» »

Napajalnik za avtoojačevalnik

Napajalnik za avtoojačevalnik

micoboy ::

Pozdravljeni, imam eno vprašanje.

Nameravam narediti čisto preprost napajalnik, da bom poganjal avtoojačevalnik v hiši. Imam toroidni transformator 600VA, 12V izhodne napetosti, namreč bom za napajalnik uporabil le naslednje elemente: transformator, gretz, kondenzator za glajenje in pa ena varovalka na primarju, da zaščitim trafo.
Zanima me kakšno varovalko naj dam za zaščito trafota (primar), kakšen kondenzator za glajenje, kakšen gretz (50A, 12V bi bil po moje pravi)?


Hvala

Mitja

micoboy ::

Pozdravljeni, imam eno vprašanje.

Nameravam narediti čisto preprost napajalnik, da bom poganjal avtoojačevalnik v hiši. Imam toroidni transformator 500VA, 12V izhodne napetosti, 40A toka, namreč bom za napajalnik uporabil le naslednje elemente: transformator, gretz, kondenzator za glajenje in pa ena varovalka na primarju, da zaščitim trafo.

Trafo imam, gretz tudi (50A), varovalko imam 250V, 4A za na primar, kondenzator je 10000 mikro F, 16V, zdaj je pa problem, ker bom na izhodu ne bom imel 12V, ampak 16,92V zaradi kondenzatorja, ki vzdigne napetost za koren iz 2.
Ojačevalnik pa ne vem če bi delal na takšni napetosti, na 14.4 V bi še šlo (tak piše na njem). Pa me zanima s čim bi lahko zmanjšal napetost???


Hvala

Mitja

dezo ::

napetost boš imel tako kot je definiran sekundar. kondenzator nima vpliva na napetost, paziti moraš da je delan za višjo napetost kot napajanje, če ne ti ga lahko odpihne. v tvojem primeru bi bilo še bolje 25V.
sama varovalka za zaščito ki si jo navedel, ni prava in bi moral dati močnejšo, ker verjetno ti bo amp povlekel več kot 4A toka.
najbolje pa da si vezavo narišeš, ali pa celo prilepiš sem da še kaj rečemo.

lp

micoboy ::

Evo, tole imam shemo

 Shema

Shema



Shema

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: micoboy ()

micoboy ::

Sej tisto varovalko bi dal na primar, pred transformator, al mora biti močna za tok ki ga rabi breme?

jest10 ::

Itak ti bo ob priklopu ojačevalca padla napetost pod 16V.

micoboy ::

Za tisto varovalko na primarju (pred transformatorjem), če računam po formuli P = U * I iz tega sledi I = P / U = 500VA / 220V = 2,27A, potem bi bila dovolj 3A varovalka. Če imam pa prav pa nism zihr.

Miboy ::

Eto jst sm zdj probu ta napajalnik, za filter sem dal 2 kondenzatorja (4700 mikroF, 35V), ven sem dobil mav čez 16V. Sam je en problem, vidi se ko utripa lučka na ojačevalniku (po basih), zgleda da nima dovolj toka ali napetost tako pade, sam ne vem zakaj. Če še bolj pojačam se mi pa ojačevalec ugasne, zgleda da ima zaščito, da ko napetost preveč pade se ugasne (ni dovolj napajanja). Zdj pa ne vem al ni dobr pri filtru, ko sta 2 kondenzatorja ali pa je kaj druzga.

Transformator je pa 500VA, ima pa 3 sekundarje (12V / 5V / 1V).

dezo ::

opisan problem kaže na slab napajalni del, amp se ugasne ker napajalnik ni zmožen dati dovolj toka za napajanje le tega. 500VA pa v osnovi ne pomeni 500 watov in je definirano na breme, ohmsko, induktivno...
v osnovi naj bi trafo imel 300W, kar zadostuje pri 12 voltih za 25A toka, oz. malenkost manj.
kakšen amp pa imaš? koliko toka ti vleče?

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dezo ()

micoboy ::

Amp. je Pioneer GM-X962, je 760 W max. moči (pri 4 ohmih), 380 W RMS moči (pri 4 ohmih), tak piše. Ima pa 2 varovalki po 25 A. Koliko toka pa porabi, pa ne vem, če bi izračunal po enačbi P = U*I iz tega I = P/U = 760W/14,4V = 52,7 A, samo tole ne vem če je prav, ker ne vem ali vzameš max. moč ali RMS - sinusno moč.

Sem pa probal še neki druzga, trafo ima 3 sekundarje (izhode) 12V/1V/1V, zraven 12V sem zaporedno vezal še 1V in potem povezal na greatz-ov mostič (ven sem dobu 15,3V), nato pa brez kakršnega filtra na ojačevalnik in je blo bolš kot pa prej z dvemi kondenzatorji (2 * 4700mikroF, 35V) na izhodu pa 16V.



lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: micoboy ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kondenzator za gretzov mostič

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71407 (1203) lovro535v2
»

110V - 220V pretvorba polnilca

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185168 (4763) negotiator
»

Kako velik kondenaztor?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
122859 (2104) VolkD
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383852 (3193) korenje_ver2
»

Comp. napajalnik za ojacevalec???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265026 (4623) jRk0

Več podobnih tem