» »

wifi cez cesto n-tic

wifi cez cesto n-tic

enota13 ::

Bolj kot kaksna oprema in kako postavljena me zanimajo mozni nacini povezave. Spodaj so shematsko prikazani.

Hisi sta oddaljeni cca 40m, vmes je cesta. Vidna linija je, ce eno napravo potegnem pod nadstresek ali pac potegnem na to mesto anteno. Drugace pa je ovira vogal hise. Glede na zmoznosti nekaterih naprav pa je verjetno mozno, da bi zadeva delovala tudi, ce je vmes kaksna ovira, mogoce celo streha... ?

Ker se prvic ukvarjam z brezicnimi omrezji, pri zicnih pa poznam nekaj osnove za postavitev, bodo upam, morebitne napake v spodnjih shemah, oproscene.
Prosil bi za kaksen komentar, priporocilo za najboljso varjatno, ki pa naj ne bo oprema za premagovanje kilometrskih razdalj, ampak le toliko, kolikor je potrebno.

Kakorkoli bi najprej poskusil v hisi2 brez dodatnih naprev sprejemati signal AP iz hise1. Naknadno bi potem po potrebi nabavil se router oz se en AP za hiso2.

shema bi bila nekako takole - V1:
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired__________< - - -wireless LAN1- - - - - - >
LAN1 < --------------- > AP < ------lan1----------- > client (zaenkrat samo 1 prenosni racunalnik)
___________________________________________________________________


najraje pa bi imel zadevo takole - V2:
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired________< - - -wireless LAN2- - - - - - - >
LAN1----------- > router < --------lan2--------- > client
___________________________________________________________________
Ne vem, ce usmerjevanje pomeni se dodatno varnost, ampak nekako bi rad, da LAN1 ostane ozicen v hisi1. Ni mi pomembno, da sta hisa1 in hisa2 v istem omrezju in ni pomembno, da imam wireless v hisi1 oz. ga nocem. V tem smislu bi usmeril signal v hiso2 z anteno.

V3:
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired________< - - -wireless LAN2- - - - - - - - - - - >
LAN1----------- > router - antena > < --------lan2--------- > client
___________________________________________________________________



Ali obstaja dostopna tocka, ki podpira delovanje v router nacinu (kot je zapisano v specifikacijeah nekaterih proizvajalcev "AP router mode"?, TP-link TL-WA5110G) V tem primeru nimam vec dileme glede nakupa takega AP.


Ce bo signal slab, pa sem razmisljal takole - V4:
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired_______< - - -wireless LAN1- - - - - - > < - - -wireless LAN2 - - - >
LAN1------------ > AP < --------lan1-------------- > router
___________________________________________________________________


Glede na to, da bi rad, da oziceno omrezje LAN1 ostane oziceno, pa bi najraje imel nastavitve takole V5:
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired____< - - -wireless LAN2- - - - - - > < - - -wireless LAN2 - - - >
LAN1--------- > router < --------------lan2--------- > AP


oz V6
___________________________________________________________________
_hisa 1_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hisa 2_

wired_________wireless LAN2- - - - - - - - - - > < - - - wireless LAN2- - - >
LAN1--------- > router - antena > < ------lan2--------- > < antena - AP
___________________________________________________________________



Torej moja glavna vprasanja so:
- V kaksnih nacinih naj bi delovala AP in router za V5(s podporo WPA2) in ali je sploh smiselno da preusmerjam v hisi1?

Najbolj enostavna pa se mi zdi resitev V1 oz. V2 ali V3.
- Ali bi v primeru, da signal ne bo dovolj mocen antena zadostovala?

Pri V1 verjetno s signalom ne bo problem, se posebno zaradi moznosti PoE, kar pomeni, da lahko napeljem napravo pod podstresek.
- Ali je V2 upravicena, glede na to, da hocem, da LAN1 ostane v hisi1?


Upam, da vse skupaj ni prevec delikatno.

lp in hvala

5er--> ::

Ne razumem najbolje teh "slikic", oz. so mi zelo čudne.
Jaz bi kupil 2 Linksys WRT54GL routerja, nanju naložil DD-WRT, nato pa sledil navodilom na tej strani. Oba routerja bi postavil na podstrešje, oz. poskrbel, da se vidita. (no, odvisno... če stvar dela že prej, toliko bolje)

Odločil bi se pa za Repeater opcijo.

