» »

Standard 802.11n potrjen

Standard 802.11n potrjen

Reuters - Kot smo poročali poleti, je s septembrom standard 802.11n resnično dočakal končno verzijo. Nov standard za brezžični LAN, ki ga je ta teden potrdil IEEE, podpira hitrosti prenosa do 300 megabitov na sekundo, kar je šestkrat hitreje od dosedanjega 802.11g, in večji domet. Proizvajalci so seveda pograbili novost in že do sedaj, ko je bil standard v fazi osnutka (n draft), izdali kopico naprav s podporo zanj. Končna verzija se od nje ne razlikuje bistveno, tako da bodo že izdelane naprave v najslabšem primeru potrebovale le nadgradnjo firmwara za nemoteno delovanje. Vse specifikacije standarda bodo objavili sredi oktobra.

35 komentarjev

plavko61 ::

Ajaj kdaj pa pride naslednik legendarnega WRT54GL, ki bo to podpiral???
Tedaj lahko res rečejo da je 802.11n standard...
Dvakrat preberi, nato pa blekni...

fosil ::

Naslednik je že tu in se imenuje WRT160NL.
Tako je!

BaToCarx ::

Sorry fosil, samo ce je zate tisto naslednik, nevem no. 10/100 porte ma?

2009 če ima wi-fi 802.11n mora imet tudi 10/100/1000 na vseh pet portih, pa vsaj 3 do 4gbit prepustnost.

Tisto so pa šminkerska jajca imo.

Spc ::

Najbolj pomembno bi bilo, da ima removable / detachable antennas.
8-)
 

BaToCarx ::

@Spc

A tud tistega nima? :/ Sm bolj na hitro prebral brošurco.

dba ::

Ampak res, kateri router bi bil primeren, če bi potreboval prilagodljivo zadevo (veliko nastavitev, upgrade na tomato dd-wrt ipd.), gigabitne porte, odstranljive antene ipd.? Za neko zmerno ceno do 100EUR?

VidKo ::

Pravzaprav je Linksys WRT610N dokaj dostojen naslednik. DD-WRT ga že podpira ;)
http://www.commit.si
spletna računalniška trgovina za overclockerje, gamerje in modderje

FireSnake ::


tako da bodo že izdelane naprave v najslabšem primeru potrebovale le nadgradnjo firmwara za nemoteno delovanje


In katere so te napave?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Kami ::

Sorry fosil, samo ce je zate tisto naslednik, nevem no. 10/100 porte ma?

2009 če ima wi-fi 802.11n mora imet tudi 10/100/1000 na vseh pet portih, pa vsaj 3 do 4gbit prepustnost.

Tisto so pa šminkerska jajca imo.


Sem malo gledal kateri router, ki podpira standard 802.11n in ima 10/100/1000 na vseh portih je trenutno "best buy" in kot kaže je to Buffalo WZR-HP-G300NH (na router bi se naj z nekaj hacki dalo namestiti tudi dd-wrt).

Sicer še obstaja kar nekaj boljših D-link-ov in Linksys-ov ampak so vsi konkretno dražji.

Lonsarg ::

Jah ko sem jaz kupoval sem izračunal, da se mi je bolj izplačalo kupiti gigabitni switch in 10/100 draft n ruter, ker je takrat gigabitnost v ruterjih z n podporo stala saj kakih 150EUR. Zdaj ga pa dobiš racimo za 80 EUR: EdimaxBR6574n, pa še veliko jih je.

Spajky ::

... in kaj ti pomaga *n standard če nimaš za iNet vsaj 20/20 optike? ...
(malo ljudi, jest sem na B-Only pa mi gre do 8/8 z win98seLite na 10/10 optiki, nič hitreje ne gre na G standardu) 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

VidKo ::

Spajky, nekaterim so pomembne hitrosti tudi v lanu, ne samo hitra pipica do interneta...
http://www.commit.si
spletna računalniška trgovina za overclockerje, gamerje in modderje

Spajky ::

Za LAN ni boljšega kot žica, ker je 2,4GHz spekter že toliko zapacan, da je tisto "up to 300Mbit" za večino uporabnikov bolj kot ne marketinški trik in kao podpora lenobi priključevanja Lan kabla. Je treba it na 5GHz. Večje datoteke pa se lahko prenaša med kompi v stanovanju preko Usb ključa ali kakega drugega RW medija ... just my2c 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

jan01 ::

@Spc
Pozabljaš, da pri wireless n in 4x4 mimo in tx ni tako enostavno...

