» »

Ima Slovenija prevelik javni sektor?

Ima Slovenija prevelik javni sektor?

1 2
3
4 5

Go-ahead ::

Invictus je izjavil:

Grem stavit da če odpustijo 50% JS, se na storitvah za nas, navadne občane in državljanje, ne bo nič poznalo.

Seveda je to spet gostilniška cifra, ampak javni sektor tudi deluje precej gostilniško (beri visi po lokalih - vsaj teh odvečnih 50%).

LP I.


Danes mnogo uslužbencev ne visi več v gostilnah, ampak na internetu. Včasih skušam slediti kakim debatam v forumih in imam včasih občutek, da ko se nekaj forumašev zagreje mine 8 H in še ne končajo debate. Pa si mislim- upam, da ne delajo v državni službi in da jih jaz ne plačujem?

Saj ne rečem na forumih se dosti naučiš, vendar to verjetno ne sodi v delovni proces.

Vajenc ::

Čakaj. Nekdo v JS ima lahko dobro plačano službo brez dela/učinka in ga ne smemo odpustiti, da bi bil na socialni podpori, nekdo ki pa slučajno ni bil zaposlen v JS, ampak v ZS (ali pa še sploh ni imel nikoli službe) je pa lahko na podpori in brez službe? A njim z njihovimi družinami pride kdo na dom in reče "vidimo, da ste lačni in nervozni ljudje, zato ste dobili službo v JS"?! Ne! Torej?
Ne vem kje si to razbral, ampak jaz sem napisal, da jih bo v primeru odpusta 50% JS ravno toliko novih brezposelnih + slabši življenski pogoji za njihove družinske člane.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Utk ::

ampak jaz sem napisal, da jih bo v primeru odpusta 50% JS ravno toliko novih brezposelnih + slabši življenski pogoji za njihove družinske člane.

Po moje pa ni prav niti pošteno, da imajo nekateri 200 evrov socialne podpore, nekateri 0, nekateri pa 1000 in več evrov, tudi če morajo za njo 8 ur nekje presedet.

Zheegec ::

Vajenc je izjavil:

Čakaj. Nekdo v JS ima lahko dobro plačano službo brez dela/učinka in ga ne smemo odpustiti, da bi bil na socialni podpori, nekdo ki pa slučajno ni bil zaposlen v JS, ampak v ZS (ali pa še sploh ni imel nikoli službe) je pa lahko na podpori in brez službe? A njim z njihovimi družinami pride kdo na dom in reče "vidimo, da ste lačni in nervozni ljudje, zato ste dobili službo v JS"?! Ne! Torej?
Ne vem kje si to razbral, ampak jaz sem napisal, da jih bo v primeru odpusta 50% JS ravno toliko novih brezposelnih + slabši življenski pogoji za njihove družinske člane.

Da, če so nepotrebni, potem bodo ostali brez službe. Saj to vem. O tem pišemo v tej temi. Če nimaš službe so tudi slabši življenjski pogoji seveda, če si na socialni podpori. To je čisto logično. Jaz pišem o tem, da ne more biti zaposlen v javnem sektorju samo zato ker "bo brez službe imel slabše življenjske pogoje". Saj nekdo zaposlen v zasebnem sektorju bo imel brez službe tudi slabše življenjske pogoje. Ampak če se ga ne rabi se ga ne rabi in zakaj bi moralo biti v javni upravi (ki je še mimogrede - v povprečju bolje plačana, kot je povprečje v zasebnem sektorju in to kljub direktorskim plačam) kaj drugače? Saj gotovo so v javni upravi zaposleni samo kompetentni kadri, takšni bodo nove službe našli brez težav. Če jaz izgubim službo v ZS lahko grem v JS in prosim za službo na osnovi mojih sedaj slabših življenjskih pogojev?

