» »

ohranitev disk (pokvarjena glava in vezje)

ohranitev disk (pokvarjena glava in vezje)

l2u ::

Pozdravljeni.

Nekaj dni nazaj se mi je zgodil neljub dogodek in sicer zunanji trdi disk naenkrat ni več delal. Peljal sem ga na servis, kjer so mi povedali, da je pokvarjena bralna glava ter sežgano (pokvarjeno) vezje. Na disku imam zelo pomembne stvari, in so mi povedali da je cena za njihovo ohranitev (oziroma popravilo diska) nekje okrog 300€, kar pa vsekakor ni mali znesek.

Zanima me, če kdo pozna koga ali kakšno firmo, kjer bi bili pripravljeni stvar urediti za manjši denar oz ceneje?
Kakšne so še alternative metode?

Hvala lepa za pomoč!

Dr_M ::

300€? To je izjemno ugodno.
Lahko tudi poklices podjetje Kotar, ki se ukvarjajo z resevanjem podatkov, samo dvomim, da so tako poceni.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

WinXP ::

Ugodno?? Ne bodte smešni...

bluefish ::

Če je pokvarjena bralna glava, potem je to kar poceni. Vsekakor lahko daš narediti oceno še h Kotarju, vendar pa ti napol zastonj tega ne bo delal nihče.

Dr_M ::

Se nedolgo nazaj, bi specializirana podjetja za resevanje podatkov iz tako okvarjenega diska zaracunala se eno dodatno nulo k tisti vsoti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Okapi ::

Pri tem se hitro vidi kako "zelo pomembne stvari" so res na disku. Če bi bile res zelo pomembne, sploh ne bi iskal cenejšega popravila, ampak bi se kvečjemu spraševal, kako zanesljiv je ta servis. Ker 300 EUR je sumljivo malo in bodo morda neki amaterji podatke na disku namesto rešili nepovratno uničili (ker tudi to se lahko zgodi).

O.

Shark-357 ::

Kot so že ostali povedali je 300EUR zelo ugodna storitev,sploh glede na okvaro(fuč glava...).
Podjetja za reševanje podatkov pa so Kotar, Mikrosistemi in Maitim, cene se gibljejo od 500-600EUR navzgor le Maitim je cenejši, nevem pa če je tudi toliko uspešen kot kotar ali mikrosistemi.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Seveda je 300 EUR ugodno, skoraj sumljivo poceni je ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Stratus ::

300€ je res sumljivo poceni (če je to cena za kompletno restavracijo). Kdor pa misli da se da to narediti doma v garaži, no da se, samo vprašanje je koliko od podatkov bo dobil ven (mogoče jih sprere s prilom dol s plošč in jih nato prefilitrira skozi gazo)>:D
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Tomay ::

Če je elektronika skurjena še ni nujno, da so glave fuč. Ne vem kako so to ugotovili. Če dobiš kje enak ali čimbolj podoben disk lahko poskusiš elektroniko menjat sam. Potem boš videl, če so res glave. Menjva glav oz. selitev plošč v drug disk je pri single platter diskih še možno izvesti "doma", pri multiplatter pa niti ne poskušaj.

Opozorilo: Z vsakim posegom v disk, že z vsakim ponovnim priklopom diska na napakanje je verjetnost reševanja podatkov verjetno manjša. Sploh če so res poškodovane glave, ker potem ti podatke tudi fizično dol spraskajo.
Voodoo 4Ever

Bellzmet ::

Se vidi, da je večina tukaj informatikov in da podpirate visoke cene za tovrstne storitve. Meni se zdi 300 EUR blazno veliko in absolutni nateg.

lp

tony1 ::

No, redno delanje backupov in/ali dva diska v RAID polju je gotovo ceneje - ampak, kdo razen "informatikov" pa to dela? :D

Bellzmet ::

True, true...

MIHAc27 ::

Čim je treba disk odpirati rabiš malce drugačno opremo kot samo navaden 'šraufenciger'
tako da 300EUR je res ugodno. Kar malce preveč. Da ni samo zunanje ohišje crknilo disk pa je še ok.

