» »

Izšel Ubuntu 9.10

MrStein ::

Kaj pa LDM ?

(to je MS/Win particijski sistem, ki ga niti Windows sam ne podpira 100% ;))

Sicer a ne vem kaj eni vztrajajo z argumentom "meni se ni zgodilo".
Pojd na launchpad, pa boš videl na tisoče bugiv, ki se tebi niso zgodili, pa so vseeno čisto resnični.

Razen tega je to ena prvih distribucij z grub2 in ni čudno, da so težave.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Elyon8472 ::

Hoj

Najprej hvala vsem za pomoc,...sicer zadeve nisem uspesno popravil, tako da me zaenkrat zanima naslednje. Kaj se bo zgodilo ce Ubuntu dam dol? Ali mi bo boot file pustil oz. ali bom po odstranitvi normalno lahko sel v windowse ali ne. Ker vsa stvar ki je moteca tle je ta, da na uvodni strani ni nic pisalo o tem problemu in je celo pisalo da z Wubi se pa da to super krasno instalirat...in da ne boste razumel narobe, sej se je, tudi OS se mi ne zdi slab, dalec od tega, vendar res ne potrebujem trepetanja po vsakem bootu, ali se mi bo zadeva nalozila ali ne. Zdej na operacijske sisteme se res ne spoznam, samo nekdo je omenil da je to tezava ki Ubuntuje ze dalj casa pesti in je potem malce nerodno da stvar ne funkcionira, razen ce se tile boot loaderji tako razlikujej. Sej pravim vse super fino fajn, ampak si ne morem privoscit da nekoc ne pridem v windowse. Drugace pa vse pohvale fantom ki te zadeve spravljajo v kup in tistim ki se trudite pomagat.

Torej rabim samo vedet ali mi bo odstranitev Ubuntuja pustila kaksne posledice ali ne

LP

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Elyon8472, pa si probal komandi bootrec /fixboot, ter bootrec /fixmbr z Windows repair diskom, tm zbereš, ko imaš repair opcije Command line in notri obe vpišeš.

Te dve komandi sta meni delovali, že vsak 10krat, ko se povozi bootloader od windowsov.

Seveda, če boš uporabil ti dve komandi potem ne dobiš več dostopa do linux, ker windows spet povozi, ampak sej potem pa pač samo ročno zbrišeše file od linuxa.

Če ti je Wubi instaler, to zadevo napol pokvaril jaz ne bi zaupal Wubi uninstalerrju, za odstranjevat linux, čeprav v teoriji, bi moral povrniti prvotno stanje.

Jaz bi raje naložil še enkrat Ubuntu z DVDja in ne znotraj windowsov, mogoče pa bo una inštalacija prov naredila, da boš imel dual boot, samo, če boš šel to delat, se moraš spoznat na particije, da ne boš res kaj zbrisal..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Elyon8472 ::

Hmm...@Azgard Okej, na koncu res lahko probam s tema ukazoma. A je to vedno tko med tema dvema OS da tist ki se zazene prepise obstojeci bootloader in obratno oz. al samo Ubuntu potem ko se zazene prepise booloader da ga Winsi ne prepoznajo...in ce to tko dela zakaj tako dela. Aha, pa se eno uprasanje. Na zacetku ko pridem v menimi ponudi Windows 7 in Ubuntu. Ce izberem Window 7, gre pac v winse, ce pa izberem Ubuntu imam pa na razpolago Ubuntu generic..., Ubuntu generic nek recovery mode, debug mode al neki podobnega (se ne spomnem) in pa zadnji kjer pise Window7 /dev...(spet ne vem tocno. Ce rabite tocni, povejte, bom pogledal). No in zanima me kaj iam veze ta tazadnja izbira, ker ce jo izberem me samo vrze na prejsni meni oz. na zacetno izbiro med Winsi in Ubuntujem

poweroff ::

Zdej na operacijske sisteme se res ne spoznam, samo nekdo je omenil da je to tezava ki Ubuntuje ze dalj casa pesti in je potem malce nerodno da stvar ne funkcionira, razen ce se tile boot loaderji tako razlikujejo


Problem je v tem, da je Ubuntu do sedaj uporabljal boot loader Grub. Sedaj pa so prešli na Grub2. Ki naj bi bil boljši, itd. je pa še premalo preizkušen.
sudo poweroff

BigWhale ::

BigWhale: A pa je kateri izmed teh sistemov uporabljal Win7 GPT shemo (tisto ko ustvari 100MB particijo na začetku z boot loaderjem)?


