» »

Katero pivo imate najrajši?

Katero pivo imate najrajši?

Temo vidijo: vsi
««
18 / 40
»»

echo ::

Okapi se je odločil, da se bo posvetil single malt-om in bo uporabljal pivo samo za opijanje.
S tem ni nič narobe! Nemogoče je biti poznavalec na vseh področjih.

Nekaterim pa viski ne diši in raje raziskujejo svet piva. Jaz imam rad oboje.

Mene recimo zmoti, ko nekdo trdi, da je Union zanič, Laško pa najboljše pivo na svetu.
Kot da bi rekel, da je Polo kanta, Škoda pa najboljši avto na svetu - itak je isti Šrot/šrot :)

Okapi ::

Saj s single malti je v resnici čisto isto, samo ponudba je malo manjša kot pri pirih. Jaz sem svoja 2-3 favorita že odkril in nove viskije poskušam samo še občasno (recimo junija sem z Irske prinesel Connemaro, da vidim, kakšen je edini irski "škotski" viski), oziroma ko sem pri kakšnem ljubitelju viskijev na obisku.

Highland Park je najboljši in ne vem, zakaj bi doma pil vsak večer nekaj drugega, in vedno znova ugotavljal, da je Highland Park boljši.;) Za popestritev, da ni ravno vsak večer isto, pa Balvenie Double Wood.

O.

mn ::

Okapi je izjavil:

Saj s single malti je v resnici čisto isto, samo ponudba je malo manjša kot pri pirih. Jaz sem svoja 2-3 favorita že odkril in nove viskije poskušam samo še občasno (recimo junija sem z Irske prinesel Connemaro, da vidim, kakšen je edini irski "škotski" viski), oziroma ko sem pri kakšnem ljubitelju viskijev na obisku.

Highland Park je najboljši in ne vem, zakaj bi doma pil vsak večer nekaj drugega, in vedno znova ugotavljal, da je Highland Park boljši.;) Za popestritev, da ni ravno vsak večer isto, pa Balvenie Double Wood.

O.


Dobiš ta dva viskija kje v Sloveniji?

Okapi ::

Dobiš, recimo v Leclercu in Maximarketu ju imajo običajno.

GGGGG ::

Highland Park je najboljši in ne vem, zakaj bi doma pil vsak večer nekaj drugega, in vedno znova ugotavljal, da je Highland Park boljši.


Joj, kak snob si. Zakaj ne piješ rajš viskija iz hoferja?

Okapi ::

Še en, ki ne zna brati.;((
Nikjer nisem napisal, da je kaj narobe, če piješ dražje pivo (ali viski), ker ti je pač bolj všeč. Narobe je kvečjemu, če misliš, da ker je nekaj dražje, je boljše (zelo pogosta napaka).

Drugače pa, če si ne moreš privoščit Highland Parka (in jasno mi je, da si ga marsikdo ne more privoščit, vsaj ne za vsak dan), priporočam 18-letni Blackstone iz Hoferja - za 18 evrov pri nas ne moreš dobiti boljšega single malta. Ampak je treba pazit, ker zadnje čase so na polici pomešani 12- in 18-letni za isto ceno.

O.

Vajenc ::

Okapi je izjavil:

Ampak je treba pazit, ker zadnje čase so na polici pomešani 12- in 18-letni za isto ceno.

O.

Verjetno sta oba od lani ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

thramos ::

V Sir Williamsu imajo trenutno Punk IPA od Brew dog na pipci.

BigD ::

Zanima me kako dobit kozarce za pivo všeč so mi od Uniona 0,5l, samo mi je kelnerca rekla da dobi od potnika, je mogoče njih kontaktirat?

MadMicka ::

Dobiš jih v union trgovini, zraven pivovarne Union v Ljubljani. Spotoma se ti splača kupiti še kako gajbo piva. Poguglaj.

BigD ::

MadMicka je izjavil:

Dobiš jih v union trgovini, zraven pivovarne Union v Ljubljani. Spotoma se ti splača kupiti še kako gajbo piva. Poguglaj.


Hvala Micka ;)

m0LN4r ::

A je kdo že probal 2.5L Ožujsko Višnja? Men se zdi fenomenalno za partydrive drink in za punce.

Pa se še komu zdi, da so MALT istega okusa kot ORA ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mihec87 ::

Zadnjič probal od bevog-kramah, ter temno

Kramah se mi je sploh dopadel ker ima lepo sadno noto ob enem je pa še vedno konkretno pivo...
Temno pa tudi lepo po dimljeno in pražen, mislim da je bil ond..

