» »

PC za avdio produkcijo

PC za avdio produkcijo

Nubis ::

Hey,

čas je da zamenjam svojo ranjeno Athlon64 kišto, pa rabim kakšen nasvet glede opreme.

Ker gre za avdio produkcijo, bi rabil čim boljši CPU in RAM, grafične ne potrebujem (integrirana bo dovolj). Zvočno kartico že imam, eksterno (prek firewire). Fino bi bilo imet čim več USB slotov. Če kakorkoli pomaga, delal bom v Cubase-u. Budget: do €600.

V naprej hvala za nasvete... :)

LP
[MC]NubiS
  • spremenil: Nubis ()

klinker ::

Intel(R) Core™ i5 750 173,53EUR (Agt)
GIGABYTE, I5, LGA1156, I55P (GA-P55-UD4) 140,31 EUR (nakupi.net)
Mushkin PC3-12800 "High Performance" KIT 4096 MB 100,89EUR (Agt)
HD 4350 512MB DDR2 PCIE DVI/HDMI/LOW PROFILE 30,90 EUR (nakupi.net)
SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87 EUR (nakupi.net)
DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK 20,10 EUR (nakupi.net)
Napajalnik ATX 450W Corsair VX (CMPSU-450VXEU) 67,11 EUR (nakupi.net)
Antec Three Hundred 51,12EUR (AGT)

Skupaj: 632,83EUR

Okapi ::

Tole zgoraj je po mojem čisto mimo za avdio produkcijo.
1.) 120 EUR za ohišje in napajalnik je IMHO vsaj 50 EUR preveč.
2.) Matična je tudi overkill in bi lahko AFAIK dobil čisto spodobno, z vgrajeno grafiko, za recimo tam okoli 100 EUR.
3.) Manjka drugi disk, za backup (lahko v raid ali kako drugače).

O.

klinker ::

1.) Ce gledas malo na kvaliteto in tisino...kar se v avdio produkciji pocne...ni drago.
2.) Maticna je hrbtenica sistema...tu se ne kupuje najcenejsega crapa...poleg tega pa mi najdi plato z integrirano grafo na tem socketu...AMDja pa nikakor za
avdio produkcijo...preslabi nabori in kake USB naprave znajo dobro hecat vcasih,kar vem iz izkusenj.
3.) Jst uporabljam zunanjega za to. Sej ves....vcasih je lepo imet projekte na prenosljivem disku,ce gres v kak drugi studio se kaj stimat,itd

Pa en UPS bi se nabavu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Okapi ::

1.) Ce gledas malo na kvaliteto in tisino...kar se v avdio produkciji pocne...ni drago.
Budget ima do 600 EUR in druge stvari so IMHO pomembnejše. Drugi disk je lahko tudi zunanji, jasno, ampak mora še vedno v 600 EUR priti.

O.

Nubis ::

Hey,

hvala za nasvet. Kar se tiče tišine, budget je večji faktor, tako da to ni preveč pomembno. Matična, RAM, CPU & napajalnik mislim, da so primarnega pomena, kar se kvalitete tiče. Eksterni backup disk že imam.

Če ima še kdo kakšen predlog ali pogled na zgornji sistem, bi bil hvaležen. :)

LP
[MC]NubiS

dëych ::

Katero zvočno kartico imaš, če ni skrivnost?

LP

Nubis ::

Nič posebnega, M-Audio FireWire Audiophile.

http://www.soundonsound.com/sos/may04/a...

Bump

bump
[MC]NubiS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nubis ()

Nubis ::

bump!

končno.
[MC]NubiS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nubis ()

Naabo ::

Intel® Core™ i5 750 173,53EUR (Agt)
GIGABYTE, I5, LGA1156, I55P (GA-P55-UD4) 140,31 EUR (nakupi.net)
Mushkin PC3-12800 "High Performance" KIT 4096 MB 100,89EUR (Agt)
HD 4350 512MB DDR2 PCIE DVI/HDMI/LOW PROFILE 30,90 EUR (nakupi.net)
SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87 EUR (nakupi.net)
DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK 20,10 EUR (nakupi.net)
Napajalnik ATX 450W Corsair VX (CMPSU-450VXEU) 67,11 EUR (nakupi.net)
Antec Three Hundred 51,12EUR (AGT)

