» »

PC za grafično delo?

PC za grafično delo?

357M ::

Kupujem nov PC, saj moj stari laptop že vsaj 2 leti močno škripa pod težo mojega dela, zadnje čase pa se komaj da sploh še premakne. Zdaj sem končno zbral nekaj denarja, tako da iščem najboljšo rešitev za omejen budget.

Vsakodnevno uporabljam Photoshop CS4, predvsem za delo s fotografijami velikosti 21MP (5616 x 3744) ali več. Ker jih obdelujem v 16 bitnem načinu, pogosto s 6 ali več polnobarvnimi layerji, to pomeni ogromne datoteke, tudi tja do 800MB+, da o memoriji, ki jo Photoshop pri takšnih datotekah uporablja za cache, history, itd sploh ne govorim... 1GB rama (dooh) in 4GB scratch diska se seveda zafila praktično že po nekaj ukazih tokom obdelovanja takšne PSD datoteke.

Računalnik bom med drugim uporabljal tudi za obdelavo FULL HD videa (1080p), predvsem v Adobe After Effects CS4, pa tudi ostalih video editing programih. AE CS5 bo 64bit only.

Kako igro v prostem času sicer rad odigram, niso pa mi primarnega pomena, saj je bistveno delo. Predvsem mi je pomembno, da računalnik zadovolji zgoraj omenjene potrebe in pa multitasking, saj večinoma uporabljam več zahtevnih programov hkrati, vključno s Firefoxom in 40+ odprtimi tabi.

PRIMARNA UPORABA TOREJ:
Photo editing, video editing / encoding, multi-tasking, sčasoma verjetno tudi 3D rendering (3ds Max, Maya)

OKVIRNE SPECIFIKACIJE:
Procesor: 4 jedrnik, 64bit
RAM: 4 GB DDR3 za začetek, z možnostjo nadgradnje na 8 GB, čim bodo finance to omogočale (posledično potreben 64bit sistem, primerna plata in pa proste reže za nadgradnjo)
Osnovna plošča: ?
Grafična kartica: Neka spodobna a ne predraga grafična (verjetno Nvidia, saj CUDA zna priti prav?), ki pri 1900x1200 ne bo takoj pokleknila. HDMI-out priporočen.
Zvočna kartica: Za začetek je lahko verjetno kar integrirana 5.1? Če se odločim pa lahko kasneje, ko bom bolj pri denarju, še vedno dokupim SB...
HD: 1 manjši a dober in primerno hiter HD za sistem; 1 dober 1TB HD za ostalo (ločeno od sistema tudi zaradi efektivnosti, ko je v vlogi scratch diska itd. Kasneje pa dokupim še enega za arhiv/špajzo)
Ohišje: Neka osnovna kišta, nič preveč fensi :)
Napajalnik: ?
Optična enota: ?

BUDGET: cca 650€ :)

(Miš in tipkovnico že imam, oziroma bom nadgradil kasneje)

Monitor, ki bo šel s tem sistemom bo najverjetneje bodisi HP LP 2475W 24" (1900x1200 native) ali pa občutno cenejši DELL 2209WA 22" (1680 x 1050).
Potrebujem stabilen sistem, tako da ga najverjetneje ne bom overclockal..

Prosil bi, če mi lahko pri vsaki od komponent pripišete katero priporočate. Želim predvsem objektivne predloge :)
Zanima me tudi kje se danes splača pri nas kupovati komponente, saj je večina trgovin, kjer sem pred leti kupoval, že zaprla vrata.

Hvala vnaprej!
  • spremenil: 357M ()

T-Majo ::

Moj predlog:
Intel i5 750 170EUR
Asus P7P55D 130EUR

2x2gb DDR3 kit
Tukaj je po moje dosti 1333mhz, razen če bo stal 1600mhz cca 5EUR več. Ti mhz ubistvo spoh ne vplivajo toliko na hitrost. Pridejo pa nekje med 85EUR in 110EUR.