Diagnostika ponavadi stane okoli 20-30EUR (računajo samo če se za popravilo ne odločiš pri njih) tako da lahko edino preveriš še pri komu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

kmetek ::

Se vidi, da je večina tukaj informatikov in da podpirate visoke cene za tovrstne storitve. Meni se zdi 300 EUR blazno veliko in absolutni nateg.

lp


Daj ne stokaj, kaj pofukano naredi odvetnik? Za "dober dan" ti računa 500€, za sestavo pogodbe nekaj 100€.....Mafijski odvetniki Matoz & Čeferin pa verjemi, da računajo nekaj 100€ na uro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bellzmet ::

@kmetek: chill... Se glede odvetnikov čisto strinjam. Čeferin ima pa ime - saj Bill Gates tudi ogromno računa in ga ni za primerjati z nekim "no-name" informatikom ali odvetnikom.

No še vedno je tole svinjsko drago...po 600 EUR za reševanje podatkov z diska...nateg kot pri avtomehanikih...

bluefish ::

Saj, če se ti to zdi oderuško in enostavno, potem se morda loti dela še sam.

Opkow ::

Znanje in posebna oprema, se posebej brezprasna soba, je pa zastonj?
Folk je skrt, da bi si delal varnostni backup sistem, oz skrbeli da imajo vedno dvojnik, a hkrati bo jokal, ce bodo firme za resevanje podatkov racunale _le_ nekaj 100 eurov?

Bellzmet ::

@bluefish: mah to je najlažje rečt. Avto tudi kupim zato, ker ga ne znam sam naredit, odvetnika tudi najamem, ker nimam pojma o tem in onem zakonu - pač pravim samo, da se mi zdi drago, da v povprečju računajo po 600 EUR, da ti obnovijo podatke. Kot se mi zdijo dragi odvetniki in avtomobili - samo tukaj je vsaj neka spodobna konkurenca.

lp

Bellzmet ::

No, če si mislil, da naj sam odprem firmo za to in služim z nižjimi cenami...imaš pa tudi nekako prav...

Karen ::

Se strinjam s predhodniki: prav prekleto pomemben podatek ne more biti zapisan samo na enem mediju. Tistih 300EUR bi morala biti že samo "kazen" za neumnost, ker nima backupa. Res pa je tudi da samo informatiki lahko izgubijo pomembne podatke (podatke, ki jih je dejansko škoda). Vsi ostali se sicer pritožujejo, ampak v praksi nimajo večjih težav če izgubijo podatke. Odtod ideja da je backup brezzvezna stvar. Drugače je pa 300EUR cca. toliko kot nov disk. Se pa da dosti efektiven arhiv dobiti z diskom za 100EUR, DVD-romom za 25EUR in ene 100 kosi DVD-Rjev za dodatnih 15-20EUR. Aja, pa zastonj replikacija na oddaljeno lokacijo je mogoča (servisi obstajajo na netu), posnet DVD pa 1x na teden odneseš na kako drugo lokacijo (da rešiš še primer ev. požara ipd.).

bluefish ::

Drugače je pa 300EUR cca. toliko kot nov disk.
Tam od dveh pa do ene šest diskov pa res (govorimo o povprečnem diskovju).

oldguy ::

Se vidi, da je večina tukaj informatikov in da podpirate visoke cene za tovrstne storitve. Meni se zdi 300 EUR blazno veliko in absolutni nateg.


Ne, da jih podpiramo. Odpri firmo, naredi ceneje, če lahko. Bom takoj pri tebi, če boš stvar delal profesionalno. Vendar je med reševanjem podatkov in uspešnim reševanjem podatkov razlika, vredna tistih par nul...

Saj za kake slike ter domače dokumente je tole res morda visoka cena, neprimerljiva z domačim šraufanjem in pomočjo sosedovega mulca. A neka resna firma ki se s tem profesionalno ukvarja, uporablja čisti laboratorij ter kup specializirane elektronike ti tega ne bo naredila za tak denar. To je dejstvo, če trdiš drugače, pač ne veš, kakšne so cene profi opreme in inženirskih ur...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

Dr_M ::

Folk enostavno ne dojame, da ne mores tega pocet kar doma v garazi.
Treba je imet neko znanje, orodje in prave prostore. To vse zelo drago. Te firme niso karitas, da bodo butcem zastonj resevale podatkov.
Tako da, jaz bi takim, ki ne delajo backupov zaracunal mnogo vec, kot 300€.

