» »

Wolfram Alpha zaživel

Wolfram Alpha zaživel

Slo-Tech - Po pompozni najavi, težkemu pričakovanju, pitanju javnosti z drobtinicami v obliki recenzij in medlemu napisu "prihajamo maja" je Wolfram vendarle zagnal Wolfram Alpha. Iskalnik po informacijah, ki nima veliko skupnega s klasičnimi iskalniki po spletu, zaradi česar ga Wolfram opisuje kot computable knowledge engine, bi moral na splet privekati že v petek, a ga je Wolfram nekoliko prestavil zaradi tehničnih težav. Poizkusno obratovanje se je pričelo ta vikend, slavnostni zagon pa pričakujemo v ponedeljek. Kljub temu lahko že sedaj vidimo, kaj nam novi prijatelj omogoča, čeprav se včasih vda prevelikemu navalu in prikaže tole: Glavna razlika v primerjavi z ostalimi iskalniki je prikaz informacij. Google in sorodniki podajo povezave do čim bolj relevantnih strani, ki vsebujejo iskane termine in zato verjetno nekaj koristnih informacij o njih. Wolfram Alpha pa sam predstavi informacije, ki po njegovi oceni pritičejo ključni besedi, po kateri iščemo. Denimo, da se želimo seznaniti s Slovenijo. Google na vprašanje "Slovenia" vrne Wikipedijino stran, stran naše turistične organizacije, Ciino stran o Sloveniji, vladno stran, vodič Lonely Planeta itn., kjer si lahko sami poiščemo, kar nas zanima. Wolfram Alpha pa sam zbere najpomembnejše podatke o naši državi in jih pregledno predstavi na prvi strani. Mednje vključi demografske kazalce, ekonomske podatke, geografske značilnosti in podobno. Še več, prikazane informacije je moč sneti v obliki PDF. Avtorji so se zelo hvalili, da zna Wolfram Alpha odgovarjati na vprašanja v človeškem jeziku. To kar drži, saj na vprašanje, kdo je slovenski premier (zastavljeno seveda v angleščini), pravilno odgovori in postreže celo z zgodovino funkcije. Vsega vendarle ne razume, saj ga preprosto vprašanje, kdo je izumil žarnico, popolnoma iztiri. Poleg tega zna poizvedeti, kaj se je zgodilo na določen dan, poiskati podatke o nekem podjetju in še marsikaj. Ker so avtorji matematiki, ni presenetljivo, da ve vse o vseh funkcijah. Več o pogonu pa si lahko preberete v intervjuju na CNet.

95 komentarjev

«
1
2

M-XXXX ::

Sorry, Wolfram Alpha is temporarily unavailable. Please try again.
Error: DataPacletFilter: Unable to get Connection Cannot create PoolableConnectionFactory (Too many connections)


:'(:'(

lukanium ::

Čudna oblika (malce pojedena ...) Slovenije. Hrvati bi se v Bruslju verjetno z veseljem sklicevali na ta prikaz ;)
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

smihael ::

I'm sorry Dave, I'm afraid that I can't do that...

a ni to iz Odiseje v vesolje: 2001

sicer super stvarca

amacar ::

men ne dela, piše ist kot pr M-XXXX

smash ::

po vsem tem pompu lahko rečemo, da je vse skupaj za en drek

Tr0n ::

Verjetno bo zares uporaben sele cez cas. Nekaj let morda.

WhiteAngel ::

Zelo pohvalno. V resnici če napišeš "who was president of slovenia in 2000" deluje...

34054 ::

I'm sorry Dave, I'm afraid that I can't do that...

a ni to iz Odiseje v vesolje: 2001

sicer super stvarca


Mislim da je iz filma A.I.: A.I. Artificial Intelligence @ Wikipedia ;)
Ampak mogoče se motim - tam je bil fantek David - se mi zdi. :D
Anyway - meni tudi ne deluje. :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 34054 ()

utement ::

Za začetek izgleda super, ampak, da je Ptuj prestavil na Hrvaško, oz. mejo prestavil tako globoko v Slovenijo pa je kar zastrašujoče.

PaX_MaN ::

Že drugič mi je ubil FF.

Okapi ::

a ni to iz Odiseje v vesolje: 2001

Seveda je, in zraven je narisana ona rdeča okrogla luč, ali kar je že tisto, od HALa.

O.

smash ::

ne razumem teh for..HAL je bil inteligenten, tole je pa navaden kalkulator, ki še državne meje ne zna narisat pravilno

karagoth ::

Ne zna odgovorit na "How To Make Love" :( Vidim da pobi niso študirali na računalničarje

Okapi ::

Kaj češ, mr. Wolfram ima pač malce pretirano mnenje o svojem iskalniku. Kot primarni iskalnik je povsem neuporaben - za pol stvari mi napiše, da me ne razume.
Je pa res, da bi bil izvrsten dodatek Googlu. Upam, da ga bodo čimprej kupili:P

O.

kihc ::

Že drugič mi je ubil FF.


