» »

3 TB diski za vogalom

3 TB diski za vogalom

Glavni vir višanja kapacitete - bralno-zapisovalna glava

vir: Hexus
Hexus - Dvoterabajtni diski so že skorajda stalnica, saj je Western Digital prvi 2 TB disk iz serije Green predstavil že lanskega maja. Od takrat so pokazali še nekaj primerkov iz drugih serij (npr. Black), sledili pa so jim tudi pri Seagateu, Hitachiju in Samsungu, kjer so predstavili tudi varčneža iz serije ECOGreen. A računalniška industrija se, kot verjetno vemo vsi, razvija bliskovito hitro. Jasno je bilo torej, da 500 gigabajtov na magnetno ploščo, katerih štiri se nahajajo v 2-terabajtnih trdih diskih, ne bo največ, kar bomo ugledali. Proizvajalci bi sicer lahko izdelali 2,5 TB trde diske, če bi uporabili pet plošč, kot je to storil Hitachi s petimi 200 GB ploščami v svojem prvem 1 TB disku, a ima to negativne posledice na hitrost in segrevanje trdega diska. Napredek bomo zato ugledali drugje, pri gostoti zapisa na ploščah. TDK, eden izmed najpomembnejših proizvajalcev bralno-zapisovalnih glav za trde diske in eden izmed najbolj odgovornih za napredke, je že leta 2009 na svojih proizvodnih načrtih za letos načrtoval proizvodnjo 640-gigabajtnih magnetnih plošč za 3,5-palčne trde diske. Slednje bodo omogočile izdelavo 3-terabajtnih trdih diskov v primeru uporabe petih plošč, a bolj verjetno je, da bomo ugledali 2,5-terabajtne primerke s štirimi ploščami. Obenem bodo gostejši zapis uporabili tudi na 2,5-palčnih ploščah za trde diske, namenjene prenosnikom, s čimer bodo gostoto zapisa na ploščicah dvignili s 320 na 375 GB. Tako lahko še pred koncem leta pričakujemo 2,5-terabajtne trde diske za namizne računalnike in 750-gigabajtne trde diske v priročnih prenosnih ohišjih in prenosnih računalnikih.

25 komentarjev

CyberPunk ::

S temi Green zadevami ne vem, kako bo, ker za vsak malenkostni idle ocitno zelo pogosto parkirajo glave ali karkoli ze pocnejo. Imam WDCjevega zelenca, pa je parameter Load Cycle Count v dobrih dveh mesecih zlezel iz 200 na 188 (in veselo pada). Prebral en kup zadev na to temo, pa ljudstvo se ni prislo do pametnega zakljucka, WDC pa se izmika odgovorom.

filip007 ::

Naj delajo na kvaliteti ne pa na TB, placa je dovolj tisti, ki bo rabil več bo pa kupil več komadov ane. Kakšni diski se že zbrkljajo, če samo SMART pogledaš tak je Samsung, jaz še s 160GB nevem kaj naj počnem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Samuel ::

prenosne diske imaš že zdaj od WDja 750GB in 1TB.

JurijTurnsek ::

filip007 je izjavil:

Naj delajo na kvaliteti ne pa na TB, placa je dovolj tisti, ki bo rabil več bo pa kupil več komadov ane. Kakšni diski se že zbrkljajo, če samo SMART pogledaš tak je Samsung, jaz še s 160GB nevem kaj naj počnem.


160gb je dovolj zate, za marsikoga pa niti približno ne. napredek mora bit, ker zraven prenosnika nima smisla vlačit še dodatne prenosne diske...

