» »

Se splača ustanovit s.p.?

Se splača ustanovit s.p.?

sebavet ::

Zanima me ali se splača ustanovit popoldanski sp če imaš mesečnega prometa cca 1000 eur, z ddv-jem, koliko ti ostane? Nekih stroškov ne bi imel, ker gre za prodaja storitve. Sem tako računal:

1000 eur - 20%ddv = 833.33
833.33 odštejem še obvezne prispevke za "popoldanski sp" cca 34.34 eur = 798 eur
798 - računovodstvo (ne vem koliko je najcenejše računovodstvo (2 računa mesečno), cca 70 eur) = eur 730
kaj moram odšteti še od teh 730 eur, da dobim končno cifro, ki mi ostane v žepu?

če vprašam drugače, koliko najmanj moraš imeti mesečnih prihodkov, da se splača odpreti sp?
  • spremenil: sebavet ()

djordjevic ::

Mislim, da je po novem kar krepko več od 38 evrov za prispevke, menda okoli 100. Naj pove še kdo, ki se je zanimal.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Vice ::

Zanima me ali se splača
Če nimaš druge alternative ja. Je pa s.p. z dopolnilno dejavnostjo po neki uradni poti najcenejša opcija. Seveda če si že zaposlen. Je pa cena kar realna

sebavet ::

kaj moram odšteti od te zadnje cifre 730 eur še, da pridem do končne vrednosti, ki mi ostane v žepu? a se od tu naprej odšteje samo še davek na dobiček 25%? ali kako? 730-25%=584 eur

se lahko npr: prodaja intelektualne lastnine ureja še kako drugače kot z SP-jem, kjer ti več ostane?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sebavet ()

djordjevic ::

Hm. Potem pa ne vem, od kod sem dobil cifro nekaj čez 100 evrov. Spomnim se, da je bilo pred kratkim govora, da se je zadeva krepko podražila. Ako to ne drži, se kajpak posipavam s pepelom.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Vice ::

Težko ti točno povem ker moje metode niso ravno državi zaželjene.
Kolikor imam pa v glavi pri taki nizki "frekvenci" računov pri dopolnilni dejavnosti ne rabiš ravno računovodje saj se ti ne splača. In tudi dobička ni potrebno da imaš, saj so tvoji stroški lahko dokaj bizarni in si z njimi kriješ nujne "življenjske potrebe", za katere trenutno daješ denar iz rednih prihodkov.

sebavet ::

kljub temu, da obdržiš prejšnjo službo?

Vice ::

Kolikor imam pa v glavi pri taki nizki "frekvenci" računov pri dopolnilni dejavnosti ne rabiš ravno računovodje saj se ti ne splača.
S tem sem mislil da pri dopolnilni dejavnosti lahko sam izpolneš vse obveznosti do države kar se tiče obračuna. Seveda da to pravilno izpolneš in veš kaj delaš.

sebavet ::

se pravi, da ostalo pridejo v poštev "neki stroški", ki naj jih bo čimveč, da bom na koncu v minusu...

od kakega prometa naprej pa pol plačujem ddv? oz. ga ne plačujem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sebavet ()

Vice ::

Tukaj se gre bolj za plačevanje davka na dobiček. Manj kot imaš dobička manj dodatnega davka boš plačal.

djordjevic ::

DDV se začne plačevati, ko presežeš 25.000 evrov v zadnjih 12 mesecih, oziroma od trenutka, ko na podlagi vloženega zahtevka prejmeš odločbo o statusu davčnega zavezanca.
No grave is deep enough to keep us in chains.

fosil ::

DDV plačuješ, če si zavezanec za DDV. V tem primeru ga strankam na računu tudi zaračunaš. Po drugi strani pa si potem odbiješ DDV iz vseh računov, kjer ti kaj kupiš.

Če nisi zavezanec za DDV ga ne obračunaš in tudi ne plačaš.

Kar se dobička tiče je pa tako, da ti gre dobiček v dohodnino in potem plačaš dohodnino skupaj z dohodnino od plače. Odvisno v kateri dohodninski razred padeš.
Tako je!

djordjevic ::

Tako je, kot pravi fosil.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Vikking ::

stroški računovodstva cca. 50€ mesečno. Se da tudi za manj zmenit, a ti lahko nekatere stvari posebej računajo. npr. bilanco, poročila... nekatera računovodstva imajo vodenje urejeno kar preko spleta. Najnižja cena, ki sem jo slišal od nekaterih je bila 30€/mesečno.

K stroškom dodaj še nekaj € za vodenje poslovnega računa, ki ga moreš imeti. Banka si vzame svoje.

Če imaš mesečno 1000€ prihodkov potem se ti brez skrbi splača odpreti s.p.