@Spajky
Najprej poglej različne stopnje implementacije n standrta, ne pa da gledaš astarele... poglej si o 4x4..

Lonsarg ::

Itk da je prov, da je 300Mbit an wireless LAN. Pri meni doma imamo zadosti računalnikov, da ne mislim podvajati filmov, musk, nanizanke in iger. Jih imam 1.5 TB na serverju(+kak TB na DVD-jih pa čakajo da plad dokupim da romajo na disk :))
In ta server Je lepo z vsemi 4imi računalniki povezan z gigabitnim kablom, je pa fajn da je tudi z laptopom povezan 100Mbit. Pač 300Mbit n draft, ampak LAN port od WIFIja je samo 100Mbit, malo bedno... Ampak da je vsaj 100Mbit, da se da lepo streamat kar se hoče, tidu -iso datoteke, če se kaj inštalira se stremajo. Celo ko sem upgradal iz Viste na Win 7 sem recimo ISO mountal kar iz mrežnega diska.

Ti boš meni z USB klučki haha, so stone age. Še slike se prenašajo z FTPji frendom ne USB klučki. Pač se da čez noč pa maš vseh 4 GB slik.

Furbo ::

... in kaj ti pomaga *n standard če nimaš za iNet vsaj 20/20 optike? ...
(malo ljudi, jest sem na B-Only pa mi gre do 8/8 z win98seLite na 10/10 optiki, nič hitreje ne gre na G standardu) 8-)


Jaz sem prešel na .n ker ima precej boljši 'domet', pa trapasto se mi zdi kupovati zastarelo tehnologijo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Spock83 ::

Na srečo nimam sosedov, ki bi imeli wi-fi doma. (samo eden). Tako, da načeloma lahko laufam Wifi na N standardu, ki uporablja 40Mhz širino kanala. Praktično dosegam hitrosti 20MB/s preko WiFi. Imam še 5Ghz na voljo. To pa moram še testirat, da vidim kako se obnese za IPTV. :D

MrStein ::

fosil:
Naslednik je že tu in se imenuje WRT160NL.

WRT54G je bil legenda, ker je imel na voljo žnj custom firmware-ov.
Kaj ima WRT160NL? Razen par beta/alpha/ž prototipov?

Spajky:
... in kaj ti pomaga *n standard če nimaš za iNet vsaj 20/20 optike? ...

In kaj ti pomaga G standard če nimaš 20/20 optike ???
Ti torej laufaš B?
No ja, jaz imam 20 Mbps internet in mi G glih glih folga.
Razen tega pa obstaja tudi stvar imenovana LAN. Dela na 100 in več Mbps.
No ja, vsakemu svoje.

Večje datoteke pa se lahko prenaša med kompi v stanovanju preko Usb ključa ali kakega drugega RW medija ... just my2c

USB theoretical rate : 480 Mbps (practical around 300)
therent : 1000 Mbps (praksa komot 900, s tem da je to direkt prenos, pri USB pa moraš pol po shranjevanju (ki itak ŠE bolj počasno) še nazaj v ciljni PC nalagat)
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Glede idealnega ruterja:
- WLAN N
- gigabit
- OpenWRT (ali drugi, čim več, tem boljše)
- USB!!! Pa tak, ki ni na nivoju kasetnika C64
- (vključuje ustrezno količino flash-a RAM-a in CPU-powerja)

Če kdo pozna, naj pove ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Pa kaj ste tok nori na WRT, to ma veze samo za kake resne businedss netowrke ne pa doma... Da ne najdete vse potrebne funkcije na original firmware mi ni jasno kako...
OpenWRT je tudi ta "legendarni" ruter rabi kar nekaj časa, da je delal brez bugov.

Drugače povedano, če hočeš imeti polno delujoči Open WRT ruter pa kupiš kakega 3 leta starega, ko je bil podprt že od skoz, zdaj pa celo stabilno dela. Tok star ruter pa zelo verjetno ne bo imel teh novih funkcij.

jeronimus ::

Wrt firmware ti prov pride če komu npr 1km zračne linije oddajaš Wifi.
Par pravih anten pa prave nastavitve na ruterju pa gre. Originalni firmware tepa praviloma ne podpira.

