» »

Protokol

Protokol

Temo vidijo: vsi
««
10 / 182
»»

Cr00k ::

Hja za Teh. Sing. je pa res malo verjetno da bo do nje prislo...ker se gre firmam za dobicek ne za razvoj (tako hiter), ker to bi pomenilo da bi se vsak dan naprave izboljševale in se ne bi splacalo (teh naprav) kupovati.......

Thomas ::

Cr00k

"ker se gre firmam za dobicek ne za razvoj (tako hiter)"

Že komunisti so se tkole pomotili, ko so domnevali, da imajo tudi kapitalisti svoj politbiro, ki določa skupno politiko v skladu z njihovimi interesi.

Vendar to ne obstaja. Firme skrbijo le za svoje (vedno kratkoročnejše) interese - in če s svojim delovanjem potopijo konkurenco (brate kapitaliste) - nikomur prav dosti mar.

Lenin je mislil, da bo poslednji kapitalist prodal vrv, na katero bo obešen. Narobe. (Sej Lenin je itak zmeraj imel narobe.)

Poslednji kapitalist bo za 99 centov prodal replikatorsko mašino, ki bo kupcu proizvajala vse (ne)najnujnejše:


  • prav take mašine


  • diamantne ogrlice


  • šatobrijane


  • batiskafe


  • rezano cvetje


  • ostalo fasngo




Poslednji kapitalist se bo poslej trudil samo za svoj prestiž. Podobno kot freeware programerji.

Tako, da Tehnološka Singularnost - ni neverjetna - ampak skoraj neizbežna.

8-)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

rooster ::

Aha, zdaj vem kaj to singularnost; to je tisto, ki se raztrosi po njivci, ko se sadijo jagode!:) Joke apart, živite kr naprej v svoji veri, ne bom vas motil več, ker mi je škoda energije za take neumnosti. Zgodovina je polna 100% prepricanih ljudi...
A s ti tut not padu?

Thomas ::

Sej to je tko tudi mišljeno rooster. Tisti, ki zadeve ne zmorjo kapirat, naj nas imajo za (nenevarne) norce - in naj čimmanj se zapletajo v to.

Že tko je treba računat na desettisoče Terranov, ki se bodo oprijeli tudi terorizma, da preprečijo Singularnost.

Antiglobalisti so njihov prekurzor.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

rooster ::

Ha ha ha. Vprašanje je kdo sploh hoče dojet to. Teta Estera?
Antiglobalisti se bojijo nekaj drugega: kolaps te naše družbe, ekonomije, ker več kot jo "naviješ", močneje poči. Kdo je rekel da mi nismo generacija, ki bo prelivala kri, zaradi takšnih in drugačnih zapletov in razpletov? To se dogaja že od samega obstoja človeštva, in sploh ne vem zakaj se ne bi zgodilo spet in dogajalo naprej. Meni se zdi, da pojma nimaš kaj je to človek.
A s ti tut not padu?

Thomas ::

Teta Estera je transhumanistka že dolgo.

Tisti pa, ki bi radi nadaljevali 150.000 človeških agonij na dan, se šli naprej vojne, lakote, AIDS ... vse v imenu tradicije - tistih se pa bog usmili.

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cr00k ::

rooster:meni se pa ne zdi ta ideja tako neumna(sam prebrat je kaj treba)..celo "makes sence"....sifer pa "time'll tell"........
thomas: ta protokol se mi zdi kot umetna nebesa...(nagrada za trud in za zmago nad vesoljem:) ?!?!

Thomas ::

Moje nestrinjanje s to tvojo tezo Cr00k je samo kozmetično. V bistvu je (celo?) Vesolje res nagrada za nas - če bomo pametni, seveda. :)

Za tiste brihte, ki "vedo da je Singularnost itak nemogoča sanjarija" - pa tale link, da se šlogirajo. Sicer ne bodo kaj dosti razumeli, zato nej povem, da se s Singularnostjo 2052 +-10 resno ukvarjajo ekonomisti ameriških in francoskih univerz. Nekako jim izgleda, da gre v zadnjih 210 letih za "supermaltuzijansko" ozirom superexponentno rast virov, ki naj bi nujno vodila v ekonomsko Singularnost okoli leta 2050. Takrt naj bi se realna bogastva podvajala dnevno - in prišli bi v t.i. New Regime.

8-)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cr00k ::

prebral sem (koncno) cel protokol...:)...sam ne gre mi v racun kako bi poslali neko masino (von neumann) na luno..pol bi pa ta naredila luno u masino.......(železo---pesek..)...to nevem kako bi to kej delal :)

Marjan ::

to je se najlazi razumet, ok 1 mesec je res mal hitr... ampak bo kr drzal (sam izumit jih se morjo, btw kolko smo pa ze blizu temu?)
Drugace pa za te strojcke ni problem iz okoliškega materiala naredit sebi enake. Ti se pol full hitr (eksponentno) razsirjo po povrsju lune, pol pa zacnejo spreminjat okoliski material, in sicer na nivoju atomov, molekul!

Tezje je razumeti "no clone axiom"
ker pol je mozna "dvojna zavest" ce sta dva osebka popolnoma enaka!
Oziroma imata dvojno zavest fizicna oseba in kopija nje na "racunalniku"!?

Sergio ::

Cr00k: če prav razumem, naj bi Full Nano pomenil spreminjanje zasnove atomov, tako da lahko ti iz peska in železa narediš zlato, ali, še bolje, nove robotke. Mam prav?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Ja, Marjanu odgovorim ASAP. Se pravi - ASAP.

Sergio,

Nanotehnologija je tehnologija reda velikosti nanometrov.

Tisočkrat finejša - pikotehnologija - in še tisočkrat finejša femtotehnologija pa bosta potrebni, da kontrolirano 'inženiramo' na subatomskem nivoju.

Full nano pomeni - ful. ampak (samo) do nivoja atomov.

Nazadnje bomo verjetno obvladali Planckotehnologijo. S to bomo lahko zagrabili Vesolje v temeljih. Operirali bomo z natančnostjo Planckove dolžine (Glej LEXICON). In bili vsemogočni - v praktičnem smislu besede.

Ampak ja. V principu gre zato, kar si rekel. Že s fullnano lahko naredimo iz Lune computeroid. Ni pa nam treba spreminjati atomov. Vsak element se da porabiti. Če ne drugače, kot vir energije.

Toda prav možno je, da bomo že začeli s Plankotehnologijo. Čeprav smo danes še v dobi mikrotehnologije - je zelo možno, da bomo s Sigularnostjo hitro prišli mnogo velikostnih razredov 'spod'.

Takrat bomo Veolje 'hexadecimalno' popravljali kakor en velik binaren fajl.

Edino v headerju bo read only PROTOKOL.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zlickon ::

da se mal vmešam v debato: vsemnogočen je lahko samo Bog, človek ne ne mroe bit, ker je omejen z svojo človeškostjo

Thomas ::

Ja ti se kr vmešej, zlickon!