True, tega ni bilo. Ampak Linux kernel in Grub2 sta ze oba GPT aware in znata delati z GPT particijami.

Problem je v tem, da je Ubuntu do sedaj uporabljal boot loader Grub. Sedaj pa so prešli na Grub2. Ki naj bi bil boljši, itd. je pa še premalo preizkušen.


Ce vsaj integracija GRUB2 ne bi bila tako zelo trapasta v Ubuntuju, bi bila stvar precej lepsa. hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Lonsarg ::

@Elyone
Ja samo en bootloader je lahko na vrhu diska(MBR) zato vsak operacijski prepiše drugega ne more drugače. Sam linux v svoj bootloader da še možnost izbire windowsov, medtem, ko windows ne zazna(noče zanzat) linuxa. Tak da za dual boot je edino Linuxov BootLoader dober.
Tiste ostale možnosti pri linuxu niso nič posebaj, nekaj takega kot če F8 pritiskaš pri windows, ko se razne varni zagon itd možnosti pojavijo.


Grub2 pa torej nima nobene prednosti sploh?

MrStein ::

Azgard:
Elyon8472, pa si probal komandi bootrec /fixboot, ter bootrec /fixmbr z Windows repair diskom, tm zbereš, ko imaš repair opcije Command line in notri obe vpišeš.

Te dve komandi sta meni delovali, že vsak 10krat, ko se povozi bootloader od windowsov.

Seveda, če boš uporabil ti dve komandi potem ne dobiš več dostopa do linux, ker windows spet povozi, ampak sej potem pa pač samo ročno zbrišeše file od linuxa.

Wubi ne prepiše MBR.
Niti boot sektor aktivne particije.
Ampak doda vrstico v boot meni od Windowsov.

Elyon8472, Wubi se odinstalira v Control Panel / Add remove softare (al kak se že imenuje v Windows 7).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

BlaY0 ::

Ja samo en bootloader je lahko na vrhu diska(MBR) zato vsak operacijski prepiše drugega ne more drugače. Sam linux v svoj bootloader da še možnost izbire windowsov, medtem, ko windows ne zazna(noče zanzat) linuxa. Tak da za dual boot je edino Linuxov BootLoader dober.
Tiste ostale možnosti pri linuxu niso nič posebaj, nekaj takega kot če F8 pritiskaš pri windows, ko se razne varni zagon itd možnosti pojavijo.

Azgard, to ne drži. Recimo NT boot loader lahko čisto normalno boota Linux, ne direktno ampak posredno. Za Win 7 ne vem kako ima točno urejen boot, ker ga še nisem videl, za vse predhodnike je pa stvar jasna in opisana neštetokrat.

Grub2 pa torej nima nobene prednosti sploh?

Prednosti pred čim? A pred enko? Ja mogoče sedaj tako misliš, ker večine funkcionalnosti Gruba 2 v bistvu sploh ne nucač. Je pa definitivno ena prednost, ki se bo kmalu začela prakticirati praktično na vseh PC-jih in to je UEFI boot in GPT particijske tabele.

Lonsarg ::

Blayo, jaz nisem nikjer trdil, da kak bootloader ne more lovdat drugih operacijskih, pač pa da ne naredi tega avtomatsko. Windows od Viste naprej tak uporabla GRUB in ni problema še vnos linux dodat notri.
Za Wubi pa nisem vedel, da se raje igra z Windows bootloaderjem, kot da bi svojega naredil, zelo nevarno, potem pa se zgodi tak problem, kot v primeru Elyone...
Če ni naredil svojega, je potem res bolje, da ga uninštalira, še zmeraj lahko kasneje zažene bootrec /rebuildbcd, če wubi ne bo prav uninštaliral.

Men bi bla vredna verzija poimenovanje GRUB2 taka, ki bi bla tolk napredna, da bi lahko znotraj GRUBa se zagnal kak program, recimo RDC, da se prek remota povežeš v GRUB, eš preden zbereš operacijski, al pa kake take force, da bi se dal delat, to bi bil zame napredni bootloader:) kar en Microkernel.

BlaY0 ::

Jah ne vem no, napisal si, da je za dual boot edino... ma nima veze.

Kar se tiče Gruba 2 bo pa to kar si omenil po mojem mnenju definitivno na naše krožnike prišlo zelo kmalu. Grub 2 je strukturiran modularno in ni hudič, da se bo kmalu kdo našel, ki bo poleg tcp/ip modula spisal še modul za remote access...

energetik ::

Že 2x sem odinštaliral Ubuntu z Wubijem, pa je vedno vse prav naredil. Dodaj/odstrani programe in odstraniš Ubuntu.

