» »

Kako približati iskanje po spletu otrokom in manj veščim uporabnikom

Kako približati iskanje po spletu otrokom in manj veščim uporabnikom

The New York Times - Univerza v Marylandu je z Googlovo pomočjo izvedla raziskavo, kjer so primerjali razlike v iskanju po internetu med otroki in odraslimi. Ugotovili so, da medtem ko odrasli večidel osnovno znanje o konceptih iskanja s ključnimi besedami imajo, otroci največkrat v iskalno polje vpišejo kar celotno vprašanje. Zato so se vprašali, kako iskanje približati tudi mlajšim generacijam, ki še niso računalniško pismene.

Irene Au, ki v Googlu skrbi za uporabniško izkušnjo, pravi, da v Googlu ne razvijajo posebnega izdelka za otroke, marveč poizkušajo izboljšati iskanje za uporabnike vseh starosti. Kot pravi, se tudi odrasli, še zlasti manj vešči dela z internetom, srečujejo s podobnimi težavami. Ena izmed metod, ki so jih prvič uporabili leta 2007, je prikaz sorodnih iskalnih fraz.

Ideje so raznovrstne. Bing je že poizkušal s slikovnim iskanjem in nekatere podatke, denimo seznam ameriških predsednikov, uporabniki na ta način najdejo hitreje kot s klasičnim iskanjem po tekstu. Ker Bing uporablja več slikovnega materiala, pritegne tudi več otrok, dodaja njegov direktor Stefan Weitz. Tudi Google je maja uvedel Wonder Wheel, ki omogoča iskanje s slikami.

Nekatere izboljšave so povsem praktične. Ask.com in Google sta tako povečala okno za vpis iskalnih terminov, ker sta ugotovila, da uporabniki mnogokrat pišejo cela vprašanja, za kar potrebujejo več prostora. Prihodnje tehnologije naj bi bile uporabnikom še prijaznejše. Google je že ponudil glasovno iskanje na iPhonih in Androidih, pripravlja se tudi video iskanje.

Prav tako pa bi pouk informatike v slovenskih srednjih šolah iz klikanja ikon v Officeu lahko nadgradili v tečaj uporabe spletnih iskalnikov.

24 komentarjev

Lonsarg ::

Sam to je pa res ena stvar, za katero je čisto preveč ljudi nepismenih. Tudi taki, ki so drugače računalniško opismeni, google pismeni pa sploh niso. Včasih se mi kar koža naježi, ko me folk sprašuje vprašanja, ki potem porabim 10 sec da pogledam v google pa jim povem. Pa so eni clo tok nesposobni, da jim poveš tole vpiši v google, pa se kr ne znajde.

JAO to se treba pred uporabo Offica naučit! Še preden se zmiško klika!

iggy ::

popravite naslov mojstri
Hey, you're fat!

bluefish ::

Stanje je res prav obupno in se kaže že na tem forumu.

Kot je omenil Azgard, ljudje še ob ponujenem iskalnem nizu niso sposobni klikniti na enega od rezultatov in si prebrati postopka; o samostojni rabi pa je že skorajda odveč izgubljati besede.
To je sicer razumljivo za starejše uporabnike, ki v stik z računalnikom morda pridejo le v službi, za ostale pa je sramotno.

Spomnim se, da smo v OŠ iskanju podatkov namenili ene pol šolske ure pri informatiki, ostalo je bilo največkrat "oblikovanje" besedila v Wordu. V gimnaziji se stanje ni preveč izboljšalo.
Kljub vsemu pa se mi zdi glupo kriviti šolstvo, ker uporaba interneta skorajda postaja splošna razgledanost in mularija očitno nima niti najmanjše motivacije za učenje stvari, ki so izven šole. Žal.

nevone ::

otroci največkrat v iskalno polje vpišejo kar celotno vprašanje.


In kaj je s tem narobe?

Večji problem so tisti, ki jim niti na misel ne pride, da bi vprašali Googla.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

techfreak :) ::

otroci največkrat v iskalno polje vpišejo kar celotno vprašanje.


In kaj je s tem narobe?