TDISK:
WD Calviar Black 1TB 32mb (če najdeš z 16mb dosti ceneje, uzami 16-beri podobno kot z rami) cca 90EUR

Grafična pa tako, na nVidio se ne spoznam, če ti DX11 ni pomemben, se ti zaenkrat izplača kupiti rabljeno (npr. 4870 dobiš za 80EUR).

Napajalnik 600W 40EUR

Ohišje po izbiri + DVDRW 20EUR

To je cca 600-650 EUR.

Drugače pa, če ne bo resolucija dosti višja in ne potrebuješ CUDO (nevem kako se obnese, sam delam z ati karticami v CS4), lahko tudi kakšnega HD5750 za 130EUR.


Moram pa povedati, da sam delam tudi dosti velike slike (ne tako kot ti) in z Radeonom HD4850 in FireGL V5725 nimam nobenih težav. Oba računalnika sta C2D z 4gb rama.

Slike so 600DPI, resolucija pa fullHD. Zraven odprti Winamp, Mozilla, PS, ID, Corel, massenger, Chrome in zadeva še vedno nekako dela, res pa je da ni neke odzivnosti.

Za disk se mi pa zdi (mogoče me bodo strokovnjaki popravili), da tudi če procesor in ram delata dosti hitro, se bo ustavilo pri shranjevanju, ker so diski še vedno počasni prosti ostali strojni opremi.



Aja pa še to, načeloma lahko uzameš tudi AMD platformo Phenom II X4, vendar je od nekdaj Intel bo za resno delo. Glede na to, da ne boš navijal je praktično vseeno, nekaj malega celo prišparaš, veliko pa prav gotovo ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T-Majo ()

357M ::

Hvala za predlog in dodatne informacije! Sicer ne bi nikoli niti pomislil na nakup že sestavljenega PCja (tipa PCX), še toliko manj pa v trgovini tipa Leclerc, a glede na to, da sem v enem od zadnjih katalogov zasledil konfiguracijo dokaj podobno zgornji, me zanima kaj meniš:

- Intel i5 procesor 750 (2,66 GHz);
- Gigabyte GA-P55M-UD2 (Je ta v redu? Bi pri njej kaj pogrešal?)
- pomnilnik 4 GB Kingston 1600 MHz (2 prosti reži, ne piše pa če gre za DDR3 ali ne, to moram še preveriti)
- grafična kartica Gigabyte nVidia 250GTS, 1 GB; (mislim, da bi bila ta povsem OK?)
- trdi disk 750 GB WD; (ne piše kateri, to moram še preveriti)
- DVDRW pogon
- ohišje ATX GBT s 420 W napajalnikom (očitno je za omenjeno konfiguracijo dovolj 420 W napajalnik?)
- čitalec spominskih kartic

(Operacijski sistem predvidevam da v tej ceni skoraj sigurno ni vključen, čeprav gre za "sestavljeno kišto"?)

CENA: 538EUR (v akciji znižano iz 699EUR, razlika se kreditira v obliki bona, kar pa itak porabimo v Mercatorju vsak mesec vsaj 3x toliko, in lahko tudi v Leclercu). V primeru, da je omenjena konfiguracija OK, lahko 120+ EUR razlike vložim v nakup dodatnega HD (ti si v svojo ceno vključil samo enega), ali pa v nakup monitorja.

Lahko kdo pokomentira to konfiguracijo in dejstvo, da jo ponuja Leclerc, sestavlja pa PCX (model R15 PCX)?

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

Isotropic ::

zgleda kar v redu ja. imajo pa i5 ddr3 kolikor mi je znano.

T-Majo ::

Mislim, da je tole kar v redu zadeva. Kot sem že prej omenil se na nove nVidia ne spoznam, med WDji so minimalne razlike, ram in procesor sta čisto ok, matična je pa za nezahtevne uporabnike. Malo poglej na Gigabytovi spletni strani, kaj ti ponuja. Nakup je po moje odličen, spoh v primeru, da je več kot 1 leto garancije in da ti dopuščajo nadgrajevanje.