Kot opombo bi še dodal to, da je zaželjeno komentiranje vseh argumentov v postov, ne samo enega, katerega sam določiš, da ga je "lažje" negirati. Vsaj v "zdravi" debati se tako počne. Zakaj sploh tako zagovarjaš "revčke" v javnem sektorju? Zakaj ne smejo ostati brez službe? Kaj boš pa naredil, da jaz na bom ostal brez službe (sem zaposlen za nedoločen čas), če me podjetje ne bo več rabilo? Kaj pa moji življenjski pogoji?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

djordjevic ::

Jaz pa kot zasebnik itak lahko crknem, ker taki baje samo nekaj mutimo in smo sploh v samo škodo družbi. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

monster-x ::

Ima Slovenija prevelik javni sektor? Da, absolutno prevelik.

Nisem bral vsega, ker se mi ne da. Ampak kot kaže je socialni mir (in s tem ohranitev stolčkov) pred gospodarskim razvojem. Da pa tak sistem vzdržuješ, moraš pa logično nabit davke. S tem povečaš nekonkurenčnost gospodarstva in logično je, da gre samo po spirali navzdol.

Ne vem, mogoče se nekaterim zdi fajn, da majo ljudje službo kar tako ... sam da jo majo. Ampak naj tisti, ki to podpirajo, plačujejo take ljudi. Ni treba jemati denarja tistim, ki tega ne podpirajo sam zato da mamo socialni mir.

Potem se pa jamra, da so nizke plače ... logično, če ti država pol vzame.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Vajenc ::

Alien3001, odgovarjal sem samo na tisti tvoj del, kjer si napačno razumel moj odgovor. Nisem odgovarjal na ostalo, ker ni dokazov, da bo privatizacija cest pozitivna, lahko pa po drugi strani predvidevam cel kup negativnih posledic, ravno tako kot ti pozitivnih. Ostali del tvojega povsta se ni nanašal na moje mnenje.

Zakaj zagovarjam ZS? Ga sploh ne! Vem pa kako delajo v javni sektorju kjer dela žena. Eni uživajo v v delu in novih izzivih, nekateri pa bolj vehajo. Sam veliko let v privat sektorju, kjer je slika podobna. Napačno je obešanje vseh problemov v ZS na JS, ker to enostavno ne drži. Plača v JS mora biti vedno prikazana takšna kot je in ne minimalc + ostalo v kuverti. Zato takšna statistika.
Namesto, da se jamra kakšno dobro klimo, plačo in ostale ugodnosti imajo v JS, naj se dela v smeri, da se pozitivne bonitete iz JS prenese v ZS in obratno. Morda je res zaposlen kak vehovec preveč v JS, ampak realizacija projektov v JS je kar dobra (vsaj v tistih sektorjih, katere poznam). To, da se polovica JS odpusti zato, da bodo vsi delavci v proizvodnji dobili 600€, čeprav se ve, da jih kapitalistični lastnik dejansko ne potrebuje več in jih tako ali tako namerava odpustiti, je naivno in neperspektivno. Sindikati v zasebnih sektorjih bi morali pritiskati, da bi delodajalci delavce z novo izobrazbo in/ali tečaji prestrukturirali (tukaj je državna pomoč dejansko konstruktivna) preden jih odpustijo, ne pa, da se jih "umetno vzdržuje pri življenju" s 50€ višjo plačo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

JanezekNovak ::

Evo eno kratko vprašanje.

Katere javne službe rabimo v Sloveniji oz. bolj podrobno, katere od javnih služb ne bi morali sprivatizirati?

Odgovor na to vprašanje je pa število, za koliko prevelik je javni sektor?
http://www.euroairsoft.com/

BlueRunner ::

Malo mešano... Prvo je stvar, da je lažje našteti katerih celotnih sklopov ne potrebujemo (vojska gre že v takšno smer), druga stvar pa je, da lahko marsikaj privatiziraš oziroma prepustiš zasebnem sektorju, ne da bi pri temu pikico prizadel kvaliteto storitve, ki jo javni sektor zagotavlja.

Tipičen primer so npr. računovodje v vrtcih. Te bi lahko odpustili in zamenjali z zunanjimi servisi, pa to malčkov ne bi niti najmanj prizadelo... Pa še kaj se bi našlo. Če se lahko privatizira hišnike in snažilke, potem se lahko po enakm ključu še kaj drugega, kar ni osnovna dejavnost konkretne službe.