Glede na to, da je tebi to tako lahko piši Googlu, da jim boš naredil sistem, ki bo razumel vprašanja in znal na njih odgovoriti.

gzibret ::

> otroci največkrat v iskalno polje vpišejo kar celotno vprašanje

Hmmmm... tudi jaz, ko odpovejo prav vse tehnike iskanja, probam to. In včasih se naredi čudež ;)
Vse je za neki dobr!

solatko ::

Največji problem je ta, da hoče folk odgovore v Slovenščini, tu pa so naše internet strani zelo slabo podprte na večini področij. Poleg tega se folku enostavno ne da brati 300 in več strani, da pridejo do odgovora, ki ga na forumu dobijo v parih minutah. Jaz jih razumem, sem pogost uporabnik in iskalec določenih informacij pa dobim dejansko najhitrejši odgovor ravno na forumih.
Če tekoče uporabljaš kak tuji jezik ANG, FR ali D, potem ni problema dobit na googlu odgovora v parih sekundah, v SVN pa izredno težko in zamudno, je pa res, da se baza odgovorov širi, saj se z vsakim vprašanjem po navadi pojavi tudi odgovor.
Zato ljudje - čim več vprašanj na forum, tudi takih katerih odgovor vam je že znan, pa bi mogoče bilo vprašanje zanimivo tudi za širšo javnost.

antonija ::

Dokler osebek vpise karkoli v google in pregleda vsaj kaksen rezultat so moji zivci v veliko boljsem stanju. Kot je ze povedal Azgard: najhujsi so tisti lenuhi ki jim princip iskanja informacij predstavlja tako zapleten intelektualni problem, da se preden sploh karkoli poiscejo (oz. ce jim to uspe pac ne kliknejo nobenega zadetka) zacnejo tecnarit cesa znajo in da se tega ne da najdet.

Raje pomagam/ucim nekoga ki se trudi (pa tud ce vse zajebe ker pise v google vprasanja v cloveskem jeziku) kot pa "racunalniskega mojstra" ki je prelen* za 10s branja.

*Pa nisem ziher da gre tle za lenobo; jaz osebno sem len u PM in se izogibam delu, ki ga smatram kot nepotrebno. Ampak 10s casa (in prakticno 0 energije) za odgovor na vecino vprasanj s pomocjo googla je tako strasno majhen in zanemarljiv trud (zdraven lahko sedis, celo lezis, se bases s pico in gledas TV, poslusas muziko... uglavnem hudega ti res ni) da ne razumem ljudi ki ga zavracajo ko iscejo podatke za svojo lastno korist.

Zato ljudje - čim več vprašanj na forum, tudi takih katerih odgovor vam je že znan, pa bi mogoče bilo vprašanje zanimivo tudi za širšo javnost.

Na-a! ;( Cimvec uporabljat "Search" ("Isci" za anglesko nepismene) funkcijo preden postavljate podvojena (potrojena, pocetverjena, ...) vprasanja. Naj bo to google ali search funkcija na forumu je vseeno, naucite se uporabljat frdamano stvar!!! Zato obstaja da ni treba vsakemu posebaj razlagat stvari, ki so bile ze 1000x razlozene na javnih straneh.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Matev ::

Poleg tega se folku enostavno ne da brati 300 in več strani, da pridejo do odgovora, ki ga na forumu dobijo v parih minutah. Jaz jih razumem, sem pogost uporabnik in iskalec določenih informacij pa dobim dejansko najhitrejši odgovor ravno na forumih.


Meni se dogaja, da nekdo vrešči, da nečesa pa nikjer ne najde.
Potem pa jaz vtipkam v google in mi najde zadevo v trenutku.

lenoba se očitno odraža tudi v načinu uporabe interneta

nevone ::

Glede na to, da je tebi to tako lahko piši Googlu, da jim boš naredil sistem, ki bo razumel vprašanja in znal na njih odgovoriti.


Jest samo mislim, da vprašat googla s celim stavkom, sploh ni tako zgrešeno. Google sicer ne zna odgovoriti na vprašanja direktno v stavku, kar mogoče takšen iskalec pričakuje, ampak vrne pa prav tako primerne zadetke. Kar poskusite.

Drugače pa kar se tiče otrok (lahko pa tudi odraslih), gre pri njih za pomankanje širšega znanja, ki bi jim pomagal da bi lažje našli tisti pravi odgovor. Zato bo moral google razviti nek pristop k iskanju, ki bo postavljal podvprašanja, ampak to že ni več tako preprosto kot enostavno iskanje ustreznih strani s pomočjo ključnih besed.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

alexa-lol ::

lol se vid da so to americani nardil....ker levak ne ve da imajo starejsi mn pojma o racunalnikih kot otroci... svasta... najbl neumen otrok se vedno vec ve od najbl neumnega starsa... mislim, da je tko cist uredu ker ce ne dojame to ne pomen, da je iskanje prezahtevno ampak, da je on debil

Thomas ::

najbl neumen otrok se vedno vec ve od najbl neumnega starsa


Tole je neumna izjava. Jo je dal kakšen neumen otrok?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bluefish ::

To tako ali tako prihaja o nekoga, ki je še nedolgo nazaj spraševal o tem, kako se izdela parket in kaj je atom in ion - torej značilna vprašanja, na katera google odgovori nemudoma, ne glede na enobeseden ali večbeseden iskalni niz.