Drugace pa ja, ce so podatki zares pomembni, potem o ceni ne razmisljas.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kosjoze ::

Zdravo ! Imam podobno težavo! Zunanji trdi disk mi je padel po tleh in od takrat mi ga računalnik ne zazna več, v njem pa nekaj čudno škrta. Zaradi slik , ki jih imam na njem, bi si dal zadevo popravit ali pa vsaj rešit mapo z slikami. Pa me zanima , kako si ti takrat rešil zadevo in koliko te je stalo popravilo oz. obnova podatkov oz. kdo ti je to uredil. Nisem pa zmožen plačat neke glamozne vsote denarja, tako kot eni hočejo, ampak neko "normalno" ceno ! Lako odgovoriš tudi na ZS! Lep pozdrav!

l2u je izjavil:

Pozdravljeni.

Nekaj dni nazaj se mi je zgodil neljub dogodek in sicer zunanji trdi disk naenkrat ni več delal. Peljal sem ga na servis, kjer so mi povedali, da je pokvarjena bralna glava ter sežgano (pokvarjeno) vezje. Na disku imam zelo pomembne stvari, in so mi povedali da je cena za njihovo ohranitev (oziroma popravilo diska) nekje okrog 300€, kar pa vsekakor ni mali znesek.

Zanima me, če kdo pozna koga ali kakšno firmo, kjer bi bili pripravljeni stvar urediti za manjši denar oz ceneje?
Kakšne so še alternative metode?

Hvala lepa za pomoč!

Tomay ::

Pri zunanjih diskih se splača poskusit razstavit ohišje in priklopit disk neposredno prek sata, če je crknilo kaj drugega kot disk. Glede na to, da je padel na ta pa gre verjetno za mehansko poškodbo. Če so podatki res pomembni prepusti stvari strokovnjakom. V slo imaš nekaj podjetij, ki se ukvarjajo z reševanjem podatkov. Mislim, da moraš plačat nekaj za pregled, potem pa ti povejo, koliko bo stalo.
Voodoo 4Ever

mr1two ::

Če se ti ne zdi vredno dat 300, kar je, kot že povedano, smešno poceni, potem ti podatki niso toliko vredni...
Podjetja, ki se ukvarjajo z reševanjem podatkov, vsaj ta dobra, si zaslužijo takšne vsote denarja z zelo natančnim delom in drago opremo, ki jo uporabljajo.
Če bi lahko vsak free-time "računalničar" dobil nazaj podatke, potem bi bila cena pretirana, tako(ker jih je le peščica) pa ni. Lahko si predstavljaš, kakšne laboratorije uporabljajo pri svojem delu, če malo pogooglaš kako reševanje podatkov sploh poteka.
Bottom line- podatki so vredni točno toliko, kolikor si pripravljen za njih odšteti. V tvojem primeru očitno ne kaj dosti. Je pa sploh pri računalništvu preventiva zelo poceni v primerjavi s kurativo, kar je bilo povedano že miljonkrat.
Da ne bo glava bolela še koga, sedaj hitro vsi varnostne kopije delat:D

Dr_M ::

300EUR je zastonj za malo bolj resno resevanje podatkov,ce gre za kaksno vecjo okvaro diska.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Šimpanz ::

Pred leti je na naš servis stranka prinesla en računalnik v garanciji.Po pregledu smo ugotovili da je disk zanič. Oni so imeli na disku zelo važne podatke zato smo jim prodali nov disk tega pa so odnesli s sabo. Za reševanje podatkov z 160GB diska so odšteli podjetju v Nemčiji skoraj 2500 eur. Rešili pa so jim vse podatke pa še disk so zaplombirali s svojo nalepko tako da smo ga lahko rekamirali pri dobavitelju (WD). Za ceno se niso preveč pizdili, ker so bili zgubljeni podatki za njih neprecenljivi (vsaj tako so rekli). Aja v Nemčijo pa so disk poslali ker so jim tako svetovali na WD ki ima s tistim podjetjem tudi pogodbo tako da lahko odpirajo njihove diske.
Tako da je cena 300 eur smešna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reševanje podatkov s trdega diska - kje, za kakšno ceno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5122895 (8995) darkolord
»

Podjetje za reševanje podatkov

Oddelek: Strojna oprema
264436 (3557) solatko
»

Reševanje podatkov z zunanjega diska

Oddelek: Strojna oprema
92001 (1869) solatko
»

Reševanje podatkov fizično poškodovanega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
317254 (6452) MadMax
»

popravilo USB ključka

Oddelek: Pomoč in nasveti
296988 (4821) JanezC

Več podobnih tem