Osnovne dejavnosti pa bi tako ali tako morale biti podrejene kvaliteti in ne kvantiteti... pri teh se z dobrimi razlogi ne škrtari (kar nekateri radi pojmujejo kot varčevanje), temveč samo pazi, da se suhe veje pravočasno odstranjujejo.

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Ampak, če uvedeš kvalitetno zunanje računovodstvo v vrtce, te pride dražje kot, če imaš še naprej stalno zaposlenega svojega računovodjo. Se pravi v tem primeru je en brezposelni manj in več denarja v državni blagajni.

Edit: če nadaljujem ... če pravitiziraš javni vodovod bo voda dražja, manj bo zaposlenih v podjetju in direktorji bi imeli dvojne ali trojne sedanje plače. Podobno z toplovodnim ogrevanjem, snago, parkirišči, pasuši, cestninami, zdravstvenimi in šolskimi storitvami ...
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

Zheegec ::

Vajenc je izjavil:

Ampak, če uvedeš kvalitetno zunanje računovodstvo v vrtce, te pride dražje kot, če imaš še naprej stalno zaposlenega svojega računovodjo. Se pravi v tem primeru je en brezposelni manj in več denarja v državni blagajni.

Po čem to sklepaš? Od kje imaš podatke o ceni, da je to tako točno že pri enem zaposlenem?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Vajenc ::

Če je strošek za državo 1800€ za računovodjo (ob 1000€ neto plače), potem je 2k € za računovodski servis več, ane?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

JanezekNovak ::

Vajenc je izjavil:

Ampak, če uvedeš kvalitetno zunanje računovodstvo v vrtce, te pride dražje kot, če imaš še naprej stalno zaposlenega svojega računovodjo. Se pravi v tem primeru je en brezposelni manj in več denarja v državni blagajni.

Edit: če nadaljujem ... če pravitiziraš javni vodovod bo voda dražja, manj bo zaposlenih v podjetju in direktorji bi imeli dvojne ali trojne sedanje plače. Podobno z toplovodnim ogrevanjem, snago, parkirišči, pasuši, cestninami, zdravstvenimi in šolskimi storitvami ...


Trenutno imamo državni monopol.

Zakaj bi bila voda dražja, če bi bil Javni vodovod privatiziran in bi imel konkurenco.

Če si direktor lahko izplača dvojno ali trojno sedanjo plačo in da X ljudi na cesto ter podjetje še naprej posluje, si posledično sam sebi odgovoril, da je X ljudi trenutno preveč.
http://www.euroairsoft.com/

Zheegec ::

ja, zanima me, od kje si dobil teh 2k, upoštevaj dejstvo, da bi 2 človeka na privat računovodstvu nadomestila nekje 20-30 računovodij v prav toliko vrtcih.

drugače bi se z lahkoto privatizirali veliko stvari, razen tistih, kjer bi potem nastal monopol. Sem ti lepo že prej napisal.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

nurmaln ::

Tudi pri računovodji zaposleni v JS so še dodatni stroški (prostor, elektrika, voda, ogrevanje, oprema...) tako da strošek ni samo plača, in bi se verjetno bolj splačalo dat 2k EUR za računovodski servis.
Poleg tega računovodja v JS nima nobene konkurence in lahko dela ravno toliko malo in slabo, da ga še ne morjo dat na disciplinsko (da ne bo pomote, ne trdim da so vsi v JS takšni).
Računovodski servisi bodo pa med sabo stalno tekmovali kdo bo kvalitetnejši in ugodnejši za državo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Vajenc ::

Zakaj bi bila voda dražja, če bi bil Javni vodovod privatiziran in bi imel konkurenco.

Zato, ker je trenutna cena vode podcenjena in mora takšno JP sofinancirati država (občina...).
ja, zanima me, od kje si dobil teh 2k, upoštevaj dejstvo, da bi 2 človeka na privat računovodstvu nadomestila nekje 20-30 računovodij v prav toliko vrtcih.
drugače bi se z lahkoto privatizirali veliko stvari, razen tistih, kjer bi potem nastal monopol. Sem ti lepo že prej napisal.

