» »

Zajem VHS v računalnik

Zajem VHS v računalnik

pviran3 ::

Pozdrav!

Zajemam vhs kasete v računalnik prek winfast 2000xp expert, in sicer trenutno uporabljam winfast pvr2 software za zajem in mpeg2 z hudim bitratom.

Imam pa manjši problem, močne barve(rdeča, rumena...) so včasih ok, včasih pa se delajo gor vodoravne črte skozi celo npr rdečo barvo in potem cela rdeča utripa. Ostale barve in video je ok. Lahko priložim kak sample oz slikco.

Zanima me, če je to posledica pretvorbe interlaca v progressive, ker se zajema samo z 25fps, ali je kje drugje keč. Resolucijo imam kar na 768x576 - do konca, ostale niso pravilne v razmerju.

Ima kdo kake izkušnje in a bi zajem s 30fps rešil problem.
S kakim software zajemate video? npr 640x480x30fps čimbolj, ker encode pride kasneje. Ni nujno da je free.

Na to temo je že veliko napisanega, sam so stari članki...

Hvala in LP

gumby ::

VHS je že 10 let mrtev, torej bodo stari članki tudi uporabni ;)
my brain hurts

pviran3 ::

Ampak so software, hardware, driverji, codeci... tut zastareli.

kar z zdejšnjim računalnikom ven spraviš je neprimerljivo s prejšnjimi zmazki :)

gumby ::

Princip je enak - torej hiter kodek z minimalno kompresijo za zajem.
Razne filtre in efekte boš že naknadno spustil skoz...
my brain hurts

pviran3 ::

Sejsej, to jz že vse vem in imam končan produkt, ni mi jasno samo kaj je s črtami na močnih barvah(rdeča rumena...)
Moje mnenje je, da sem zajemal z premočno resolucijo 768x576, kar je 2x več kot VHS 352, in bi to lahko delalo probleme.
Sample slike (bmp 1.68mb)
KLIK

gumby ::

Takih motenj se ne boš rešil, lahko jih edino zmanjšaš s filtri. Prav tako lahko malo zmanjšaš rdečo komponento, če je premočna.
Sicer pa najprej interlace odpravi, ta je najbolj problematičen...
my brain hurts

pviran3 ::

Glede interlace nimam kej dost možnosti, program od winfasta zajema progressive sliko s 25fps, slika je drugač super, nč da bi se črte pojavljale, edino te močne barve ga matrajo. Sicer lahko z drsnikom Saturation znižam te močne barve vse do črno-bele že pri zajemu.

Kater program za zajem pa bi lahko uporabil, da bi imel polno kontrolo nad resolucijo, fpsji in tudi kvaliteto zvoka? Sam ne virtualDub, k je prezakompliciran, bi rabu 1 teden testirat, da bi pravo formulo odkril. Za kaj drugega pa se priporočam...

Glede barv sem priklopil tudi novejši rekorder in te barve naredi še bolj močne, je pa očitno to to, kar dobi kartica iz rekorderja, ker je v več programih ista slika.

gumby ::

VirtualDub ni nič kompliciran, ravno nasprotno. Malce špartanski, ampak učinkovit program :)

Kakšen 1-click-wonder program boš težko našel, sploh za tvoj problem... se boš moral pač poigrat in sprobat različne nastavitve.
my brain hurts

pviran3 ::

No špartanski je :D
Ne iščem 1 click program, ampak tazga bolj preglednega:)

marS ::

tista rumena črta mislim da je problem starosti traka in glave videorekorderja. ne verjamem da boš lahko kaj popravil. Edino res s kakimi filtri.

hja, mogoče se da popravit če imaš kak boljši videorekorder - včasih smo to reševali tko da smo mal glavo videorekorderja premaknili - amorfne glave so se izrabljale in če si ji nastavil malenkostno drugačen kot je bila slika boljša (ali pa si lahk vse zajebal če bolj....)
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: marS ()

pviran3 ::

Hehe, ne tist rumen me ne moti, moja težava so vodoravne črne na yugotu (rdeča barva) :D

Bolj bi blo vidno iz par sekundnega sampla, te vodoravne črte pol utripajo.

Še vedno iščem kak pameten software za zajem :)
Pinnacle 14 očitno ne podpira več analognih tv kartic :(

gumby ::

Vodoravne črte so posledica interlace-a... malo se poigraj z deinterlace filtrom
my brain hurts

pviran3 ::

ja sam problem je da je vsa slika vredu, edino na teh močnih barvah se to pojavlja. Ugotovil sem še neki, če film na rekorderju dam na pavzo, slika stoji namir(vsaj vidnega premikanja ni) in te črte trzajo gor na sliki, tko mal na random, tudi časovno res kr neki:|

Sem tudi virtualdub odpru in karkol klikam tega noče odpravit, sploh pa neznam nastavt 30fps snemanje, na pal-b je fiksen 25:8)

DareKri ::

V Winfast PVR2 lahko nastavljaš progressive/interlace, velikost slike(4 formate) itd...
Pojdi na nastavitve in tam, kjer so profili za zajem, klikni na "Add". Naredil ti bo kopijo profila, ki si ga imel pred tem izbranega, sedaj pa lahko spreminjaš in npr. nastaviš na 352x288 in interlace (tudi 4 različni načini).

pviran3 ::

Hm, a je intelaced video bolje interlaced zajemat?
Progressive slika je res huda, mal programov nardi tako dobro naknadno po filtrih.

DareKri ::

Tukaj sem pa mrzel. Jaz tudi uporabljam kar default nastavitev na progressive in sem zadovoljen. Za dodatno razlago ti bo moral pomagat kdo, ki se na te reči bolj spozna.

pviran3 ::

Prišel sem do še ene ugotovitve, možno je, da je za vse skupaj kriv rekorder, drug rekorder, ki je 10 let novejši, teh črt ne dela oz so zlo slabo vidne, res se moraš pomatrat. Očitno so 3 možnosti zakaj:
-Staremu se meša in pač dela te črte
-Nov je tko dober in popravi črte in nardi lepo sliko in močnejše barve (močne barve pa spet niso dobre, recmo imaš rdeč grm cvetov, slika bo pa rdeč flek na videu)(star tut nardi flek, samo z manj kontrasta)
-Nov rekorder video bere mal "pod kotom", kar sliko popravi, je pa tudi audio na novem rekorderju bolj tišji in slabše kvalitete, očitno je kaseta navajena na rekorder s katerim je bila posneta.

Moram mal raziskat, kako rekorder bere barve. Glave sem že prepucal, to neb smel bit problem.

pviran3 ::

Zadevo sem zlo elegantno rešil, da sem Video Quality level prestavil na 0. Pomeni da mpeg2 stiska zlo špartansko, naredi večje kvadratke, kar skrije črte :D Slika je mal bl zrnasta, samo črt se pa skoraj več ne vidi :)

Še zanimivost: Nov rekorder tega ne dela, stari pa vsi povrsti.

Hvala za pomoč :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalizacija VHS kaset

Oddelek: Zvok in slika
388551 (7281) dottor
»

VirtualDub za začetnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5814927 (8333) Revenant
»

TV tunerji (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
507311 (5378) Tiash
»

Deinterlace pri zajemanju videa

Oddelek: Zvok in slika
212164 (1693) AtaStrumf
»

Progressive vs. Interlaced MPEG2 kodiranje

Oddelek: Zvok in slika
51933 (1860) SasoS

Več podobnih tem