» »

Kako vzgojiti jagodo

Kako vzgojiti jagodo

alexa-lol ::

hej :D mene zanima kako vzgojiti jagodo. A iz unih belih pikic, ki so v jagodi (semen?)? Sem dal eno to pikco v vodo, da bi vzklila pa ni nič blo. Ima morda kdo kakšen nasvet?

ffka ::

Hahaha , ne me jebat xD , kupš sadike in posadiš . xD

bluefish ::

Bo treba kar s sadikami.

-ninja-91- ::

Okapi ::

Sem dal eno to pikco v vodo

:)) Od kdaj so jagode vodne rastline? Seme se da v zemljo.

In da, jagode zrastejo tudi iz semen, ne samo iz v vrtnariji kupljenih sadik.

1.) Uporabit moraš zrelo jagodo iz rastline, ne iz Merkatorja. Takšno, ki je že preveč zrela za jest.
2.) Pustiš jagodo, da se posuši, potem pa z nje postrgaš tiste "pikice".
3.) Semena posušiš.
4.) Semena posadiš v lonček in paziš, da zemlja ostane vlažna. Z nekaj sreče bodo jagode vzklile in ko dovolj zrastejo, jih presadiš na vrt.

O.

alexa-lol ::

okapi hvala za nasvet
je treba jagodo kako osemenit al je uredu kar tako?

Kolko novih jagod (rastlin) se pa dobi iz ene jagode (sadeža)?

Okapi ::

je treba jagodo kako osemenit al je uredu kar tako?

Rastlin se ne osemenjuje, ampak oprašuje, in če se razvije jagoda, bi morala načeloma semena biti plodna.

Iz vsakega semena zraste ena rastlina - vzemi eno jagodo in preštej "pikice":P

O.

alexa-lol ::

kako pa oprašiti jagodo?

Okapi ::

S čebelo.

O.

alexa-lol ::

a obstaja moška jagoda in ženska jagoda al so unisex?

redbug ::

:) Prisrčno.. So unisex.

Če te zanima več .. Tule si poglej slišico cveta jagode:

Kar je v sredini rumenega, to bo postala jagoda. Tu so še vidni pestiči - ž. del cveta.
Okrog pa so v venčku prašniki - moški del cveta. Ko ne morejo več tvoriti peloda, odpadejo.
Takšne cvetove večinoma oprašujejo žuželke.
Zakaj pa ne kupiš semen v semenarni ali pa kar v Sparu?

Pyr0Beast ::

Jagode se najhitreje množijo z viticami. Sicer gre tudi s semeni (zrela so rdeče barve).

Gozdne ne marajo suše, en dan so brez vode in ne bo nič od pridelka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dzinks63 ::

Razmnoževati z semeni je zahtevna reč, le tega se poslužujejo pravi vrtnarji. Enostavno hobi razmnoževanje je z poganjki, saj jih rastlina jagode požene kar nekaj.


Presajajo se od julija do septembra in naslednjo pomlad že veselo rodijo. Popularne so seveda celoletne jagode, saj rodijo od zgodnje pomladi do pozne jeseni.

Pyr0Beast ::

Pa saj res, pritlike, ne vitice. Ko neha cveteti jih prav veselo poganja :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

@pordečeli: Držte se teme. In kulture.
Zbogom in hvala za vse ribe

;-) ::

Mi mamo po parceli ob živi meji milijone jagod-pa še tak lepo rdeče so. Mama pravi da niso prave, sem pa probal malo da vidim če je grenko al kako, pa so sladke-mogoče malo manj sam mogoče zato kr so v senci.

Je možno da je kaka strupena verzija? Je pa jih ko dreka nemormo se rešit skor.

Pyr0Beast ::

Ena (baje strupena) rastlina ima zelo podobne, vendar bolj okrogle plodove kot jagoda. Okusa nima enakega.

Če pa imaš gozdne jagode se jih oa kar najej, pulit pa jih ni treba, ker odlično zadržujejo zemljo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

;-) ::

Okus majo dober ker mi ni dalo mira pa sm probal ko mama vedno že od malega govori da so strupene, pa sm si mislo da ena me nebo ubila. So pa čisto male lahko ju3 slikam isto kot gozdne na prvi pogled primerjal še nism podrobno.

Zemlje nimajo kaj zadrževat ko smo v mestu na ravnini:)

Pyr0Beast ::

Sicer pa že takoj po listih vidiš, ali je to jagoda ali ne. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

SodVina ::

Mama pravi pravi, da so strupene, da jih mulci ne pojeste ;)

Okrasne jagode so ze ne pogled drugacne. In brez okusa :)

alexa-lol ::

Zanimiva stran...
Torej če kupim dve sadiki iste vrste v vrtanriji in ju med sabo razmnozim ter pocakam da so semena rdeča dobim lahko potem na tisoče potomcev z dokaj enakim genskim materialom kot ju imata izvirnika?

Kaj vse pa vpliva na to ali iz semena zraste jagoda? Kakšen je success rate?