Npr. en 1080p HD film je velik povprečno 10-8gb. 160gb se potem več ne zdi tako veliko...
http://www.slatnaskejta.com

filip007 ::

Pirati so druga liga, jaz mam zato USB ključ ga vtaknem v predvajalnik pogledam in zbrišem.
Če imaš pa legalne kopije z original media da ni treba vlačiti naokoli cdjev je pa tvoj problem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

JurijTurnsek ::

filip007 je izjavil:

Pirati so druga liga, jaz mam zato USB ključ ga vtaknem v predvajalnik pogledam in zbrišem.
Če imaš pa legalne kopije z original media da ni treba vlačiti naokoli cdjev je pa tvoj problem.


Kaj pa video editing? Ena ura je okoli 13gb (SD in AVCHD). Če imaš kako novejšo kamero, je disk tudi tvoj edini back-up, ni več kasetk. Če želite zanesljivost pa glejte eno novico pred to.
http://www.slatnaskejta.com

Lion29 ::

JurijTurnsek je izjavil:


160gb je dovolj zate, za marsikoga pa niti približno ne. napredek mora bit, ker zraven prenosnika nima smisla vlačit še dodatne prenosne diske...


zakaj ne? jaz ce grem kam na pot, vedno vzamem prenosne diske zraven. Sploh ce sem odsoten dlje casa. Ce pa grem samo na teren, potem je valda zadosti vgrajeni disk. Jaz se sploh s tem nebi trudu, vec kot 200GB v prenosniku ne bom nikoli rabu, meni bi bilo ze 120gb zadosti...

JurijTurnsek je izjavil:


Npr. en 1080p HD film je velik povprečno 10-8gb. 160gb se potem več ne zdi tako veliko...


za kratke relacije ali krajsi oddih, vec kot 3 filme ne rabim. Sploh pa na prenosniku ne mislim gledat 1080p, 720p je vec kot zadosti. Tak da 15GB cisto zadostuje. Pa recimo, da zelis 6x 1080p filmov, je to sevedno komaj ~60GB.

Jaz imam doma ze 3 zunanje diske 2x 1.5 in 1x 1gb... in so na zalost taki, da vsi zahtevajo svoje napajanje in USB port... veliko bolj bi bil zadovoljen z 1x 3GB na usb3 (z napajanjem prek USB-ja).

tak da sem vsekakor ZA ...

Meni ni pomembna hitrost (tudi samo segrevanje me ne moti, ce so podatki varni)...glavno, da je cimvec placa :) ... aja, pa hitrost valda v mejah normale... ne mi zdaj metat sem kake tracne enote :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

guest #44 ::

@JurijTurnsek Mogoče pa preveč filmov gledaš? A to je slučajno piratska verzija? Zakaj jih sploh akumuliraš na HDD, za hude čase?

Sej prav, da razvoj more bit, ampak pomojem se malo pretirava. Ljudje postanejo potratni. Jaz nisem mel HDD ja ki ne bi bil natlačen z stvarmi, ki sem jih sam enkrat uporabil. Več ko maš več naserješ, ni neke spodbude k ekonomiziranju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

kixs ::

Bil bi ze zadnji cas, da se 2TB diski pocenijo. Sedijo okoli 200EUR ze od zacetka.

JurijTurnsek ::

guest #44 je izjavil:

@JurijTurnsek Mogoče pa preveč filmov gledaš? A to je slučajno piratska verzija? Zakaj jih sploh akumuliraš na HDD, za hude čase?

Sej prav, da razvoj more bit, ampak pomojem se malo pretirava. Ljudje postanejo potratni. Jaz nisem mel HDD ja ki ne bi bil natlačen z stvarmi, ki sem jih sam enkrat uporabil. Več ko maš več naserješ, ni neke spodbude k ekonomiziranju.


Imam HD kamero s SD kartico in DSRL fotoaparat. Disk se lahko kaj hitro zapolni, še posebej, ko se spraviš montirat kak video. Imam tudi dva zunanja diska, vendar se ne bi branil, če bi imel vse v prenosniku in na voljo kadarkoli. Imam pa tudi veliko pomembnih besedilnih datotek, ki so na 1kb vredne toliko kot 1gb videa, zato razumem, da nekateri ne potrebujejo velikih količin diska. Ampak ni pa smiselno, da taki hujskajo proti napredku, ki koristi drugim.