Skupaj: 632,83EUR

Če je budget omejen, lahko brez problema vzameš Gigabyte-ovo GA-P55M-UD2 matično ploščo, grafična je povsem dovolj, velik plus je, da ima pasivno hlajenje (en vir hrupa manj), disk bi se verjetno bolj splačal 1TB Samsung F3, pri ohišju bi se dalo še prišparati. Glede rama je pa tako, če uporabljaš 64bitni Cubase, potem bi bilo pametno razmisliti o 8GB. Če imaš skrekan Cubase, potem vem, da imaš 32bitno verzijo, torej imaš 4gb rama dovolj.

PS: Pozabil si napisati kakšen sistem boš fural. Moj predlog je vista 64 (mogoče celo win7, ampak osebnih izkušenj nimam-baje pa da je precej bolje, kot je bila vista ob izidu). Tudi če imaš 32bitni cubase priporočam da naložiš 64bitni OS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Naabo ()

Tomson ::

Prvo kot prvo sploh ni jasno v kakšni smeri se bo računalnik uporabljal.

Gre za obdelovanje audio materiala, mixanje, produkcijo?
Gre za pisanje glasbe v navezi z VST inštrumenti? Če da, se bo delalo z velikimi ali malimi knjižnicami?
Se bo uporabljal kot snemalni studio?

Brez teh informacij je brezveze govorit o tem kaj bi bilo pametno kupit ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Naabo ::

Tomson: verjetno imaš prav, vendar ko danes govorimo o produkciji, predvsem v domačem "bedroom" studiu, mislimo na vse zgoraj našteto. Vsak doma najprej začne z vst inštrumenti, te so lahko procesorsko zahtevni (virtual emulation), drugi bazirajo na samplih (ROMplers), slej ko prej bi vsak probal kakšen vokal posneti ali pa ima mogoče kakšen hardware synth, ki bi ga vklučil v produkcijo za bolj "analogen" zvok. Lahko pa skoraj zagotovo rečemo, da ne bo snemal celih orkestrov (kar nam kaže že zvočna kartica). Glede na to, da dela v cubasu, skoraj ne verjamem, da dela le obdelavo zvoka v njem (za to imamo druge namenske programe).
In glede na to, da je njegov budget zelo omejen, dvomim da gre za en profesionalni ali specializiran (za določena opravila) studio.

neres ::

Pomembno je vedet, ali bo delal dosti s sempli ali ne, torej ali bo uporabljal več GB velike knjižnice. Tako za izbiro količine RAMa, kot tudi za procesor. Baje so CPUji z integriranim memory kontrolerjem boljši za delo s sempli, se pravi tle bi bili v rahli prednosti AMDji in intelovi i5 in i7. Čeprav so tudi intelovi core2 na splošno bolj zmogljivi od AMDjev, sploh ko jih naviješ.

Ampak z i7 in i5 verjetno ne moreš falit. RAM pa se lahko dokupi kasneje.

Jaz vem da bi zase nabavil eno tiho ohišje (in tihe komponente), recimo kak Antec Solo. Če pa je treba šparat, potem se da prit skozi že z enim najbolj poceni ohišjem ali pa kakim rabljenim za 10EUR, brezveze sploh dajat več...

Naabo ::

V današnjem času, če delaš vse znotraj računalnika, boš slej ko prej kakšen projekt delal tudi z velikimi sampli...

Nubis ::

Hey,

vidim da se moram bolj zjasnit.

Gre za produkcijo z velikim številom VST-jev in delom s sampli (zato predidevam veliko obremenitev CPU-ja & RAM-a). Snemal s tem računalnikom ne bom (vokali, akustični inštrumenti ipd.), uporabljal pa bom hardware synthe (zato tudi zaželjeno čim večje število USB & FireWire vhodov).

Laufal bom zadevo na XP ali Win7, Vista odpade. Kolikor sem zasledil je zaenkrat Cubase 64bit še precej nestabilen (že 32bit ima kar nekaj problemov), tako da zaenkrat ostanem na 32.

Torej... gre za obdelovanje samplov, vse vrste VST-jev, ne bo del snemalnega studija. Standardni "in the box bedroom studio".