Ampak jest sem reku praktično vsemogočni. Pomeni, da bomo manipulirali z Vesoljem, kot zdaj s kakšnim bitnim stringom. Vsak bit lahko prižgemo ali ugasnemo.

"Resnično vsemogočen" - "kot Bog" - je pa logični paradoks. Nemogoča reč, z drugimi besedami.

Namreč - Lahko Bog naredi tako trdno skalo, da je niti sam ne more zdrobiti?


Če ne - potem je ne more - ergo ni vsemogočen.

Če ja - potem je ne more zdrobiti - ergo ni vsemogočen.

Reductio ad absurdum.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Koci ::

kot si že sam ugotovil je to logični paradoks
Panta rei!!

Thomas ::

Koci

V metafizičnem pomenu besede vsemogočnost - se skriva paradox. Če gre lahko Bog preko tega - in je vseeno vsemogočen - potem je to nekaj, česar jest ne razumem. Itak ja potem neskončen in njegovo kraljestvo ni zemeljsko. Tudi PROTOKOL je zgolj zemeljsko kraljestvo, ki z njegim nima več, kot tale solzna dolina pred 2000 leti - ali pa danes. PROTOKOL potem ni več kot milni mehurček za Njegova Nebesa. Njegovo Kraljestvo pride potem PO PROTOKOLU.

Do česar sem pa jest skrajno skeptičen. Povedal sem že, da verjetnost za kaj takega ocenjujem na 10-60.

8-)

p.s.

Marjan

No clone axiom - elaboriram še. :) Hard stuff!


p.p.s.

Koci

V praktični vsemogočnosti, ko samo ugašaš in prižigaš bite stringa v katerem si - pa ni paradoxa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Cr00k ::

potem bi lahko manipulirali (kot z biti) tudi z živimi bitji ....

Thomas ::

Marjan

No clone axiom - ali zakaj in kako sem moja simulacija - jest sam.

Človek nabere izkušnje in potem iz njih zgradi svojo teorijo sveta. Kamenodobni človek, pa tudi današnji otroci imajo nekaj težav z razumevanjem oblosti Zemlje. Preden zvedo, da je Zemlja okrogla, v svoji glavi že zgradijo teorijo ravne Zemlje - saj jim tako kažejo vse izkušnje. Sprašujejo, kako da na drugi strani ljudje ne popadajo DOL.

Ta pojem DOL in njegovo nasprotje GOR, sta centralna koncepta teorije ravne Zemlje, ki jo vsaj večina, če ne že vsi zgradimo v ranem otroštvu.

V svetu, kjer ne hodimo daleč - ta teorija zelo dobro deluje - prav tako kot tista, da ne more biti istočasnega dvojnika.

Nekako sem nam iz izkustva vidi, da smo zmeraj v eni kopiji, da je to takorekoč nujno - zato se zelo močno nagibamo k temu zaključku tudi v teoretičnih razmišljanjih. Koncept EDINSTVENOSTI JAZA je ekvivalent koncepta GOR - DOL.

Ampak - če lahko podvojim svoj JAZ - kako to izgleda? Kako izgleda, če igram naprimer šah s svojo kopijo? Katere figure imam?

Oboje. Kot bi imel vsako liho mikrosekundo bele - potem bi se pa v sodih mikrosekundah teleportiral "čez mizo" - in prevzel spomin črnega igralca - z njegovimi nameni in "stranskimi mislimi" vred - "belo izdajo" pa pozabil ... in tako strobo dalje.

Pa ni tko bistveno, če bi se tisti časovni intervalčki tudi pokrivali.

Kako bi zgledalo, če bi to imel skusiti? Kaj lahko pričakujem?

Jah kot da bi najprej odigral z belimi - proti nekomu drugemu - potem pa še s črnimi - spet proti nekomu drugemu. Ali pa ravno obratno.

In imel amnezijo vmes.

Tako deluje multipla inkarnacija - po moje. Vse drugo se meni zdi nemogoče.


Cr00k

Manipuliralii bomo lahko z vsem in vsakomur, natanko toliko - kot nam bo PROTOKOL dopustil. Ustava neke vrste. PROTOKOLA se pa ne bo dalo spreminjatii. Razen nekoliko - po PROTOKOLU. Podobno, kot Ustavo lahko spreminjamo samo po ustavno določenem postopku.

Vendar je treba tokrat paziti precej bolj - saj delamo sistem za googol let. Poleg tega pa je treba napisati PROTOKOL tako, da bo zagotavljal najboljši možni svet. Potem zlorabe ne bodo samo prepovedane - pač pa kar nemogoče.


8-)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

burekar ::

Nisn si prebral vseh postov, tak da ne vem če je že kdo to povedu.
PROTOKOL NI mogoč. Razlog- večni človeški nagon in fizikalni zakoni. Vse skupi bi se sesul, evolucija do ravni za ustvaritev take stvari ne bo stekla preprosto zaradi nas samih, neka podzavest nam bo večno preprečevala tak razvoj. Naravno je, da se prevelika evolucija preprečuje. Do neke mere bo stekla, a vedno se bo končalo na nekem slabem nivoju.
Če smo že v protokolu? Možno da, a med zasnovalci je moral biti nekdo podoben Billyju Gatesu- preveč stvari šteka.
Thomas, pejd mal ven iz svoje bajte/stanovanja, poglej kak je lep poletni dan, pejd na sprehod, poglej mal dobre ženske. Mal preveč si zabredu v to, me zanima če je v tebi še kaj nagona ki ti bo preprečil nadaljno bredenje po drugih svetovih.
Genialno in norost sta zlo bliz, najprej je treba bit norec, šele potem lahk postaneš genij. A ni vseen bolje v življenju uživati kot ga pa komplicirati?

tejka ::

burekar,

verjetno res nisi prebral vseh postov, ja...Ker drugace ne bi napisal tegale:
"PROTOKOL NI mogoč. Razlog- večni človeški nagon in fizikalni zakoni."

Zakaj si upam to trditi?

1. Si mogoče kdaj prebral karkoli o transhumanizmu? Če bi, bi verjetno razumel, čemu je PROTOKOL sploh namenjen.

2. Kot razlog si navedel večni človeški nagon. Sprašujem te, ali je v temle: "but we can make things better and promote rational thinking, freedom, tolerance and democracy. " kaj narobe? Ali ni nič od tega v tvojem človeškem nagonu? Narediti stvari še boljše, itd...? Če ne stremiš za tem, potem si verjetno v manjšini. Kakšna je tista, (kot ti trdiš) "neka podzavest nam bo večno preprečevala tak razvoj. " ?! Nimaš nikjer v svoji najglobji podzavesti stremenja za bolšjim, itd...zivljenjem? Ce je temu slucajno tako, se mi rahlo smilis.