Če ne verjameš se pozanimaj koliko pride kvalitetno računovodstvo za 20+ ljudi. btw ga ni vrtca v Sloveniji, ki bi imel 20-30 računovodij.
Na trgu monopolov sploh ne bi smelo biti, pa povej, če je cena hrane na trgu poceni?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zheegec ::

a ti sploh veš, kaj pišeš in znaš brati? Daj se malo zresni, preberi še enkrat.
Katastrofa...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

JanezekNovak ::

Cena hrane je praktično zastonj, če pogledaš kaj vse ja vračunano v samo ceno.


    sadika
    kmet (plačilo, socialni prispevki + davek)
    kmetijska mehanizacija (gorivo in amortizacija + davek)
    gnojilo (plačilo surovine + davek)
    transport (plačilo zaposlenih, gorivo in amortizacija mehanizacije + davek)
    predelava in pakiranje (plače delavcev, plače vseh zaposlenih v tem podjetju + davek)
    transport 2 (gorivo in mehanizacija + davek)
    trgovina (plače trgovcev in plačilo vseh zaposlenih v trgovini + davek)

pa še verjetno bi se našlo kej...
http://www.euroairsoft.com/

darkolord ::

Zakaj bi bila voda dražja, če bi bil Javni vodovod privatiziran in bi imel konkurenco.
Da bodo imeli več dobička (oz. dobiček sploh), seveda.

Vajenc ::

Bodi malo bolj konkreten, alien!
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

JanezekNovak ::

Vajenc je izjavil:

Zakaj bi bila voda dražja, če bi bil Javni vodovod privatiziran in bi imel konkurenco.

Zato, ker je trenutna cena vode podcenjena in mora takšno JP sofinancirati država (občina...).
ja, zanima me, od kje si dobil teh 2k, upoštevaj dejstvo, da bi 2 človeka na privat računovodstvu nadomestila nekje 20-30 računovodij v prav toliko vrtcih.
drugače bi se z lahkoto privatizirali veliko stvari, razen tistih, kjer bi potem nastal monopol. Sem ti lepo že prej napisal.

Če ne verjameš se pozanimaj koliko pride kvalitetno računovodstvo za 20+ ljudi. btw ga ni vrtca v Sloveniji, ki bi imel 20-30 računovodij.
Na trgu monopolov sploh ne bi smelo biti, pa povej, če je cena hrane na trgu poceni?


Če je voda podcenjena in mora takšno JP sofinancirati država (občina...) jo financirami vsi v tej občini in državi preko davkov, ter posledično morda res imam nižji račun za vodo, a če pogledamo skupno za vodo plačujem več, kot pa če bi bila zadeva prosto dostopna za vse ponudnike na trgu in ne samo za državnega monopolista.
http://www.euroairsoft.com/

Vajenc ::

MadnessMat, tvoje postavke so drage, če bi prideloval samo za svojo družino.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

darkolord ::

ter posledično morda res imam nižji račun za vodo, a če pogledamo skupno za vodo plačujem več
Zakaj več? Manj.

Brane2 ::

Kdo sploh pravi, da bi morali privat firmo postaviti v vlogo, v kateri bi neomejeno odrejala cene vode ?

Čisto komot so lahko samo izvajalci storitev...
On the journey of life, I chose the psycho path.

JanezekNovak ::

Brane2 je izjavil:

Kdo sploh pravi, da bi morali privat firmo postaviti v vlogo, v kateri bi neomejeno odrejala cene vode ?

Čisto komot so lahko samo izvajalci storitev...


Tole bi morali IMO nujno storiti in bi bil en izmed korakov do posledično nižjih davkov in cenejše države.
http://www.euroairsoft.com/

darkolord ::

Kakšnih storitev, na primer?

Zheegec ::

Vajenc - za primerjavo, v naši firmi sprovede cca 10 računovodij na teden 3000 komadov SAMO RAČUNOV, če pustimo vse ostalo ob strani (plače in vse ostalo), torej cca 12.000 na mesec za 10 zaposlenih. Torej hočeš reči, da ima en računovodja v enem vrtcu 1000 SAMO računov na mesec? Ne? Torej, se jih odpusti in najame zasebno službo, kjer bodo to delo opravljali ceneje, sploh zaradi tega, ker bo to delo opravljalo 10x manj ljudi.
Če ne verjameš se pozanimaj koliko pride kvalitetno računovodstvo za 20+ ljudi. btw ga ni vrtca v Sloveniji, ki bi imel 20-30 računovodij.

