» »

WolframAlpha prihaja maja

WolframAlpha prihaja maja

Slashdot - Podjetje Wolfram Research, ki ga poznamo predvsem kot razvijalca programskega paketa Mathematica, razvija nov spletni iskalnik, ki naj bi spremenil iskanje po internetu, je pretekli mesec na svojem blogu zapisal Stephen Wolfram. Od takrat teče na spletu živahna debata o tem, kaj sploh lahko pričakujemo in kako bo spraševanje in odgovarjanje v naravnem jeziku namesto golega vračanja povezav delovalo. Uradno se bo stran zagnala maja, nekateri srečneži pa so že sedaj videli marsikaj.

Na RedWriteWeb so lahko pokukali v zakulisje, le svečano so morali obljubiti, da ne bodo objavili posnetkov, ampak samo besedilo. Kot pravijo, je vnašanje iskalnih terminov podobno kot pri konvencionalnih iskalnikih, predstavitev zadetkov pa povsem drugačna. Za zgled so vtipkali "internet users in Europe", kar bi prav lahko vprašali tudi Google. WolframAlpha je kot iz topa izstrelil ne le skupnega števila, ampak tudi različne grafe in podatke za vsako državo posebej. Tudi zapletena dikcija "uncle's uncle's brother's son", kjer se Google ne odreže ravno blesteče, mu ni povzročala težav, saj je brez težav pokazal interaktivno družinsko drevo s podatki o pričakovani genetski sorodnosti. Ker WolframAlpha teče na petih milijonih vrstic kode, ki je prenesena iz Mathematice, zmore tudi zapletene matematične operacije, na primer integrale.

Poleg brezplačne verzije bo na voljo tudi plačljiva, ki bo uporabnikom omogočala prenašanje in nalaganje podatkov. Detajlov niso želeli razkriti. Kot pravi Wolfram, bodo kupci verzije Pro lahko prenesli tudi podatke, ki stojijo za grafi, ipd.

Zaključek je, da Google verjetno ne bo umrl, saj bo novi iskalnik iskal drugo tržno nišo. Razvijalci ga pravzaprav ne kličejo search engine, ampak computational knowledge engine, kar je dovolj zgovorno. Bolj možno je, da bo začel konkurirati Wikipediji, učbenikom, enciklopedijam itn. Za zdaj izgleda zadeva fantastična, videli pa bomo, kako se bo obnesla v resničnem življenju. Alfa verzijo pričakujemo v tem tednu.

14 komentarjev

Thomas ::

Ja ... Google je vseen takšen, kot bi ga delali amaterji, roko na srce. Zato nisem nikoli verjel, da bodo oni kdaj "alpha male" zares. Pav z največ perja že mogoče, a še vedno ena kura.

Po drugi strani, bi se pa lahko modernizirali, glede na ves denar ki priteka k njim, glede na ves (domnevno) top kader, ki k njim prihaja.

No, vsaj doslej, stvari v to smer niso šle.

Wolfram pa je bil, je in najbrž bo (skoraj) taprav profi! Kolikor sem bral o temle prihajajočem produktu, je zadeva skrajno cool. Dober kandidat za Terminatorja, 1000 krat boljši kot Google. Sam če ga naredijo še rekurzivnega. Njim dam 50% šans za naslednjih 10 let. Ponavadi jih talam, po enega ali dva procenta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DixieFlatline ::

Če je kdo nestrpen si lahko jutr pogleda predavanje Wolframa o Alphi preko neta.

Link
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

subby ::

če bo to kakorkol obetalo se bo google itak potrudil in stvar kupil, brez dvoma

Thomas ::

Vsega Google ne more kupiti. Kot prej ni mogel Microsoft in še prej IBM ne. Še prej pa sedem naftnih sester. Še prej pa Krupp.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

jst pa razumem ta brskalnik kot dopolnilo googlu. če bo prelistaval forume pa je itq zadel terno. ker tam se skriva dosti znanja in izkušenj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

lukanium ::

When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

c3p0 ::

Glede na ta članek, SkyNeta Wolframov izdelek ravno ne prinese.

gruntfürmich ::

kje pa se dostopa do tega iskalnika? ker meni ga noče zagnat, piše samo may 2009.....
naj nekdo pogleda kaj dobi ven za: corel draw graphics suite x4 serial :)):D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bluefish ::

za širšo javnost še ni pripravljen. Zaenkrat omogočajo dostop le izbrancem.

gruntfürmich ::

za širšo javnost še ni pripravljen. Zaenkrat omogočajo dostop le izbrancem.

??? potem pa me res čudno zakaj nimam dostopa???:)):D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Highlag ::

15.5.2009 je zadeva pričela z obratovanjem. In trenutno že težko diha 8-)...
Never trust a computer you can't throw out a window

strictom ::

Nikol ne ve kaj naredit z mojim inputom. Pa če se želel še tako simple howtoye.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Highlag ::

Jaz sem ga vprašal kdaj zaide sonce ;) Pa je odgovoril....
Never trust a computer you can't throw out a window

Jst ::

To je super zadeva!!!

Wolfram Stivi je car!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wolfram Alpha parametriziral več kot sto portretov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
125820 (2708) Fave
»

Bing in WolframAlpha bosta sodelovala

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
204681 (3404) Jst
»

Bo WolframAlpha spremenil način iskanja informacij po svetovnem spletu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
528987 (5772) wooted

Več podobnih tem