3. Thomas je govoril o nanotehnologiji, ki naj bi bila podlaga za vse to. Si mogoče prebral članek v današnjem (ups, včerajšnjem - 6.7.2001 :-) Dnevniku, ki govori o DANAŠNJI uporabi nanotehnologije? Tudi za to si drznim ugotoviti, da verjetno nisi.

Pa da ne boš slučajno mislil, da sem po prepričanju transhumanistka ali kaj podobnega. Samo določene ideje imajo pa dobre.

Sergio ::

Prvo bi rad pozdravil Tejko, po mojem štetju že sedmo na našem forumu :D

Mislim pa, da je burekar mislil tako, da z nepopolnostjo ne moreš ustvariti popolnosti, kar pa PROTOKOL v vsakem primeru je.

Naj samo podam en primer: Nasa je v orbito Marsa poslala sondo, ki se je zrušila, ker tipi niso pretvorili inčev v centimetre... Toliko o stremenju k popolnosti. Napake so možne ter PROTOKOL jih bo imel. Ravno od tu moja (naša) skeptičnost - ali bi prepustila svoje življenje računalniku?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Marjan ::

Sergio:
take napeke seveda v Protokolu seveda ne bo smelo biti. in pika.

Thomas:

To kar si napisu se men ne zdi "hard stuff", pač tko je sam težko si predstavljamo princip dvojne zavesti, vendar samo iz razloga ker tega še nismo izkusili na lastni koži (ali bolje rečeno lastni zavesti :).

Kar me muči je to, da se tukaj porajata dve vprašanji, in sicer:

(1) v trenutku, ko bi mi "zapisali zavest na nek medij" (o tem kako v (2)), če bi imela ta možnost razvijanja, bi se začela obnašati drugače kot prvotni osebek, torej bi se začela od njega razlikovati, saj bi imela pogled na okolico drugačen, drug zorni kot gledanja. To je tako kot, če bi v tem trenutku mene prekopirali (popolno!) in novo-narejeni osebek postavili 1m stran od mene, v prvi mikrosekundi bi bila popolnoma enaka, pa še to je vprašanje, če! Takoj zatem pa bi vsak začel gledati po svoje, zavest bi se začela čedalje bolj spreminjati, bila bi DVA osebka z dvema zavestima! Če ne, _zakaj_ ne?!

(2) to je pa čisto druga tema, s tehnične plati gledano, kako bi zapisali zavest v materijo? Tudi ne vem natančne nevronske sestave možganov, skratka nevroni, medsebojne povezave... Kako?

tejka ::

Sergio:

Najprej tnx za dobrodošlico!:)

Kako naj vem, kaj je mislil burekar? Saj še nismo v PROTOKOLU! :-))

Ok, šalo na stran:-)

Če se ne motiš v pojasnjevanju njegovih misli, potem se je pa narobe izrazil. Kajti človeški nagon stremi k popolnosti na vseh področjih. To je zasidrano v naši podzavesti - biti popoln. Razlikujemo se samo v tem, kako globoko v podzavesti je to zasidrano. Cilj našega življenja je, da bi verjetnost tega dogodka (biti popoln) bila kdaj enaka 1. Imeti -npr.- popolno službo (= dobra plača, dober šef(-ica), krasno delo,...), popolno družino (ženo/moža, otroke,..), itd. Ampak, ker smo samo ljudje, se lahko verjetnosti 1 samo približamo, nekateri bolj, drugi manj.

PROTOKOL sedaj gotovo ni mogoč, ker nas nekaj omejuje: človeški razum (in ne nagon, kot je napisal burekar). Tisti razum, ki nam (no, vsaj meni) sedaj ne dopušča, da bi življenje (v celoti) prepustili računalniku In v tem se s tabo vsekakor strinjam. Čeprav na nekaterih področjih življenja jim pa le zaupamo. Npr. medicina, elektronika v avtomobilu, bančništvo...Pa so vse te računalnike in aparate naredili in sprogramirali "samo" ljudje.

Kar pa zadeva samo tehnologijo, kako to (popolnost?) doseči, jo jaz osebno prepuščam tistim, ki imajo o tem dovolj znanja in vedenja. Trenutno se bolj nagibam k temu, da bi bilo to celo možno doseči. Enkrat...v prihodnosti. Kajti današji razvoj tehnologije na mnogih področjih je tisto, kar nagne tehtnico pri meni, da napišem mogoče. Samo za pojasnilo: v času mojega študija so nas učili o ekspertnih sistemih. Takrat je bilo to zame neke vrste SF (priznam:-)). Danes jih uporabljajo (med drugim) tudi za odkrivanje športnih talentov v osnovnih šolah. In to je tisto, kar bi me lahko prepričalo.

Sicer ste pa o tem že veliko predebatirali.:)

Mislim, da vas je Thomas pred dobrim letom in pol pozval k debati o PROTOKOLU ravno iz takih razlogov: kako napisati (določiti) PROTOKOL, da ne bo napak oz. da ne bo dopustil napake. Thomas, se morda motim?

ahac ::

...ampak smo našli tolk napak, da lahko sklepamo da je vse skupaj ena velika bedarija. :D
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Sergio ::

Ja, tejka, se strinjam, ampak poglej... Primer:

Človek ustanovi stroj
Stroj ima napake
Človek izpopolni stroj
Stroj dela hitreje
Človek izboljša stroj
Stroj dela hitreje
Človek še pohitri stroj
Stroj postane zadosti zmogljiv
Človek ga še pohitri
Stroj ima preveč prostih sredstev
Stroj se zave
Stroj ugotovi, da mu je Človek v napoto...

Samo eden od možnih scenarijev... Ja, računalniki pod ČLOVEŠKIM VODENJEM že, ampak... da bi se mu prepustil ter mu zaupal mojo BIT... za zdaj - še ne, hvala...
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

burekar:

PROTOKOL NI mogoč. Razlog- večni človeški nagon in fizikalni zakoni.

Thomas:

Človeški nagon ni ravno večen. Homo sapiens je star okrog 130.000 let. Njegov nagon po "večni sreči" je evolucijsko nastal - tako kot vse druge njegove lastnosti. Kako močno je to iskanje nebes zasidrano v človeku, se lepo vidi po naporih, ki jih je človeštvo vlagalo v gradnjo svetišč, piramid, religijskih memplexov.

Spet z evolucijskega stališča je to razumljivo - tak lušt po življenju in dobrotah, ki ga to prinaša - je bistvena prednost pri vztrajanju pri življenju. Evolucijski pritisk je bil močno usmerjen v razvoj joi de vivre. Podobno kot v razvoj inteligence. Človeški možgani so evolucijski pavov rep. En poseben odtenek bleščave tega repa je inteligenca, drug spet oklepanje lastnega življenja. Premrla ptica že mogoče pade v sneg brez samopomilovanja. Človek ne. Človek hoče (še) nebesa.

tejka:

" Kakšna je tista, (kot ti trdiš [burekar] ) "neka podzavest nam bo večno preprečevala tak razvoj. " ?! "

Thomas:

To tudi mene zelo zanima! Možno je dvoje:

  • gre za počeznjo trditev tipa "Šejki so bogati".

