» »

Povsod zahtevajo osebne podatke...

Povsod zahtevajo osebne podatke...

Klemenn ::

Kako lahko, recimo, grem po nov mobitel in od mene zahtevajo davčno številko?

Kako, zakaj (lahko)?

Ker sem odklonil dati davčno nakup ni več mogoč.

pa polno je takih "malenkosti". še malo pa bo sladoledar od mene zahteval emšo...

kako je sploh z pravno podlago? lahko kdorkoli zahteva take podatke od mene (davčna je samo primer v tem primeru...imaš še recimo emšo itd...)

PaX_MaN ::

Samo telefon (predplačniški paket) ali the whole shebang (telefon, naročnina, perks)?

Klemenn ::

naročnina seveda...

XsenO ::

naročnina seveda...


There is your answer....


Banaliziramo: Grem jaz po najnovejši telefon, ki me bo recimo stal na obroke 100€ na mesec za 2 leti in naročnina spet enih 50€ na mesec. Vprašajo za osebne podatke in jaz jim lepo, dam kar tvoje podatke, oni pa ne vprašajo za kakršnokoli dokazilo. Rezultat jaz novi mobitel, ti vse račune :)
1 + 1 = 1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: XsenO ()

Malajlo ::

Zakaj hočejo davčno številko, zahtevaj pojasnilo. Meni so hoteli na T-2 pri telefoniji "kopijo davčne številke". Ker vem, da moram posredovati davčno številko v primeru honorajrjev, nagrad ali kakšnih podobnih prejemkov, mi na koncu ni bilo treba nobne davčne dajati, ker mi tudi denarja ne bodo dali.
Je pa bilo zanimivo, da so najprej rekli, da to zahteva Telekom, potem sem izvedel, da oni tega ne potrebujejo, so na T-2 rekli, da je to APEK, pa sem hotel videti dopis, karkoli uradnega. Je nastal interni pravilnik iz tega, ker pa ga niso našli, je šlo, glej!, brez tega.

Klemenn ::

citat :

http://www.simobil.si/sl/inside.cp2?cid...


Katere dokumente potrebujem za prenos oz. sklenitev naročniškega razmerja?

S seboj prinesite osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list), davčno številko in bančno kartico in račun za telekomunikacijske storitve za številko, ki jo želite prenesti. Račun ne sme biti starejši od treh mesecev.

imallears ::

Zakaj davčno? Zato, da če ne plačaš hitr nardijo e-izvršbo.

;-) ::

Ja lol sem star 18let ampak ker še nisem zaposlen oz. sem bodoč študent sem moral dati davčno od mame in še mamin podpis ponarejat da sem dobil pri mobitelu paket 44. + to da so jo klicali in vprašali če dovoli itd. Da je mama kao "porok".

Neverjetni so.

M-XXXX ::

A ni tako da dobiš davčno z rojstvom? Glede to da jo imam že celo večnost...

imallears ::

Dobiš ja. Kva ma to veze? :) Misls da bojo izvrsbo delal na studentu brez dohodkov? :)

Tero ::

Mah Dobro davčno še daš. Meni se bolj zdi glupo to da ko sem hotel na Tušmobilu sklenit naročnino rabiš zadnje tri izpiske od plače!??!?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

imallears ::

ja .. še večje zavarovanje, da boš plaču. Skor tko k bi kredit jemal al pa kako stvar na obroke. Kaj vam ni jasn tle? Naredte svojo firmo pa poslujte s svojimi pogoji.

Tero ::

imallears: Jah mene pač pri Tušu nebodo videli. Kako pa lahko Simobil deluje brez plačilnih listov?
Slovenci smo navajeni še iz prejšnega političnega sistema, da bi ker vsakamu dali skoraj vse podatke ne glede če kupujemo hišo na kredit ali kupimo sladoled.
Mislim da bi morali biti tukaj veliko bolj strožji zakoni, kaj lahko kdo kaj zahteva in kaj kdo ne.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Jernej L ::

imallears ima prav - davčna se večino upošteva za preprečevanje zlorab ter "izvržbe" - firma mora seveda tudi zaščititi svoje interese, neplačniki so običajno pomemben problem - zato pa imajo Npr. pri simobilu opcijo - odpis dolga in nikoli več ne moreš biti njihova stranka (razen če je to samo mit, meni osebno se zdi to čisto ok pravilo).

To se uporablja že v praktično vsakem podjetju in kmalu ne boš več nikjer dobil naročnine na katerokoli storitev brez davčne.

