» »

Debian bo odslej izhajal na dve leti

Debian bo odslej izhajal na dve leti

Debian - Pri Debianu, eni najbolj znanih distribucij Linuxa, so se odločili, da bodo nove različice svojega operacijskega sistema pričeli izdajati v rednih, dvoletnih časovnih razmikih.

Debian je do sedaj izhajal neredno, za spremembo pa so se odločili, ker si želijo večje predvidljivosti tako za uporabnike kot za razvijalce.



Prvo zamrznitev sistema (obdobje, ko se v sistem ne dodaja novih lastnosti, temveč samo testira in odpravlja napake) pričakujemo decembra letos, končni izid Debian GNU/Linux 6.0 (s kodnim imenom Squeeze) pa spomladi 2010.

Različica Squezze naj bi prinesla večjo večarhitekturno podporo (izboljšali naj bi nameščanje 32-bitnega programja na 64-bitne računalnike) ter številne optimizacije zagonskega procesa.

Morda pa je k odločitvi Debiana pripomogel tudi zgled njegovega mlajšega brata, Ubuntuja ...

39 komentarjev

Mavrik ::


Morda pa je k odločitvi Debiana pripomogel tudi zgled njegovega mlajšega brata, Ubuntuja...


Keremu njegov razvojni cikel izjemno škodi. Na pol leta dobimo vedno stvar ko je hujša kot Vista ob izidu.
The truth is rarely pure and never simple.

darkolord ::

Hehe, optimisti.

filip007 ::

Ja OK na pol leta ni problema...

Debian je vmesnik
Gnome so programi
Ubuntu je pa OS
je to prav...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Gwanaroth ::

Super.

< 3 Debian. Super distro.
Lights often keep secret hypnosis..

MrStein ::

Mavrik:
Keremu njegov razvojni cikel izjemno škodi. Na pol leta dobimo vedno stvar ko je hujša kot Vista ob izidu.

Točno moje misli.
A niso (Ubuntu) opazili, da v pol leta ne moreš OS+tono programja skup spacat ?
Pol pa dobiš milijardo bugov, ki nikoli niso popravljeni (ker je v beta/RC fazi že naslednji release in nimajo časa/volje za stare stvar popravljat).
Dve leti sicer zveni bolje, ampak v principu je isto.

Kaj se je zgodilo z "it's ready when it's ready" ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ozbolt ::

Tole bo sync z Ubuntu LTS različicami.
Mi pa res gredo na živce vsi, ki se jezite čez Ubuntujev release cycle, namreč, prvič, vedno imate LTS, drugič, če že kaj ne dela imate na voljo najboljši community kar jih je (ubuntu forums) in tretjič, lahko vedno uporabljate karkoli drugega (kar pa je, če je bleeding edge, prav tako hroščasto - Fedora, Arch,...).

dbevfat ::

Mavrik:
Keremu njegov razvojni cikel izjemno škodi. Na pol leta dobimo vedno stvar ko je hujša kot Vista ob izidu.

Točno moje misli.
A niso (Ubuntu) opazili, da v pol leta ne moreš OS+tono programja skup spacat ?
Pol pa dobiš milijardo bugov, ki nikoli niso popravljeni (ker je v beta/RC fazi že naslednji release in nimajo časa/volje za stare stvar popravljat).
Dve leti sicer zveni bolje, ampak v principu je isto.

osebno mislim, da ubuntuju konstanten cikel koristi, ne škodi. Večina napak enega releasa je odpravljena v naslednjem, kar pomeni, da je po enem letu vsak večji feature stabilen. Če koga moti nestabilnost, lahko uporabi LTS, saj redni releasi ne pomenijo, da moraš nadgraditi. Release early - release often princip pa se obnese precej dobro. Čeprav imam sam precej pritožb čez (K)ubuntu, je vseeno zelo hitro napredujoč in uporaben distro. KDE 4 so mi recimo že boljši od starejših, čeprav je ob prvem releasu kubuntu bil grozno nestabilen.

Kaj se je zgodilo z "it's ready when it's ready" ?

Problem je v tem, da se nisi mogel zanesti, če je to res "when", ali pa je v resnici "if". S tem so svojim uporabnikom dali stabilnost, na katero se lahko zanesejo.
nvr2fat

poweroff ::

A niso (Ubuntu) opazili, da v pol leta ne moreš OS+tono programja skup spacat ?
Pol pa dobiš milijardo bugov, ki nikoli niso popravljeni (ker je v beta/RC fazi že naslednji release in nimajo časa/volje za stare stvar popravljat).