V tem primeru samo zazeham.


  • gre za mortalistično prepričanje.

V tem primeru je pa tko - nekateri ljudje naprimer nimamo posluha za glasbo - drugim pa je naprimer življenje samo en nerazumljiv random hrup. Iz tega potem mortalistične ideje.

tejka

"Thomas je govoril o nanotehnologiji, ki naj bi bila podlaga za vse to."

Thomas:

Ja. Tale atomski materializem marsikomu povzroča težave. Zato ne razumejo, da ko pridemo do full nano - we are on!.

Ampak a je to res tako težko razumeti? Kot je reku nekdo - teleh 1080 ovac (atomov v Vesolju) bomo pa že segnali v štalo. Da bo vsak natančno tam, kjer ga hočemo. Nam bo pa to zgledalo kot popoln svet. Za nekatere mam 100 let staro novico: VSE je iz (sub)atomskih delcev. V tem Vesolju ni škratov in vil.

Sergio:

"z nepopolnostjo ne moreš ustvariti popolnosti, kar pa PROTOKOL v vsakem primeru je."

Thomas:

Na temle forumu bi to lahko imenovali Primožev argument. V resnici, pa je ta ideja o nujnosti degradacije zelo stara. Izvira najmanj od Aristotela, ki je trdil, da se boljše spreminja v slabše po nekakšnem naravnem zakonu. Pa še prej so tako mislili. Ideja napredka je relativno nova. Do pred par sto let, so povsod videli le nazadovanje. Zadeva ima tudi varianto t.i. Perryjev argument, po katerem, če gremo po puščavi pa najdemo uro - jo je moral narediti urar - bitje zapletenejše od ure. In človeka je lahko ustvaril samo Bog - bitje popolnejše od njega.

Aristotel (in njegovi nasledniki) imajo spet narobe. V resnici se entropija Vesolja stalno veča - nazadnje bo življenje in inteligenca v njem nemogoča - do sem imajo (nekako) prav.

Toda obstaja googol let veliko okno - preden pade zastor - v katerem bo inteligenca dominantna sila Vesolja. Iz preprostega razloga, ker je to edina sila, ki po definiciji ni slepa - ampak inteligentna. Kaos (randomnes) nima načina, da se ji upre v resnici.

Mar ni bila naša tehnologija včasih primitivna? Zdaj pa ni več toliko? Zakaj potem še ponavljate ta argument?

Sergio:

"Naj samo podam en primer: Nasa je v orbito Marsa poslala sondo, ki se je zrušila, ker tipi niso pretvorili inčev v centimetre..."

Thomas:

Ineligenca to vidi. Višja je - prej to zapopade. In se na ta način ne moti več. Prostor napak pa ni neskončen. Čedalje več jih ni treba več niti narediti. Predvidi in eliminira jih vnaprej.

Preden bomo šli zares, bomo napravili dobesedno milijarde simulacij. Tudi simulacije napak v simulacijah. Verjetnost, da bi šlo v PROTOKOLU kaj narobe - bo padla na 10-arbitrarno_mnogo. Ta riziko je zame čisto sprejemljiv. Manjši je, kot da me ubije iz goreče Troje bežeči Enej, ki je nekako preživel 3000 let in se sedaj skriva nekje v Dalmaciji.

8-)


- se nadaljuje ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Marjan:

"To kar si napisu se men ne zdi "hard stuff".

Thomas:

Welcome to the club! No, tistih, ki se vsaj zavedamo zapletenosti zadeve.


Marjan:

"(1) v trenutku, ko bi mi "zapisali zavest na nek medij", če bi imela ta možnost razvijanja, bi se začela obnašati drugače kot prvotni osebek, torej bi se začela od njega razlikovati"

Thomas:

Tudi zdaj , ko greš meter proč, si samo kopija samega sebe izpred par sekund. Nobene roke ni, ki bi zagotavljala tvojo kontinuiteto s tabo od včeraj. Ne glede na to, če obstaja še kaj drugih kopij. Nobene (telepatske) zveze nimaš z njimi. Igraš pač vse vloge. Predstavljivo, če predpostavljaš "stroboskopiranje". Potem pa tudi brez te bergle-predpostavke.


Marjan:

Če ne, _zakaj_ ne?! "

Thomas:

Samo program sem. Koliko je wet/hard-warov, ki me podpirajo - ni bistveno. Dokler emulirajo mojo zavest - mene - sem tam. (in tam)

Marjan:

" kako bi zapisali zavest v materijo? Tudi ne vem natančne nevronske sestave možganov, skratka nevroni, medsebojne povezave... Kako?"

Thomas:

Full nano, nam bo omogičil scaning možgan do atomskega nivoja. Potem jih lahko zaženemo na vsakršnem drugem substratu. Slow motion ali pa pospešeno za faktor 1000. V bistvu ni treba, da jih zapišemo drugam, kot v program, ki jih simulira. In zbudiš se v virtualnem svetu.

Pri tem nam sploh ni potrebno vedeti kako možgani delujejo. Nevrone in RNA bi nadomestili kratki nizi inštrukcij.

Bilijon teh programskih sklopov, povezanih v program, ki ga pedena CPU z 1014+ ops - to avtomatično proizvede našo inteligenca, zavest, želje ...vse!

Lahko tudi na višjem (nižjem) clocku. Ampak lepota je v tem - da stvar lahko kar preplonkamo. In potem UPLOAD lahko še izboljšuje samega sebe.

se še nadaljuje

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::


tejka:

"Pa so vse te računalnike in aparate naredili in sprogramirali "samo" ljudje."

Thomas:

Tile majo še srečo. Nas je sprogramiral niz naključij in pa "radiranje napak". Samo to - pa smo prilezli do sem!

tejka:

"Tisti razum, ki nam (no, vsaj meni) sedaj ne dopušča, da bi življenje (v celoti) prepustili računalniku"

Thomas:

Naša življenja so že prepuščena na milost in nemilost enemu ogromnemu stroju - našemu okolju v najširšem smislu te besede. Ki je do nas poplnoma brezbržen. Ampak počasi že prevzemamo kontrolo.

tejka:

"Mislim, da vas je Thomas pred dobrim letom in pol pozval k debati o PROTOKOLU ravno iz takih razlogov: kako napisati (določiti) PROTOKOL, da ne bo napak oz. da ne bo dopustil napake. Thomas, se morda motim? "

Thomas:

tejka, motiš se samo v "pred dobrim letom in pol". Komaj dobrega pol leta je. Drugače se pa ne motiš. Čisto nič.


ahac:

"...ampak smo našli tolk napak, da lahko sklepamo da je vse skupaj ena velika bedarija."

Thomas:

Ahac, a to je vse, kar spraviš skupaj?!

Sergio


Stroj ima preveč prostih sredstev
Stroj se zave
Stroj ugotovi, da mu je Človek v napoto...



