» »

Izšel tudi Radeon HD 5850, vpliv veznega čipovja na zmogljivost sistema

Izšel tudi Radeon HD 5850, vpliv veznega čipovja na zmogljivost sistema

5870, 4890 in 5850

vir: engadget

Prestavljena napajalna priključka

vir: engadget
engadget - Teden za najzmogljivejšo kartico nove serije, Radeonom HD 5870, je izšel še prirezani brat, HD 5850. Kot smo že poročali se ponaša s 160 manj stream procesorji in nekoliko nižjimi frekvencami, kar prinese tudi nižjo porabo. Po uradnih specifikacijah je le-ta nižja za kar 35 W in znaša namesto 188 W zgolj 151 W. Zaradi manjše porabe je manj zapleteno tudi napajalno vezje, ki obenem omogoča manjši PCB. Tako je HD 5850 mnogo krajši od HD 5870, česar bodo veseli lastniki manjših ohišij, v katere ne paše Radeon HD 5870. Ker kartica porabi le malo več od 150 W, žal potrebuje dva 6-pinska priključka, saj priključek in PCIe reža vsak s 75 W ne zadostujeta. Oba priključka se tokrat nahajata na zadnjem delu kartice in gledata proti sprednjemu delu ohišja, medtem ko sta na Radeon HD 5870 obrnjena proti stranici ohišja. Sama kartica je na videz na moč podobna zmogljivejšemu Radeonu HD 5870, a je brez pokrova na spodnji strani tiskanine. Poraba sistema je v brezdelju na moč podobna Radeonu HD 5870, saj obe kartice znižata porabo na le 27 W, prav tako pa so podobne tudi temperature, v brezdelju in pod obremenitvijo. Najcenejši primerki se v Evropi dobijo že za manj kot 200 €, cene pa se za različne proizvajalce dvignejo vse do 250 €. Na voljo je seveda tudi že lepo število testov. Z izidom nove Intelove platforme so se pri Anandtechu vprašali, kako na zmogljivost celotnega sistema vpliva v jedro vgrajen PCIe krmilnik Lynnfield procesorjev. Uporabili so procesorja iz družine Core i7, 860 in 920, ter plošči z veznima čipovjema P55 in X58. Grafična kartica je bila v vseh primerih Radeon HD 5870, tako v Crossfire kot v solo izvedbi. Po predvidevanjih imajo procesorji Lynnfield težave predvsem z uporabo večih grafičnih kartic, saj podpirajo le 16 PCIe stez, ki se ob uporabi dveh kartic razdelijo na 8 stez za vsako. Največje razlike so bile vseeno le okrog 10 sličic na sekundo, a je treba upoštevati, da je bilo povprečje prikazanih sličic večinoma prek 150. Pri uporabi le ene kartice sta bili platformi večinoma izenačeni, saj je največja razlika znašala 3 do 5 sličic na sekundo pri povprečju okrog 70 sličic na sekundo. Več pa v samem testu.

54 komentarjev

«
1
2

st0jko ::

Kolk je pametno da prekličem naročeno 4890 in naročim 5850?
also kdaj bo na voljo v sloveniji?!
keks?

FireSnake ::

Po moje; ce imas denar, potem se splaca. Res pa je, da se zna zgoditi, da bos cakal se kakih 14 dni, da bo zadeva dobavljiva.

Ampajk, tudi 4890 ni od muh ;)


Zadnjic smo se pogovarjali, da je nVidia predraga ter, ce bi tele nove gizmote delal zelen tabor, bi jih bolj zasolil.
No, eni so bili pametni in so dejali, da to sploh ne bi bilo res. No, ti zivijo v zmoti (manager, ki je bil taglavni pri Geforcih je to priznal):


Ujesh is wiling to take total blame for GT200. As manager of GeForce at the time, Ujesh admitted that he priced GT200 wrong. NVIDIA looked at RV670 (Radeon HD 3870) and extrapolated from that to predict what RV770's performance would be. Obviously, RV770 caught NVIDIA off guard and GT200 was priced much too high.


Vec pa tukaj;
http://www.anandtech.com/video/showdoc....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

st0jko ::

Po moje; ce imas denar, potem se splaca.


Maa.. saj je samo ~30€ drazja od 4890 vapor-x...

pri dinokompu sem se pozanimal, in pravijo da naslednji teden dobi dobavitelj, potem pa par dni da dobijo oni, potem pa še par dni da dobim jaz... mislim da je vredno počakat...
keks?