Hvala za odgovore.
[MC]NubiS

Tomson ::

To pomeni da ne potrebuješ tihega računalnika, kar je za snamalni studio pravzaprav najpomembnejše. Tu se že lahko nekaj prišpara in doda drugje.

Tudi sam svetujem delo v 32bitnem sistemu, ker kot si že sam ugotovil, bo preteklo še kar nekaj časa preden bo zadeva toliko stabilna in razširjena da se bo splačalo zamenjat.

Sicer sam raje kupim vsako komponento malo višje kvalitete, tudi pri ohišju sam ne šparam, sploh ko gre za namenski računalnik, v tem primeru za audio produkcijo, kjer želiš zmogljivost in zanesljivost, kar pa ne gre skupaj z "low budget", ampak dobro. Moj predlog je sledeč:

- OHIŠJE (katerokoli čimcenejše, so druge komponente bolj pomembne) - 30EUR
- NAPAJALNIK (Corsair 550W VX) - 80EUR
- OSN.PLOŠČA (ASUS P7P55D P55) - 135EUR
- PROCESOR (INTEL Core i7 860 2.80GHz 8MB BOX LGA1156) - 255EUR
- MEMORIJA (PATRIOT DDR3 3X2GB 1333MHz, VIPER 7-7-7-20) - 150EUR
- GRAFIČNA (RADEON HD 4650, 1GB) - 55EUR
- HDD (WD WD6401AALS 640GB) - 65EUR
- DVD-RW (PIONEER DVR-216DBK) - 25EUR

SKUPAJ: 795EUR

Vem da je več kot 600EUR, ampak sam, osebno, ne bi nikjer več šparal. Raje bi malo počakal če trenutno ni financ in potem nabavil takšno konfiguracijo. Zakaj?

Napajalnik napaja vse komponente. Naj bo kvaliteten in dovolj zmogljiv.
Osnovna plošča je pri stabilnosti sistema še kako pomembna.
Procesor, i7 na vsak način. Cenejšega ni.
Memorija, kljub 32 sistemu, zna Cubase pri VSTjih izkoristit več kot 4GB.
Grafika, ko je odprtih 20 ali več VSTjev, ki so grafično vsi detajlno izrisani in animirani, tudi grafična šteje.
HDD mora biti hiter in zanesljiv.

To je moje mnenje, kljub temu da se da prišparata še na matični, grafični, memoriji, napajalniku, itd. Moj nasvet: ne šparat za vsako ceno! :)

PS: Pa uspešen nakup!
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Naabo ::

Laufal bom zadevo na XP ali Win7, Vista odpade. Kolikor sem zasledil je zaenkrat Cubase 64bit še precej nestabilen (že 32bit ima kar nekaj problemov), tako da zaenkrat ostanem na 32.

Tole ne bo držalo. Sam program (64) deluje vredu, problem je, ker morajo 32bitni VSTji laufat preko VSTbridge-a, ki pa ne delueje stabilno, poleg tega potrebuje več procesorske moči zaradi konverzije (mimogrede, obstaja boljši pretvornik, JBridge, ki deluje precej bolje in stabilno). Jaz ti le iz osebnje izkušnje povem, da sem precej bolj zadovoljen z Visto x64 (že kakšno leto) kot z XPji x86. Stvar je definitivno bolj stabilna (ne duhan in sluha o kakšnih blue screenih).

Memorija, kljub 32 sistemu, zna Cubase pri VSTjih izkoristit več kot 4GB.

Tale trditev se mi zdi tudi iz trte zvita. Kako lahko uporablja program več fizičnega rama, kot ga sam OS podpira?

All 32bit OS's has a limit of 4gb of memory - adress space for PCI/E/USB bus and other stuff - leaving you with about 3.2-3.5gb of memory.

If you run a 64bit OS you can have up to 8tb of memory. All 32bit applications will get 4gb each - so if you run 32bit Cubase under a 64bit OS, Cubase will be able to use 4gb of memory.

6GB rama je torej v 32bitnem sistemu stran vržen denar. Če se sprehodiš po cuabse forumu, boš ugotovil (glede na izkušnje uporabnikov), da je trenutno najboljša opcija 32bit cubase na 64bitnem sistemu...