In sem rekel, da ima kakšen vrtec 20-30 računovodij? NE! Lahko bi pa par računovodij v zasebnem podjetju prevzelo delo 20-30 računovodij v različnih vrtcih, kar sem tudi zelo jasno napisal zgoraj.
Kdo sploh pravi, da bi morali privat firmo postaviti v vlogo, v kateri bi neomejeno odrejala cene vode ?

Čisto komot so lahko samo izvajalci storitev...

Točno tako, bo pa konkurenca dobro vplivala na ceno, dokler ne bo korupcije.
ter posledično morda res imam nižji račun za vodo, a če pogledamo skupno za vodo plačujem več

Zakaj več? Manj.

Ne, plačuje se več. Pač plačaš deloma (nek del z davki, nek pa neposredno s plačilom položnice). Tisti del z davki gre še prej skozi birokracijo in se zgubi še tam za še cel kup zaposlenih, prenakazil in vsega ostalega, pa še konkurence praktično ni. Zato je vse skupaj dražje, je pa res, da je znesek na položnici manjši, kot bi bil drugače.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Vajenc ::

Če je voda podcenjena in mora takšno JP sofinancirati država (občina...) jo financirami vsi v tej občini in državi preko davkov, ter posledično morda res imam nižji račun za vodo, a če pogledamo skupno za vodo plačujem več, kot pa če bi bila zadeva prosto dostopna za vse ponudnike na trgu in ne samo za državnega monopolista.
Idealist! Če bi bila gradnja vodovodov v zasebni lasti, bi imela stalni in kvalitetni dostop do vode le peščica uporabnikov.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

darkolord ::

Ne, plačuje se več. Pač plačaš deloma (nek del z davki, nek pa neposredno s plačilom položnice). Tisti del z davki gre še prej skozi birokracijo in se zgubi še tam za še cel kup zaposlenih, prenakazil in vsega ostalega, pa še konkurence praktično ni. Zato je vse skupaj dražje, je pa res, da je znesek na položnici manjši, kot bi bil drugače.
Za ponudnika te storitve bi njegovi stroški bili kvečjemu enaki ali večji, manjši skoraj zagotovo ne. Torej bi moral dobit VSAJ toliko denarja, kot ga sedaj dobi direkt + "davki". Kje bi ga dobil?

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Problem z računovodjami, knjigovodjami in s tem povezano papirologijo je zgodba zase.

V bistvu na vsakih par ljudi, ki zasluži EUR potrebuješ enega ali dva, da ga poknjižita itd, kar je totalno s*anje.

Že zdavnaj bi morali imeti veljaven standard za elektronsko izmenjavo računov in masa tega bi izginila.

Računi se ponavljajo iz meseca v mesec in če postaviš stvari tako, da opraviš začetne nastavitve, nato pa to piči avtomatika, ti pa se ukvarjaš le v redkih primerih, ko dobiš povsem nov tip fakture, potem so ti vsi ti ljudje odveč, kar bi, roko na srce, moračli biti že zdavnaj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pšenični ::

Moje mnenje je, da imamo morda prevelik javni sektor. Vendar mislim tudi to da se preveč ukvarjamo s tem-pač zniža se jim plače za 20% pa basta. To je v bistvu brezvezna kost ki so jo vrgli raji. Pač tipično slovensko, privoščljivo, češ naj tudi njih zjebejo.

Pravi problem tiči v gospodarstvu, ki še naprej pospešeno propada. Tud če zdej zmanjšajo javno upravo in privarčujeo 400 milijonov, jih bodo morali drugo leto še enkrat. Zato ker prilivov enostavno ne bo, prilivi se konstantno zmajnšujejo. Torej posvetiti se je potrebno gospodarstvu.

darkolord ::

Me prav čudi, kako da nekateri niste predsedniki al pa vsaj uspešni poslovneži, ko imate take preproste ideje, s katerimi bi na vsakem koraku prihranili stotine milijonov evrov. A se bolj nazaj držite, da ni nefer do ostalih (tako kot vedeževalci, ki ne igrajo na lotu, ker to ne bi bilo fer do ostalih)? :))

