» »

4G v pogonu na Severu

4G v pogonu na Severu

engadget - Dan, ko bodo mobilna omrežja tretje (ter tri-in-polte) generacije (UMTS, HSPA) za odmet, se neizogibno bliža za večino sveta, medtem ko je v Skandinaviji, natančneje v glavnih mestih Švedske in Norveške, ta dan celo že prispel! TeliaSonera je v Oslu in Stockholmu zagnala prvo komercialno 4G oz. Long Term Evolution omrežje, ki v teoriji ponuja hitrosti do 100 Mb/s. Dejansko omrežje zaenkrat omogoča le polovico te hitrosti, 50 Mb/s, pripravljajo pa že pohitritev na 80 Mb/s. Edin način za izkoriščanje novega omrežja je zaenkrat le s Samsungovim USB modemom, ki podpira standard 4G, saj v prodaji še ni mobilnih telefonov, ki bi bili zmožni prek operaterjevega omrežja podatke pretakati pri tolikšnih hitrostih. Omrežje je bilo v Stockholmu in Oslu zagnano pred sprva napovedanim rokom, zato se pri TeliaSoneri že pripravljajo, da bodo omrežili še druga večja mesta na Skandinavskem polotoku. Lastijo si tudi licenco, ki jim enako omogoča na Finskem, na podobne hitrosti pa lahko upajo tudi Američani, saj je FCC že izdal certifikat prej omenjenemu Samsungovemu USB modemu.

36 komentarjev

Gwanaroth ::

Odlično!

Vendar srčno upam in tudi verjamem, da bodo prej ali slej dali na tržišče kakšen manjši usb modem, da ne bo izgledal kot štrleči voodoo dick.
Lights often keep secret hypnosis..

Spock83 ::

Ko bi vsaj latence bile manjše in imel lasten zunanji IP.

JackONeill ::

Tole bo še večje sranje, kot UMTS, vsaj kar se dosega tiče.

blank3 ::

Ko bi vsaj latence bile manjše in imel lasten zunanji IP.


Latence manjše? :) Razen ob odpravi interferenc v radijskem prostoru, bodo zakasnitve šele takrat nižje, ko boš svetlobo upogibal. :)
Zelo sem zaposlen. Potreboval bi brezcasje... vsaj za nekaj casa.

alexa-lol ::

no to delajo tehnoloske napredne drzave..ne pa ta zahojena slovenija...resujemo tajkune namesto da bi v to investirali

d0rK ::

Prvi na svetu smo mel UMTS. Uporablal ga je pa lih 0.1% narocnikov. In kaj ce nimamo se tega? Kako ti bi zadeva koristla?

Spock83 ::

Ko bi vsaj latence bile manjše in imel lasten zunanji IP.


Latence manjše? :) Razen ob odpravi interferenc v radijskem prostoru, bodo zakasnitve šele takrat nižje, ko boš svetlobo upogibal. :)


No če je to možno pošlihtati pri WLAN omrežjih...

arjan_t ::

Ko bi vsaj latence bile manjše in imel lasten zunanji IP.


Vse to naj bi bilo že
3GPP Long Term Evolution @ Wikipedia

Spock83 ::

Super :)

BaToCarx ::

Ko bo to pr nas, bodo nasi se vedno racunalin na prenesen KB, haha XD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

Phoebus ::

Pri nas bo veliko že ko bo HSxPA delal s polno hitrostjo...
...eno je na papirju, drugo pa realnost.

Da ne bo kdo narobe razumel- tehnologija seveda zmore, vedno se zatakne pri denarju in temu, kaj se dejansko izplača.

Lonsarg ::

To z lastnim IPjem je odvisno od operaterja, ne od tehnologije povezave mobitela do bazne. Ugibam, da bojo mobiteli lastne IPje dobile ob prihodu IPv6 in ne prej.

