatnih 600EUR, ker zgleda, glede na uradno stran, vse enako.

Glede kontrolerja. Če imam SAS kontroler, lahko z "expanderji" dobim tistih 5 konektorjev, ki jih priklopim na backplane, z SATA kontolerji pa potrebujem 20 SATA portov. Ker za v tako stvar nebi ravno kupil kontolerja za 30EUR, bi me verjetno pet(v povprečju imajo 4 SATA portne na kontoler) kontolerjev prišlo precej denarja. Ena opcija je tudi 2 SATA/SAS kontrolerja. Recimo omenjeni Adaptec pride 350EUR. Lahko bi v server dal 2 takšna. Sicer ne poznam performanca omenjenega kontrolerja, ampak fino je vedeti, da lahko v storage dodam tudi SAS diske(če bo kdaj potreba za kakšen tak array)

Tudi mi planiramo imeti več mrežnih kartic in potem bonding za večji pretok. Res pa je, da na web/mysql streznik kakih velikih prenosov ni, je samo veliko majhnih datotek, malo drugače bo z data storageom, ampak tudi tam je samo občasno potreba prenesti podatke, ne pa ves čas. Glede na to, da trenutno delo čist vredu opravlja star Xeon 3GHz in onboard sata kontoler, mislim da bo tistle Adaptecov kontoler dovolj močan. Moram še malo pobrskati po internetu za kakšnimi performance reviewi.

Da iSCSI dela dobro pa rad slišim, ker mi je nekako v tem času, ko ga tudi sam testiram, precej prirasel k srcu:)

Ja, glede komponent pa vem, da niso ravno najboljše, ampak na žalost smo precej omejeni z budgetom in si niti slučajno ne moremo privoščiti kakšneha HPjevega ali Dellovega arraya. Sicer smo nekaj časa gledali kakšne stare rabljene SCSI arraye, ampak bi za 1500EUR dobili star array, stare diske, drage rezervne dele, ko bi šlo kaj narobe in v povpreču med 1 in 2 TB prostora, kar je odločno premalo za nas. V primeru DIY diskovnega polja pa imamo notri komponente, ki bodo imele garancijo pa tudi nove niso tako drage kot brand name.

Matej

Gwanaroth ::

Poglej si še Coraid EtherDrive rešitve.. uporabljamo pri nas v podjetju, pa so performanse odlične.
Za ceno pa žal ne bi vedel.
Lights often keep secret hypnosis..

levaky ::

Whisky: saj v omenjeno ohišje lahko samo tudi SAS diske, če se pokaže potreba po tem. Ampak nam se gre predvsem za budget rešitev, ker denarja res ni veliko, rabimo pa dokaj veliko prostora(trenutno še ne, ampak nebi radi vsako leto dajali 1000EUR za SCSI rack)

Gwanaroth: Uff tole je verjetno predrago za naš budget, vsaj glede na to, da naj bi bila cena arraya s štirimi diski $2200

Matej

Daedalus ::

udi mi planiramo imeti več mrežnih kartic in potem bonding za večji pretok. Res pa je, da na web/mysql streznik kakih velikih prenosov ni, je samo veliko majhnih datotek, malo drugače bo z data storageom, ampak tudi tam je samo občasno potreba prenesti podatke, ne pa ves čas. Glede na to, da trenutno delo čist vredu opravlja star Xeon 3GHz in onboard sata kontoler, mislim da bo tistle Adaptecov kontoler dovolj močan. Moram še malo pobrskati po internetu za kakšnimi performance reviewi.


Daj kišti ki bo to "nosila" nameni malo več rama, da ne bojo diski za vsako malenkost seekali ko blesavi. Sicer pa sam pretok dokler res ne pretiravaš ni tak problem, ~100MB/s kolker gre prek spodobne gigabit mrežne je precej.

Za taka diskovna polja (število diskov) bi se že bolj splačalo nabavit kakšno varianto z SCSI diski.
Jih je več na tržišču pa tudi manj crkujejo.


So predragi. SATA načeloma zadostujejo, magari vzameš one kao serverske, ki bi naj bili bolj zanesljivi. Pa so še vedno way cenejši od kake SAS/SCSI varijante.