JanezekNovak ::

darkolord je izjavil:

Me prav čudi, kako da nekateri niste predsedniki al pa vsaj uspešni poslovneži, ko imate take preproste ideje, s katerimi bi na vsakem koraku prihranili stotine milijonov evrov. A se bolj nazaj držite, da ni nefer do ostalih (tako kot vedeževalci, ki ne igrajo na lotu, ker to ne bi bilo fer do ostalih)? :))


Zakaj misliš, da nismo uspešni poslovneži ali predsedniki!? >:D
http://www.euroairsoft.com/

Pšenični ::

"Me prav čudi, kako da nekateri niste predsedniki al pa vsaj uspešni poslovneži, ko imate take preproste ideje, s katerimi bi na vsakem koraku prihranili stotine milijonov evrov. A se bolj nazaj držite, da ni nefer do ostalih"

Pač ne znajdemo se kot nekateri litostrojski šlosarji, ki so v parlamentu.

BlueRunner ::

Seveda bi lahko marsikdo od nas marsikaj spremenil. Nekatere ideje tukaj so čisto izvedljive.

Ni pa izvedljivo to, da bi prišel v DZ ali celo v vlado s programom, kjer bo pisalo , da boš število zaposlenih v javni upravi zmanjšal za 20% in začel zahtevati, da se npr. pogodbe z gospodarstvom podpisuje samo s podjetji, ki najmanj 50% prometa ustvarijo z zasebnim sektorjem in ne z javnim.

Potem bo proti tebi volilo 100% zaposlenih v javnem sektorju (ker se bi vsi počutili ogrožene) in 50% v zasebnem sektorju (recimo tistih 50% podjetij, ki bi propadle brez naročil iz javnega sektorja).

V bistvu boš s takšnim programom srečnež že v primeru, da bo zate volila že celotna ožja družina.

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Torej hočeš reči, da ima en računovodja v enem vrtcu 1000 SAMO računov na mesec? Ne?
Ne poznam točnega podatka. Vem pa, da v vrtcu našega malega srečujem samo enega računovodjo. Vrtev ima 5 ali 6 skupin na tej enoti. V ta vrtec spadata še 2 enoti na bližnjih lokacijah. V eni skupini je ~15 otrok. To je ~250 mesečnih računov za plačilo vrtca, potem še enako št. za plačilo malice, pa računi za izlete, letovanja ... Hitro pride na 1000 SAMO računov/m.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

darkolord ::

Potem bo proti tebi volilo 100% zaposlenih v javnem sektorju (ker se bi vsi počutili ogrožene) in 50% v zasebnem sektorju (recimo tistih 50% podjetij, ki bi propadle brez naročil iz javnega sektorja).
Hehe, seveda. Morda zato, ker ta predlog le ni tako dober...?

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Potem bo proti tebi volilo 100% zaposlenih v javnem sektorju (ker se bi vsi počutili ogrožene) in 50% v zasebnem sektorju (recimo tistih 50% podjetij, ki bi propadle brez naročil iz javnega sektorja).
V bistvu boš s takšnim programom srečnež že v primeru, da bo zate volila že celotna ožja družina.
Točno! Ljudje smo naivne ovčke in ko se en izmed pastirjev zadere, da JS odžira ZS, jih 3/4 ovčk v en glas zableje enako. Ko pa pride zadeva pred realizacijo, se izkaže, da ovčke nimajo jajčk in/ali, da so se zakalkulirale. Na koncu jim ostane le to, da obtožijo svojega pastirja za svoj čredni nagon.

Na trgu služb trenutno ni na pretek. V primeru 100k več brezposelnih + propad parih povezanih podjetij tudi v teoriji težko reši problem gospodarstva.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Matako ::

Vajenc je izjavil:


Na trgu služb trenutno ni na pretek. V primeru 100k več brezposelnih + propad parih povezanih podjetij tudi v teoriji težko reši problem gospodarstva.


Nekako ne moremo in ne moremo mimo te dileme: je v globalu bolje, da odvečen kader vržeš iz službe (na socialo, gre delat kaj drugega, če se znajde) ali da naprej prejema plačo z vsemi dodatki? Hmmmm...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

darkolord ::

Bolje za koga?