MrStein ::

Azgard:

Windows od Viste naprej tak uporabla GRUB in ni problema še vnos linux dodat notri.

Huh? Bomo rekli, da si že nekaj spil, ok ? ;)

(Windows ne uporablja grub. Prej v M$ vsi naredijo samomor, kot to)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlaY0 ::

Hmm... verjetno bi se res to zgodilo>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

poweroff ::

Tule je nekaj prednosti GRUB2: http://www.gnu.org/software/grub/grub-2...
Najbolj mi je všeč tole:
Rescue mode saves unbootable cases. Stage 1.5 was eliminated.


Mater, kolikokrat mi je tale 1.5 žrl živce... :D
sudo poweroff

BlaY0 ::

Stage 1.5 se namesti v prazen prostorza za MBR-jem... to je do prvega (če začnemo z nulim) cilindra, ker se DOS kompatibilne prve particije vedno začnejo na začetku cilindra. Ostali pametni operacijski sistemi nimajo tega "fičrja".

Stage 1.5 je (bil) v bistvu neke vrste kontejner za dodatne filesystem driverje.

MrStein ::

Ja, ko pa je neki drug "pameten" program tja kaj posnel (in s tem pobrisal grubovega), pa je bila štala...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlaY0 ::

Recimo kaki fake raid...

MrStein ::

Ah, a tja snemajo svoje kode !?
Je kaki članek ali URL na to temo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Jah, jaz sem vsa ene trikrat na ves glas klel "WTF je Stage 1.5!". Kaj sem delal pred tem pa raje ne povem. :D
sudo poweroff

BlaY0 ::

MrStein: ne vsi... večina (novejših) postavlja svoje metapodatke na konec diskov.

Matthai: stage 1.5 se v veliki večini primerov sploh ne uporabi. Uporabi se šele, ko začneš komplicirati in eksperimentirati z različnimi tipi particij in različnimi datotečnimi sistemi>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

poweroff ::

Mhm... :D

Pa še fajn zabavno je, če ti tak error začne metat ven pri crypto diskih.
sudo poweroff

popaj113 ::

zanima me kako vspostaviti povezavo DSL v ubuntu 9.1.Ko skušam napisat uporabniško ime in geslo je vse uredu ampak ko kliknem conect pa piše da povezava ni uspela.
Prosim kontaktiraj te me ampak hitro ker želim imeti čimprej vzpostavljeno povezavo.
Zahvaljujem se za nadalnje odgovore.
hvala
(Pišem iz očetovega kompa)

Looney ::

Ok, najprej lol@you. Mogoce nimas pravih nastavitev izbranih. Tu jih stelas:



(desni klik na ikono v panelu > edit connections > wireless > izberes > wireless security...)


Aja, ce pa ni wireless je pa zelo podoben postopek.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

popaj113 ::

ne ne sm odkril napako.Pravijo da je nek bug zdaj pa endan kar sem šel na internet mozila firefox in me poveže kar avtomacko brez vspostavitev povezave.

šernk ::

ne ne sm odkril napako.Pravijo da je nek bug zdaj pa endan kar sem šel na internet mozila firefox in me poveže kar avtomacko brez vspostavitev povezave.


ok...sem precej pod vplivom alkohola...pa kljub temu da sm 5x prebral nisem videl kaj je bistvo tvojega posta...itak da te poveže avtomatsko, saj celoten sistem praktično sloni na internetu...brez interneta se mi zdi linux kot, da je v tretji prestavi
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Looney ::

Jaz nisem pod vplivom nicesar, pa mi ni jasno kaj hoces povedat O_o
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

N-E-O ::

Mene zanima, kje lahko dobim slovenske Ubuntu 9.10?
Na uradni strani je samo 9.04 pa še za tisto link ne dela.
Follow the white rabbit.

5er--> ::

Prenesi si ubuntu iz angleške uradne strani. Ubuntu install cd je multilanguage (tudi SLO je gor). Drguače pa lahko naknadno izbereš jezik OS. Tudi npr. Esperanto, če imaš veselje.

N-E-O ::

Ok, super.
Sem bolj nov v tem.
Follow the white rabbit.

