» »

Premikanje/ustvarjanje novih particij (Win7)

Premikanje/ustvarjanje novih particij (Win7)

maia ::

OK, zdej mam takle:
C: 15GB NTFS System (inštalirani Winsi)
D: 100GB NTFS
E: 481GB NTFS

Ne vprašat zakaj se mi je to zdel pametno narest. Tistih 100MB sem se znebila, in zdej je tak ko je.

Kaj bi pa rada mela zdej je pa to:

C: 20GB NTFS System (inštalirani Winsi)
D: 20GB za linux dat gor
E: 100GB za sproti
F: ostalo za backup

Se pravi prvo particijo mal raztegnt, da ne bo zmankal placa za programe, pol še eno sistemsko za linux, pol glavni storage in na koncu še backup. Ma to smisel?

Problem pa je, da s tem disk managerjem ne znam tega narest. Kadar shrinkam katero od particij mam pol unallocated space na desni, in ga ne morem dodat uni particiji na levi. A prav razumem? Kak nej se tega lotim?

Maja.

bluefish ::

Je katera od teh particij prazna?

maia ::

Hočeš rečt nej jih pobrišem, pustim samo c: in na novo nardim. OK, sam sem upala, da je kak enostavnejši način.

bluefish ::

No, če so prazne, potem je to nedvomno najlažji in najhitrejši način. Če pa imaš gor podatke, potem bo potrebno poseči po kakem bolj zmogljivem orodju, čeprav nekih čudežev ne pričakuj.

maia ::

Dobro, prepolne še niso, bom zgleda pobrisala.

Kaj pa moja predlagana konfiguracija, je OK? Da nardim to prav enkrat za vselej, sploh zdej ko vidim, da ni tak enostavno popravljat kasnej...

boogie_xlr ::

Pozor! Omejitev so štiri primarne particije na disk! Linux porabi že sam po seb 2-3, potem ti ostane za win samo ena.

bluefish ::

20GB za sistem se mi zdi malo, sploh pri kakem sodobnejšem operacijskem sistemu, in bi bilo dobro, da povečaš vsaj na 30GB.
Če boš le preizkušala Linux, potem bo 20GB več kot dovolj, lahko celo zmanjšaš na 15GB ali manj.
Ostalo je pa odvisno od podatkov in želja ter potreb.

maia ::

OK, sej placa je dost. Se pravi prvi dve bosta sistemski, recimo 30:20.
Linux je ideja, da bi postopoma več al manj popolnoma prešla nanjga.
Win7 mam RC, ki bo še pol leta delal, in načeloma mislim, da ne uporabljam ničesar, kar ne bi delal tud na linuxu, ampak mogoče bi vseeno navrtnarila kake winse za backup.
Zdej so me pa zmedle te primarne in 'extended' particije. Kako zdej to gre. In kako je s formatiranjem? Te ta druge za linux ne smem al kako?

ps. aja, in v roku dveh mesecev mislim kupit ssd in kopirat gor obe sistemski particiji. Bo to kul? Al bo boljš na novo inštalirat vse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maia ()

maia ::

Aja, še to: kej nej mam pagefile?
In ko bom za božička dobila SSD, a lahko prvi dve particiji prekopiram kar gor, al je boljš vse nanovo naložit?

bluefish ::

Zdej so me pa zmedle te primarne in 'extended' particije. Kako zdej to gre. In kako je s formatiranjem? Te ta druge za linux ne smem al kako?
Tako na kratko je primarna tista, kjer je nameščen sistem, ostalo pa je lahko extended. Prostora, ki ga boš dodelila Linuxu, ni potrebno formatirati, ker to naredi program samodejno ob namestitvi sistema - poleg root particije (sistem) ustvari še swap prostor (neke vrste page fajl in prostor za hibernacijo) in pa home particijo (uporabniške nastavitve in podatki).


ps. aja, in v roku dveh mesecev mislim kupit ssd in kopirat gor obe sistemski particiji. Bo to kul? Al bo boljš na novo inštalirat vse?
Bolje je vse skupaj namestiti na novo, čeprav tudi kopiranje particij ne bi škodilo.

Aja, še to: kej nej mam pagefile?
Če imaš dovolj RAM-a, potem ga lahko izklopiš, drugače pa je glede tega več teorij - za večino uporabnikov zadošča, da ga pustiš na primarni particiji (kjer je nameščen sistem), nekateri pa se odločijo za premik na "najhitrejšo" particijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

maia ::

Super, hvala za to!
Evo kaj sem zdej spacala:

Ni mi jasno, jao. Zakaj mi cd drive pravi, da je primarna particija. In kako sploh izbiraš a je primarna al extended? Ker jest rabim samo prvi dve, da sta primary al kako?

In kam nej bi dala swap (?) in home particije? S tem si me mal zmedu.. Pagefile sem dala na C: zdej. Mam 4GB RAMa. In ob originalnem nameščanju se je sam dal na D:, ne na C:, pitaj boga zakaj.

bluefish ::

Swap in home se tičeta potem linuxa in ti zaenkrat ni treba misliti o tem.
Pagefile lahko premakneš v sistemskih nastavitvah. Če pa ne delaš nič zahtevnejšega, pa ga mirne vesti lahko izklopiš.

maia ::

Juhej! Glihkar inštalirala Karmic Koalo, vse se mounta, vse se boota, vse štima!
(zaenkrat..)
Hvala blueFish (predvsem)!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik ne bootne w winse

Oddelek: Pomoč in nasveti
71252 (1166) StratOS
»

Linux nemogoče instalirat

Oddelek: Operacijski sistemi
412285 (1586) 416c6573a
»

winxp in particije

Oddelek: Operacijski sistemi
61038 (988) Alexius Heristalski
»

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

Oddelek: Operacijski sistemi
231768 (1496) dr.J
»

Zakaj ne morem narediti več kot štiri particije?

Oddelek: Pomoč in nasveti
81248 (1071) bastadu

Več podobnih tem