Matako ::

Vse, vključno s parazitom, ker če ostane v nepotrebni službi bo itak gnil dalje na tuj račun, tako ga pa saj malo zdrma :D (malo za šalo malo za res=)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Vajenc ::

Nekako ne moremo in ne moremo mimo te dileme: je v globalu bolje, da odvečen kader vržeš iz službe (na socialo, gre delat kaj drugega, če se znajde) ali da naprej prejema plačo z vsemoi dodatki? Hmmmm...
Če gledaš z vidika zasebnega lastnika podjetja je za njegovo podjetje seveda bolje, da je brez takšnega luftmešarja. Z vidika povprečnega Slovenceljna, ki javno vzklika: "naj sosedu krava crkne, če je že mi nimamo" tudi. Z vidika države pa ... vprašanje. Če je prijavljen brezposeln bo država imela stroške z njim tako z naslova zavarovanja kot socialne pomoči. Kot tak tudi ne bo velik porabnik storitev in izdelkov, ki jih ponuja ZS. Posledično bo plačeval tudi manj davkov. Pa še on in njegova družina bodo vse bolj nezadovoljni. Vse tegobe zrihta kak totalitarni sistem, ki takšne luftmešarje skupaj z invalidi kar na stadionu pokosi in zakoplje. Javni sektor, razen svetovalcev vlade razpusti in pusti proste roke idealnim ljudem in superiornemu prostemu trgu, da se uravnajo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BlueRunner ::

Na trgu služb trenutno ni na pretek. V primeru 100k več brezposelnih + propad parih povezanih podjetij tudi v teoriji težko reši problem gospodarstva.

Res je. Vendar pa se moramo odločiti kaj želimo od države kot celote. Če želimo socializem pod krinko kvazi tržnega gospodarstva, potem je takšen način sprejemljiv. Če želimo kaj več od trženga gospodarstva in cenejšo državo, potem je to nepopolno razmišljanje. Nepopolno zato, ker z leti to ne bo lažje storiti, ampak samo še težje storiti.

Priznam. Neizmerno lahko je operirati s številkami koliko ljudi naj se odpusti, koliko podjetij naj se ukine, če je pisec (v tem primeru jaz) preskrbljen in ve, da tudi pri radikalnih ukrepih ne bi ostal brez dela. 100k ljudi... številka je tako ogromna, da si jo je praktično nemogoče predstavljati. Tako velika, da je popolnoma brezosebna.

Ampak... ali bo bolje, če bomo prišli v položaj, ko bo takšnih 150k? Ali bo res bolje, ko bo celotna država v položaju, kjer je danes Grčija? Tik pred bankrotom, ko ne bo več izbire ali/ali, temveč bo samo še rez, ki bo prizadel še več ljudi, za še dlje časa in to mnogo bolj, kot bi jih hitrejši rez. Rez v trenutku, ko bi še bilo nekako možno izplačevati socialno podporo na novo brezposelnim, v primerjavi s trenutkom, ko ne bo možno te socialne podpore več izplačati nikomur, brez tega, da bi država za to najemala kredite... Ali bo to boljša rešitev?

Vajenc ::

Kriza je pokazala, da čisti kapitalizem ni več najboljša izbira. Kitajska to z vsakim naslednjim dnem potrjuje. Celo v ZDA so potrebovali socialni "New deal", da so se zvlekli iz krize v 30 letih prejšnjega stoletja. Preštej koliko je milijonarjev v Grčiji. Vzami polovico njihovega premoženja in ga razdeli med ostalo revno prebivalstvo. Lačnih naenkrat ni več in milijonarji so še vedno milijonarji. Vem, da je to preveč rdeča ideja, ampak vseeno drži.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

nurmaln ::

Vajenc je izjavil:

Preštej koliko je milijonarjev v Grčiji. Vzami polovico njihovega premoženja in ga razdeli med ostalo revno prebivalstvo. Lačnih naenkrat ni več in milijonarji so še vedno milijonarji. Vem, da je to preveč rdeča ideja, ampak vseeno drži.