LapD ::

Če bo sprejet zakon o dvigu minimalne plače si odbij še ~50 vprašajev
web&motion designer

PacificBlue ::

Hm. Potem pa ne vem, od kod sem dobil cifro nekaj čez 100 evrov. Spomnim se, da je bilo pred kratkim govora, da se je zadeva krepko podražila. Ako to ne drži, se kajpak posipavam s pepelom.


Mislim, da je 130 evrov za tiste s statusom študenta.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

sebavet ::

koliko potem ostane od 1000 eur prejemkov pri minimalnih stroških? je to vse odvisno od dohodninskega razreda ali je tu še kak davek na dobiček ali kaj podobnega

chittax ::

Odvisno od tega koliko zslužiš v normarni službi. Kajti kot ti je ž nekdo napisal gre ves dobiček (ki naj ga bo za tvoje dobro čim manj, vendar ne ravno minus) v tvoj skupni dohodek skupaj s plačo in ostalim v dohodnino in šele potem se uvrstiš v dohodninski razred. Če dovolj skrbiš da imaš stroške, lahko od 1000 eur odšteješ le obvezne pavšalne sroške za ZZZS (29 eur) in ZPIZ (4 eur), ter pavšalni davek, ki je odvisen od dobička v preteklem kolearskem letu in sicer znaša 16 % od ugotovljenega dobička v preteklem letu.računovodstva načeloma ne potrebuješ, razen občasno mogoče za kakšen konkreten nasvet. odpreti še moraš poslovni tranakcijski račun, ki tudi prinese mešečno cca. 10 eur stroškov, ki pa so odvisni tudi od obsega poslovanja.

vlado1 ::

popoldanska je po moje najboljša varijanta z tem de se tvoj delodajalec mora z tem strinjati.
če že nekaj prodajaš ali karkoli delaš je fajn met ;firmo; vsakem primeru si tu država nekaj vzame .če delaš jurja prometa al jurja zaslužka .
pri jurja zaslužka ti bo sigurno ostalo 600-700 eu,kot so ti rekli pa glej da boš imel čim več stroškov da ne boš prevelkih dobičkov plačeval.
pri jurja prometa pa ti ostane pa neprimerno majn to pa je odvisno od tvoje marže oz pribitka od posredovanja pri prodaji.
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

alien01 ::

Verjetno si mislil 1000EUR dobička in ne 1000EUR prometa, ne? Je pa tako, da če imaš zraven še redno zaposlitev ti bo ta "višek" zelo kmalu obdavčen z 41% (vse kar je NAD 15.057,96EUR). Torej 1000EUR mesec - (kako je z DDV, ne vem) - 50EUR (računovodstvo) - 32EUR (prispevki, če imaš v redni službi polni delovni čas!) = 918EUR, zdaj pa še v najslabšem primeru (ki pa je hitro verjeten, če imaš v redni službi kolikor toliko normalno plačo) -41%! in tvoj zaslužek znese 514EUR (kot sem že omenil, kako je z DDV ne vem, tko da je lahko zaslužek še manjši ali pa tudi ne). Seveda v tem primeru ne bi ti vsak mesec na račun prejel 514EUR ampak več (plačeval bi povšal akontacije - cca 25%) samo bi lahko debelo pogledal, ko bi na marca prejel znesek za doplačilo dohodnine...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alien01 ()

black ice ::

V primeru popoldanskega s.p. lahko imaš avto na podjetje?

Vikking ::

alien01: poskrbiš da imaš na koncu pozitivno ničlo. Oziroma se ji čim bolj približaš. Se pravi da plačauješ čim manj akontacije, ter na koncu leta prikažeš čim manjši dobiček.
Kupovanje kot so npr. računalnik, tiskalnik, mobitel in naročnina na podjetje. Zelo pomembni so potni stroški, z njimi lahko vsaj 200€/mesečno znižamo dobiček, ter mesečno akontacijo (smo morali plačati parkirno mesto, smo kupili karto za ogled sejma...). Se pravi kupovanje stvari, ki jih lahko kakorkoli povežemo s podjetjem, tudi npr. reprezentanca seveda v omejenih količinah.

Tukaj vam lahko pomaga dober računovodja. Ki vam bo svetoval kaj lahko in kaj ne, ter preveril ali je pravilno izpolnjeno... Bo šlo skozi, če pride kontorola... Verjetno če boš našel računovodstvo za 30€/mesečno te še povohal ne bodo.

Gost ::

black ice,
seveda imaš lahko avto na podjetje. Vendar moraš vedeti, kaj to vse pomeni. Ne pišeš si več kilometrine, ampak bencin in vse stroške vezane na avto pišeš v razmerju privatnih-službenih potovanj. Delaš potne naloge ter v računovodstvu je malo več dela potem.