5er--> ::

Ni problema. Za začetek ti priporočam še, da si prebereš zastonj Ubuntu pocket guide, da ti bodo stvari o novem operacijskem sistemu bolj jasne.

w00tnes ::

Hm sem si (iz radovednosti kakopak) inštaliral kubuntu 9.10 64bit, pa naletel na en majčken problem... in sicer zadeva mi ni pravilno inštalirala bootloaderja (dobil en kup devetk čez ekran, ko sem rebootal iz live-cdja...).
Sem poskusil še enkrat inštalirat, še enkrat zapečt CD (dolpotegnil nov ISO in ga zapekel z drugim pogonom) ipd. pa nič pomagalo :(

Še kdo doživel tak scenarij? Imam občutek, da je ali ISO na uradni strani "zanič" (malo vrjetno) ali pa mi pogon kaj biksa :|

(kasneje mi je vse skupaj "dopizdilo" in sem zadevo rešil kar po kavbojsko - chroot pa ročna inštalacija inu konfiguracija grub-a)

poweroff ::

Daj preveri md5 sume na CDju (opcija v zagonskem meniju CD-ja).
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

MD5 je bil mnogokrat pri meni kaput. CD je sicer nekako premlelo vendar pa inštall ni bil nikoli tisto, kar bi moral biti, GUI random zmrzoval, kernel panic, etc.

Od kake 10h prenosov je bil samo eden OK.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Zanimivo, še nisem doživel težav z prenosom datotek - nikoli.

Matevžk ::

Zanimivo, še nisem doživel težav z prenosom datotek - nikoli.

Enako. Ne preko HTTP ali FTP (saj delujeta nad TCP in ta dela checksume; verjetnost za napako po checksumu je pa ... loterijska), ne preko BitTorrenta (ta celo sam preverja integriteto, če se ne motim). Kaj počnete z datotekami, jih shranjujete na diskete? :D
lp, Matevžk

Lonsarg ::

Tut če je na diskete, ti bo napako napisalo, ne pa narobe skopiralo. Če je prenesena datoteka napačna, pomeni, da je vir imel napačno, ne pa da so ble med prenosom težave, to je res tko kot sedmico zadeti.

MrStein ::

moderni p2p protokoli:
- preverjajo integriteto podatkov
- manj obremenjujejo server (oziroma ga sploh ne rabijo)
- v večini primerov hitrejši prenosi

Zakaj eni vztrajajo na kamenodobnih tehnologijah prenosov datotek, mi ni jasno.
Pol pa imaš pokvarjene datoteke, zastarele datoteke itd...

Pyr0Beast, pred peko si preveril md5 od iso fajla? (sicer, kot rečeno, P2P ti to avtomatsko naredi...)

Možno je tudi, da imaš hardversko napako. Smo imeli v firmi en PC, ki je vsake toliko kaki bit ali dva obratno zapekel na CD.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

popaj113 ::

skušam povedati da povezaje na ubuntu sploh nepotrebujete naštimati.
Če imate probleme z dowlowdom ubuntuja ga naročite po pošti.
Pride čez 1 do 2 tedna brezplačno!
jast sem ga.

povezave pardon

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: popaj113 ()

Pyr0Beast ::

Zanimivo, še nisem doživel težav z prenosom datotek - nikoli.
Jeah right. Direktno iz ftp in brez da bi šel preverjati MD5 ?

Pyr0Beast, pred peko si preveril md5 od iso fajla? (sicer, kot rečeno, P2P ti to avtomatsko naredi...)
Seveda. In mnogokrat je bil napačen. Tudi mene je presnetilo.

P2P je filtered pa četudi čisto legalne stvari prenašaš gor.

Možno je tudi, da imaš hardversko napako. Smo imeli v firmi en PC, ki je vsake toliko kaki bit ali dva obratno zapekel na CD.
Napaka zelo zagotovo ni tipa HW. Če kopiram gor in dol preko mreže se integriteta BP ohranja. Pravtako je pri pisanju na CD pri preverjanju napaka očitna če se pekač kaj trma.

skušam povedati da povezaje na ubuntu sploh nepotrebujete naštimati.
Sam ruknem ISO na USB ključ in inštaliram iz tam. Se mi na žalost pogostokrat CD-ja ne da peči, tudi škoda mi ga je. RW še gre, pa ga še enkrat zapečeš ko zamenjaš distribucijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matevžk ::

Zanimivo, še nisem doživel težav z prenosom datotek - nikoli.
Jeah right. Direktno iz ftp in brez da bi šel preverjati MD5 ?

Nikoli. FTP laufa preko TCP. Razen če imaš, kot so ti že omenili, hardversko napako. Ali softversko, ampak datotečni sistem in FTP odjemalec sta običajno tako dobro testirana, da ...
lp, Matevžk

kriko1 ::

Jaz sem že večkrat dobil napake v prenešenih datotekah prek FTP ter http protokola... na več računalnikih.