Te zadeve se pač odpravijo v naslednjem releasu.

Problem Ubuntuja je nekje drugje. Ob vsakem novem releasu uvedejo vsaj eno revolucionarno novost. Kot recimo PulseAudio, ali kaj podobnega, ki potem ne dela 100%. Zadeva sicer ima nek smisel in je dolgoročno dobra, a končni uporabniki seveda vidijo samo to, da je zvok prej delal, sedaj pa ne dela več.

Enostavno bi moral napočiti čas, ki bi se z novimi releasi nehale uvajati revolucionarne novosti in bi se delalo izključno na mini izboljšavah in pobijanju bugov.
sudo poweroff

WhiteAngel ::

Ja OK na pol leta ni problema...

Debian je vmesnik
Gnome so programi
Ubuntu je pa OS
je to prav...


Ne.

Linux je OS.
Ubuntu in Debian sta distribuciji.
Gnome in KDE sta namizji.
OpenOffice in Firefox sta programa.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Večina napak enega releasa je odpravljena v naslednjem,

"Večina". Tile so kar nekaj releasov preživeli. In so še vedno živi: 74008, 82504, 93245
Ta je rabil 3 leta (od prijave, ne od pojave) : 12829
Samo nekaj primerov, ki sem jih na brzino našel. No ja, imel v spisku subscribanih.

Matthai:
Te zadeve se pač odpravijo v naslednjem releasu.

Glej zgoraj.

Enostavno bi moral napočiti čas, ki bi se z novimi releasi nehale uvajati revolucionarne novosti in bi se delalo izključno na mini izboljšavah in pobijanju bugov.

Jap. Samo zakaj tega ne naredijo? Verjetno bi lahko o tem vprašanju cele knjige napisali?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Še tole:
končni uporabniki seveda vidijo samo to, da je zvok prej delal, sedaj pa ne dela več.

Ja, to je glavni problem. Uporabnika ne briga, kaj vse je prej delalo/ne-delalo. Kaj bo delalo/ne-delalo v naslednji verziji. Ampak točno to, kaj dela zdaj, v sedanjosti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Kje je vir?
In če bo nova verzija spomladi 2010, potem bo to komaj 1 leto po Lenny-ju. Ampak ok, verjetno bo kot po navadi zamujal in bo ravno 2011, ko bosta 2 leti minili :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Pa da bo spet kdo "samo kritiziraš".
Vidim, da v 9.04 (x64) že dela UDF:
Vstavljen DVD se prepozna, lahko se berejo in pišejo fajli.
Celo izmet z tipko na DVD enoti dela.*
Pohvalno!

* - hmm, umounta se, dejansko pa se ne vrže ven, no ja, yet another bug report...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pyr0Beast ::

Enostavno bi moral napočiti čas, ki bi se z novimi releasi nehale uvajati revolucionarne novosti in bi se delalo izključno na mini izboljšavah in pobijanju bugov.
Hehehe. Res je.

Je pa zanimivo, kako nekatere novosti dobesedno okrnijo sistem. :)

Pravzaprav, kar najbolj zafrkava kvaliteto tega sistema je prepotentnost nekaterih geekov, ki preprosto ne razumejo težav drugih ljudi. Meni dela v redu sistem obnašanja.
In potem, če je kaj res 'narobe', ti natvezijo da si kupi drug kos HW. WTF? Nekateri so preprosto migrirali iz drugih sistemov, kjer je vse delovalo in lahko so upravičeni pričakovati da bi tako moralo delovati še naprej.
Tisti VGA bug se vleče že lep čas, in najbolj preprosto bi bilo uporabniku ponuditi, katero resolucijo in osveževanje naj si izbere, tako kot ima to izveden pendrivelinux.
Vendar to se kao 'ne da'.
eh ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

dbevfat ::

Enostavno bi moral napočiti čas, ki bi se z novimi releasi nehale uvajati revolucionarne novosti in bi se delalo izključno na mini izboljšavah in pobijanju bugov.

Eh, tako pa spet ne gre, že po logiki ne. Če imaš neko revolucionarno novost, bo vedno obstajal en release, kjer bo ta novost prisotna, v prejšnjem pa ne, ne glede na to, koliko odlašaš z uvedbo. In ta release bo praviloma imel s to novostjo največ težav, ponovno ne glede na to, koliko odlašaš z uvedbo te novosti.