Thomas:

Stroj bo v Drexlerjevi kletki. Od tam ni mogoče pobegniti.

V resnici ne potrebujemo "pametnega računalnika". Zlasti ne takega, ki bi imel dostop do kjerkoli. Tudi do jedrskih silosov.

Namesto tega, ga simuliramo na "neumnem" clusterju računalnikov. Tako kot naprimer nevihto. Nobena njegova misel nam ne ostane skrita. Tudi njegov sklep, da je treba pasterilizirati Zemljo.

Strele v računalniško simulirani globalni nevihti, so nam ravno toliko nevarne, kot HAL-ove muhe v simulaciji.

Kaj sproti pogrunta - pa le vidimo! In več nam ni treba.


8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

burekar ::

Se opravičujem za prejpšji post, ki je mal čudn, ker sn bil mal nasekan.
Res je, da človek stremi k popolnosti. Človek je po naravi dobro bitje, a kolikor pride v okolje ima ogromno možnosti da postane ne tako dobro bitje.
Popolnost ne obstaja. Kolikor mislimo da je nekaj popolno potrebujemo samo pogled iz drugega vidika in takoj opazimo neko nepopolnost. Vidikov je neskončo, vidiki obstajajo tudi v dimenzijh ki jih mi sploh ne poznamo. V popolnost verjamejo samo religiozni ljudje.
V naslednjih letih bo zaradi prehitre evolucije mentalno zdravje pomembnejše kot fizično in to bo nek osebek, stvor ali množica osebkov opazila in bo enostavno zaustavila evolucijo. To se dogaja že danes.
Dvomim v protokol ker je to popoln nesmisel. NE more biti nekaj kar je samo dobro. Vedno mora biti neko ravnovesje med dobrim ni slabim, če se to ravnovesje podre, se bo po določenem času spet zbalansiralo nazaj. To je pravilo, ki se ga NE DA podreti. Kolikor je nekaj dobrega, bo takoj nekaj, kar ni tako dobrega.
Naslednjih 50 let ne mislim stremeti k nečem v kar dvomim da obstaja, a bom rajši užival in od časa do časa svoje možgane tudi izklopil. Bolje biti zdrav in nadpovprečno pameten kot pa bolan in bolj kot nadpovprečno pameten. Važen je pravilen ramislek in ne hitrost razmisleka.
Mislim , da bi bil čas da to temo končamo, ker je nešteto vprašanj in odgovorov. Samo čas bo pokazal če bo ali če ne bo.


Marjan ::

Thomas

(1)
"Full nano, nam bo omogičil scaning možgan do atomskega nivoja. Potem jih lahko zaženemo na vsakršnem drugem substratu. Slow motion ali pa pospešeno za faktor 1000. V bistvu ni treba, da jih zapišemo drugam, kot v program, ki jih simulira. In zbudiš se v virtualnem svetu."

hmmm... Torej: naredimo scan možganov, s tem imamo zapisane natančne položaje atomov v prostoru! Kako naprej?
Kako narediti program, ki bo iz teh prostorskih koordinat naredil kaj pametnega? Oziroma kaj naj bi z nimi program sploh počel? Ali bo scan počel še kaj drugega kot posameznemu atomu določil mesto v koordinatnem sistemu?


(2)
"Tudi zdaj, ko greš meter proč, si samo kopija samega sebe izpred par sekund."
Da, vendar _nepopolna_!
...nadaljujem, ko mi razložiš pod (1) :)

Thomas ::

Marjan:

"Torej: naredimo scan možganov, s tem imamo zapisane natančne položaje atomov v prostoru!"


Thomas:

Namanj - vsak atom se obnaša v skladu z dobro poznanimi fizikalnimi zakoni. Ko imamo (v okviru Heisenbergovega principa - vendar je za atome to dovolj) znane njegove koordinate in hitrost - ter njegovo vrsto (naprimer C12) - je vsako stanje teh atomov naprej v času - izračunljivo.

Lahko naredimo seveda še precej bolje. Atomi nas v možganih zanimajo komaj kaj bolj, kot v bencinskem motorju. Cela zgodba se tudi v možganih odvija precej velikostnih razredov višje. Na nivoju nevronov. Prescanirati moramo pravzaprav njih in njihove povezave.

Simulacija nevrona pa ni TAKO zahtevna reč. Malo stopenj svobode ima. Simulacija množice deset milijard nevronov, kateri so bili zatečeni v nekem stanju - zahteva manj kot 100 bilijonov operacij na sekundo. Ker nevron NE naredi več kot 200 operacij na sekundo. Rmax je pa danes že 10% tega - kar se imenuje tudi spodnja Moravceva meja.

Okay?

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

OK!


(2)
Tako je; jaz mislim, da dvojna zavest ni mogoča! No, to je prehuda trditev, ampak stvar je v tem:
Če je mogoča, morata biti nekako _dve vrsti_, in sicer:
->tista, ki je popolnoma enaka originalu (kot sem rekel prvo (rečmo) mikrosekundo)
->in tista, ki nastopi za tem časovnim intervalom (ker se "razvijata" različo. Ali se mogoče razvijata popolnoma enako, če tečeta pod istim programom?)

Ali sta obe lahko _ena_ od dveh komponent oz. zavesti v "dvojni zavesti"?

Thomas ::

Marjan:

"Tako je; jaz mislim, da dvojna zavest ni mogoča! "

Thomas:

Ta hipoteza - kakor verjetna je že videti - ima eno bistveno pomankljivost. Zahteva natanko kopiranje, nadaljevanje znotraj istih možgan - in prepoveduje, da se ista zavest pojavi pri nekom, ki mi je podobnejši, kot sem samemu sebi izpred enega leta.

Zakaj, kako? Edino, če bi bil njen nosilec nematerialen - neodvisen od mojih možgan.

Vendar ga po drugi strani knockoutira že globok spanec - ali omedlevica zaradi vročine naprimer. Da o smrti ne govorimo.

Razen tega - če bi bil jaz res tako enkraten in neponovljiv - potem bi moral ob mojem začetku zavedanja - v trenutku signal obkrožiti celo Vesolje - signal, da nekje sem - in da se ne morem ponoviti. Kaj takega pa ni ravno verjetno.

Prav zlahka bi imel kopijo prav sedaj na drugem koncu Vesolja - ali pa na drugem koncu mesta. Pa ne bi vedel.

Tako kot ne vem za sebe čez eno uro. Kar bom doživel, pa bom vendarle jaz - četudi me vmes udari amnezija.

In kar bo doživel moj alter ego na drugem koncu mesta - bom jaz občutil, kot da se bo zgodilo meni. Ob pogoju amnezije.

Ali pa ob pogoju presaditve spomina. Potem se bom na drugem koncu mesta "spomnil" kaj sem tukaj sedaj pisal. Tedaj bo iluzija enosti jaz-a spet videti logična.