Vprašanje pri 4G je poraba elektrike... Že 3G imam izkloplen, zaradi velike porabe. Če 4G čipi v kobitelih, ne bodo mel funkcije low power mode, ki bi v primeru samo gledanja maila, ali pač stalne povezanosti preko messengerja na mobitelu se dal v tak mode, ki bi delal hitro kot GPRS in porabil kot GPRS povezava.

To bi bla zame fajn tehnologija, da bi manj porabilo elektrike od 3G, ki če imaš 24/7 data connection vzpostavlen kuri več kot še enkrat več od 2G.

klinker ::

Uff....jst pa se vedno v teh rovtah na siol 2048/384 ;((

nekikr ::

In si prikrajšan za vse tise gigabajte pr0na ane? :)

srus ::

Super takoj grem kupit kakšen HSPDA ali HSUPA telefonček, sedaj jim je ob tej novici gotovo cena padla. ;-)

Mobitel, se boste kaj zmigali s 4G mrežo, tako kot ste se z 3G in z mobilno TV?

Ali mogoče kdo ve katera mobilna aplikacija, ki teče na handheld mobilni napravi potrebuje (oz. bo potrebovala) 100 Mb DL ali 50 Mb UL?

Lonsarg ::


Ali mogoče kdo ve katera mobilna aplikacija, ki teče na handheld mobilni napravi potrebuje (oz. bo potrebovala) 100 Mb DL ali 50 Mb UL?


Brskanju po interntu pride prav vsaka pospešitev :) Odzivni čas bo tudi samo 10ms mende.

nekikr ::

100Mb za brskanje po spletu? Kaj bi šele bilo, če bi bili razvajeni :)

szitni1 ::

Jz uporabljam Mobitelov HSUPA doma preko zunanje antence in dela OK. 3MbitDL/1MbitUL večino časa. Ni glavni namen, da bodo/so odjemalci le handheld naprave.

Tko da čakam na 4G.... :)

guest #44 ::

a smem neki vprašat?

kaj za povečanje prenosa podatkov je potrebna tudi večja energija oddajanja?

a mobitel ko pobira dol z neta podatke, dela na idle signal ali se vpali na polno?

PrimozR ::

Tole bo še večje sranje, kot UMTS, vsaj kar se dosega tiče.

Saj to je itak logično. Če hočeš domet na stotine kilometrov potrebuješ dolge valove, Ki pa niso sposobni prenašati neke spodobne količine podatkov.

Prvi na svetu smo mel UMTS. Uporablal ga je pa lih 0.1% narocnikov. In kaj ce nimamo se tega? Kako ti bi zadeva koristla?

Ga JE! Kako je pa zdaj? UMTS je namreč že dolgo mišljen ne za video klice (ki so polom), ampak za prenos podatkov. Pa a smo bli ziher prvi? Bili smo eni izmed prvih, to vem, ampak pač je bil mobitel takrat še državna firma :>

Ko bo to pr nas, bodo nasi se vedno racunalin na prenesen KB, haha XD

Naši že ne računajo več na prenešen kilobit, vsaj pri Mobitelu v precejšnem delu paketov (Đabest, 1 GB podatkov vključenih).

a smem neki vprašat?

kaj za povečanje prenosa podatkov je potrebna tudi večja energija oddajanja?

a mobitel ko pobira dol z neta podatke, dela na idle signal ali se vpali na polno?

Na polno. Nokia 6120 se po nekaj časa na 3,5G LEPO zagreje ;)

Sicer pa s 4G in glede na bližino oddajnika (živim na vasi, pa pri oknu lepo lovim 3,5G) morda lahko zamenjam kabelsko za brežični, unlimited internet :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

techfreak :) ::

Naši že ne računajo več na prenešen kilobit

Imaš prav, zdaj računajo na prenešenih 10 kB.

Matevžk ::

Naši že ne računajo več na prenešen kilobit

Imaš prav, zdaj računajo na prenešenih 10 kB.