šernk ::

za jagode pa res ne rabiš semen lol...

do bližnjega soseda skoči pa naj ti da nekaj sadik...recimo 6 sadik...čez 2 leti mu jih lahko 30 vrneš saj se razrasejo kot ne vem kaj. je pa res da je odvisno od vrste...smo imeli ene ki so komaj živele, sedaj pa imamo ene ki jih vsaki 2 leti presajamo saj jih enostavno rata preveč. kako se same tako razmnožujejo nimam pojma.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Pyr0Beast ::

Za pritlike jagode ne rabijo cveteti. Pritlike so popolni kloni obstoječega organizma.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

d0rK ::

Jezus, kaksna znanost. A jo bos pol tut na sprehod pelu? Jagoda je, ne dojencek.


Kupis sadike, posadis in redno zalivas. Fotr je doma posadu en kup jagod in uspevajo BP.

alexa-lol ::

Razmišljam da bi kupu 1ha zemle pa nekaj sadik potem bi pa ze naslednjo leto imel polno nivo tega... ker sem zračunal da za 1ha rabiš 80 000 sadik jagod in če ena pride 1.3€ je to čez 100 000€.

Sumo ::

Eno vprašanje se mi poraja: Evolucijsko gledano, zakaj jagoda sploh troši energijo za proizvodnjo sadežev (semen), če se pa itak lahko na izi klonira s pomočjo pritlik? Se morda sčasoma zaradi starosti izrodi?

Tarzan ::

Eno vprašanje se mi poraja: Evolucijsko gledano, zakaj jagoda sploh troši energijo za proizvodnjo sadežev (semen), če se pa itak lahko na izi klonira s pomočjo pritlik? Se morda sčasoma zaradi starosti izrodi?



Za ohranitev vrste je nujno pomembna genska raznolikost, sami kloni bi verjetno kar hitro propadli - ob prvi večji spremembi podnebja recimo, ali ob prihodu kakega škodljivega "sladokusca".

Okapi ::

Vegetativno razmnoževanje je koristno, ker se lahko uspešna rastlina v ugodnih razmerah hitro razmnoži, spolno, s semeni, pa je koristno, kot pravi Tarzan, ker je vsako seme malce drugačno in se tako lahko vrsta prilagaja spremembam, pa še na večje razdalje se lahko širi.

O.

Pyr0Beast ::

Vegetativno razmnoževanje je ugodno saj rastlina ne potrebuje nekaj dni da vzklije in srečo da sploh preživi. Glavna rastlina malce upočasni svojo rast ter vsa hranila in proizvedeno hrano lahko nameni svojim 'vnukom' kateri so zaradi tega v močnem plusu glede hitrosti rasti, nato tak klon, ko požene prva dva lista in nekaj koreninic, požene še eno ali dve dodatni pritliki (plus že ena originalna), zadeva pa se množi eksponentno, ustroj takih vitic pa nemalokrat seže prek 2h metrov.
Zadeva je podobno superuporbna na strmih predelih, kjer je možnost, da seme pride v razpoko skoraj nična, rastlinica pa se po pritliki, podobno kot po vrvi spusti navzdol ter zasidra v skali.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alexa-lol ::

sej po koliko časa pa nastanejo te kloni jagode? 2x leto?
Ce je tako dobis v 5 letih 60 000 identičnih jagod :)

šernk ::

nam se v dobrih 2 letih iz kakšnih 10 sadik razrastejo na dobrih 20 kvadratnih metrov
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

alexa-lol ::

iz 10 jih dobite torej 300 to je 30x več :D

Pyr0Beast ::

sej po koliko časa pa nastanejo te kloni jagode? 2x leto?
Okoli 10 dni za eno rastlinico iz ene vitice če so pogoji primerni (dovolj vode, toplote in sonca)

Močnejše (industrijske) rastline katere imajo večje plodove ter debelejše liste rabijo dosti dlje, pa tudi kakšne žuželke jih rade pregriznejo med zimo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

šernk ::

no sedaj sem bil zunaj na vrtu in sem preveril...spomladi smo presadili jagode cca. 12 sadik sedaj iz vsake sadike rastejo 3 nove jagode iz dveh pa gre še naprej in je tako že 6 novih, tako da tisto o 30x več se mi zdi popolnoma realna ocena :)

so pa neke jagode ne vem sicer vrste vendar rastejo kot hudič, pa dobre so tudi :P
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

gzibret ::

Pa še nekaj je s temi jagodami in črnimi semeni. Ko jih ptič požre in jih potem čez kakšen dan tudi posirje, jih ne samo raztrosi na dosti večjem ozemlju, ampak tudi primerno pognoji ;)
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Tisto zgoraj se nanaša na vprašanje od sumota.
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

Poleg tega določena semena potrebujejo aktivacijo v kislem/bazičnem okolju, za kar dobro poskrbi prebavni sistem >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sumo ::

Hehe, iznajdljive tele jagode, ni kej.
Pomoje je samo še vprašanje časa, kdaj bodo zavzele svet :)

gringo22 ::

poba je igral travian :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jamieson Chewable C 500mg tablete

Oddelek: Loža
242377 (2098) scipascapa

kaj sadit na njivah

Oddelek: Loža
324220 (3776) sift
»

nenavadne, nepoznane, uporabne rastline

Oddelek: Loža
222352 (2104) king_saso
»

Sadje ali zelenjava

Oddelek: Loža
294725 (3975) Tilen
»

Kako definirati kaj je zelenjava in kaj sadje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
799757 (8958) BigWhale

Več podobnih tem