Tole je hard stuff. Človek po moje to težje razume kot karkoli drugega. Tudi zaradi evolucijsko pridobljenega "egoizma" - jest sem jest, ti pa ti.

Toda - mar je res?

Marjan:

->tista, ki je popolnoma enaka originalu

->in tista, ki nastopi za tem časovnim intervalom


Thomas:

Tu je napaka. "Original" je vržen v kaos tega sveta in gre nepredvidljivo pot. In "druga kopija" prav tako. Jaz ni odvisen od mikrousode. Ni "točno njemu in samo njemu" namenjena "edinole taka" usoda. To se v resnici sploh ne čekira.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

burekar ::

Lahk bi vsaj moj prejšnji post prebral.

Marjan ::

Thomas, prav imaš, to je hard suff :).
Ampak kot si rekel, le iz evolucijskega razloga prilagoditve.

Ne vem, če si to že kje povedal, ampak se mi zdi, da sem že vprašal;
Kako blizu smo nano robotkom? Če smo s tistimi japonskimi 1cm^3 robotki, ki igrajo fuzbal, nas čaka še dolga pot :D

Thomas ::

Marjan:

"Ce smo s tistimi japonskimi 1cm^3 robotki, ki igrajo fuzbal, nas caka se dolga pot"

Thomas:

Ja, če bomo morati čakati na tiste mojstre - še zelo dolgo ne bo nič uporabnega. Če sploh kdaj.

Vendar na srečo obstajajo tudi obetavnejši načrti. Naprimer:

Kadarkoli kvantni računalnik spremeni svojo obliko - nekaj izračuna.

Prav tako spremeni svojo (fizično) obliko, če prebere informacijo.

Ker je kvantni računalnik (lahko) molekula, ki absorbira svetlobo, se naprimer ob femtopulzu rdeče svetlobe spremeni v obliko 1, ob zelenem pulzu v 2 ... itd.

Nekateri koktajli nekaterih molekul, ki ga dirigirajo pulzi raznobarvne svetlobe - bi se MORALI obnašati kot nanoassemblerji, ki v juhci pustijo kakršnokoli molekulo (ali kristal), ki jo je lightshow narekoval.

To je pa že full nano.

2010? 2011?

2020 - pa čisto zagotovo. IMO.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Thomas:
Mal se se naveličal te teme. No, v bistvu celega foruma.
Ampak sem opazu, da je zlickon eno pametno napisal:
vsemnogočen je lahko samo Bog, človek ne ne mroe bit, ker je omejen z svojo človeškostjo
Človek je bog. Lahko premika hribe, lahko spreminja podnebje, lahko ubija miljone drugih ljudi...
Marjan
O tem sem že neki govoril. Sicer ne z tako fancy besedami, ampak vseeno.
Ko se bo nekdo uploadal v Uranium bo v bistvu kopiral podatke iz svojih možganov. Kar pomeni, da bo sam obstajal še naprej. V Uraniumu bo pa njegova kopija. Kje je torej smisel uploada?
Thomas
Kot bi imel vsako liho mikrosekundo bele - potem bi se pa v sodih mikrosekundah teleportiral "čez mizo" - in prevzel spomin črnega igralca - z njegovimi nameni in "stranskimi mislimi" vred - "belo izdajo" pa pozabil ... in tako strobo dalje
Nič se ne bi teleportiral. Samo tvoj nasprotnik bi se obnašal enako kot ti. Ampak do igre sploh ne bi prišlo, ker se ne bi mogla zmeniti na kateri strani mize bi kdo sedel.
Ti bi bil še vedno Thomas. Tvoj klon bi bil pa prepričan, da je on pravi Thomas.
tejka
Samo določene ideje imajo pa dobre.
Ja, so. Ampak tudi v Mein Kampf so mogoče kakšne dobre ideje.
Emmm, saj ne primerjam. Samo tko... No, hočem rečt, da nekaj dobrih idej ne pomeni, da je cela stvar dobra.
Marjan
To je tako kot, če bi v tem trenutku mene prekopirali (popolno!) in novo-narejeni osebek postavili 1m stran od mene, v prvi mikrosekundi bi bila popolnoma enaka, pa še to je vprašanje, če! Takoj zatem pa bi vsak začel gledati po svoje, zavest bi se začela čedalje bolj spreminjati, bila bi DVA osebka z dvema zavestima!
Seveda. Vedno bolj različna bi bila, ampak oba bi bil prepričana, da sta ista oseba.
Sergio
Človek ustanovi stroj
Stroj ima napake
Človek izpopolni stroj
Stroj ima več majhnih napak
Človek izboljša stroj
Stroj ima cel kup napak
Človek še pohitri stroj
Stroj ima več bugov kot Windowsi
Človek ga še pohitri
Stroj se sesuje...
Thomas
Preden bomo šli zares, bomo napravili dobesedno milijarde simulacij
Ampak v vsaki simulaciji bomo našli napako.
Tudi zdaj , ko greš meter proč, si samo kopija samega sebe izpred par sekund. Nobene roke ni, ki bi zagotavljala tvojo kontinuiteto s tabo od včeraj. Ne glede na to, če obstaja še kaj drugih kopij. Nobene (telepatske) zveze nimaš z njimi. Igraš pač vse vloge.
Ravno obratno.
Igraš samo svojo vlogo. Pa tudi tvoj klon igra tvojo vlogo.
Stroj bo v Drexlerjevi kletki. Od tam ni mogoče pobegniti.
Zakaj ne? Če bo veliko bolj pameten, kot tisti, ki kletko zgradi bo našel način, da pobegne.
burekar
Dvomim v protokol ker je to popoln nesmisel. NE more biti nekaj kar je samo dobro. Vedno mora biti neko ravnovesje med dobrim ni slabim, če se to ravnovesje podre, se bo po določenem času spet zbalansiralo nazaj. To je pravilo, ki se ga NE DA podreti. Kolikor je nekaj dobrega, bo takoj nekaj, kar ni tako dobrega.
Ja.
Prva Matrica je bila raj, ampak ljudje so se zbujali.
Če ne čutiš slabega, kako lahko čutiš dobro?
Thomas
2010? 2011?
2020 - pa čisto zagotovo.

Upam, da boš takrat še na forumu. Ker v Uraniumu zagotovo ne boš.
8-)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Thomas ::

ahac:

"Mal se se naveličal te teme. No, v bistvu celega foruma."