Tisto glede plačilnih list pa je res malce nenavadno, jaz bi jih poslal nekam.. Drugače pa to pomeni, da imajo ZELO resne probleme z neplačniki, če zahtevajo plačilne liste za nakup telefonov.. To se običajno zahteva za kredite, itd..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jernej L ()

Gandalfar ::

Mobitel z narocnicno je efektivno kreditna kartica. Porabis lahko mirno nekaj 100 evrov z klici, roamingom, podatki in Moneto. Posledicno vas bodo tako operaterji obravnavali.

aljazh ::

AFAIK je Pirc Musarjeva enkrat pojasnila, da smejo operaterji zahtevati samo en enoznačen identifikator - bodisi davčno, bodisi emšo. V nobenem primeru pa obeh hkrati.

Poleg tega veljajo zelo stroga pravila glede fotokopiranja osebnih dokumentov. Načeloma naj se to ne bi počelo; v kolikor se, pa mora biti fotokopija obvezno opremljena z opisom, za koga in za kakšen namen je bila narejena.

Icematxyz ::

Že nogometna tekma če bi rad vstopnico bi naj dal ime priimek kraj bivanja in državljanstvo da sploh vstopnico dobiš. Vse to bi naj bilo napisano na karti in naj bi samo z osebno lahko vstopil na stadion. To če prav razumem se gredo v Mariboru v državnem prvenstvu.

In sam pač zato več ne hodim gledat nogometa na stadion. Lahko bi šel. Ampak ne bom. Ker na koncu mleka v trgovini več ne bom mogel kupiti če ne bom na blagajni oddal vseh osebnih podatkov.

Najprej pa je potrebno odpraviti obvezno dajanje prstnih odtisov za pridobitev potnega lista.

_Matej_ ::

Za mleko večina ljudi že sedaj prostovoljno daje svoje podatke, ko uporabljajo razne "bonus" kartice od trgovin (pika, tuš, obi, merkur itd.)

Kar se tiče naročnine pri Tušu pa bi radi poleg izpiska zadnjih treh plač imeli tudi kontaktno številko od nadrejenga oz. splošno od podjetja kjer si zaposlen.

Ejsi_Disi ::

Najprej pa je potrebno odpraviti obvezno dajanje prstnih odtisov za pridobitev potnega lista.

Od kdaj pa to? :O
Rock n' roll ain't noise pollution!

bluefish ::

Odkar imamo biometrične.

Icematxyz ::

Za mleko večina ljudi že sedaj prostovoljno daje svoje podatke


In s tem nimam težav če se to vrši prostovoljno in v skladu z vsemi pravili varovanja osebnih podatkov ki morajo biti zadržana in raje dovoljevati manj kot preveč. Če pa moraš dati nekomu osebne podatke da bi sploh lahko kupil mleko pa je to nekaj popolnoma drugega!

dba ::

Za mleko večina ljudi že sedaj prostovoljno daje svoje podatke


In s tem nimam težav če se to vrši prostovoljno in v skladu z vsemi pravili varovanja osebnih podatkov ki morajo biti zadržana in raje dovoljevati manj kot preveč. Če pa moraš dati nekomu osebne podatke da bi sploh lahko kupil mleko pa je to nekaj popolnoma drugega!



Načeloma tako "moraš" dati osebne podatke, če želiš imeti popust, če popusta nočeš tudi podatkov ne rabijo :D

Vikking ::

Tisto glede plačilnih list pa je res malce nenavadno, jaz bi jih poslal nekam.. Drugače pa to pomeni, da imajo ZELO resne probleme z neplačniki, če zahtevajo plačilne liste za nakup telefonov.. To se običajno zahteva za kredite, itd..

Jao..... ko bi ti vedel, koliko neplačnikov imajo mobilni operaterji. Lahko malo povprašaš, kakšnega znanca ki dela pri kakšnem mobilnem operaterju, kako obsežni so arhivi in količina dela z neplačniki. Kakšne zneske so eni dolžni da dol padeš. Pravne pisarne pri mobilnih operaterjih ne zmorejo spravit dela na tekoče z neplačniki.

Jernej L ::

Vikking: brez skrbi da so mi znani problemi z neplačniki - tudi sam delam pri enem večjih ISP-jev pri nas, ampak mi ne zahtevamo plačilnih list če pri naš naročaš karkoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jernej L ()

PaX_MaN ::

Jao..... ko bi ti vedel, koliko neplačnikov imajo mobilni operaterji. Lahko malo povprašaš, kakšnega znanca ki dela pri kakšnem mobilnem operaterju, kako obsežni so arhivi in količina dela z neplačniki. Kakšne zneske so eni dolžni da dol padeš. Pravne pisarne pri mobilnih operaterjih ne zmorejo spravit dela na tekoče z neplačniki.