Same here. Sem že mislu da se samo meni dogaja.
x

Gandalfar ::

a je wolfram kdaj rekel, da je nadmestilo za general purpose iskalnik?

urban99 ::

Kater FF imate? Ker zadnje verzije zelo rade delajo samomore :)

black ice ::

Meni se ne sesuva, imam pa 3.5 beta 4.
Drugače je pa ta wolfram hudičevo počasen. Naj raje optimizirajo kodo in potem dodajajo material...

smash ::

wolfram se je hvalu da bo to neka hudo revolucionarna zadeva...mediji so povzdignl vse to na tak nivo, kot da google nima več šans..skratka turbo nateg

verjetno matematiki tega ne bodo uporabljal, ker bodo uporabljali matematico še naprej, in kemiki tud ne ker bodo svoje programe, za vreme bom pa jest v google napisu weather xxx...

...skratka, pojma nimam, kdo resen bi uporablju ta crap, ki temelji neki bazah, ki še državnih mej nimajo pravilno narisanih

..ne vem zakaj bi kdo rabu videt drevesno strukturo od uncle's uncle's father son, raje bi vidu dejanske priimke v tej drevesni strukturi, sam tu se pa že zatakne...

torej samo še eden od mnogih iskalnikov, ki ga bomo tudi zaradi prelepega imena (wolfram alpha ?!? WTF?!?) pozabili že čez ene mesec

Okapi ::

a je wolfram kdaj rekel, da je nadmestilo za general purpose iskalnik?

Verjetno res ne, ampak je vseeno nerodno uporabljat dva iskalnika. Če bi Wolframalpho lahko integriral v spodnjo tretjino Googla, bi bilo idealno.

Ker za marsikaj je očitno zelo uporabna, ampak nikoli točno ne več, kje se ji bo zataknilo. Pretvornik enot ima recimo že boljši od Googla, ampak ko vprašam "what is speed of light", pa samo debelo gleda, medtem ko Google lepo odgovori v prvi vrstici. Speed of light Wolfram nato razume, pri speed of light in water pa že spet odpove, z Googlom pa hitro najdeš odgovor.

O.

redo ::

bom pa jest v google napisu weather xxx...

weather xxx? A to so tista poročila ko se slačijo?

AmokRun ::

I'm sorry Dave, I'm afraid that I can't do that...

a ni to iz Odiseje v vesolje: 2001

sicer super stvarca


I'm sorry, Dave :D

Lion29 ::

fantje no...

kot prvo kar se tice pocasnosti... wolfram si pac (se) ne more privosciti taksne infrastrukture kot jo ima google. Valda so ob lansiranju serverji cisto obremenjeni.

Kar se pa komentarjev tice, da je to crap, bi pa rekel takole. Malo si poglejte primere, ki jih imate ob strani, pa boste videli, cesa vse je wolfram alpha zmozen. Samo naucit se ga je treba uporabljat...

so mi zelo vsec pretvorniki enot, ali sestevalniki kalorij itd.

s casom bo ta iskalnik postal zelo, zelo uporaben. cudi me, da se tega niso spomnili ze prej. google sicer ze nekaj casa uporablja dolocene vgrajene funkcije (pretvornik enot, valut, etc) ampak je dajal temu veliko premalo teze.

Jaz ce iscem slovenia, ali europe, zelim podatke v taksni obliki...


problem pa je pri tem, da so informacije na netu v nestandardnih oblikah. Ko bodo informacije v kaksnih XML oblikah ali vsaj microformatih potem bo taksen iskalnik malo bolje delal in siril svojo bazo znanja....

Za zacetek pa jih lahko samo pohvalim!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

Za kakšne zadeve, ko je treba preračunavati različne podatke, je res priročen. Na brzino zna recimo izračunat, da je svet 25160x večji od Slovenije. V Googlu bi najprej iskal površino Zemlje, pa površino Slovenije in potem to ročno računal, tale Alpha pa iz prve vrže ven to, kar potrebuješ.

Po mojem je samo vprašanje časa, da jih bo Google kupil:P

O.

Filo ::

I'm sorry Dave, I'm afraid that I can't do that...

a ni to iz Odiseje v vesolje: 2001

sicer super stvarca


Mislim da je iz filma A.I.: A.I. Artificial Intelligence @ Wikipedia ;)
Ampak mogoče se motim - tam je bil fantek David - se mi zdi. :D
Anyway - meni tudi ne deluje. :(


ja n,o a ni huda fora : DDD ... všeč mi je, da so si vzel cajt in dodal mal humorja : >

Tarzan ::

"What time is it" ne skapira, če ga pa vprašaš "What's the time" pa kapira. Zaenkrat je še kar zabit :D.

sonac ::

Mislim, da bo Wolfram največ prometa pobral wikipediji. Je pa zelo uporabna stvar :O

snow ::

Ja sem podobno pomislil na wikipedijo.

Tak fajni znanstveni pripomoček je. Od razne matematike, statiske, priročnik kemije, fizike itd.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Jumping Jack ::

Google očitno ne bo nič kupil, ampak že pripravlja svojo konkurenčno rešitev: Google Squared.

krho ::

V bistvu FF zmrzne, ubiješ ga potem ti :P. 3.0.10 pri meni.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Tr0n ::

Google Squared v bistvu vrne rezultate v tabelah, da so bolj pregledni. Kaj je v bistvu precej cool, ni pa ravno to, kar pocne WA.