Lonsarg ::

Ja za take stvari itak da pride prav, ali pa kiberpipa ko ima projekt da ludje postavjo doma WIFI točko, pa če majo WRTc capable ma pripravlene firmware prov zato, večina pa tega ne rabi. Vseeno pa sem jaz za to da se čim bolj uveljavi kak standard za te ruoterje, da vsi kar po defulto uporabljajo openWRT. Pravzaprav proizvajalcev na razumem OpenWRT je zastonj in že narejen, zakaj razvijajo svoj firmware sploh?

dejanslo ::

Ker hočejo imeti prihodnost v svojih rokah
There`s More Than One Way To Do It

Kami ::

Glede idealnega ruterja:
- WLAN N
- gigabit
- OpenWRT (ali drugi, čim več, tem boljše)
- USB!!! Pa tak, ki ni na nivoju kasetnika C64
- (vključuje ustrezno količino flash-a RAM-a in CPU-powerja)ka

Če kdo pozna, naj pove ;)


Za okoli 200€ bi že našel kak router (linksys ali d-link), ki ustreza vsem tem zahtevam :)

trnvpeti ::

no dej najdi
lahko tudi do 300eur :)

MrStein ::

Azgard:
Pa kaj ste tok nori na WRT, to ma veze samo za kake resne businedss netowrke ne pa doma... Da ne najdete vse potrebne funkcije na original firmware mi ni jasno kako...

Ker jih ni?

Ne vem kaj se zdaj usajaš, kaki FW ima nekdo na drugem koncu Slovenije na svojem (ali sosedovem) ruterju...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

grex ::

@trnvpeti: kaj točno si mislil z USB, ki ni na nivoju kasetnika C64.

Mislim namreč kupiti ravno WRT160nl, ker me MegaBitni porti ne motijo preveč, mi je pa USB še kar pomembna zadeva za zunanji disk - ampak če je na na nivoju C64, ga ne bi kupil :)

MrStein ::

Večina ruterčkov ima na USB prenose na nivoju prezgodovine, ker imajo prešvoh hardver.
Recimo USB disk zmore 30 MB/s, gre pa ne vem 1 MB/s ali še manj...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

trnvpeti ::

grex, to ni moja izjava
moja izjava je, da po tistem seznamu(kami) ni routerja do 200, niti 300eur
niti....

grex ::

Malo sem bral reviewe od WRT160nl in se večina (>95%) ljudi pritožuje nad storage function, kar naj bi rešili z novim firmware,.. sam to je tko.

Ali obstaja sploh kakšen router, preko katerega lahko gledaš,... ajde 1080p filme, tako da je disk priljučen na router, ti si pa na laptopu 10m stran?

grex ::

Hehe,... malo sem iskal in našel Belkina (!!!) N+ 802-11n, ki obljublja vse te stvari, ampak so porazni reviewi na amazonu.
Amazon Link

Vsi drugi routerji (D-linke in Linksyse sem gledal) pa imajo porazne disk USB transferje (3-4Mb/s, namesto 30-40Mb/s, koker je USB max).

A sem kaj spregledal ali pač tega še preprosto ni?

MrStein ::

Kje si našel podatke o USB prenosih?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

grex ::

Sem odprl kar novo temo v Strojna oprema, da ne bomo novice več smetili.

Urajmal ::

grex, link?

saxnfeld ::

Pozdravljeni, imam naslednji problem. V okolici hiše imam brezplačen wireless signal, ki pa ga zaradi debeline zidov ne morem uporabljat v notranjosti hiše. Torej danes sem kupil router WRT160nl-ee, za katerega mi je prodajalec dejal, da ga lahko uporabim tudi kot samo ojačevalec signala. Trenutno sem ga postavil na okensko polico kjer tudi z prenosnikom še ulovim zunanji signal. Pri povezavah pa se mi je malo zataklnilo. Prosim, če mi lahko pomagate rešiti zadevo glede nastavitev routerja. Hala za pomoč. Simon


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wi-Fi dobiva nova imena: 802.11ax bo WiFi 6

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
276939 (4192) SeMiNeSanja
»

HTC je predstavil Desire Eye, kamero RE, Zoe je na voljo javnosti

Oddelek: Novice / Android
198536 (6973) OK.d
»

Standard IEEE 802.11n končno standarden

Oddelek: Novice / Diski
205660 (3852) techfreak :)
»

WiFI- kdaj bo 108 Mb/s ?

Oddelek: Omrežja in internet
91358 (1129) TribesMan

Več podobnih tem