Mi je žal da nisem še ostalih...

Drugače pa v kleti v fermentorju čaka st.peters ruby red ale potem pa cream stout....

radmannsdorf ::

m0LN4r je izjavil:

A je kdo že probal 2.5L Ožujsko Višnja? Men se zdi fenomenalno za partydrive drink in za punce.

Pa se še komu zdi, da so MALT istega okusa kot ORA ?

jaz sem zadnje čase postal obseden z maltom, ker lahko vozim brez skrbi:) kupujem pa ananas in jagoda v 99%, jabolko skoraj nikoli.
drugač pa najboljša pijača na svetu je ORA Exotic oz. bivši Swing exotic, Deit exotic. Njama!
No zdej grem pa na en mercator pir :> Drugače pa prisegam na originalno Stello Artois ....njama krat 2!

marS ::

haha :)) tele bire z okusi me spominjajo na tekočine z okusi za e-cigarete...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

driver_x ::

Jaz imam od pirov z okusi najraje Guinessa. Tistih brez okusa (union, laško, ...) pa ne pijem.

zrataj4201 ::

radmannsdorf je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

A je kdo že probal 2.5L Ožujsko Višnja? Men se zdi fenomenalno za partydrive drink in za punce.

Pa se še komu zdi, da so MALT istega okusa kot ORA ?

jaz sem zadnje čase postal obseden z maltom, ker lahko vozim brez skrbi:) kupujem pa ananas in jagoda v 99%, jabolko skoraj nikoli.
drugač pa najboljša pijača na svetu je ORA Exotic oz. bivši Swing exotic, Deit exotic. Njama!
No zdej grem pa na en mercator pir :> Drugače pa prisegam na originalno Stello Artois ....njama krat 2!



Stela Artois proizvaja pivo po instant metodi.Skuhajo koncentrat, potem pa mešajo z vodo.Zanimivo, da ti je takšno pivo všeč.

echo je izjavil:

Okapi se je odločil, da se bo posvetil single malt-om in bo uporabljal pivo samo za opijanje.
S tem ni nič narobe! Nemogoče je biti poznavalec na vseh področjih.

Nekaterim pa viski ne diši in raje raziskujejo svet piva. Jaz imam rad oboje.

Mene recimo zmoti, ko nekdo trdi, da je Union zanič, Laško pa najboljše pivo na svetu.
Kot da bi rekel, da je Polo kanta, Škoda pa najboljši avto na svetu - itak je isti Šrot/šrot :)



Tako Laško kot Union sta ŠE piva varjena tradicionalno.Večina jih je že na instant tehnologiji.Gre za različna po okusu produkta, zato je pač odvisno od okusa. Zagotovo in potrjeno pa drži, da po Unionu ali Laškem boli glava drži samo takrat(če seveda), ko ga plačamo sami.Vse kar nam podarijo, pa zanimivo sploh glava ne boli???!

Zgodovina sprememb…

Margecan ::

danes dobim lepo pošiljko različnih piv iz spletne trgovine pivoljub....vam poročam ko dobim :)

Konlov ::

Margecan je izjavil:

danes dobim lepo pošiljko različnih piv iz spletne trgovine pivoljub....vam poročam ko dobim :)

Pa še cene dodaj...:'(

GGGGG ::

driver_x je izjavil:

Jaz imam od pirov z okusi najraje Guinessa. Tistih brez okusa (union, laško, ...) pa ne pijem.


Guiness pivo z okusom? Je res, da ima malo več okusa kot tipični lagerji, ampak Guiness nima nobenih dodatkov. Slad, hmelj, voda, kvas.

DicKK, poročaj, kaj boš nabavil. Jaz se vsake toliko ustavim pri njih ali v Celju pa nabavim sixpack ali dva različnih, da sprobam. Sicer pa imam trenutno stekleničenih že 7 vrst svojega, pa 3 polne fermentorje. Izbira večja kot v lokalnih gostilnah :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

driver_x ::

iKst, ja vem glede okusa. Tistih piv z raznimi dodatki pa ne pijem, kakor tudi piva ne mešam s cedevito (radler).

Kakšno pivo pa variš? Ali je postopek kompliciran in ali je tako pivo potem dobro?

GGGGG ::

Trenutno imam v steklenicah:
- oatmeal stout
- porter
- 3x india pale ale (različni kombinaciji slada in hmelja)
- 2x pale ale oz. extra special bitter

V fermentorjih pa trenutno še Pumpkin ale (bučka + začimbe), pilsner, en močnejši irish red ale (6,5%) in en švoh irish red ale (4,5%).