Spet ena taka zanimiva izjava.
Dej prosim povej kolk je miljonarjev v Grčiji pa kolk imajo skupaj premoženja.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

mojsterleo ::

problem slovenije je v tem, da je javni sektor prevelik in nesorazmeren. v nekaterih panogah se praskajo po riti, medtem ko nekje prihaja do pressinga in izgorelosti zaradi pomanjkanja delovne sile. ta teorija, da bodo ljudi upokojevali, hkrati pa ne zaposlovali novih, slabo drzi vodo, sploh recimo pri uciteljih/profesorjih (pomemben del javnega sektorja), je treba usluzbenca nadomestiti. ne more biti razred brez profesorja matematike, ker se je ta pac upokojil.

tudi pri policiji in kriminalistih se zadnje case zaposlovanje kvecjemu povecuje (poglejte tist slovenski fbi or whatever - razpis za vec kot 80 novih zaposlenihl!) ipd. drzava bi vsekakor moga doloceno stevilo ljudi postaviti na zavod, kar pa bo strosek kvecjemu na kratki rok, saj si bo vsakdo potrudil dobiti novo, morda celo boljso zaposlitev. problem je v tem ,ker ta vlada zaradi popularnosti sprejema ukrepe, ki prikrivajo realno stanje brezposelnosti (recimo cakanje na delo), za kar se trosi predvsem enormne kolicine denarja.

sicer pa itak vidimo, kam peljejo vladni ukrepi, gorenje recimo ze prestavlja del proizvodnje v valjevo v srbijo. cez mesec, dva se nam spet obeta prava socialna bomba. ko je renault napovedal selitev proizvodnje iz francije, jim je sarkozy to izrecno prepovedal. tko se to dela.

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Spet ena taka zanimiva izjava.
Dej prosim povej kolk je miljonarjev v Grčiji pa kolk imajo skupaj premoženja.
Tkole nahitr za vse lene riti. Samo Spiros Latsis ima toliko, da ni več lačnih v Grčiji.

Edit: gre za miljarderje, miljonarjev mora biti veliko več!
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

Okapi ::

Tudi pri računovodji zaposleni v JS so še dodatni stroški (prostor, elektrika, voda, ogrevanje, oprema...)
In ne samo to. Upoštevati je potrebno tudi dopuste in bolniške. Če imaš samo enega zaposlenega (računovodja, snažilka, hišnik, kuharica ... karkoli pač) moraš vnaprej ugotoviti, kaj bo tisti mesec, ko bo na dopustu, za povrhu pa še, kaj boš storil, če bo na bolniški. Matere z več majhnimi otroci so marsikdaj skoraj več na bolniški kot v službi.

Če namesto lastnega zaposlenega najameš ustrezen servis, se vseh teh problemov elegantno rešiš in te kljub višji urni postavki vse skupaj praviloma pride precej ceneje.

O.

Invictus ::

Vajenc je izjavil:

Ne vem kje si to razbral, ampak jaz sem napisal, da jih bo v primeru odpusta 50% JS ravno toliko novih brezposelnih + slabši življenski pogoji za njihove družinske člane.


Saj JS ni socialna ustanova, ki bi skrbela za dobre življenjske pogoje zaposlenih. za to naj skrbijo sami ...

Če bo toliko novih brezposelnih, bodo res strošek prve 3/6 mesecev (glede na delovno dobo), vendar bodo kasneje postali ničelnoi strošek, ker podpore ne bo več.

Mogoče pa bodo začeli malo pametno razmišljati, si najti kako dela in začeti proizvajati kako dodano vrednost ...

LP I.

Vajenc ::

Mogoče pa bodo začeli malo pametno razmišljati, si najti kako dela in začeti proizvajati kako dodano vrednost ...
Tako so tudi v Čilu, Argentini in Braziliji razmišljali v 60-70 letih prejšnjega stoletja. Pa se je izkazalo, da temu ni tako.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delovno mesto prihodnosti: Svetovalec za podnebne spremembe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5011047 (9224) Phantomeye
»

Stavka javnega sektorja (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26746261 (40381) dstr17_
»

Stavka (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
531137605 (128903) poweroff

Več podobnih tem