Vsak release mora vsebovati čim več popravkov, hkrati pa obvezno nekaj večjih novosti, tako je razvoj najhitrejši. Če bi 2 leti delali samo bugfixe, bi jih povozil čas. Za desktop imam raje napredujoč sistem z nekaj težavami, kot pa zastarelega. Obratno pa velja za strežnik.
nvr2fat

poweroff ::

"Večina". Tile so kar nekaj releasov preživeli. In so še vedno živi: 74008, 82504, 93245


Ostalim bralcem tega foruma predlagam, da si gredo natančno prebrat opise teh bugov. In naj sami presodijo koliko so ti bugi sploh resni in koliko gre za neke usability zadeve.
sudo poweroff

poweroff ::

Ja, to je glavni problem. Uporabnika ne briga, kaj vse je prej delalo/ne-delalo. Kaj bo delalo/ne-delalo v naslednji verziji. Ampak točno to, kaj dela zdaj, v sedanjosti.

Se strinjamo.

Tako kot se strinjamo, da Londonsko borzo ni brigalo ali je Microsoft resna ali neresna firma (ali morda kaj tretjega) ali je rešitev zašuštralo slabo načrtovanje ali slaba firma - vse kar so hoteli je, da stvar dela.

Zato so izbrali Linux.
sudo poweroff

MrStein ::

Matthai:
Ostalim bralcem tega foruma predlagam, da si gredo natančno prebrat opise teh bugov. In naj sami presodijo koliko so ti bugi sploh resni in koliko gre za neke usability zadeve.

usability ni resna stvar? Razen tega sem napisal, da je to nekaj stvari, ki sem jih že imel "pri roki". Lahko šel in poiskal "boljše" primere. Samo čemu? Prepričevat prepričane? Saj rezultat je znan:
- ta bug ne šteje
- ta tudi ne
- imaš napačen hardver
- neumen si
- ta bug bo popravljen "Real Soon Now™"
- rulz! World domination!

Zato so izbrali Linux.

Najbrž ne Ubuntu. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Tisti VGA bug se vleče že lep čas, in najbolj preprosto bi bilo uporabniku ponuditi, katero resolucijo in osveževanje naj si izbere, tako kot ima to izveden pendrivelinux.
Vendar to se kao 'ne da'.
eh ..

Da se.

Boot CD: F4 - Zaženi v varnem grafičnem načinu.

Imaš pa tudi opcijo reševanja okvarjenega sistema.

Je pa res, da bi zadevo lahko malo bolj jasno navedli.

P. S. Prej sem pozabil dodati vir:
http://www.debian.org/News/2009/20090729
sudo poweroff

Daedalus ::

Mi pa res gredo na živce vsi, ki se jezite čez Ubuntujev release cycle, namreč, prvič, vedno imate LTS, drugič, če že kaj ne dela imate na voljo najboljši community kar jih je (ubuntu forums) in tretjič, lahko vedno uporabljate karkoli drugega (kar pa je, če je bleeding edge, prav tako hroščasto - Fedora, Arch,...).


Ubuntu bi moral upočasniti release tempo in se precej bolj posvetiti poliranju izdelka. Čisto preprost razlog - manj slabe volje s strani trenutnih in novih uporabnikov, pa trenutno pač ni potrebe po revolucionarnih novostih. Razumem, da so prvih par let šopali na polno, ker je pač bilo potrebno dohiteti konkurenco... sam trenutno je OS kot tak precej na nivoju z ostalimi (kar se uporabnosti tiče) pa precej pod nivojem, kar se tiče hroščev. Tako da... bolj počasi pa bolj premišljeno, pa bo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

poweroff ::

Saj, samo imam občutek, da po njihovem še ni konec teh "prvih par let".
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

Boot CD: F4 - Zaženi v varnem grafičnem načinu.
Heh, tole še zdaleč ni 'on-the-fly'.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matevžk ::

Ubuntu bi moral upočasniti release tempo in se precej bolj posvetiti poliranju izdelka.

Jaz pa mislim, da obstaja kompromis med idejami, ki ste jih do zdaj našteli. Namreč, če je vsaka tretja izdaja LTS, naj tisti dve vmes prinašata revolucionarne novosti, četudi morda nista čisto izpiljeni glede hroščev, potem naj se pa pol leta posvetijo samo hroščem (seveda vseeno tudi novim verzijam programov a'la Firefox in OOo), da bo LTS res stabilen.
lp, Matevžk

Poldi112 ::

Pa saj stvar je identična win okolju - konservativni userji počakajo do service pack-a, bleeding egde pa kar rc vlečejo dol.