BALAST ::

Vsako podjetje ima strategijo postavljeno preden izzide nova generacija čipov, zato mi to priznanje ne pomeni čisto nič.

Nvidia še vedno daleč bolj dobičkonosna od ATI(lastnik je AMD), poleg krize in recesije je že zelo zasičen trg grafičnih kartic, nasplošno pa gre pripisat še velik porast igralnih konzol in nezanimanje za nadgradnjo PCja, ker moraš menjat celoten sistem da se izboljšava pozna.

Pred 5leti je bila tako razmerje procesor:grafična 1:1, danes pa je 1:2 (170EUR Intel i5: 300EUR ATI 5870) ali (90EUR AMD x4 620:200EUR ATI 5850)

nekikr ::

Ne pametuj.
CORE I7- 950 500EUR proti 300EUR za HD5870. Vidiš, procesorji so še vedno 2x dražji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

BALAST ::

Moje mnenje se je nanašalo na večinski trg, ne na nekaj extremno dragih procesorjev, ko so, ampak jih ni na trgu niti promil procenta.

RuskiSnajper ::

Intel ima napihjene cene , intel ni vreden tistih 500Evrov , ker je tisti procesor samo bol navit , kar lahko narediš sam in to zastoj če kupiš enako linijo ampak model ki pride 250E

Inteli za 1000E imajo samo odklenjen množilnik in zvišano frekvenco kar pomeni da ni bistvenega izbolška ama ništa.


400evrov so cene za HD5870 v SLO za zdaj , vredna je pa 260E , fora je , da so ti idioti ki neznajo importat od suppliera ampak kupujejo v nemčiji pol pa prodajo z nekimi astronomskimi cenami. idioti. Dinokomp ma 390, mimovrste pa 417 , toti so debili na kubik , kdo bo to kupo , peljem se do graca pa kupim za ~250

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Pred 5leti je bila tako razmerje procesor:grafična 1:1, danes pa je 1:2 (170EUR Intel i5: 300EUR ATI 5870) ali (90EUR AMD x4 620:200EUR ATI 5850)
Mogoče zato ker se da proce bolj navijat ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RuskiSnajper ::

to razmerje ne pove nič saj na to envem če gdo sploh gleda, in to tui nima veze vsaj kak jas gledam , slovenske cene nimajo nobene veze , ker jas od njih ne bom kupoval in me bmk , dobil bom grafo za tolko kolk je vredna in to normalna cena 260E je zelo pričakovana za to grafo , prej je blo 240 , ta pač ima zelo maldo tehnologijo pač pride 20-40E več , 400 oz 390 je fukjena cena kako si sploh upajo to napisat na site si delajo sramoto do kraja. To je samo tisti napizd ob releasu , ko bojo vidli da noben ne trzne oz zagrabi bojo prisiljeni spustit te mongoloidske cene.

PrimozR ::

Po moje; ce imas denar, potem se splaca.


Maa.. saj je samo ~30€ drazja od 4890 vapor-x...

pri dinokompu sem se pozanimal, in pravijo da naslednji teden dobi dobavitelj, potem pa par dni da dobijo oni, potem pa še par dni da dobim jaz... mislim da je vredno počakat...

Je, definitivno.

Vsako podjetje ima strategijo postavljeno preden izzide nova generacija čipov, zato mi to priznanje ne pomeni čisto nič.

Nvidia še vedno daleč bolj dobičkonosna od ATI(lastnik je AMD), poleg krize in recesije je že zelo zasičen trg grafičnih kartic, nasplošno pa gre pripisat še velik porast igralnih konzol in nezanimanje za nadgradnjo PCja, ker moraš menjat celoten sistem da se izboljšava pozna.

Pred 5leti je bila tako razmerje procesor:grafična 1:1, danes pa je 1:2 (170EUR Intel i5: 300EUR ATI 5870) ali (90EUR AMD x4 620:200EUR ATI 5850)

Bravo, top of the line grafa in najcenejši quadi vsakega od proizvajalcev...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::


Maa.. saj je samo ~30€ drazja od 4890 vapor-x...

