» »

Decibeli

Decibeli

;-) ::

Nimam razčiščenih pojmov glede dB.

Večkrat čujem da na dB dragih dosegajo glasnosti do 150dB z opremo vredno par tisoč €, laho pa dosežeš 140dB z opremo vredno okoli 200€.

Če rečemo da so vsi tisti z dobro opremo in tisti z slabo naredili maximalno dobre škatle za wooferje in uporabili maximalno dobre kable in nastavitve.

Zanima me:
razlika med 90dB in 100dB = 10dB
razlika med 130dB in 140dB = tudi 10dB

Ampak v prvem primeru bo razlika bolj opazna, vendar lažje jo dosežemo?
V drugem primeru je razlika manj opazna, ker slišimo vse popačeno pa težje jo dosežemo?

Decibeli naraščajo konstantno ali v krivulji? so razlike med dB v glasnosti vedno iste ali ne na eno enoto.

V bistvu neznam vprašat kaj me zanima.

blackbfm ::

Ni tako simpl zadeva, no kakor za koga:P Na kratko:

On the decibel scale, the smallest audible sound (near total silence) is 0 dB. A sound 10 times more powerful is 10 dB. A sound 100 times more powerful than near total silence is 20 dB. A sound 1,000 times more powerful than near total silence is 30 dB. itd itd...

Več imaš na na http://www.howstuffworks.com/question12...

Zheegec ::

 Logaritemsko

Logaritemsko



Pa ne se preveč igrati s teh 150dB če imaš rad svoja ušesa :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

;-) ::

On the decibel scale, the smallest audible sound (near total silence) is 0 dB. A sound 10 times more powerful is 10 dB. A sound 100 times more powerful than near total silence is 20 dB. A sound 1,000 times more powerful than near total silence is 30 dB. itd itd...


Točno to je to!

Oba sta zadela to kar me je zanimalo.

darkolord ::

Decibel je logaritmska enota in je 10 * log (razmerje merjene in referenčne količine).

Konkretno, vsakih 10dB razlike pomeni 10-kratno povečanje. Torej pri meritvah zvočnega tlaka je pri 100dB desetkrat večja moč kot pri 90dB.

Edit: aha, mal prepozen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Okapi ::

Pri čemer je vse skupaj še malo bolj zapleteno, ker je razlika 10 dB po moči 10x večja, po glasnosti pa "samo" 2x.

O.

;-) ::

Konkretno, vsakih 10dB razlike pomeni 10-kratno povečanje. Torej pri meritvah zvočnega tlaka je pri 100dB desetkrat večja moč kot pri 90dB.


Zato je od 130dB naprej vsak dB težje dosečt ker za vsakega rabiš parkrat bolj močno opremo.

Mislim da se mi malo svetli glede tega, čaka še me malo branja na to temo popoldne;)

dëych ::

V teoriji te stvari držijo v praksi pa moč ni najbolj pomembna pri teh zadevah. Glasnost nekega sistema je odvisna od en kup drugih parametrov; frekvence merjenja, resonanca prostora v kateri delas meritev, temperatutre, ts parametrov zvočnika, konstrukcija škatle v kateri je zvočniki, postavitev, volumen prostora v katerem je zvočnik postavljen, kvaliteta materialov oziroma opreme, itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dëych ()

darkolord ::

"Glasnost" je čist subjektivna zadeva in je ne morš izmerit

dëych ::

Zmeriš pa lahko pritisk aka SPL. :P

natektilen ::

mene pa neki zanima...kolk je to 55 dB...mam namreč sosede ki nimajo radi moje glasbe :D nimajo merilca jaz pa tudi ne da bi izmeril:D nimam pa nwm kakšnega ozovočenja ;)

Highlag ::

Never trust a computer you can't throw out a window

sergejevic ::

Imate prav glede dB... Vendar je glasnost še precej bolj komplicirana zadeva, saj je človeško uho najbolj občutljivo pri okoli 1000Hz, čim bolj se oddaljujemo v frekvence proti 20.000 Hz ali 20Hz pa rabimo precej(krat) večjo jakost zvoka, da subjektivno slišimo enako glasno... Starejši ko smo, slabše zazanvamo visoke frekvence, ker nam v tem frekvenčnem območju s starostjo močno upada sluh.
Me pa res zanima, kdo rabi 150dB ali 140dB zvočnik za lastno uporabo? V užitek sigurno ne!

55dB je tam nekje normalno glasen govor, niti ne preveč glasen. Do okoli 30dB je šepet, med 30 in 45dB je tihi govor, tam okoli 90dB se moraš pa že konkretno zadret, kolikor ti nese.

Zgodovina sprememb…

lmfao ::

Zanimiva tema....kakšna pa je razlika med dB(A) in dB(C) skalo?

Okapi ::

Me pa res zanima, kdo rabi 150dB ali 140dB zvočnik za lastno uporabo? V užitek sigurno ne!
Kot prvo, na staro temo si naletel:P, kot drugo, to počno tisti fanatiki, ki tlačijo velikanske zvočnike v avto in potem tekmujejo med seboj, kdo ima več decibelov. Nima to veze s poslušanjem muzike.

O.

blackbfm ::

Sploh zjutraj v kempu je zabavno, ko ti nekdo parkira avto direkt pred šotor in odpre prtljažnik potem pa muska na polno, tok da se skor šotor sesuje. Debili;(( heh

dolegar ::

Če je meritev opravljena z filtrom A (dBA) pomeni, da se upošteva karakteristike človeškega ušesa, ki ni enako občutljivo na celotnem spektru frekvenc.
ThinkPad T60 (intel Core2duo T7400 @ 2.16GHz)
15.4" 1680×1050 FlexView
Ram: 2GB Disk: Hitachi 120GB


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako močan glasbeni stolp?

Oddelek: Zvok in slika
223112 (2435) trojnis252
»

piskanje v ušesih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
589518 (8234) Starodavni
»

Kateri 120mm ventilator je najtišji oz. najboljši?

Oddelek: Kaj kupiti
92111 (1964) jRk0
»

ne vem kakšn naslov bi dal :)

Oddelek: Znanost in tehnologija
211673 (1248) .:joco:.
»

dB?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
72869 (2669) gumby

Več podobnih tem