Za zanesljivost pa je vedno najboljša rešitev back-up zunanji disk, ker tudi najbolj zanesljiv disk enkrat crkne.
http://www.slatnaskejta.com

Entity ::

3TB.. samo?!?

Ko enkrat zacneš malo bolj resno z video in fotografijo delat, se dejansko zacneš pogovarjati v TB, ne GB. Imam tri 1TB diske v sistemu in 1x1TB in 2x1.5TB zunanje esata.. pa je zasedenost cca 80-85%. Tako da 3TB.. samo?!? :( Sem upal, da bo prišlo 5TB ali še vec. :(

Tarzan ::

Se strinjam, za napolnit kakih 5 TB nikakor ne rabiš biti pirat. Za drobiž (malenkost nad 1000 EUR) lahko dobiš že povsem solidno HD kamero, s katero se lahko, če imaš žilico, igraš. Pri encodingu precej pomaga stripping RAID, zato imaš del prostora namenjen obdelavi. Hkrati se shranjuje še vedno surove podatke, za morebitno kasnejšo uporabo in seveda na varno (ne RAID particija, ali še bolje, RAID v mirror načinu) gredo vsi že zmontirani filmi.
Če ti crkne disk s kopijo piratskih filmov velike panike ni, če pa izgubiš svoje posnetke, zna zadeva precej bolj boleti. :)

Laptop načeloma video editingu ni namenjen, ker večinoma ni primerljiv desktopom ne po procesorski moči, ne po hitrosti ostalih komponent. Vseeno, ko si nekje en čas in bi rad zmonital kako zadevo in jo poslal na internet, sigurno prav pride tudi laptop. V takem primeru osebno sproti močno skompresiram že kar surov video, potem pa tega obdelujem. V primeru da bi delal z originali, bi rabil kaj več kot 500GB HDD. Naj gre razvoj naprej, še večje kapacitete in še večja varnost podatkov, that's all we need. :)

Dr_M ::

Pirati so druga liga,


Mogoce si ti res druga liga, ampak pirati s/m/o najvecji kupci velikih diskov >:D
In mimogrede, ce si vsaj malo fotografa, 1TB ni cisto nic prevelik disk. Pa seveda vsaj eden se za backup.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

filip007 je izjavil:

Naj delajo na kvaliteti ne pa na TB, placa je dovolj tisti, ki bo rabil več bo pa kupil več komadov ane. Kakšni diski se že zbrkljajo, če samo SMART pogledaš tak je Samsung, jaz še s 160GB nevem kaj naj počnem.

Super če ne veš kaj početi s 160 GB, nekateri pa terabajte z veseljem zafilajo.

Lion29 je izjavil:

Jaz imam doma ze 3 zunanje diske 2x 1.5 in 1x 1gb... in so na zalost taki, da vsi zahtevajo svoje napajanje in USB port... veliko bolj bi bil zadovoljen z 1x 3GB na usb3 (z napajanjem prek USB-ja).

Meni ni pomembna hitrost (tudi samo segrevanje me ne moti, ce so podatki varni)...glavno, da je cimvec placa :) ... aja, pa hitrost valda v mejah normale... ne mi zdaj metat sem kake tracne enote :)

1.5 in 1 GB? kje dobiš take diske? :)

Sicer pa pozabi o napajanu 3,5 diska prek USBja, ker za delovanje potrebuje 12 V. Se mi zdi da 2,5 ne, kar omogoča uporabo na USB. Torej tam do 750 GB oz. kak terabajt prek USBja bi šlo. In ja, zunanje napajanje sux, to naj bi bili 'prenosni' diski? Ga je lažje iz kište vzeti ven in ga drugje namontirati. Pa še prenosi so hitrejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Lion29 ::

hehe, ja tiskarski skrat mi je zagodel...seveda je bilo misljeno TB :P

ja kolko jaz vem, se ze na usb2 da dobit externe diske z napajanjem orej usb-ja... z usb3 torej nebi smelo biti problema, ne?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

gendale ::

ne vem zakaj se eni pritožujete nad tem da je 3tb preveč
če ne rabiš/nočeš 3tb potem pač ne kupiš
tistim, ki pa rabijo/hočejo naj pa kupijo