Thomas:

Razumljivo. Jest sem se naveličal opere že kdaj. In ker sem je naveličan ne dajem površnih sodb o novi solistki ipd. Tratenje tvoje inteligence za površne zapise, ki jih je zlahka "raztrgat". Watch me!


ahac:

"vsemnogočen je lahko samo Bog, človek ne ne mroe bit, ker je omejen z svojo človeškostjo "

Thomas:

Človeka bomo upgradali v boga - pa bo. Ne metafizično vsemogočnega, ker v tem končnem vesolju to ne gre. Pač pa zmožnega več, kot si zdaj lahko predstavljamo.


ahac:

"Človek je bog. Lahko premika hribe, lahko spreminja podnebje, lahko ubija miljone drugih ljudi... "

Thomas:

Ker lahko to dela, še ne pomeni, da je bog. Tisto o ubijanju drugih ljudi pa sploh. Ravno zato gre, da se s tem preneha. To je kvečjemu argument proti statusu quo. Argument za transhumanizem.


ahac:

"V Uraniumu bo pa njegova kopija. Kje je torej smisel uploada? "

Thomas:

Narobe. Kopija si ti sam. Kaj po tvojem loči kopijo od tebe?


ahac:

"Ti bi bil še vedno Thomas. Tvoj klon bi bil pa prepričan, da je on pravi Thomas. "

Thomas:

Oba - "Thomas" in "kopija" bi se zavedala situacije. Oba bi vedela da sva jest.

Drugače je z "Ahacem" in njegovo kopijo. Oba bi bila prepričana, da sta 'edini' Ahac.

Imela bi prav, če bi uspela odmisliti 'edini'.


ahac:

"Seveda. Vedno bolj različna bi bila, ampak oba bi bil prepričana, da sta ista oseba."

Thomas:

Nikakor ni mandatorno, da bi bila vedno bolj različna. Poljubnokrat bi lahko postala zelo enaka. Na točki blizu ali daleč originalu. In v svojem prepričanju, bi imela prav. 'Potrebno' bi bilo ubiti oba, da bi 'original pred cepitvijo' umrl.


ahac:

"Stroj ima več bugov kot Windowsi
Človek ga še pohitri
Stroj se sesuje..."


Thomas:

Hočeš torej reči: Stroj bolj kompliciran od Windowsow se nujno sesuje?


ahac:

"Ampak v vsaki simulaciji bomo našli napako."

Thomas:

Od kod ti to prepričanje o absolutni nujnosti napake? Kako lahko utemeljiš, da je nad nekim nivojem pa 'vse feler'?


ahac:

"Zakaj ne? Če bo veliko bolj pameten, kot tisti, ki kletko zgradi bo našel način, da pobegne."

Thomas:

'Sistem diferencialnih enačb' ne bo pobegnil nikamor. Edinole mi bomo videli rešitve.


ahac:

"Če ne čutiš slabega, kako lahko čutiš dobro?"

Thomas:

Še lažje, nič slabega te ne 'dekoncentrira' pri uživanju dobrega.

Sicer pa, a ti ob vsaki dobri juhici poješ še eno zelo preslano?


ahac:

"Upam, da boš takrat še na forumu. Ker v Uraniumu zagotovo ne boš."

Thomas:

Najkasneje takrat (2020) bomo imeli full nano - sem rekel. Uranium potem ni več takooo daleč. In uranijski forum filozofov - tudi ne.

:))

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Primoz ::

Redefinicija Primoževega argumentaTM:

Vsi vemo, da je človek zmotljiv (errare humanum est) in kot tak ni sposoben ustvarjati 100% popolnih reči (o tem se bom razpisal kasneje).

Kljub temu, da je človek zmotljiv pa to ne pomeni, da ni sposoben ustvariti česa boljšega (bolj popolnega) od sebe (navsezadnje je tudi evolucija prišla do človeka z "naključnimi napakami").

Sedaj pa bistveni problem:
TovarnaTM izdela avtomobil... seveda ni popoln in zato se v njem ubije kar nekaj ljudi. Kljub temu pa avtomobile uporablja sorazmerno majhno število in zato napake na njem (in napake uporabnikov) niso preveč očitne na globalnem nivoju (beri... človeštvo ne bo izumrlo). Avtomobili se seveda izboljšujejo itd...
Toda... izdelek v katerega bi stlačili celotno človeštvo ne sme imeti napake (prav nobene). Seveda je z testiranjem možno odpraviti marsikaj, vendar... raznih varnostnih napak ne bi odkrili dokler nanje ne bi po nesreči naleteli. Seveda lahko odkrijemo skoraj vse napake v delovanju... saj vendar vemo kako želimo da se sistem obnaša (zelo težko pa je v kompleksnem sistemu poskrbeti za izvrševanje načela vsi enaki, vsi owce... glede na to, da sistem nima nadzornika to pomeni, da bo dobil boga v podobi prvega, ki mu bo uspelo odkriti kakršno koli varnostno luknjo - pa čeprav to ne bo pravica vladanja celemu svetu, temveč samo malo večja "pamet", možnost ustvarjanja predmetov(denarja) iz nič ipd..). Varnostnih napak pa ne moremo... vsaj ne vseh. Vprašanje se glasi, če je moralno/smiselno/karkoli strpati celotno človeštvo v luknjo za katero NE VEMO, da bo delovala naslednja 2 dni (seveda pa gre v sistem lahko vsak prostovoljno, vendar v primeru da v sistemu niso vsi sistem ne deluje... saj se naenkrat pojavi zunanji dejavnik (z atomsko bombo - saj vem da je "bedna" primerjava, pa vendar))

Popolnost:
Človek ne more ustvariti "popolnih" stvari, lahko ustvari samo "popolnejše" od sebe... vprašanje pa je, če je to dovolj.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Thomas ::

Primoz:

Vsi vemo, da je človek zmotljiv (errare humanum est) in kot tak ni sposoben ustvarjati 100% popolnih reči (o tem se bom razpisal kasneje).

Thomas:

To že ni čisto res. Aritmetika je verjetno brez napake - pa čeprav so jo izumili "nepopolni ljudje". Tako sklepanje - Primoz - je napačno, kot vidiš.


Primoz:

Kljub temu, da je človek zmotljiv pa to ne pomeni, da ni sposoben ustvariti česa boljšega (bolj popolnega) od sebe (navsezadnje je tudi evolucija prišla do človeka z "naključnimi napakami").

Thomas:

Se strinjam ... To je moje gledišče.


Primoz:

Vprašanje se glasi, če je moralno/smiselno/karkoli strpati celotno človeštvo v luknjo za katero NE VEMO, da bo delovala naslednja 2 dni.

Thomas:

Noben nobenega ne trpa v 747. Vsak se pa lahko pelje. In v Uraniumu bomo daleč bolj varni, kot v katermkoli avionu. Lahko pa vsak ostane seveda tudi na Zemlji. Kjer nanj prežijo milijardokrat večje nevarnosti. This world is an extremely dangerous place - you know!


Primoz:

Popolnost: Človek ne more ustvariti "popolnih" stvari, lahko ustvari samo "popolnejše" od sebe... vprašanje pa je, če je to dovolj.

Thomas:

Arbitrarno varen svet se da narediti. 10-500 verjetnosti, da umreš na leto - je zadosti malo - mar ne? Če ni ... se da narediti 10-1000 - samo, je smiselno, ker je cena v porabi omejenih resursov Vesolja pač večja?