Pri tem je seveda razlika ta, da WA te podatke zbira v svojih bazah in je query preprost, medtem ko mora Google Square "prepoznat" rezultate, ki jih dobi in jih pametno razporedit v primerne kolone.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

opeter ::

Za začetek izgleda super, ampak, da je Ptuj prestavil na Hrvaško, oz. mejo prestavil tako globoko v Slovenijo pa je kar zastrašujoče.


Meni pa je ravno to všeč :P. Neodvisnost od Lublane.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

googleg1 ::

Vse prevečkrat se zgodi, da nas ne razume, kar je zelo moteče. Kako lahko uporablaš brskalnik, ki za polovico iskanj ne ve kaj bi vrnil. Google vsaj vedno nekaj napiše pa tudi če ni najbolj relevantno. Najde mi hiperbolično funkcijo, pa tudi navadno geometrijo. Hiperbolične geometrije pa ne, medtem ko google lepo vrne članek wikipedije. Tečno.

Aja pa zelo počasen je, upam da je to zaradi testiranja.

Gandalfar ::

Kako lahko uporablaš brskalnik, ki za polovico iskanj ne ve kaj bi vrnil.


To je super! Pri iskanju je najtezji del problema vedet, da tisto kar si nasel ni relevantno.

denial ::

Google vs Wolfram|Alpha = 0 : 1
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Tr0n ::

Matematiko zna boljse, ja.

Mipe ::

Kaj je s tem zemljevidom? Je Kočevje znotraj meja Slovenije ali ne? :|

ABX ::

Kaj je s tem zemljevidom? Je Kočevje znotraj meja Slovenije ali ne? :|


Ne

http://www37.wolframalpha.com/input/?i=...


Bo že držalo, glede na to da matematika ni mnenje. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

c0dehunter ::

Ozemlje hrvaške

No, hrvati bi bili z tem zemljevidom zelo zadovoljni.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Okapi ::

Ne vem če. Poglej Istro, boš videl, da je meja tam nekje pri Umagu.

O.

keber ::

Zame je ta iskalnik en navaden neresen vic, če še državnih meja nima vsaj v grobem poštimanih.

Mislim, da bo potonil zelo hitro, pač še en neuspešen poskus narediti kaj boljšega od Googla.

PaX_MaN ::

a je wolfram kdaj rekel, da je nadmestilo za general purpose iskalnik?

Po ekzemplih sodeč, je le nekoliko, khm, širok.

smash ::

problem je tudi v examplih....sedaj bi moral človek naštudirati cel kup examplov, da bi sploh vedel, na kakšen način iskati...mislim da examplov za iskanje sploh nebi smelo biti..potem bi bil res pravi iskalnik

lymph ::

Zame je tole definitivno ena boljših zadev, ki nam jih internet trenutno ponuja.

Res je, malo se je treba naučit ukaze, ampak po tem pa hitro rata ZELO uporabna zadeva.

Bomo še veliko slišali o tem wolframu, to je sigurno.
"Belief is immune to counter example."

Testman42 ::

Pa smisla za humor tut glih nima...
Ne ve da je 42 odgovor na življenje, vesolje in sploh vse, ne ve kakšna je hitrost neobtežene lastovke, da o kakšnih dejstvih o Chuck Norrisu ne govorimo...

Pa ja, tut na računalničarje niso računal. Vpišeš "ifconfig" pa ven vrže zvezdno karto.

Drugače pa kot že rečeno, bi bil izjemen dodatek Googlu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

DeusVult ::

pač še en neuspešen poskus narediti kaj boljšega od Googla.


Am, ne, poglej si Wolframovo predavanje o Alphi. Namen ni niti približno kakorkoli konkurirati oziroma nadomestiti Google. Drugačen izdelek za drugačne namene.
http://www.rtvslo.si/blog/deusvult
Iz 26:2 "Naj vstopi zaslužen Narod, Narod, ki varuje Vero."

Mavrik ::

Pa dajte no, a vam tole zgleda KAKORKOLI podobno Googlu?!
The truth is rarely pure and never simple.

Ziga Dolhar ::

Nice. Stvar najde " Celovec" :).

Sicer pa - stvar mi zacikla IE. Ko ga v task managerju ubijem, Win7 lepo recovera tab.
https://dolhar.si/

hamax ::

Zelo zanimiva zadeva.
Ce koga slucajno zanima primerjava nase in hrvaske proizvodnje rib na km obale: klik
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihaja Wolfram Alpha Pro

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
115946 (4534) Jst
»

Wolfram Alpha zaživel (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9511971 (6404) Jst
»

Google se muči s Squared

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
52497 (1983) FitnessBoy
»

Intervju s Stephenom Wolframom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
72581 (2045) snow
»

Še en pregled iskalnika Wolfram Alpha

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
113344 (2568) Poldi112

Več podobnih tem