Imaš za ugodno ceno tudi paket z neomejenim prenosom podatkov. Ugodna cena pomeni primerljivo z ADSL, pri čemer je tudi pasovna širina primerljiva (ni pa odzivni čas, jasno). Škoda je le, da na podeželju, kjer ni možno dobiti ADSL, običajno tudi ni 3G pokritosti, Edge pa je pri prenosih precej počasnejši.
lp, Matevžk

c0dehunter ::

Kak je pa z raziskavami vpliva vseh teh signalov na ljudi in okolje? Radio in tv, Wlan, mobitel,... Se mi zdi da bomo meli čez 10 let vsi glavobole od tega ko je tak nasičeno z raznimi valovanji.

Unless it's not harmful.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

PrimozR ::

IIRC sem pred kratkim videl neke omembe o raziskavi, ki je povedala, da ni problemov.

guest #44 ::


Na polno. Nokia 6120 se po nekaj časa na 3,5G LEPO zagreje ;)

Sicer pa s 4G in glede na bližino oddajnika (živim na vasi, pa pri oknu lepo lovim 3,5G) morda lahko zamenjam kabelsko za brežični, unlimited internet :>



hvala


jah to pa se ne sliši fanj. to je ogromno energije, ki potuje skozi nas 24/7.

Mikrohard ::

Edin način za izkoriščanje novega omrežja je zaenkrat le s Samsungovim USB modemom, ki podpira standard 4G, saj v prodaji še ni mobilnih telefonov, ki bi bili zmožni prek operaterjevega omrežja podatke pretakati pri tolikšnih hitrostih.

Če bi bili na VITLU, bi vedeli, da LTE mobilnih telefonov sploh ne bo. Le-ta se bo uporabljal samo za modeme. Telefoni bodo prišli šele takrat, ko bo popolnoma razvit IMS, ki se bo uporabljal za zvočno komunikacijo na LTE+.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mikrohard ()

Lonsarg ::

Ne mo držalo Mikrohard, qualcomm bo v kratkem dal ven 3G/4G čipe, tak da z zakupom lahko relemo da v roku 2 let bo to na trgu, lahko da bojo kak ekstra primerki že prej. Kdaj bo pa v večini mobitelov, ne sam v top par modelih je pa vprašanje ja...

neres ::

Že 3G imam izkloplen, zaradi velike porabe.

Jaz pa tega nisem opazil, čeprav ko sem malo "testiral" sem imel bolj ko ne v stand-by. Mogoče se bolj pozna če govoriš/prenašaš podatke...
Telefon pa je N79, 3(.5)G se mi poveže (une puščice) samo ko je treba.
Sem pa opazil razliko pri porabi baterije če je močan ali šibek signal. Če je šibek signal zdrži manj, če sem blizu antene pa več.

ToniT ::

Sem pa opazil razliko pri porabi baterije če je močan ali šibek signal. Če je šibek signal zdrži manj, če sem blizu antene pa več.

To je čisto normalno. Če ima telefon dober signal, oddaja z manjšo močjo, kot pa če je signal šibek.
Zato je tudi glede sevanja boljše, če imaš anteno kje v bližini, kot pa daleč stran. Sevanje iz telefona, s katerim telefoniramo je za nekaj velikostnih razredov večje, kot je sevanje baznih postaj, ki so oddaljene najmanj 30 metrov od stanovanjskih objektov.

feryz ::

Pa kaj ste vsi iz Ljubljane?
Zadnjič sem se peljal iz Cerknice v Čatež. Za foro sem vklopil navigacijo na telefonu, ki uporablja Google maps. Od prevoženih 150 km po avtocesti, jih je bilo približno 15 km v območju 3G, HSPDA..., vse ostalo navaden GPRS. Tudi ko se voziš malo po Sloveniji, z lahkoto opaziš luknje v pokritosti, ki sploh niso majhne. Ko pokličeš operaterje, če mislijo še kaj posodabljati, je odgovor jasen. Pokritost je zadovoljiva, trenutno se ukvarjamo z nadgradnjo 3G omrežij. Seveda samo v velikih mestih, okolica je pokrita z oddajniki iz časov Marije Terezije. Kakšni video klici, GPS-i, brskanje! Pravljica oz. realnost za tiste, ki ne premaknejo riti iz Ljubljane. Ni problema, časti nerazvita okolica.

