» »

TV piska

TV piska

Phoebus ::

CRT je začel piskati. ne glede na to kakšna je svetlost slike, ne glede na to ali je TV ali AV.
Mogoče je koristen podatek da se včasih zgodi da je ob vogalih nekoliko tonirana (zelenkasto ali rdečkasto) ali temnejša slika...ugasneš in prižgeš (degauss?) in zadeva spet dela OK.

Ima kdo idejo kaj bi lahko bilo?

Azrael ::

Če je pisk stalen, brez izjeme kako osvetljena je slika in ima frekvenco 15625Hz, je napaka v horizontalnem odklonu.

Verjetno je popusti lak na eni od dušilk za linearnost slike.

Postopek je enak kot v primeru rač. napajalnikov, ki pskajo.

Vzemi palico iz tršega lesa ali plastike (kovinsko nikar!) in se dotikaj z njo duišilke za dušilko okoli VN transformatorja in tudi jedra VN transformatorja, če je odprto in dostopno.

To delaš, ko je TV v delovanju zato glej kaj delaš, da ne spražiš sebe ali TV!

Ko se bo zvok spremenil ali bolj verjetno ob dotiku izginil, veš kje je problem in poskusi na novo zaliti dušilko z nekim lakom (vroče lepilo ni primerno). Najverjetneje je popustil lak, ki veže navitje in ohišje tuljavnika ali se premikajo ovoji navitja na dušilki.

V primeru, da je vzrok nek trafo, je lahko popustilo tudi zalepljeno jedro.

Če pa se zvok spreminja z osvetlitvijo slike, je problem v napajalnem delu, gre za iste vrsto okvare.

Glede zmazkov na vogalih slike, če je TV stalno vklopljen na elektriko (se ne ugaša s stikalom, ampak gre samo na stand-by), je tak slučaj vsake toliko časa običajen. Enako tudi v primeru, če so zraven TV zvočniki in druge stvari z magneti ali energetski kabli.

Enako se zgodi tudi v primeru, če se TV med delovanjem zasuče za 90°, saj ga takrat čistočo barv zmoti zemeljsko magnetno polje.

Pravilen način za odpravo težave, pa si že ugotovil.
Nekoč je bil Slo-tech.

korenje_ver2 ::

a ni pri lcdjih skos enaka osvetlitev? :p

Azrael ::

Načeloma, da.

Toda avtor teme je vprašanje začel z:
CRT je začel piskati,....
Nekoč je bil Slo-tech.

korenje_ver2 ::

oops. :p

Phoebus ::

Evo, zrihtano...samo 1 pivo in 1500 kletvic me je stalo (TV je 32" in težek tono in pol, delal sem sam) :D

Nisem naredil z lakom ker je bil trafo in nisem mogel snet (in potem nazaj navit) izolir traku ampak sem okoli obeh navitij dal po tri vezice in jih našponal do amena.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je ta napajalnik še v redu? (slika transformatorja)

Oddelek: Pomoč in nasveti
91153 (537) Highlag
»

A še komu piska monitor? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
525454 (3725) Pyr0Beast
»

Zatemnjevalnik luči brenči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81910 (1682) Azrael
»

ATX 250W napajalnik mi cvili

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261911 (1638) VolkD
»

Pogin televizorja!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
194361 (3983) Azrael

Več podobnih tem