Računovodstvo za 30EUR ne obstaja, razen če koga poznaš, ki ti je pripravljen delat zastonj. Cene so hitro na 100EUR mesečno.

sebavet ::

Ja, 1000 eur dobička hitro res pade na 514 eur v žepu, to je tista žalost, če ne znaš ravno s stroški manipulirat in taka računovodstva za 30 eur ti nič kaj pametnega ne svetujejo... si lahko kar mislim, da je to bolj one man band če hočeš s takimi malimi dobički poslovat...
pa če malo razmislim, kaj bi se dalo dat v stroške pri trgovski dejavnosti (prodaja storitve):
mesečni stroški:
30 eur mobitel
200 eur prevozni stroški (potni nalogi),
10 eur elektrtika (če imaš pisarno doma lahko del stroškov stanovanja nameniš za firmo)
50 eur čistilka (npr.: zaposliš nekoga preko študenta)
60 eur računovodstvo

kaj še?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sebavet ()

sebavet ::

pa če malo razmislim, kaj bi se dalo dat v stroške pri trgovski dejavnosti (prodaja storitve):
mesečni stroški:
30 eur mobitel
200 eur prevozni stroški (potni nalogi),
10 eur elektrtika (če imaš pisarno doma lahko del stroškov stanovanja nameniš za firmo)
50 eur čistilka (npr.: zaposliš nekoga preko študenta)
60 eur računovodstvo

kaj še?

Vikking ::

Tisto kar ti nobeden uradno ne sme svetovati. Pa dela velika večina s.p.-jev prav to.

sebavet ::

ja seveda, vse razen špecerije sem prebral nekje... ;)

Vikking ::

NE!

Se ne izda računa, ampak se plača na roko :). Standard pri s.p.-jih.

Vsi veseli (tako prodajalec kot kupec), dokler se stranke ponavadi ne skregajo zaradi uveljavljanja garancij, neplačila in podobnih stvari.

dbevfat ::

Vikking je izjavil:

K stroškom dodaj še nekaj € za vodenje poslovnega računa, ki ga moreš imeti. Banka si vzame svoje.

Je to 100%? Nedolgo nazaj sem slišal, da lahko uporabljaš svoj osebni račun, če vsi pritoki in odtoki klapajo. Odveč je poudariti, da je seveda bolje imeti na ločenem računu, ampak a je res obvezno?
nvr2fat

vlado1 ::

mislim DA vsaj jaz sem jih moral ločit pa računovodkinje nisem spraševal zakaj
KOLKO GNARA TOLKO MUZIKE

djordjevic ::

Dokler ne prideš meje 25.000 evrov prometa v obračunskem letu si itak avtomatsko nezavezanec (razen če izrecno zaprosiš za status). Ko se približaš mejnemu znesku, zaprosiš za izdajo ID številke, nato pa eno leto plačuješ DDV mesečno, potem pa vsake tri mesece.
No grave is deep enough to keep us in chains.

@nny ::

Da preživiš, moraš imeti minimalno 1800-2k prihodka. Govorim za storitvene dejavnosti. Pri kakšni proizvodnji se ta številka močno zviša. S 1000 EUR se s.p. ne splača.

guest #44 ::

To me je vedno zanimalo, a je kaka varjanta, da naprimer lahko legalno prodaš en izdelek, ki si ga naredil vendar pa ni serijska proizvodnja. Npr, za kake umetniška dela, predmete,...
Take stvari, ki so bolj del hobija in jih mogoče narediš tko kadar narediš kaj.

@nny ::

guest #44 je izjavil:

To me je vedno zanimalo, a je kaka varjanta, da naprimer lahko legalno prodaš en izdelek, ki si ga naredil vendar pa ni serijska proizvodnja. Npr, za kake umetniška dela, predmete,...
Take stvari, ki so bolj del hobija in jih mogoče narediš tko kadar narediš kaj.


Osebno dopolnilno delo

guest #44 ::

Ej stari hvala ti, točno to sem rabil.

Edit: Sam kaj k****, ki je ševedno obdavčeno. Blah

Zgodovina sprememb…

@nny ::

guest #44 je izjavil:

Ej stari hvala ti, točno to sem rabil.

Edit: Sam kaj k****, ki je ševedno obdavčeno. Blah



Ne ti men stari! 8-)

P.S. Poglej v profil!

P.S.S. Država hoče svoj kolač in pika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo po delu

Oddelek: Loža
276465 (5285) St235
»

A je s.p. pravi odgovor za moj posel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7823877 (21478) Mavrik
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619177 (16714) wind
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013338 (8826) Vikking
»

Ali se mi splača ustanovit s.p.? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6112825 (10780) IceIceBaby

Več podobnih tem