PS: Treba pa je še povedati, da obstaja tudi možnost, da kakšen 32bit vst ne bo deloval na 64bitnem OS (redke izjeme, a so)...

To je pa moje skromno mnenje, podano iz osebnih izkušnjah. Želim ti veselo nakupovanje in uživaj v produkciji ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Naabo ()

Nubis ::

Glede rama se zavedam 32/64bit OS situacije, tako da zaenkrat ostanem na 4GB. Nadgrajevanje rama je tako ali tako praktično najmanjši strošek.

Viste se močno izogibam zaradi slabih izkušenj pri nastopih v živo, za kar se ta sistem ne bo uporabljal. Bom preizkusil Visto in če se kje zatakne zamenjal na XP.

Finance so trenutno na dnu, tako da je že EUR600 žal praskanje po dnu soda. Ko bi le bili lokalni organizatorji eventov bolj ažurni glede plačevanja nastopov...


Še enkrat hvala za odgovore! :)

LP
[MC]NubiS

Naabo ::

Viste se močno izogibam zaradi slabih izkušenj pri nastopih v živo, za kar se ta sistem ne bo uporabljal. Bom preizkusil Visto in če se kje zatakne zamenjal na XP.


Mogoče se ti splača probat Win7, je bolj optimiziran OS (ComputerMusic 145: "Windows 7 finally appears to have addressed many of the problems of its predecessor and is more CPU efficient. We think that many users will ultimately switch to Windows 7 for its greater efficiency with multiprocessing"). Če se ne obnese, lahko še vedno presedlaš nazaj na XP :)

Glede na omejen budget pa predlagam, da sestaviš mašino bazirano na Core i5 (nekaj v stilu Klinkerjevega posta).

klinker ::

Jst sem probal 7co 64bit,pa ne dela kaj prevec dobro. Komplete5 od NI mi sesuje Live,cim dam skenirat VSTje,pa se ene par pluginov nekaj heca,tako da kar se
mene tice ni se to to in za produkcijo ostanem se na XPjih. Mogoce je tudi sam Live kriv in z Cubase dela kaj bolse,ma Cubase-a zal ne uporabljam,tako da ti ne
morem povedat. Sicer pa si vsekakor vzami par dni,za potestirat vse sisteme...na koncu izberes kar pac dela najbolse in veselo ustvarjas ;)
Drugace pa ce si bolj tako z kesom,niti ne kupuj novega PCja....se da z C2D/C2Q cisto spodobno delat in si komot sestavis kaj takega iz rabljenih komponent za
300-400EUR. Poznam marsikoga ki je profi in dela na takih kistah,pa jim cisto nic ne manjka...pa tudi jst za zdaj se shajam z mojim turionom X2,ceprav zadne case
se vedno bolj pogosto zatakne pri svoh CPUju ki ne sfolga vec vsega.

Tomson ::

....se da z C2D/C2Q cisto spodobno delat in si komot sestavis kaj takega iz rabljenih komponent za 300-400EUR.


Pred kakšnim mesecem sem delal produkcijo (MIX/MASTERING) za en glasbeni album. Na posameznem komadu je bilo tudi do 30 audio kanalov. Po dodanih vseh FXih za obdelavo posameznih kanalov, več kot polovico komadov nisem mogel predvajat, CPU na 100%. Sistem neodziven, itd.

Tako da odvisno kaj delaš, ampak mene noben ne prepriča da je računalnik v mojem podpisu dovolj zmogljiv za resno audio produkcijo, ker sem na lastni koži izkusil, kaj ga spravi na kolena.

Kot sem že predlagal, malo stisni, počakaj in si nabavi sistem, ki ga ne boš preklinjal ob velikih projektih.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
131860 (1305) jan01
»

Gaming mašina za 1000€

Oddelek: Kaj kupiti
181696 (1291) dzinks63
»

Prosim pomoč pri nakupu novega gaming računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
151400 (1102) klinker
»

Računalnik za 3d modeliranje ter grafično oblikovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
856811 (4798) glistovje
»

Bomo kr novga kupli :)

Oddelek: Kaj kupiti
201802 (1155) Lonsarg

Več podobnih tem