Za tako malo razliko v ceni pa definitivno pocakaj ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

nekikr ::

RuskiSnajper, nasvet zate: d.o.o. imaš odprt v enem dnevu, rabiš samo nekaj papirjev in 7500EUR denarja (ki ga lahko dobiš tudi kot kratkoročni kredit, če ne drugače). Potem pa začni uvažati grafične direktno od supplierja. Sem prepričan da ti bo uspelo in da boš postal multimilijonar, ker boš ostale povozil s cenami. Če ti pa slučajno ne uspe direktno od supplierja potem pa kupuj v nemčiji tako kot ostali in prodajaj namesto z 200% maržo samo s 50% (kar ni tako zelo slab donos). Sporoči kako bo šlo, prav?

Balast: kot je nekdo zgoraj rekel; ne moreš primerjati najnovejšo in najboljšo grafično kartico s povprečnim procesorjem. Primerjaj podobne stvari ali pa sploh ne.

FireSnake ::

nekikr: zakaj se mi zdi, da si mesetar :D

Naj raje kdo pove (bolj natancno) kdaj bo zadevo mogoce dobiti pri nas.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

nekikr ::

Kakšen mešetar neki. Distributer (med drugim) :)

5870, 5850, 5770 in 5750 pa sicer pridejo naslednji teden, ampak v res majhnih količinah.

Dr_M ::

Za 200€ je tole kr uredu graficna. Definitivno bom razmislil o nakupu...dveh >:D (ampak ne takoj :) )
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrDelight ::

Zadnjic smo se pogovarjali, da je nVidia predraga ter, ce bi tele nove gizmote delal zelen tabor, bi jih bolj zasolil.
No, eni so bili pametni in so dejali, da to sploh ne bi bilo res. No, ti zivijo v zmoti (manager, ki je bil taglavni pri Geforcih je to priznal):

Ujesh is wiling to take total blame for GT200. As manager of GeForce at the time, Ujesh admitted that he priced GT200 wrong. NVIDIA looked at RV670 (Radeon HD 3870) and extrapolated from that to predict what RV770's performance would be. Obviously, RV770 caught NVIDIA off guard and GT200 was priced much too high.

Sej tole je jasno vsakemu z nekaj zdravega razuma, goreči Nvidia fani si bodo pa pač vedno izmislili vsemogoče nebuloze, le da bodo opravičili sebi ljubljeno firmo. ;)

Dr_M ::

Tudi pri ATI fanih ni nic bolje. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

st0jko ::

kdo ve kje v tujini je že možno nabavit 5850?
keks?

Dr_M ::

Nikjer jih se nimajo na zalogi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FireSnake ::

So jih imeli (v Avstiji), pa so splahneli ... me sploh ne cudi: sodec po infotu iz neta se zadeva prodaja kot vroce zemlje.

Zgleda, da bo imel (v kratkem) nekikr kremlje nad prihajajocimi karticami (ni misljeno negativno), pa njemu zatezi ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

LordPero ::

Zadnjic smo se pogovarjali, da je nVidia predraga ter, ce bi tele nove gizmote delal zelen tabor, bi jih bolj zasolil.
No, eni so bili pametni in so dejali, da to sploh ne bi bilo res. No, ti zivijo v zmoti (manager, ki je bil taglavni pri Geforcih je to priznal):

Ja, sem bral to učeri & zanimivo, da ni nobnen napiso novice o novih podatkih o Fermiju.
Sicer pa če prebereš pravilno, je tisti Ujesh razložil točno isto logiko, kot sem razlagal. Gre za to, da so čakali, da bo RV770 precej slabša, zato so pričakovali, da imajo lahko višje cene (kar bi blo uredu, če bi bli RV770 res slabi) -zato (zaradi moči ATIja) so potem tudi tako močno znižali cene. V vsakem drugem slučaju, bi bila nVidia slabo podjetje (če bi rekli, da bi morala imeti majnše marže -ne v pogledu, da bi morala pravilno oceniti prihajajočo serijo ATIja). Z drugimi besedami: proti RV670 so bili dobro cenjeni že takrat (kot, da nič drugega ne obstjaja).
In ne me obtoževat kakega ventilatorstva, ker skušam samo nepristransko (ekonomsko) razlošt zakaj bi bilo neumno (slabo do lastnikov), če bi bilo drugače. Point je dolgoročni dobiček. Podobno če nVidia ne bi imela skor končanga čipa oz. če bi bili novi ATIji veliko veliko bolši od trenutne nVidia serie, bi bili tudi ATIji relativno dražji (no, mal je vidik tudi to, da hoče ATI veliko bolj pridobiti tržni delež).
Sicer pa je meni zelo uredu, da sta podjetji tako izenačeni in si ne želim kakšne drugačne situacije.
LordPero

FireSnake ::

LordPero: lepo napisano!

