Pleo (Image by Mrs. Gemstone via Flickr)
vir: KiberpipaPleo je avtonomni robot, mehansko-elektronska igrača, za katerega proizvajalec trdi, da gre za živo bitje, ki je sposobno učenja in čustvenega odzivanja na dražljaje iz okolja. Ima kožo, občutljivo na dotik, barvni vid, stereo sluh in realistično gibljivo telo. Kakšne mehanske in elektronske zanimivosti pa se skrivajo v notranjosti? Držijo trditve proizvajalca ali za vsem skupaj stoji kakšen trik? In kaj storiti, ko si vaš hišni dinozaver ob nerodnem padcu zlomi vrat? O vsem tem na Pipinem odprtem terminu. Predava Tomaž Šolc, univ. dipl. ing. elektrotehnike, ki se poleg zdravljenja dinozavrov in stikanja po elektroniki na splošno ukvarja tudi z razvojem v podjetju Zemanta.
Na temo tipografije bo na Spletnih uricah, sredinih srečanjih oblikovalcev spletnega prostora, kjer izmenjujejo svoje izkušnje ter predstavljajo aktualne teme in dogodke s področja spletnih tehnologij, predaval Natan Nikolič.
Vsak tretji četrtek v mesecu se ljubitelji Jave in vsega z njo povezanega zberejo v Kiberpipi, da se naužijejo novega znanja o Javi. Prihaja pomlad, čas za ljubezenske zgodbe. Primer takšne zgodbe v svetu programskih jezikov je JRuby, otrok Jave in Ruby-ja. JRuby je knjižnica, ki nam po eni strani omogoča infrastrukturo in skalabilnost Jave, po drugi strani pa eleganco in dinamičnost Ruby-ja. Prihajajo časi, v katerih bodo programski jeziki vedno bolj sodelovali med sabo, razvijalci pa se bomo vedno manj prepirali čigavo priljubljeno orodje je boljše. Zgodbo o sinergiji, ki je pred nami, nam bo na četrtkovem Cafe Babe predstavil Rod Petrovič, vodja razvoja v podjetju Parsek, Java in Ruby razvijalec.
V okviru računalniškega muzeja do 10.4. do poteka razstava Zgodovina trdega diska. Razstave vsekakor ne smete zamuditi - med drugim je prvič razstavljen IBM 3390 (Direct Access Storage Device) iz leta 1989, ki nam ga je skupaj s kontrolno enoto podarilo Ministrstvo za javno upravo - nekoč je mlelo naše davkoplačevalske podatke in še marsikaj.
Se vidimo v Kiberpipi, seveda dobrodošli vsak dan med 10. in 22. uro na ogled stalne zbirke Kiberpipinega muzeja, druženje, po nasvete in brezplačni internet. Dogodke lahko spremljate tudi prek Twittra, zamujena predavanja pa si lahko ogledate v videoarhivu.