tt2 ::

bom kar tule vprašal, čeprav je bolj kot ne nevmesno vprašanje. vedno me je mučilo, zakaj/čemu obstajajo profesionalne grafične kartice kot so na primer FireGL (ATI, če se ne motim) ter Quadro (nVidida), ki stanejo tudi preko 2500EUR? Kaj lahko te kartice naredijo česar navadni radeon-i/gefore-i ne zmorejo?

klinker ::


- Intel i5 procesor 750 (2,66 GHz);
- Gigabyte GA-P55M-UD2 (Je ta v redu? Bi pri njej kaj pogrešal?)
- pomnilnik 4 GB Kingston 1600 MHz (2 prosti reži, ne piše pa če gre za DDR3 ali ne, to moram še preveriti)
- grafična kartica Gigabyte nVidia 250GTS, 1 GB; (mislim, da bi bila ta povsem OK?)
- trdi disk 750 GB WD; (ne piše kateri, to moram še preveriti)
- DVDRW pogon
- ohišje ATX GBT s 420 W napajalnikom (očitno je za omenjeno konfiguracijo dovolj 420 W napajalnik?)
- čitalec spominskih kartic
!


To je kar vredu kombinacija za ta denar...plosca je pac mikroATX,tako da je pac malo slabse opremljena od vecjih sestric(manj USB portov,PCI/e rez,SATA,itd),
pomnilnik glede na frekvenco je 100% DDR3,graficna je tako,tako,ampak bo za tvoje delo zadostovala,disk bo za zdaj tudi dovolj,ko pa kaj prisparas pa si le
kupi en dober SSD...napajalnik je za ta CPU in grafo dovolj,ampak spet bi ob nekaj + evrih priporocal kaj bolj kvalitetnega (Corsair,Enermax)

drugace pa nekaj takega bi blo optimalno...vecji in nekaj hitrejsi disk,boljsi napajalnik in ohisje,ter maticna...vendar drazje,ter se za sestavit.

Intel Core i5 750 / 2.66 GHz 169.00€ (gcomputers.net)
GIGABYTE, I5, LGA1156, I55P (GA-P55-UD4) 135,40 € (nakupi.net)
Apacer DDR3 4GB PC10600/1333 128X8 APA KIT 103,90 € (nakupi.net)
Palit GeForce GTS 250 Green edition 89.00€ (gcomputers.net)
Samsung SpinPoint F3 1000GB 71.99€ (gcomputers.net)
DVD +/- RW SAMSUNG, SATA S223C 20,60 € (nakupi.net)
Čitalec kartic Spire SP332CB 8,00 € (nakupi.net)
COOLER MASTER MIDT CENTURION C534 50,96 € (nakupi.net)
Enermax ATX 460W AL-019R EG465AX-VE(G) 52,42 € (nakupi.net)

Skupaj: 701,27

jan01 ::

plosca je pac mikroATX,tako da je pac malo slabse opremljena od vecjih sestric(manj USB portov,PCI/e rez,SATA,itd),

Še nisi videl matične?
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mot...



V lecleru lahko dobiš za 700€ i7 920,6gb rama, 1tb disk, gtx260,

357M ::

Hvala za komentarje! Matično sem že prej pogledal in nisem opazil, da bi na njej karkoli pogrešal. Tudi priključkov se mi zdi da ima dovolj, razen če nisem česa spregledal...

Seveda sem opazil tudi drugo akcijsko ponudbo:

i7 920 R17 PCX, 2.66 GHz
os.plošča GA-EX58
pomilnik - 6GB 1333 mhz
Grafika, Nv 260GTX 896 Mb
trdi disk, 1 tb sata2

Cena: 692 EU (v akciji, znižano iz 899EUR)

Samo nisem siguren, če je ta kombinacija toliko boljša za moje potrebe, da opravičuje višjo ceno, sploh glede na to da moram za svoje delo v obeh primerih dokupiti še dodaten disk, kar je dodatnih 100EUR. Res pa je, da bom pri i5 konfiguraciji moral slej ko prej dokupiti še dodaten RAM, katerega je pri i7 že zdaj 6GB.