No, jaz bi ATIju privoscil se kak malenkostni kos pogace vec (lepo, da jim to uspeva), da jim ne bi bilo treba delat samo za zemljico in kokto :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mtosev ::

mah 5870 se ni v SLO trgovinah. me res zanima kdaj pridejo in da bodo na zalogi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

M-XXXX ::

mah 5870 se ni v SLO trgovinah. me res zanima kdaj pridejo in da bodo na zalogi.

Pravzaprav je8-)

Dr_M ::

Cene pa verjetno nocemo vedet.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mtosev ::

mah 5870 se ni v SLO trgovinah. me res zanima kdaj pridejo in da bodo na zalogi.

Pravzaprav je8-)

link
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

M-XXXX ::

Kdo pa pravi, da mora biti na ceniku, da je na zalogi:)? Jutri pride na cenik.

Dr_M ::

5850
Niti ni tako zelo pretirana cena za Slo trg.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dukenukem ::

letos bo pa v božično novoletnih nakupih ati prehitu geforce

PrimozR ::

Gt300 naj bi izšel pozno v 2009. Torej ravno za božično sezono.

LordPero ::

Hm, mislim, da bo GF100 na policah kar Q1 2k10 (mende pa bojo še letos tisti cenejši GPUji na sedanji generaciji).
Slediš sam ATIju in Androidu, a? :P

LordPero: lepo napisano!

No, jaz bi ATIju privoscil se kak malenkostni kos pogace vec (lepo, da jim to uspeva), da jim ne bi bilo treba delat samo za zemljico in kokto :)

Thx, lepo napisano tud glede kokte.
In ja, sej zdej bojo meli tud za koko, kr to je tretja zaporedna uredu generacija iz ATIja, kar pomeni, da ma marketing bol easy job oz. bo folk že tko al tko kupu to.
LordPero

PrimozR ::

Ne, sem Q4 2009 prebral ravno včeraj, mislim da v eni izmed Fermi novic.

frudi ::

Gt300 naj bi izšel pozno v 2009. Torej ravno za božično sezono.

Take napovedi bi bilo bistveno lažje jemati resno, če:
- bi dejansko pokazali delujoč silicij
- ne bi nekaj resnih virov trdilo Q1'10 (Anand, Kyle s HardOCP...)

Mimogrede, 'božična sezona' v smislu tega, kdaj ljudje dejansko na veliko kupujejo, ni tik pred koncem leta, ampak od konca novembra čez ves december. Čez 2 meseca torej, nVidia pa izgleda nima še niti delujočih prototipov, ki bi jih lahko javno pokazala. Še niti frekvence niso finalizirane, verjetno torej niso še niti stestirali produkcijse revizije čipov. Če je le-ta sploh že v izdelavi, glede na to, da so prikazani A1 bili narejeni šele pred okroglim mesecem dni.

Možno pa, da bo zadeva 'izdana' še pred novim letom. Papirnato, seveda.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

LordPero ::

Ja, zadeva je mal fuzzy, kr začetk leta so trdili oktobra, pole da bojo sam GF100 prestavli na Q1, pole da ker je bil ATI priden bo spet Q4 (in nebojo izdali novega hi-end GT2xx čipa/grafe), pole so ble govorice o slabem štancanju in tako Q1, pol je to mal nVidia zanikala (spet Q4) in mislim, da ker nVidia ni zares določla kdaj bo (in smo že oktobra), zna bit da bo res konc konc leta alpa zelo zgodi nasledne leto. Vsekakor gre za par tednov vmes in je tako možno oboje.

Sploh pa (imho, nimam zares podatkov) sezona za hi-end grafo, a la te z GF100 (hočem rečt pač opazno dražje od RV770), majn občutljiva na splošno norijo prazničnih nakupov (kjer tudi verjetno večji delež vzamejo predsestavljene gajbice). Zato nVidii ni tako pomemben rok nakupovanja (ki BTW ni samo konc leta, ampak tudi še najmajn januarja -če odštejemo okraske & stuff).