Kron ::

USB 3
The bus power spec has been increased so that a unit load is 150 mA (+50% over minimum using USB 2.0). An unconfigured device can still draw only 1 unit load, but a configured device can draw up to 6 unit loads (900 mA, an 80% increase over USB 2.0 at a registered maximum of 500 mA). Minimum device operating voltage is dropped from 4.4 V to 4 V.


Po moje še vedno ne bo šlo z 3,5 diski.
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

k4vz0024 ::

Veliki diski so dobra zadeva. Vprašanje je zanesljivost delovanja in pogostost okvar. Poleg tega bi se morala razvijati še alternativa in se seveda pocenti, npr. BlueRay.

Kron ::

Glede zanesljivosti diskov: diske pač spraviš v redundančno polje.

Lepo bi bilo, če bi bili RAID kontrolerji le malo bolj poceni.
=**=C64=**=

PrimozR ::

Lion29 je izjavil:

hehe, ja tiskarski skrat mi je zagodel...seveda je bilo misljeno TB :P

ja kolko jaz vem, se ze na usb2 da dobit externe diske z napajanjem orej usb-ja... z usb3 torej nebi smelo biti problema, ne?

USB poviša hitrost prenosa, ne pa napajanja. Bi si drznil reči, da je napajanje pri USB 3 bolj ali manj enako kot na USB 2. In ravno to je point, USB 2 diski, ki ne potrebujejo eksternega napajanja, so 2,5 palčni, torej laptop diski. Ki bodo šli do konca leta do 750 GB.

EDIT: aha, napajanje je močnejše. AMpak z max 4,5 W to še zdaleč ni dovolj, ravno pokrije idle Samsungovega EcoGreena. Poleg tega bi moral imeti vgrajen switcher na 12 V. Za miren spanec bi potreboval nekje 15 wattov, še za spin up (3,5-palčni diski potegnejo tja do amper pri spin-upu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Steinkauz ::

Am mogoče mal offtopic. A kdo ve, kdaj bodo mel prenosniki usb 3.0
Al pa če majo kiri

Lion29 ::

Steinkauz je izjavil:

Am mogoče mal offtopic. A kdo ve, kdaj bodo mel prenosniki usb 3.0
Al pa če majo kiri


ze majo.. veliko ta novejsih visjega cenovnega razreda
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Steinkauz ::

Upam da bodo kmal tut v unih do 700eur

JurijTurnsek ::

Steinkauz je izjavil:

Am mogoče mal offtopic. A kdo ve, kdaj bodo mel prenosniki usb 3.0
Al pa če majo kiri


HP Envy in pa HP Elitebook (boljše konfiguracije pri obeh)
http://www.slatnaskejta.com

bobo55 ::

ej jaz si downloadam 10 filmow pa je 160gb disk poln..............
kaj si shranjujes slike gor ????


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hitachijevi novi trdi diski z novo generacijo magnetnih plošč

Oddelek: Novice / Diski
236058 (5105) MrStein
»

Samsung predstavlja 2-terabajtni trdi disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6115755 (14004) driver_x
»

2,5-terabajtni diski na obzorju

Oddelek: Novice / Diski
193872 (2908) TESKAn
»

Terabajt za prenosnike

Oddelek: Novice / Diski
415471 (3592) BigWhale
»

Tudi Seagate s terabajtnim diskom

Oddelek: Novice / Diski
93465 (3059) Mercier

Več podobnih tem