MrStein ::

blueFish:

Kljub vsemu pa se mi zdi glupo kriviti šolstvo, ker uporaba interneta skorajda postaja splošna razgledanost in mularija očitno nima niti najmanjše motivacije za učenje stvari, ki so izven šole. Žal.

Eh, a ni namen šole, da te nauči stvari, ki jih rabiš v življenju?

Prav tako pa bi pouk informatike v slovenskih srednjih šolah iz klikanja ikon v Officeu lahko nadgradili v tečaj uporabe spletnih iskalnikov.

Ne vem sicer kje, ampak nekdo mi je omenil, da so na enem tečaju/šoli imeli iskanje, celo na izpitu na koncu.

Matev:
Meni se dogaja, da nekdo vrešči, da nečesa pa nikjer ne najde.
Potem pa jaz vtipkam v google in mi najde zadevo v trenutku.

Lahko moje modre teniske najdeš? Kak, če jaz najdem v sekundi?
Upam, da je poanta očitna. (in ne, ni "moj sogovornik je idiot").

Glede iskanja v forumih: A ni ST en lep primer, ko je iskalnik boljkone neuporaben?

Po drugi strani eni forumi po odprtju nove teme najprej pokažejo spisek podobnih tem in šele potem se dejansko kreira nova tema, če uporabnik v njih ne najde rešitve.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

antonija ::

Iskalnik na ST zna bit uporaben, predvsem ker se vecinoma ponavljajo eni in isti keywordi. Ce pa kdo isce kaksne obskurne podatke pa upam da ne uporabi ST iskanja, ker tega pa res ne bo nasel.

Drugace pa google lepo pokaze tudi zadetke iz ST foruma ce se navezujejo na iskalni niz.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

alexa-lol ::

To tako ali tako prihaja o nekoga, ki je še nedolgo nazaj spraševal o tem, kako se izdela parket in kaj je atom in ion - torej značilna vprašanja, na katera google odgovori nemudoma, ne glede na enobeseden ali večbeseden iskalni niz.


caki kaj teb ni jasno ce mene zanima kako se parket dela? tist glede Ion, Atom...se res ne zanimam za stvar ker nimam netbooka

ok Thomas v povprecju...si ze slisal za Flynnov efekt oz. zaradi cesa naj bi nastal?

antonija ::

Raje vprasaj kolk casa bi Thomas porabil da najde odgovor na to vprasanje. Ne sprasevat ljudi ce so enciklopedije na dveh nogah, za to imamo papir in nicle in enke.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Slo-One ::

Prav tako pa bi pouk informatike v slovenskih srednjih šolah iz klikanja ikon v Officeu lahko nadgradili v tečaj uporabe spletnih iskalnikov.


Mi dejansko smo meli ene par ur prav temu posvečenih.

bluefish ::

Eh, a ni namen šole, da te nauči stvari, ki jih rabiš v življenju?
Vse pač ne.

mkljun ::

blueFish:


Glede iskanja v forumih: A ni ST en lep primer, ko je iskalnik boljkone neuporaben?


Google: 'iskani niz site:slo-tech.com'

ps: brez navednic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkljun ()

Gandalfar ::

Glede iskanja v forumih: A ni ST en lep primer, ko je iskalnik boljkone neuporaben?


kdaj si ga nazadnje preizkusil?

MrStein ::

Takrat, ko so ST-jevci svetovali, naj raje google uporabim.
Hmm, zgrešili poanto ?

Eh, a ni namen šole, da te nauči stvari, ki jih rabiš v življenju?
Vse pač ne.

Vse seveda ne. Osnove pa.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bluefish ::

blueFish:

Glede iskanja v forumih: A ni ST en lep primer, ko je iskalnik boljkone neuporaben?


Google: 'iskani niz site:slo-tech.com'

ps: brez navednic
Tole je pa Matev napisal.

G-man ::

Če se morate otepat brezumnih, tečnih ljudi: www.lmgtfy.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polovica iskanj na Googlu se ne konča s klikom

Oddelek: Novice / Ostalo
145734 (3834) Daliborg
»

Microsoft prenavlja Bing, da bo bolj družaben

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
176335 (5624) jype
»

Najpopularnejši Google, z najvišjo rastjo Bing

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
354789 (3834) urban99
»

Kako približati iskanje po spletu otrokom in manj veščim uporabnikom

Oddelek: Novice / Android
243666 (2868) G-man
»

Bing in WolframAlpha bosta sodelovala

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
204672 (3395) Jst

Več podobnih tem