AndrejS ::

Zakaj pa raje UTP kabla ne potegneš ?

enota13 ::

Ker vmes poteka mestna cesta, ki vodi iz centra. + zamika obeh his in zaradi lokacij sosednjih stavb, ki skoraj prekrijejo vidno linijo, kabla ne bi mogel direktno napeti. Zicenje po sosedovih fasadah in ostresjih pa bi mi prineslo vec komplikacij, kot pa postavljanje brezzicnega omrezja, ki je polg vsega se zanimivo po vrhu.

Aston_11 ::

Jaz imam preko Lynksysa preko dveh ali treh sten iz moje dnevne sobe na podstrešje k sosedu. Cca 20 m. Dela b.p.

V pisarni imam cca 100 m stran zastonj točko, na katero se priklapljam ravno tako preko drugega Linksys ruterja, vmes pa je ena hiša, pa še stena zraven ruterja, tako da direktne povezave ni. Signal kaže, da je okrog 10%, pa vseeno dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

x.sci ::

Seveda je odvisno kje imas wireless clienta, ampak tako kot je rekel Aston, bi moralo delat z enim routerckom. Naceloma sta 2 lana pametna odlocitev in ce kupis nek normalen router (na katerega gre dd-wrt ipd.) se to tudi lahko skonfigurira. Nisem pa cisto preprican, da je tista stvar pri linkanem linksysu dejansko to, kar ti hoces.

it's_me ::

enota13 ::

dplantan :: 20. jan 2010, 23:20:52
za zanesljivo povezavo
Ja, sem ze gledal prav to dostopno tocko. Ce prav razumem med njima ni mozen nacin delovanja, kot ga navaja Aston 11:
Aston_11 :: 20. jan 2010, 16:16:52
...

V pisarni imam cca 100 m stran zastonj točko, na katero se priklapljam ravno tako preko drugega Linksys ruterja, vmes pa je ena hiša, pa še stena zraven ruterja, tako da direktne povezave ni. Signal kaže, da je okrog 10%, pa vseeno dela.
To je verjetno povezava, ki jo hocem vzpostaviti med hiso 1 in hiso 2. Ce prav razumem, ce hocem imeti LAN1 in LAN2, ne bo slo brez dveh routerjev? Vse skupaj bi zgledalo nekako takole:
__________________________________________________
_hisa 1_                                                          &nbsp_hisa 2_
 LAN 1                                                             LAN 2
                       utp kabel                        < - - -wireless LAN2 - - - >
ozicen router _____lan1____ AP nacin < ----lan1---- > repeater nacin
__________________________________________________
Ne vem pa, ce sovpada s tistim kar je predlagal 5er. Drugace povedano - v hisi 1 hocem ostati le pri ozicenem omrezju...

A mora biti med AP-jem in repeaterjem nujno lan1 zveza, torej gostiteljevo omrezje? Ali je mozno nastaviti to povezavo kot lan2?

Se bolje pa, ce sem prav razumel, kot je omenil x.sci, da se lahko skonfigurira, bi bilo tole:
__________________________________________________
_hisa 1_                                                           _hisa 2_
 LAN 1                                                             LAN 2
                       utp kabel       |- - -wireless LAN2 - - - - - - >
ozicen router ____lan1____ ?? nacin < ----lan2---- > client
_________________________________________________ in bi v primeru, da bi imel client slab signal dokupil se eno napravo in obe povezal po prvi shemi.

Po potrebi bom kasneje vzel se PoE. Moti me le, ker med zdruzljivimi napravami ni napisan linksys-ov GL model, pa verjetno je to le slucaj? Verjetno je zadevo kdo ze uspesno preizkusil?

Hvala vsem za predloge.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povezava dveh lokalnih omrežij

Oddelek: Omrežja in internet
171666 (1146) Aleks Nafi
»

Brezžični internet

Oddelek: Pomoč in nasveti
14889 (749) Frenckie
»

Postavitev mreže z dvema routerjema

Oddelek: Omrežja in internet
313618 (3092) NeMeTko
»

Samsung Galaxy ACE, WiFi

Oddelek: Mobilne tehnologije
183670 (3310) Gapi
»

switch + router = kaos

Oddelek: Omrežja in internet
71730 (1586) JurcaG

Več podobnih tem