Kaj menite? Hvala še enkrat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

dmk ::

ud2 ima 10 usb-jev zadaj, pa tudi dosti sata priključkov.
drugače pa mi je prodajalec v agt razlagal, da je to ena izmed prvih micro atx plat, ki ima iste čipe kot večje motherboards. to je gigabyte začel s tem načinom in je zaenkrat še edini, plate naj bi šle pa kot za med. Že tko al tko je ta plata na meji s ceno za moje pojme, ker nima smisla dajat za plato skoraj tolk kot za procesor razen če nisi navijalski navdušenec

p.s. z grafično ni treba pretiravat, sploh če ne igraš iger. Sam sem imel prej 3850, zdaj 4670 na 2560x1600 resoluciji, pa ni problema tudi z AutoCAD 3D in drugimi CAD programi ne
i7-860@stock|Scythe|4GB|4670|1TB+80GB-SSD|P55-UD2|Scythe-650W
HP-30"|Creative-700W|3Dconnexion|WIN7-64|multimedia|3D-CAD-CAE
T2-100/10.............there's no home like 192.0.2.299.........

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dmk ()

357M ::

Jaz tudi tako mislim, važno da ima potrebne priključke in da ne predstavlja ozkega grla.

Prodajalec me je opozoril da, če kupim i5 konfiguracijo, v bodoče ne bom mogel nadgrajevati, medtem ko dotični i7 in posledično njegova plata temeljita na novem podnožju, kar pusti odprte možnosti tudi za prihodnost. Za gamerje, katerim dedek mraz vsakoletno upgrejda CPU in grafično, in spet vse leti, je to sicer zelo pomembno, jaz pa računalnika, če mi bo le dobro služil, ne nameravam menjati še vsaj naslednja 4 leta, takrat pa predvidevam zna tudi to podnožje in sama tehnologija biti že zastarana.

Se morda motim? Je i7 kombinacija vseeno občutno boljša tudi za mene?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

klinker ::

plosca je pac mikroATX,tako da je pac malo slabse opremljena od vecjih sestric(manj USB portov,PCI/e rez,SATA,itd),

Še nisi videl matične?
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mot...


Jst sem jo vidu,ja....kaj ti ni jasno???

dmk ::

i7 860 ima 1156 podnožje (isto kot i5 750), i7 920 pa 1366 podnožje. Za 1366 so trenutno najavljeni šestjedrni pocesorji ranga 1000$. In tako bo pomoje tudi v prihodnosti, da bojo na tem podnožju tadragi procesorji. Zato se bolj splača 1156 podnožje, na katerem bo sigurno dovolj ponudbe tudi 'boljših' procesorjev.
i7-860@stock|Scythe|4GB|4670|1TB+80GB-SSD|P55-UD2|Scythe-650W
HP-30"|Creative-700W|3Dconnexion|WIN7-64|multimedia|3D-CAD-CAE
T2-100/10.............there's no home like 192.0.2.299.........

solatko ::

Če bo tržna niša v podnožju 1366 zadosti zanimiva, se zna zgoditi, da bodo velika presenečenja s strani Intela ravno s tem podnožjem, za široko uporabo. Konfiguracija nudi mnogo več od triple načina naprej.
Za 200EUR več, bi si jaz kupil i7 sistem, saj to ne kupuješ za par mesecev. Neprimerno kvalitetnejša MB, 6GB DDR3 RAM in solidna grafa, vse ostalo je pa tako potrošni material.

bobke ::

Si bom malo sposodil temo.
Sam tudi nabavljam PC za grafično delo in me zanima kaj menite o naslednji konfiguraciji, mogoče kakšne izboljšave.