Aja, da ne omenjam, kako močno nVidia cilja na superabake s tem čipom (evil mad scientisti kupujejo abake čez celo leto, jih ne financira samo Božiček), kar pomeni, da ni 100% truda na hitrosti izdaje (zanesljivost, testiranje & stuff). Market je ogromen, nVidia pa "prva" oz. sama, kar je podjetniško nebeško (na prve dve generaciji tega pri nVidii lahko še najbolj vpliva Intelova izbira strategie glede svojih "GPUjev").
BTW, mi je zelo ql, da bo očitno luknja u PCBju pri ventu (podobno kot GX2 karte).
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

frudi ::

Ne gre samo za high-end; AMD bo imel do konca leta z DX11 karticami pokrit spekter od nekje 150-200$ (HD5700), preko 200-400$ (HD5800) do 400$+ (HD5800x2).
nVidia do februarja, marca, ko bo (po prebranem najbolj realno) GT300 končno prišel v prodajo, dejansko nima ničesar, ker lahko kupcem ponudi kot alternativo.
In tudi ko GT300 enkrat izzide, za zdaj še ni bilo nič konkretnega povedanega o manjših in cenejših izpeljankah. S tem je imela nVidia precejšnje probleme zadnjih par let. Čisto možno, da bo v <200$ ali <300$ segmentu AMD še bolj dolgo brez konkurence, kot v high-end.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

frudi ::

Hm, lol? Wtf naj bi bila logika za tem??? 8-O
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

FireSnake ::

Hm, lol? Wtf naj bi bila logika za tem??? 8-O


Niso edini, ki so skapirali: http://www.techpowerup.com/105052/NVIDI...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

http://www.itvision.si/domov?page=shop....
Cena za OC-LAB člane je 350€

V AGT-ju pa je 355€:D V obeh trgovinah na zalogi!

Steinkauz ::

Agt sm glih dns vprašu.
5870 dobijo dns na zalogo, 5850 pa kak teden kasnej.
Upam da bodo mel pocen 5850.

nekikr ::

385 je muchos (pre)dragos... pa tudi ceneje od 355EUR gre... zs :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

M-XXXX ::

385 je muchos (pre)dragos... pa tudi ceneje od 355EUR gre... zs :)

Kot sem že rekel: Cena za OC-LAB člane je 350€:D


Me prav zanima, kašne bodo kaj 5850 cene...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

dzinks63 ::

Malo gledam teste naokrog in HD 5850 ne zaostaja dosti za HD 5870, je pa precej cenejša. Lahko bi rekel, da je trenutno HD5850 bestbuy in se jo res plača nabavit. Bo pa še bolj zanimiva kaj kmalu, ko bo kakšna pocenitev (ko bo nvidia predstavila svoje nove modele) in bo cena krepko pod 200€. Na vse skupaj bi rekel, bravo, le tako naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

PrimozR ::

Ja, na Hexus.net je njihov price/performance ratio MNOGO višji za 5850 (3.neki proti okrog 2.5)

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bluefish ::

5850 pa za 237EUR.

Bwaze6 ::

ATI HD5870 pri Mimovrste. Dobavljiv v 5 dneh. Drago, 400 EUR. In pri EnaA. Ceneje, 366 EUR, a dobavljivo v predvidoma 15 dneh. No, tudi tiste trgovine v Nemčiji, ki jih imajo slučajno na zalogi, jih prodajajo po 350 EUR. 305 EUR si lahko privoščijo le trgovine, ki jih bodo dobile šele čez kak mesec. :|

HD5850 je pa še težje dobavljiv. Bah, čakanje, čakanje... Kdo ve, kako je z zalogami pri MakroTeam? Ali so to samo reklame za izdelek, ki ga bodo dobili nekoč v bližnji prihodnosti?

Dr_M ::

Nekaj sem se spomnil.
Bo mozen softmod za 5850? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

M-XXXX ::

Nekaj sem se spomnil.
Bo mozen softmod za 5850? :)

V kaj?

Dr_M ::

1600 SP? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispel GeForce GTX 560 Ti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5626624 (24106) SavoKovac
»

nVidia spustila nove GeForce na plano (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
13324693 (20093) kuglvinkl
»

Najhitrejša grafična kartica je ponovno rdeča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
10711052 (8740) PrimozR
»

ATI 5870 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15511592 (6765) Shadow666
»

Novi Radeoni na policah trgovin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
999017 (6320) LordPero

Več podobnih tem