Tudi ubuntu z vsemi svojimi bug-i je precej stabilna zadeva, če počakaj kak mesec ali dva po izidu in ga šele takrat upgrade-aš. Če ti pa tudi to ni dovolj pa zamenjaš distribucijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Hja... problem je, da je bila zadnja LTS verzija polna novosti...
sudo poweroff

Poldi112 ::

Pa saj jaz nimam občutka da bi stavili na stabilnost pri LTS. Tako kot pri vseh to pride s časom, samo da je tega časa pri LTS več.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Poldi112:
Če ti pa tudi to ni dovolj pa zamenjaš distribucijo.

A priporočaš katero ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looooooka ::

Slackware.
tam tud 10 let ne bojo dal nic novga not...dokler staro ne dela 100%.
je pa res da bos mogu bistveno vec tipkat =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Poldi112 ::

>A priporočaš katero ?

Osebno trenutno takim instaliram Debian. S časom se preference, kot tudi situacija menjajo, lepota vsega je pa, da uporabnik ne opazi spremembe distribucije.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

OpenSuSE je prima za stabilen desktop, Fedora je prima za bleeding edge desktop.

WhiteAngel ::

@jype: Fedora in ... yum?!

jype ::

Ja, fedora in yum.

Stipex ::

Kar se tiče desktop uporabe (kolikor sem pač preizkušal GNU/Linux distrote) sem imel še najmanj težav z debian-debian based, tako da mi je všeč ta poteza Debiana.

MrStein ::

Poldi112:
Osebno trenutno takim instaliram Debian. S časom se preference, kot tudi situacija menjajo, lepota vsega je pa, da uporabnik ne opazi spremembe distribucije.

To nekak nima smisla. Zakaj bi menjal Ubuntu za Debian, če ne bom opazil razlike ???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Ne vem če se razumemo? Zakaj ne bi opazil razlike?
edit: ok, zdaj mi je potegnilo. Rekel sem da uporabnik ne opazi razlike in s tem sem mislil v svojem okolju. Mogoče je meni malo drugačen, izgleda malo drugačen, ampak to je zanemarljivo. Mislil sem v smislu da bi se moral drug sistem na novo učiti. Moji userji se niso zavedali da so šli iz pingo na mandrake in potem na gentoo in nato na debian. Oni so vedno videli kde in ta se je počasi razvijal. Pač, nova verzija kde-ja, z njihovega stališča.

Ti bom opisal moj primer:

Gentoo mi je dop... in začel sem migracijo na Kubuntu. Misilm da okoli 8.04. 8.10 je imel že kde 4.1 (ali mogoče celo 4.0?). V vsakem primeru je bil neuporaben za sitne uporabnike, ki ne samo da nočejo sprememb, ampak so bolestno občutljivi na nestabilnost. Razumljivo.

Tako sem jaz fural 8.10 z beta kde, ostali 8.04. In počasi se support za 8.04 izteka, kde 4 še ni dovolj daleč za moje uporabnike, tako da sem jaz na 9.04, ostali pa na Debian Lenny, ki ima privzeto kde 3.5. Edini problem ki se je pojavil je bila spletna banka, ki je debilna in ne dela na Iceweasel (efektivno preimenovan FF). To sem rešil z instalacijo FF.

Debian je bil zaradi daljšega supporta, stabilnih paketkov in sorodnosti z Ubuntu naravna izbira.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

poweroff ::

Zanimivo. A to imaš kakšen komercialen support?
sudo poweroff

Poldi112 ::

Ja, fokusiram se na mala podjetja. Nisem pa še končal strani, tako da še ne delam nobene aktivne reklame.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Stipex ::

@Poldi112
Zanimivo, dobra ideja in dizajn spletne strani ;)

Poldi112 ::

Tnx. Design sicer ni moj, je zgolj malenkost spremenjena tema. Kar mi pa čisto zadostuje in je v skladu z mojo in FLOSS sharing filozofijo :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prilagodljiv linux

Oddelek: Operacijski sistemi
171055 (864) ShowDown
»

Izbira pravega linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
81804 (1666) gpg

Več podobnih tem