MrStein ::

srus:

Mobitel, se boste kaj zmigali s 4G mrežo, tako kot ste se z 3G in z mobilno TV?

A imajo TV?
Pa gleda to sploh kdo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mikrohard ::

Ne mo držalo Mikrohard, qualcomm bo v kratkem dal ven 3G/4G čipe, tak da z zakupom lahko relemo da v roku 2 let bo to na trgu, lahko da bojo kak ekstra primerki že prej. Kdaj bo pa v večini mobitelov, ne sam v top par modelih je pa vprašanje ja...

Ampak to bodo "hibridi"... 4G bo samo za prenos podatkov, 3G pa za telefoniranje. Vprašanje je tudi, če bo lahko deloval na obeh omrežjih hkrati...

PrimozR ::

Pa kaj ste vsi iz Ljubljane?
Zadnjič sem se peljal iz Cerknice v Čatež. Za foro sem vklopil navigacijo na telefonu, ki uporablja Google maps. Od prevoženih 150 km po avtocesti, jih je bilo približno 15 km v območju 3G, HSPDA..., vse ostalo navaden GPRS. Tudi ko se voziš malo po Sloveniji, z lahkoto opaziš luknje v pokritosti, ki sploh niso majhne. Ko pokličeš operaterje, če mislijo še kaj posodabljati, je odgovor jasen. Pokritost je zadovoljiva, trenutno se ukvarjamo z nadgradnjo 3G omrežij. Seveda samo v velikih mestih, okolica je pokrita z oddajniki iz časov Marije Terezije. Kakšni video klici, GPS-i, brskanje! Pravljica oz. realnost za tiste, ki ne premaknejo riti iz Ljubljane. Ni problema, časti nerazvita okolica.

Čakaj, 'trenutno se ukvarjamo z andgradnjo na 3G'? Boš rekel da si an Simobilu? Iz prve roke ti lahko povem, da ima Mobitel celotno Gorenjsko avtocesto od LJ do Radovljice pokrito s HSDPAjem, glede na grafike pa enako velja za veliko večino avtocestnega križa in njegovo neposredno okolico.

wooted ::

Jz uporabljam Mobitelov HSUPA doma preko zunanje antence in dela OK. 3MbitDL/1MbitUL

domnevam da uporabljaš tako anteno:



;((:P

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

feryz ::

Čakaj, 'trenutno se ukvarjamo z andgradnjo na 3G'? Boš rekel da si an Simobilu? Iz prve roke ti lahko povem, da ima Mobitel celotno Gorenjsko avtocesto od LJ do Radovljice pokrito s HSDPAjem, glede na grafike pa enako velja za veliko večino avtocestnega križa in njegovo neposredno okolico.

Pa si me dobil, res sem na Simobilu, vendar se poslavljam od njega, ker niso vredni nič. Itak mam brezčasni VDSL in kolikor jaz rabim mobitel (5-10 klicev mesečno), mi bo to popolnoma zadostovalo. Trenutno za tak obseg klicev plačujem 8-10 € mesečno.

Alexius Heristalski ::

Tole bo še večje sranje, kot UMTS, vsaj kar se dosega tiče.

Da se to ne bi zgodilo, bodo v EU po letu 2015 počistili del radiofrekvenčnega spektra od 794MHz do 858MHz, ki se je doslej uporabljal za TV.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

2010 leto 4G

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
304769 (2553) slitkx
»

Signal 3G na Mount Everestu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
83322 (2670) Jst
»

Prvo javno omrežje 4G bo na Švedskem

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
415960 (3699) PrimozR
»

Spama še vedno manj

Oddelek: Novice / Zasebnost
204827 (3579) lopov
»

SIOL - trenutne nedostopnost tujine

Oddelek: Omrežja in internet
161591 (1174) jype

Več podobnih tem