BigWhale ::

Povejte svojim FTP klientom naj prenasajo binarno in ne ASCII, pa ne bo prihajalo do napak.

Ce pride pri prenosu do napak potem je nekaj hudo hudo narobe. Verjetno buggy FTP client.

Pyr0Beast ::

Nikoli. FTP laufa preko TCP. Razen če imaš, kot so ti že omenili, hardversko napako. Ali softversko, ampak datotečni sistem in FTP odjemalec sta običajno tako dobro testirana, da ...
... da kaj? Pri 700MB datotekah napaka _ni_ možna ? Ali da je relativno zanemarljiva. Dosti je da se shiftne samo en bit pa je hash drugačen.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matevžk ::

Nikoli. FTP laufa preko TCP. Razen če imaš, kot so ti že omenili, hardversko napako. Ali softversko, ampak datotečni sistem in FTP odjemalec sta običajno tako dobro testirana, da ...
... da kaj? Pri 700MB datotekah napaka _ni_ možna ? Ali da je relativno zanemarljiva. Dosti je da se shiftne samo en bit pa je hash drugačen.

Da je relativno zanemarljiva, sploh pa, da se ti to zgodi večkrat zapored. To mi zadošča. Ker vem, da je veliko večja verjetnost, da je šlo narobe nekaj drugega, recimo res prenos v tekstovnem formatu namesto binarnem.
lp, Matevžk

BigWhale ::


... da kaj? Pri 700MB datotekah napaka _ni_ možna ? Ali da je relativno zanemarljiva. Dosti je da se shiftne samo en bit pa je hash drugačen.


Ce se ti shiftne en sam bit, bo to detektirano ze na ravni TCPja in se bo paket ponovno prenesel. Moznost collisiona je ampak ni nevem kako velika. TCP uporablja 16 bitni checksum.

V bistvu je to kar zanemarljiva moznost.

Pyr0Beast ::

V bistvu je vse to res a meni MD5 še vedno ni ok. Kako testirati HW ? Prime95, Memtest, SPi32M vse lavfa popolnoma ok. Filetki po mreži letijo bp.
Kje zavraga je potem napaka ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MrStein ::


P2P je filtered pa četudi čisto legalne stvari prenašaš gor.

Kako to misliš?
Pri ISP?
Menjat ga?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

BigWhale :
Povejte svojim FTP klientom naj prenasajo binarno in ne ASCII, pa ne bo prihajalo do napak.

Ce pride pri prenosu do napak potem je nekaj hudo hudo narobe. Verjetno buggy FTP client.

Ali buggy driver za LAN.
Ali buggy LAN HW.
Alu buggy RAM/CPU.
Ali buggy vodilo na matični.
Ali buggy parametri v BIOS (ne oni user visible).
Ali buggy router na poti (oh ja.... spomini).
Ali nekaj od zgoraj naštetega na serverju.
Ali buggy ftp server (program).
Ali buggy FS driver na serverju.
Ali buggy nekaj, preko česa je šel fajl, da je sploh pristal na serverju.

Vse to se dogaja.
In pri P2P traja kako milisekundo, da klient to odkrije in zahteva pokvarjen kos podatka še enkrat. Po možnosti od drugega serverja.
Ampak če raje namesto milisekunde izgubite nekaj ur, da po peki na CD in trikratnem poskusu instaliranja ugotovite, da fajl ni bil prav downloadan in ga še enkrat downloadate, izvolite. Čas je vaš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pyr0Beast ::

Kako to misliš?
Filtered = does not work

Ali buggy router na poti (oh ja.... spomini).
Morebiti vendar izven mojega dosega rihtanja zadev.

Ampak če raje namesto milisekunde izgubite nekaj ur, da po peki na CD in trikratnem poskusu instaliranja ugotovite, da fajl ni bil prav downloadan in ga še enkrat downloadate, izvolite. Čas je vaš.
MD5 je fail še preden gre peči.

P2P ni opcija, če bi deloval veš, da bi ga uporabljal.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033380 (27879) poweroff
»

Ubuntu One bo prenešen v okolje Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
495567 (3641) Bistri007
»

Ubuntu: šifriranje domačih imenikov in druge novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335195 (3416) BlueRunner
»

Launchpad izdan pod odprtokodno licenco

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
53502 (3104) PaX_MaN
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839069 (9068) kriko1

Več podobnih tem