Aja, pa še nekaj pšeničnega mi je ostalo :)

Postopek je pa tipičen primer "easy to learn, hard to master" zadeve. Že na začetku lahko zvariš povsem solidno pivo iz ekstrakta na štedilniku v kuhinji, samo slediš preprostemu receptu. Vse kar rabiš od opreme je neka posoda za fermentacijo, sicer pa lahko uporabiš en malo večji lonec in to je to. Nastane lahko nek stout, ki boš z lahkoto pil namesto Guinnessa.

Ko to narediš parkrat, pa lahko začneš z "all grain" metodo, pri kateri narediš pivo iz slada. Tukaj imaš pa potem milijon enih spremenljivk (dobesedno, kombinacij je ogromno). Od tega katero kombinacijo slada boš uporabil, kako fino je zmlet slad, do temperature drozganja (namakanje slada v vroči vodi, pri katerem se škrob pretvarja v enostavnejše sladkorje, spet miljon kombinacij), do točnega časa hmeljenja, hitrosti hlajenja pivine in potem dela s kvasovkami, ki je spet zelo obsežno poglavje samo zase... Skratka, hobi pri katerem lahko hitro padeš ZELO globoko :)

Samo primer. Če uporabiš iste sestavine in isti kvas (od vsaj 100 vrst, ki so na voljo), ampak fermentiraš pri npr. 5 stopinj celzija različnih temperaturah, lahko nastane pivo s povsem različnim profilom okusa.

Margecan ::

Naročil sem naslednje

Flying dog-ameriško pivo 2,48€
Fuller's 1845 angleško pivo 2,53€
Brewdog libertine škotsko pivo 2,68€
Belhaven twisted škotsko pivo 1,68€
Innovation angleško pivo 1,99€
Andecher nemško pivo 2,03€
Grimbergen dubbel belgijsko pivo 2,02€

Zaenkrat probal samo flying dog meni osebo pregrenko:/

katera piva priporočate ki niso preveč grenka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Margecan ()

GGGGG ::

Verjetno si vzel american pale ale od Flying doga (glede na ceno in opis). Je malo bolj hmeljeno pivo, ampak nič posebnega v smislu grenkobe za ta stil. Tak tipičen ameriški pale ale z značilno aromo Cascade hmelja. Grenkobe in arome hmelja se hitro navadiš, in potem iščeš vedno "močnejše" verzije :) Je pa na začetku mogoče res okus malo preveč intenziven.

thramos ::

Doggie Style? Za pivca Uniona verjetno res močnejši okus, ampak kot je napisal iKst v svetu piva nič posebno nenavadnega. No, meni je bilo zelo všeč že prvič in je odgovorno za osebno revolucijo v okušanju. :))

Če te že na začetku odbija izrazita grenkoba, potem se ti morda splača raziskovat v drugo smer, kot so ameriški alei oz. IPA-ji. Ti mogoče v zadnjem času že pretiravajo za ceno drugih okusov.

Margecan ::

ja nisem navajen takih piv,ker sem drugač vedno pil kakšen laško ali kaj podobniga

danes pri kosilu si pa bom privoščil Belhaven twisted pa da vidimo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Margecan ()

GGGGG ::

Tale Belhaven je IPA (India pale ale), kar je načeloma še bolj hmeljena in močnejša verzija pale ale, kot je Doggie style. To pomeni, da bo verjetno še več grenkobe in še več arome in okusa hmelja.

Sicer tega še nisem pil, pišem samo glede ne opis in stil piva. Drugače mi je pa njihov wee heavy precej všeč, ampak je spet čisto drug stil.

Margecan ::

kakšno pivo še priporočaš,ker vidim da veš kar precej :)

Smurf ::

Jaz bi ti za kosilo od zgoraj nastetih priporocal 1845 od Fullerja, ki je dokaj prijazen za nekoga, bolj na zacetku poti.

GGGGG ::

Stvar okusa :) Meni so recimo pale alei in IPA zelo všeč, čeprav so mogoče res precej drugačni od naših lagerjev in na začetku delujejo precej grenko. Pa razni stouti in porterji tudi. Sicer je pa res odvisno od tega, kaj tebi paše.

Jaz delam podobno kot ti. Grem v pivoljuba ali v kakšno trgovino, kjer imajo dosti izbire in kupim več različnih pirov, pa potem malo probavam in spoznavam.