Glede kontrolerja. Če imam SAS kontroler, lahko z "expanderji" dobim tistih 5 konektorjev, ki jih priklopim na backplane, z SATA kontolerji pa potrebujem 20 SATA portov. Ker za v tako stvar nebi ravno kupil kontolerja za 30EUR, bi me verjetno pet(v povprečju imajo 4 SATA portne na kontoler) kontolerjev prišlo precej denarja. Ena opcija je tudi 2 SATA/SAS kontrolerja. Recimo omenjeni Adaptec pride 350EUR. Lahko bi v server dal 2 takšna. Sicer ne poznam performanca omenjenega kontrolerja, ampak fino je vedeti, da lahko v storage dodam tudi SAS diske(če bo kdaj potreba za kakšen tak array)


Kupi dva, resno. Če sta identična v primeru da en faila, samo preklopiš na drugega in melje dalje (ajde, je nek downtime, sam precej manj ko če nimaš spare kontrolerja). Proper way je pa multipath, ki "preklopi" avtomatsko, če gre en kontroler. Nočeš se the hard (wrong) way učiti, verjemi da ne. Tisto pokuri živcev za par let življenja... sploh če je edina kopija podatkov na arrayu (kar je pogosta praksa).
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

levaky ::

Daj kišti ki bo to "nosila" nameni malo več rama, da ne bojo diski za vsako malenkost seekali ko blesavi. Sicer pa sam pretok dokler res ne pretiravaš ni tak problem, ~100MB/s kolker gre prek spodobne gigabit mrežne je precej.


Kaj to pomeni malo več rama? 4GB bo dovolj(toliko je plan) ali rajši več?

So predragi. SATA načeloma zadostujejo, magari vzameš one kao serverske, ki bi naj bili bolj zanesljivi. Pa so še vedno way cenejši od kake SAS/SCSI varijante.


Tudi jaz mislim, da nam bodo SATA diski zadostovali. Že sedaj vse, razen enega serverja, teče na SATA diskih in so far še ni noben crknil. Tako ali tako pa bo postavljen RAID 5(morda 6) s hot sparom in bo v primeru, da crkne 1 disk, dovolj časa da dobimo novega.

Kupi dva, resno. Če sta identična v primeru da en faila, samo preklopiš na drugega in melje dalje (ajde, je nek downtime, sam precej manj ko če nimaš spare kontrolerja). Proper way je pa multipath, ki "preklopi" avtomatsko, če gre en kontroler. Nočeš se the hard (wrong) way učiti, verjemi da ne. Tisto pokuri živcev za par let življenja... sploh če je edina kopija podatkov na arrayu (kar je pogosta praksa).


Si me prepričal. Ravno zaradi tega se po svoje bojim delati hardwerski raid in bi šel rajši s software-skom. Samo vprašanje je, kako se bo SW raid obnesel v primerjavi s tem kontrolerjem. Na kontroleju je 800MHz namenski čip, v PCju bo pa 4-procesorski phantom X4.

Matej

Daedalus ::

Kaj to pomeni malo več rama? 4GB bo dovolj(toliko je plan) ali rajši več?


4GB bo verjetno dovolj zaenkrat.

Samo vprašanje je, kako se bo SW raid obnesel v primerjavi s tem kontrolerjem. Na kontroleju je 800MHz namenski čip, v PCju bo pa 4-procesorski phantom X4.


Pomoje neke hude razlike ne bo. Nazadnje ko sem se ubadal s software vs hw raid je pa ZFS prek 12 diskov konkretno potolkel HP P800 kontroler na kišti s quad core procom in 16GB rama... sam tisto je malo druga žival;) Pomoje ne bi smelo biti kake hude razlike.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

levaky ::

Morda veš, kaj pri omenjenem Adaptecu pomeni podatek 8 internal ports. Na kontrolerju sta 2 SFF-8087 (int.) konektorja. S čim lahko to razširim na 5 konektorjev, da jih priklopim na backplate of ohišja za diske?

Matej

Daedalus ::

Takih podrobnosti okoli tega kontrolerja ne poznam... najboljše da pošlješ mail na Adaptec, majo ziher kak kontakt.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

levaky ::

Sem poslal.. Hvala vseeno za pomoč!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OS za SAN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
12214680 (10903) jlpktnst
»

Poceni ESXi strežnik(izbira HWja)

Oddelek: Strojna oprema
202554 (2259) levaky
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316538 (12870) levaky
»

Strežnik za mini firmo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10515555 (12650) ta-mau
»

diskovni strežnik - najboljša konfig.

Oddelek: Strojna oprema
131567 (1268) MTm2H37rqt7B

Več podobnih tem