To je isti kurac kot DRM in podobno sranje:
"Ker mamo tolk in tolk neplačnikov, gremo kr usacga tretirat kot takšnga!"
Mrš!

Malajlo ::

Karte za fuzbal - ja, pomembnejše tekme imajo poimenske karte, ki jih potrjuješ po potrebi z osebnim dokumentom. Pač, huligani, terorizem itd.
Davčne niti EMŠO NI POTREBNO dajati nikomur razen DURSu, delodajalcu, babi za šalterjem na občini.
Lahko zahtevajo o tebe identifikacijo, da ne bi vsak kljukec z lažnimi podatki sklepal naročnino.
Fotokopiranje? Ja pa ja de. Zahtevaš kopijo sprejetih (internih) postopkov, ISO presoje, seznam vseh možnih oseb, ki lahko dostopajo do teh podatkov. Ne bodo fotokopirali.
Če je kakšna študentka zato preveč pametna, zahtevaš šefa. Če je tisti tudi študent, se zahvališ za sodelovanje in greš drugam.

Davčne številke so za DURS, ki dela štih probe po firmah in s katerimi najde missing traderje. Za KIH, ki ti nakaže nagrado, ker je rešena križanka intelektualno delo.
Če si fizična oseba, je vseen pes, če greš v trgovino in kupiš kilo kruha. In ker plačaš s kartico, zahteva od tebe fotokopijo (!) osebne davčno in še dolžino k!rca?!?!? Ja pa ja de...
Pa še plačilno listo bom dajal za 33ur mesečno, ko 50x več spičim samo na eurocardu?
Pirc-Musarjeva očitno še ni dobila teh primerov v roke. Če je AJPES stisnila, ker EMŠO objavlja, bo tudi to rešila.

C_maniak ::

Tisto glede plačilnih list pa je res malce nenavadno, jaz bi jih poslal nekam.. Drugače pa to pomeni, da imajo ZELO resne probleme z neplačniki, če zahtevajo plačilne liste za nakup telefonov.. To se običajno zahteva za kredite, itd..

saj v bistvu gre za zelo podobno zadevo kreditu. oni dajo tebi telefon zastonj al pa po nižji ceni, ti pa ga odplačaš z naročnino.

Malajlo ::

Čakaj, nikjer ne piše, da odplačuješ telefon. Razen pri Debitelu to jasno napišejo.
S podpisom pogodbe se strinjaš s pogoji. Pokažeš dokument. Če to ni dovolj, naj pa notarja tja priklenejo, pa bo samo to delal.

TekO ::

Meni se je zamerilo, ko sem lansko leto tak čas v BTCju sklenil razmerje pri SiMobilu. Rečeno je bilo, da rabim s seboj osebni dokument. Vzel sem seveda vozniško..a ko sem prišel tja je ženska za pultom eksplicitno hotela potni list ali osebno izkaznico. AAA!!! Tako sem se moral obrniti, se odpeljati na čisto drug konec Lj in priti nazaj s potnim listom. Uglavnem totalna bedarija..
Ideas are bulletproof.

PacificBlue ::

Heh, zadnjič pri Mobitelu ko sem kupil gsm je bilo prodajalcu dovolj, da sem pokazal bančno kartico(ker drugega nisem imel zraven-pozabil).

Edit:typo

Zgodovina sprememb…

OZZY ::

Meni se je zamerilo, ko sem lansko leto tak čas v BTCju sklenil razmerje pri SiMobilu. Rečeno je bilo, da rabim s seboj osebni dokument. Vzel sem seveda vozniško..a ko sem prišel tja je ženska za pultom eksplicitno hotela potni list ali osebno izkaznico. AAA!!! Tako sem se moral obrniti, se odpeljati na čisto drug konec Lj in priti nazaj s potnim listom. Uglavnem totalna bedarija..



Koker vem vozniška ni enaka identifikacijskem dokumentu, kot sta to OI in potni list.
Go with the flow.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zaupnost davčne številke

Oddelek: Loža
2712664 (7966) Invictus
»

Izguba dokumentov

Oddelek: Loža
309746 (8339) St235
»

Polog gotovine problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7715630 (13646) zavajon
»

Nakup računalniških komponent na obroke?

Oddelek: Kaj kupiti
202165 (1778) boštjan

Več podobnih tem