Procesor Intel(R) Core™ i5 750 (2667 MHz)
Matična plošča Gigabyte GA-P55A-UD3 (Rev.1.0) ali ASUS P7P55D, katera se boljše obnese
Rami Mushkin PC3-12800 "Essential" KIT 4096 MB
Grafična PNY Quadro FX 370 GDDR 2 256 MB
Trdi disk Western Digital WD7500AADS "Caviar(R) Green™" 32 MB
Napajalnik LC Power LC6600GP2 "Silent Giant" v2.3
DVD NEC AD-7241S LightScribe™
Ohišje Cooler Master Elite 334

Skupaj se nabere na ceno: 701,53EUR

Vem da ni to nekaj zelo dobrega, ampak me vseeno še zanima kako bi se lahko približal meji 600EUR za vseskupaj. Kje bi lahko še zbil ceno za 100 evrov.
Vse komponente sem izbral pri AGT, ker bi rad da mi konfiguracijo sestavijo in stestirajo.
Priporočate še katero drugo spletno trgovino za sestavo računalnika?

lp bobke

svetetko ::

Poskusi še na www.funtech.si, so tudi super. Disk je green edicija, ki pa je počasna. Vzemi raje WD 640GB caviar black ali pa vsaj blu, obe verziji sta hitrejši. Prav tako naj bi bila 640 gigabajtna različica hitrejša od 750gb, zaradi velikosti in števila plošč v disku.

deadbeef ::

i7 860 ima 1156 podnožje (isto kot i5 750), i7 920 pa 1366 podnožje. Za 1366 so trenutno najavljeni šestjedrni pocesorji ranga 1000$. In tako bo pomoje tudi v prihodnosti, da bojo na tem podnožju tadragi procesorji. Zato se bolj splača 1156 podnožje, na katerem bo sigurno dovolj ponudbe tudi 'boljših' procesorjev.


1156 je dead end =) več kot quad core-a ne boste videli.

MrX ::

i7 860 ima 1156 podnožje (isto kot i5 750), i7 920 pa 1366 podnožje. Za 1366 so trenutno najavljeni šestjedrni pocesorji ranga 1000$. In tako bo pomoje tudi v prihodnosti, da bojo na tem podnožju tadragi procesorji. Zato se bolj splača 1156 podnožje, na katerem bo sigurno dovolj ponudbe tudi 'boljših' procesorjev.


1156 je dead end =) več kot quad core-a ne boste videli.


ko bo potreba po nadgraditvi čez kake 4 leta imo bo tud 1366 že za staro šaro :)

glede na to da je budget 650eur sploh nebi smelo biti dvoma o i5 750.
LP

357M ::

No ja, nerad si priznam, a prišlo je do rebalansa budgeta in tako sem danes vendarle vzel i7. Hvala vsem za pomoč!

Če malo pokomentiram... Kot sem že v drugem threadu omenil, me predvsem moti, da je na plati "GA-EX58-UD3R" nažalost prosta samo še ena reža, ta pa je kot četrta tako ali tako neuporabna, saj (se razume) želim uporabljati tripple channel RAM. Res ne razumem kako gre nekdo narediti tripple channel plato s 4 režami... posledično pa bom moral kasneje (v primeru želje po nadgraditvi količine rama) kupiti povsem nove 3x4GB rame. Kaj naj v tem primeru potem naredim z obstoječimi 3x2??

Mimo grede, vgrajeni RAM je sledeči: RAM DDR3 6GB PC1333 Kingston - KVR1333D3N9K3
Harddisk: Seagate 1TB, Sata 2, 32MB - ST31000528AS

Kaj menite o teh dveh komponentah? Sprva mi je bilo rečeno, da naj bi bil notri WD Caviar Black (1TB, Sata 2, 32MB), zdaj pa vidim, da gre za zgoraj omenjeni Seagate...

Če pa koga zanima še kak detajl glede omenjene konfiguracije, pa samo vprašajte.

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

357M ::

Še nekaj... Je to standardna praksa, da ti napajalnik v ohišje vstavijo na glavo??

Ga lahko tako uporabljam, ali lahko to škoduje sistemu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

Opkow ::

Vseeno je, kako je postavljen napajalnik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup kompa 700-800€

Oddelek: Kaj kupiti
151160 (789) Twix
»

Gaming mašina za 1000€

Oddelek: Kaj kupiti
181696 (1291) dzinks63
»

Nov i7 sistem - najboljše za najmanj denarja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10911759 (8299) paps
»

Prosim pomoč pri nakupu novega gaming računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
151402 (1104) klinker
»

Računalnik za 3d modeliranje ter grafično oblikovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
856816 (4803) glistovje

Več podobnih tem