Margecan ::

ja sem res čisto na začetku kajti včeraj sem res prvič poskusil takšen pir saj pravim drugač sem vedno pil laško,union...včeraj je mati glih prnesla deep iz lidla heh cela gajba pride 12€ jaz pa sem za 7 pirov dal 22€ fotra je mislo da sem nor :D

Ejsi_Disi ::

Kaj pa kakšni bitter piri?
Rock n' roll ain't noise pollution!

driver_x ::

GGGGG je izjavil:

Verjetno si vzel american pale ale od Flying doga (glede na ceno in opis). Je malo bolj hmeljeno pivo, ampak nič posebnega v smislu grenkobe za ta stil. Tak tipičen ameriški pale ale z značilno aromo Cascade hmelja. Grenkobe in arome hmelja se hitro navadiš, in potem iščeš vedno "močnejše" verzije :) Je pa na začetku mogoče res okus malo preveč intenziven.


Ko sem to prebral, sem si takoj še sam naročil, zraven pa še 1845, Trooperja, Double Chocolate Stout ter še nekaj drugih.

Margecan ::

sammy napiši kaj si naročil :)

driver_x ::

Poročam, ko dobim.

driver_x ::

Pri kakšnih temperaturah najraje pijete pivo?

Sam sem nekako prišel do tega, da mi najbolje ustreza 12 stopinj, ker ni pretoplo (topla piva so mi z izjemo kakšneg stouta blazno zamič), ker so še dobro izraženi okusi in ker ni prehladno. Predvsem poleti mi ni prijetno piti prehladnih napitkov.

Smurf ::

Odvisno od tipa.

Najhladneje lagerje (6-9°C), potem Ale (kaksno stopinjo ali dve vec), najman pa stouti, ki so lahko tudi tam pri 13-14°C. Najbolj vazno je, da jih ne pijas ledeno hladne, da ne unicis okusa.

Margecan ::

meni pa vedno paše dobro ohlajen pir :)

BorutO ::

Unionov Radler Grenivko ... Drugače pa dolga leta pred tem Union.

zrataj4201 ::

Če boš pivo poskusil pri 20-22 stopinjah, boš hitro ugotovil kvaliteto brez nekega znanja.Pri tej temperaturi ti vsekakor nobeno ne bo všeč, vendar tisto, ki ti bo odvratno je zagotovo slabše kvalitete, glede surovine, slajenja ali pa z kup dodatki.Tako se testira pivo za začetnike.
Samo slajenje je precej zahteven postopek in rezultat je odvisen od 1 stopinje natančno.Seveda v pripravi doma je to manj pomembno a pri popitju večje količine, se lahko pojavijo težave, kot je npr glavobol.
Vsekakor podpiram vsako proizvodnjo piva doma, me pa zanimajo vače domače pivovarne, mislim slike.Jaz svojo izdelujem zelo počasi in bo sestavljena (verjetno) iz 5 posod.Največ težav imam z mlinom, kjer ne najdem primernega.Enostavno mletje praviloma ni primerno za pivovarstvo, saj je rezultat zelo neučinkovit-neekonomičen.Zrno slada mora stisniti da poči, ne pa da ga enostavno razreže. Svije slike bom objavil, ko bo končano in sicer po postopku same gradnje.Me pa zanima vača oprema in slike vaše opreme.
LP

Margecan je izjavil:

meni pa vedno paše dobro ohlajen pir :)



Večina vseh tudi slabih pivov je precej pitnih, ko so precej ohlajeni.Hladna temperatura prekrije skoraj vse.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Jaz pri opremi ne kompliciram. Delam po postopku BIAB (brew in a bag) v domači kuhinji.

Za drozganje uporabljam tekstilno vrečko za pranje perila (zelo fina mrežica) in 40 literski lonec. Imam tudi hladilno torbo, ki jo občasno uporabljam v kombinaciji z vrečko. Še testiram, kaj je boljše.

Za vretje uporabljam isti 40 literski lonec. Fermentorjev imam kar nekaj. 2x plastična soda s pipico, 2 manjša steklena 5 literska za manjše, testne batche (razdelim 4 litrov v vsakega in lahko testiram različen kvas, dry hoping itd), eno plastično 20 litersko kantico, pa še kaj bi se našlo verjetno. Eno 15 litersko stekleno pletenko sem pred kratkim razbil, ko sem jo čistil :(

Z BIAB metodo lahko precej natančno nadzoruješ temperature in domača kuhinja povsem zadošča za batche do kakšnih 20, 25 litrov. Postavljanje večjega sistema zame ne pride v poštev, ker običajno delam okoli 12 do 15 literske batche.

Kar se tiče mlina, je pa odvisno od načina drozganja. Jaz meljem v kavnem mlinčku in blenderju. Za BIAB lahko zmeljem zelo na fino, ker mi nalogo filtra opravlja vrečka. Na ta način tudi dvignem efektivnost.