Nevarnosti so "tu" - "tam" jih praktično ne bo!

Uranium ne bo dosti manj kvalitetno narejen, kot je narejena aritmetika.



8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Jest sem se naveličal opere že kdaj. In ker sem je naveličan ne dajem površnih sodb o novi solistki ipd
Lahko pa izraziš svoje mnenje npr.: Opera sux, Linkin Park rulz. :)
Ker lahko to dela, še ne pomeni, da je bog. Tisto o ubijanju drugih ljudi pa sploh. Ravno zato gre, da se s tem preneha
OK, človek ni bog. Je pa temu bližje kot karkoli drugega. Sicer pa to ne spada v tole debato.
Narobe. Kopija si ti sam. Kaj po tvojem loči kopijo od tebe?
Kaj pa loči čevlje Ali Star od All Star? Hmm, slaba primerjava.
Če me nekdo kopira se jaz sam ne spremenim. Torej ostanem jaz. Kopija je pa kopija, ki misli, da sem jaz. Lahko je nepopolna kopija in takrat se razlika opazi.
Oba - "Thomas" in "kopija" bi se zavedala situacije. Oba bi MISLILA da sva jest.
Nikakor ni mandatorno, da bi bila vedno bolj različna. Poljubnokrat bi lahko postala zelo enaka. Na točki blizu ali daleč originalu. In v svojem prepričanju, bi imela prav.
Po kopiranju bi bila postavljena na različno točko. Torej bi okolica na oba različno vplivala. Zato bi se takoj malo razlikovala. In to bi se samo še stopnjevalo.
Sploh če bi bila kopija v Uraniumu in jaz v navadnem svetu. Kopija bi živela čisto drugače in bi se tudi sama popolnoma spremenila.
Hočeš torej reči: Stroj bolj kompliciran od Windowsow se nujno sesuje?
Hočem reči: Nemogoče je odkriti vse napake. In če se stroj sam razvija naprej se napake množijo.
Od kod ti to prepričanje o absolutni nujnosti napake? Kako lahko utemeljiš, da je nad nekim nivojem pa 'vse feler'?
Kako pa veš kaj je napaka in kaj ni? V nekaterih primerih to ugotoviš šele, ko je prepozno.
Sicer pa, a ti ob vsaki dobri juhici poješ še eno zelo preslano?
Ni nujno, da jo pojem takrat. Dovolj je, da vem kakšna je slaba juha in tako bolj uživam, ko vem da jem dobro. Kdor je navajen zelo slabe juhe se mu bo že malo manj slaba zdela dobra.
Najkasneje takrat (2020) bomo imeli full nano - sem rekel. Uranium potem ni več takooo daleč. In uranijski forum filozofov - tudi ne.
Če bo do uranijskega foruma res prišlo boš tam videl kar boš hotel, a ne? Torej bi jaz tam videl kako te prepričam, da imam jaz prav. In debate bi bilo konec. To pa ne bi bilo zanimivo.
Čeprav, mogoče si pa ne želim, da bi te prepričal. Ne vem. Kaj bi se mi v tem primeru zgodilo v Uraniumu?

Tale post že 2 dni poskušam poslat.;((

Primoz ::

Thomas:

To že ni čisto res. Aritmetika je verjetno brez napake - pa čeprav so jo izumili "nepopolni ljudje". Tako sklepanje - Primoz - je napačno, kot vidiš.


Hmmm... implementacije te aritmetike pa še zdaleč niso "popolne" - brez napake...
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Thomas ::

Primož!

Kakor se čudno sliši, obstajajo popolne implementacije. Ampak vse na nivoju kvantne mehanike. Naprimer 100% varen komunikacijski kanal. Ko se Alice in Bob pogovarjata po kvantnem kanalu, prisluškovanje na njem - NI MOGOČE.

TRUE RANDOM - je prav tako fizibl s kvantomehanskimi gadgeti in nezlomljiva pogodba tudi. Če jo prelomiš - jo je prelomil tudi partner.

Ven iz kvantne mehanike - se da zgraditi POPOLN svet. Za en končni čas - kot kaže sicer - toda da se.


Ahac!

Za začetek ti meni povej - je potrebno ubiti obe moji kopiji, da umrem - ali ne?

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Thomas:
Samo original. Tvoja kopija lahko živi naprej, ker to nisi ti.

Thomas ::

Ahac,

Bi bil še zmeraj ti, če bi te teleportirali?

(=scanirali vse atome in uničili ... potem pa poslali skanirano informacijo na drug konec sveta in spet sestavili)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ahac ::

Ne!
Captain Kirk je že 1000x umrl. :D

Thomas ::

Torej je človek nekaj več, kot samo atomska struktura - Ahac?

Kaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Primoz ::

Thomas
Hmmm... o tej "tvoji" (sej ni tvoja) teoriji o popolnem (zagotovljeno zasebnem) komunikacijskam kanalu bi pa rad slišal več... po mojem mnenju je to še vedno teorija (mogoče popolna), njena implementacija..... no comment

True random z opazovanjem delcev... ker delce opazujemo na njih vplivamo (a je tako) iz česar sledi da stvar ni več popolnoma random (čeprav je VELIKO VELIKO boljša od raznih psevdo random generatorjev)
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Primoz ::

So far neither of these miracles is yet practical. Quantum gates such as U can be built, but the operation performed by the gate M, sometimes called a "Bell measurement", is beyond present technology. Harald Weinfirter and Anton Zeilinger from the University of lnnsbruck in Austria have designed optical experiments, using so-called "parametric down-conversion and a simple photodetection scheme, which would allow communication with more than one bit of information per physical bit. They are developing techniques that might allow quantum teleportation too. But the theoretical results, whether they are practicable or not, are already of considerable importance, because they force us to fundamentally revise our concept of information in physics.

V teoriji je marsikaj popolno (oz. popolno do arbitrarnega nivoja)... med drugim tudi današnja kriptografija... problem nastane v implementaciji (kot vidiš implementacije tega kar ti ponujaš v dokaz da je popolna implementacija možna sploh še ne obstaja - čeprav je ta članek star 8 let in se je v tem času odkrilo marsikaj novega na tem področu... AFAIK še vedno ne znamo (znajo) implementirati te ideje).
Zanimovi je na primer, kako se iz "popolnoma varnega" sistema za shranjevanje zasebnih ključev (čip kartice) z dokaj drago opremo lahko pridobi ključe s pomočjo podatkov, ki jih kartica seva v okolje med normalnim delovanjem... ali pa kako se občasno dogaja da le-te kartice enostavno izdajo svojo vsebino pod nenormalnimi pogoji delovanja.

Kot ti praviš, ljudi nihče ne sili da odidejo v Uranium.. vendar bom ponovil vprašanje od prej na katerega nisi odgovoril: kaj se zgodi s sistemom, če zunaj njega ostane norec z atomsko bombo...

There can be no real freedom without the freedom to fail.
««
10 / 182
»»