Če ne uporabljaš vrečke, pa moraš zmleti ravno prav, kot si napisal, ker morajo lupine zrnja filtrirati pivino. Če je zmleto preveč na fino, se ti sistem zamaši, če je zmleto premalo, konverzija škroba v enostavne sladkorje ni popolna. V tem primeru je edino smiselno investirati tistih cca. 100 do 150 eur v mlin za slad (išči "malt mill" na amazonu" ali poišči na mojepivo.si).

Edit: še glede hlajenja po vretju. Do zdaj sem večinoma uporabljal ledeno kopel. Lonec sem postavil v ledeno hladno vodo, sproti zalival s svežo hladno vodo in mešal.

Prejšnji teden sem prvič poskusil "no chill" metodo. Skoraj vrelo pivino vliješ direktno v fermentor in pustiš, da se ohladi lepo počasi, sama od sebe. Jaz sem dal zadevo čez noč na teraso in drug dan lepo dodal kvasovke. Po enem tednu pivo napreduje po pričakovanjih. Primarna fermentacija je končana, okužbe ni zaznati. Sploh zdaj, ko so temperature zunaj malo nižje se bom držal te metode in tako eliminiral korak prisilnega hlajenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

BigD ::

Moram rečt da mi je temen Kozel fantastičen!
Im hooked, sam je cena v merc 1,3evra, ni glih za vsak dan...

Konlov ::

A veste, da ima županski kandidat na Trzinski industrijski coni pivo po 4€. Taiste v mestih dobiš po 2,2€ do 2,5€.

driver_x ::

thramos je izjavil:

Doggie Style? Za pivca Uniona verjetno res močnejši okus, ampak kot je napisal iKst v svetu piva nič posebno nenavadnega. No, meni je bilo zelo všeč že prvič in je odgovorno za osebno revolucijo v okušanju. :))

Če te že na začetku odbija izrazita grenkoba, potem se ti morda splača raziskovat v drugo smer, kot so ameriški alei oz. IPA-ji. Ti mogoče v zadnjem času že pretiravajo za ceno drugih okusov.


Doggie Style je meni fenomenalen. Jutri grem po cel zaboj.

thramos ::

Podoben, z kar nekaj več okusa in pa presenetljivo malo alkohola je npr. Citra. Pa še recimo njegov večji brat, Green Devil IPA.

Smurf ::

thramos je izjavil:

Podoben, z kar nekaj več okusa in pa presenetljivo malo alkohola je npr. Citra. Pa še recimo njegov večji brat, Green Devil IPA.

Tem ob bok bi postavil se Jaipurja. So pa vsi na moji fav. listi.

echo ::

Men je bil pa Jaipur najboljši, najbolj prijetne grenkobe.
Uff, pa neki dobrga za pojest poleg, sploh razne jedi s knedli pa kosom črnega kruha zmagajo.

Limona ::

GGGGG je izjavil:

driver_x je izjavil:

Jaz imam od pirov z okusi najraje Guinessa. Tistih brez okusa (union, laško, ...) pa ne pijem.


Guiness pivo z okusom? Je res, da ima malo več okusa kot tipični lagerji, ampak Guiness nima nobenih dodatkov. Slad, hmelj, voda, kvas.

DicKK, poročaj, kaj boš nabavil. Jaz se vsake toliko ustavim pri njih ali v Celju pa nabavim sixpack ali dva različnih, da sprobam. Sicer pa imam trenutno stekleničenih že 7 vrst svojega, pa 3 polne fermentorje. Izbira večja kot v lokalnih gostilnah :)


guiness je dark ale, ne lager

GGGGG ::

Guinness je stout, če smo natančni. Tisto o okusu ni letelo na stil, ampak na primerjavo s pivom, ki jih pozna večina ljudi (laško, union, heineken).

thramos ::

Danes in jutri je v Lj http://odprtakuhna.si/prvi-pivo-burger-...

Degustirali in izbirali bomo med bogato ponudbo različnih vrst slovenskih in tujih piv, čutili vonja in okusa pa bosta pozornost namenili tudi burgerjem.
««
18 / 40
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika piva v Hoferju in drugim trgovinam. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
796574 (2973) marS
»

Pivo

Oddelek: Loža
325973 (759) Egidij88
»

Male pivovarnice

Oddelek: Loža
312459 (1357) marvin42
»

Cene piva skočile v nebo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
23149869 (31873) SonoR
»

Najljubse pivo in cigareti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15218725 (10815) BCSman

Več podobnih tem